Montaż okien

Okna dachowe zaskakują innowacyjnością rozwiązań i wielkim wyborem zarówno samych okien, jak i akcesoriów okiennych. Poznaj rodzaje okien dachowych dzięki profesjonalistom z firmy Fakro.

Moderator: FAKRO

abar
Początkujący
Początkujący
Posty: 3
Rejestracja: 24 kwie 2010, 9:06
Montaż okien

autor: abar » 24 kwie 2010, 11:03

Witam ,mam zamontowane okna dachowe Fakro FTP-V 78x140 i kołnierz EZV dach pokryty jest dachówką Koramic L15 .Dlaczego dachówki nie mogą być dosunięte do samego okna tyko zostawia się je odsunięte po bokach ok. 3 cm tak zrobili majstry którzy kładli dachówkę i powiedzieli że tak uczono ich na szkoleniach ,nie wygląda to estetycznie a w szczególności wtedy gdy dachówka jest cięta ,a na dole okna przy narożnikach podnoszą się dachówki bo leżą na kołnierzu .Tak jest przy każdym oknie ,czy może jest żle dobrany kołnierz do dachówki ?

housetop
Aktywny
Aktywny
Posty: 130
Rejestracja: 20 lis 2009, 21:19
Lokalizacja: Wągrowiec
Re: Montaż okien

autor: housetop » 24 kwie 2010, 18:59

No nie docina sie dachowki na styk do opierzenia. Docina sie ja do tego falsu,tam woda ma swoje ujscie... Na dole zawsze jest klopot z ta odstajaca dachowka ale bez przesady, idzie przy odpowiednim zeszlifowaniu to zminimalizowac...
Tam siegaj gdzie wzrok nie siega...

Awatar użytkownika
dafe
rekomendowany doradca
Posty: 156
Rejestracja: 02 lut 2009, 14:04
Lokalizacja: Kronland Galizien
Kontaktowanie:
Re: Montaż okien

autor: dafe » 25 kwie 2010, 7:55

Witam.

Po pierwsze tak jak napisał housetop woda musi mieć nieskrępowany odpływ wokół okna. Gdyby było na styk, łatwo byłoby o zator przy samym oknie spowodowany liściem, nasionem czy innym "czymś" naniesionym przez wiatr lub ptactwo.
Przestrzeń między falcem a płaszczyzną kołnierza przylegającą do boku ościeżnicy tworzy rynnę, którą ma spłynąć wszystko znad okna.

Po drugie na tym falcu nie tylko ostatnia ale też wszystkie przylegające do okna dachówki byłyby podniesione.

Są producenci których kołnierz jeszcze bardziej podnosi dachówki więc się nie musisz stresować.
Są też tacy których kołnierz jest wręcz stworzony do dachówki.

Masz jakieś zdjęcia?

Pozdrawiam

roofmen
Zainteresowany
Zainteresowany
Posty: 48
Rejestracja: 26 maja 2009, 19:38
Lokalizacja: śląsk
Re: Montaż okien

autor: roofmen » 25 kwie 2010, 19:45

Jeśli jest okno dobrze zamontowane z odpowiednim kołnierzem to żadna dachówka nie powinna odstawać.

housetop
Aktywny
Aktywny
Posty: 130
Rejestracja: 20 lis 2009, 21:19
Lokalizacja: Wągrowiec
Re: Montaż okien

autor: housetop » 25 kwie 2010, 19:51

z odpowiednim kołnierzem? Jakim? Bardziej zalezy od rodzaju dachowki i w ktorym momencie wychodzi docinka...
Tam siegaj gdzie wzrok nie siega...

Awatar użytkownika
dafe
rekomendowany doradca
Posty: 156
Rejestracja: 02 lut 2009, 14:04
Lokalizacja: Kronland Galizien
Kontaktowanie:
Re: Montaż okien

autor: dafe » 25 kwie 2010, 23:20

Witam.

Kolega roofmen:
a. nie zakłada kołnierza,
b. "zklepuje" rąbek na krawędzi kołnierza (niszcząc go gdyż rąbek ma zatrzymywać i odprowadzać skropliny które dostaną się poza falc i klin piankowy), i
c. szlifuje dachówki na głębokość ok. 0,5 cm ( bo taką grubość ma przekrój kołnierza od falcu do rąbka).
I wtedy mu pasuje. Ja jednak myślę, że żaden z tych sposobów nie jest odpowiedni. Traci się gwarancję albo na okno albo na dachówkę. Nie ma kołnierza który nie zakłóca ciągłości standardowych pokryć dachowych (chyba że jest robiony ręcznie na przykład w pokryciu blaszanym na rąbek, przy czym nie słyszałem żeby producenci obejmowali opieką gwarancyjną takie okna)
Czasem nacina (w płaskich pokryciach) się łaty aby rąbek licował z ich górną płaszczyzną ale zostaje jeszcze grubość fartucha elastycznego lub blachy która i tak podniesie ostatnie dachówki.

Zapewne się mylę i chciałbym zobaczyć roofmenie Twoje prace wykonane z dobrze dobranymi kołnierzami.

Pozdrawiam

Awatar użytkownika
Andrzej Wilhelmi
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 2153
Rejestracja: 22 lis 2005, 22:08
Lokalizacja: Łódź
Kontaktowanie:
Re: Montaż okien

autor: Andrzej Wilhelmi » 26 kwie 2010, 22:12

Z kołnierzem można zrobić wszystko co się chce podobnie z dachówką i żadnych gwarancji się nie straci jak jest dobrze wykonane. Gwarancji udziela dekarz na swoją robotę bo za nią odpowiada. Pragnę zwrócić uwagę na fakt, że nie ma konieczności stosowania firmowych kołnierzy. Dachówek się nie dosuwa do skrzydła nie ze względu na wodę lecz ze względu na śnieg no i co oczywiste na możliwość swobodnego otwierania okna bez uszkodzenia obróbek. Przy perfekcyjnym montażu żadna dachówka nie powinna piać. Pozdrawiam.

roofmen
Zainteresowany
Zainteresowany
Posty: 48
Rejestracja: 26 maja 2009, 19:38
Lokalizacja: śląsk
Re: Montaż okien

autor: roofmen » 27 kwie 2010, 12:34

Kołnierz powinien być zamontowany zgodnie z zaleceniami producenta i nie może być w żaden sposób dziurawiony.
Defe jak widać nie pomogła Ci praca u żadnego z producentów okien, albo wywalili cię za brak kompetencji. Jeśli nie widziałeś mojej pracy to się nie wypowiadaj.
Powiem tak jeśli dachówka odstaje przy oknie to świadczy tylko o złym montażu jeśli nie wierzysz zapytaj któregoś z przedstawicieli producentów okien połaciowych.

Awatar użytkownika
dafe
rekomendowany doradca
Posty: 156
Rejestracja: 02 lut 2009, 14:04
Lokalizacja: Kronland Galizien
Kontaktowanie:
Re: Montaż okien

autor: dafe » 27 kwie 2010, 18:15

Witam.
Panie Andrzeju.

Oceniłem wzrokowo wysokość rąbka kołnierza i pomyliłem się o 3 mm. Ma on jednak wysokość ok.8mm. Ja go nie zaklepuję żeby dachówka "siadła" . A dlaczego to pisałem wcześniej.
"Mięso" dachówki załóżmy Braasowskiej ma 12mm. Nie nacinam też tej dachówki bo zostało by mi teoretycznie ( w praktyce musiałbym naciąć jej więcej) 4mm.
Wystarczy spojrzeć na przekrój poprzeczny kołnierza. Ma swoją grubość ,dwa falce i rąbek, które za coś odpowiadają.
Można szlifować dachówki ale ja bym się nie odważył pozbawić ich prawie 70% grubości. Dlatego twierdzę, że dachówka nigdy przy oknie nie siądzie idealnie. Można zejść do minimum ale nigdy do zera.


Jeśli chodzi o dosuwanie dachówek do okna.
a. Proszę dosunąć dachówkę do samego boku okna i sprawdzić czy którakolwiek obróbka okna przy otwieraniu zahaczy o tą dachówkę.
Ruchome części oblachowania nie wystają poza obrys okna (prócz Roto ale tam rąbek jest za wysoko aby dosunąć dachówkę) . Co innego gdy założymy roletę zewnętrzną ale rozmowa jest o oknie.
b. Śnieg nie płynie. Chodzi o umożliwienie odpływu opadów znad okna. Zdarzają się czasem opady ok. 1 litr na minutę/mkw. Jeśli nad oknem jest 5 metrów dachu a okno ma szerokość około metra to robi się z tego potok. Dystans między dachówką a bokiem okna zapobiega piętrzeniu się wody przy oknie i jak pisałem wcześniej-zatorów.

Jeśli chodzi o gwarancję.
Traci się gwarancję jeśli zastosujemy nieoryginalną roletkę a nie traci się jeśli zastosujemy nieoryginalny kołnierz? Chciałbym w to uwierzyć.


Roowmenie.
Pisałem coś o dziurawieniu kołnierza?
Z tego co wiem przedstawiciel odpowiada za sprzedaż a nie układanie dachówek wokół okna.
Nie widziałem Twoich prac dlatego napisałem, że chętnie je zobaczę.

Pozdrawiam

roofmen
Zainteresowany
Zainteresowany
Posty: 48
Rejestracja: 26 maja 2009, 19:38
Lokalizacja: śląsk
Re: Montaż okien

autor: roofmen » 27 kwie 2010, 22:18

O dziurawieniu kołnierza napisałem odnośnie tekstu Pana Andrzeja:
"Z kołnierzem można zrobić wszystko co się chce..."

Odnośnie gwarancji, nigdzie się nie doczytałem o utracie gwarancji, jeśli nie zastosujemy oryginalnego kołnierza. Oczywiście wtedy za szczelność między oknem, a nieoryginalnym kołnierzem odpowiada dekarz, a nie producent okna.
Nie wiem za co odpowiada przedstawiciel, ale jest on przedstawicielem producenta, a więc odpowiada też za produkt i powinno mu zależeć, aby był on prawidłowo zamontowany. Co ciekawe, z moich obserwacji wynika, że jeśli dachówka wokół okna odstaje to klienci reklamują okno, a nie dachówkę. Choć w zasadzie powinni reklamować usługę montażu.

Wydaje mi się, że trochę w tych rozważaniach się nie rozumiemy. Co innego jeśli dachówka wokół okna "nie siedzi idealnie", a co innego jeśli odstaje wyjeżdżając na okno. Jeśli nie siedzi idealnie, a zwykle nie siedzi, gdyż z jednej ze stron musi być docinana z szerokości to albo stosujemy spinki, albo ją przykręcamy nie dziurawiąc kołnierza. Jednak wtedy i tak powinna być w płaszczyźnie dachu.

Awatar użytkownika
Andrzej Wilhelmi
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 2153
Rejestracja: 22 lis 2005, 22:08
Lokalizacja: Łódź
Kontaktowanie:
Re: Montaż okien

autor: Andrzej Wilhelmi » 29 kwie 2010, 21:29

A nawet jak przedziurawimy kołnierz to co? Za szczelność dachu odpowiada krycie wstępne! Podobnie rzecz się ma z uszczelką klinową jak sparcieje to co? A tak nawiasem mówiąc ja tych uszczelek nie używam. Pozdrawiam.

roofmen
Zainteresowany
Zainteresowany
Posty: 48
Rejestracja: 26 maja 2009, 19:38
Lokalizacja: śląsk
Re: Montaż okien

autor: roofmen » 05 maja 2010, 12:07

Poniekąd tak, tylko chyba nam nie zależy na tym, aby specjalnie wprowadzać wodę pod pokrycie dachowe. Jeśli przedziurawimy kołnierz to klient traci gwarancję u producenta na szczelność takiego kołnierza.

Awatar użytkownika
Andrzej Wilhelmi
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 2153
Rejestracja: 22 lis 2005, 22:08
Lokalizacja: Łódź
Kontaktowanie:
Re: Montaż okien

autor: Andrzej Wilhelmi » 06 maja 2010, 17:24

Oczywiście moja wypowiedź nie miała na celu tolerowanie uszkodzeń kołnierza! Pragnąłem tyko zwrócić uwagę na fakt, że tak naprawdę za szczelność pomiędzy oknem a pokryciem dachowym odpowiada to co i jak zostało wykonane po spodem :wink: . Pozdrawiam.

Awatar użytkownika
FAKRO
Ekspert budowlany
Ekspert budowlany
Posty: 558
Rejestracja: 06 wrz 2006, 14:51
Lokalizacja: Nowy Sącz
Kontaktowanie:
Okna dachowe FAKRO

autor: FAKRO » 26 maja 2010, 8:20

Witam,

Ze swojej strony mogę tylko dodać, że zalecam stosować oryginalne kołnierze uszczelniające w zależności od rodzaju pokrycia dachowego. Montaż zgodny z instrukcją daje pewność, że połączenie będzie szczelne.

W przypadku zastosowania innego kołnierza (wykonanego we własnym zakresie), producent okna nie może dać gwarancji na szczelność takiego montażu.


Z poważaniem

Konsultant FAKRO

Awatar użytkownika
Andrzej Wilhelmi
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 2153
Rejestracja: 22 lis 2005, 22:08
Lokalizacja: Łódź
Kontaktowanie:
Re: Montaż okien

autor: Andrzej Wilhelmi » 26 maja 2010, 21:35

A od kiedy to producent daje gwarancję na montaż?! Gwarancję na montaż daje dekarz. Pozdrawiam.


Wróć do „Okna dachowe Fakro”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 7 gości

Gotowe projekty domów