Jak wykonać nadproże w ściance działowej?

Szukasz odpowiedniego materiału na ściany swojego domu? Nie wiesz jakie materiały będą odpowiednie do ich wzniesienia i wykończenia? Jakie trzeba ponieść koszty wynajęcia ekipy remontowej? Tutaj znajdziesz odpowiedzi.

Moderator: Redakcja e-izolacje.pl

Awatar użytkownika
janosh
Zainteresowany
Zainteresowany
Posty: 39
Rejestracja: 21 paź 2009, 10:16
Jak wykonać nadproże w ściance działowej?

autor: janosh » 20 kwie 2010, 8:57

Witam!

Zmieniam położenie drzwi w ściance działowej. Ścianka na 1/2 cegły. Znalazłem taki opis wykonania nadproża:

"Wykonuje się je z dwóch prętów zbrojeniowych o średnicy 10-12 mm umieszczonych w warstwie zaprawy cementowej grubości około 5 cm. Pręty osadza się w bruzdach wykutych po bokach otworu, podpiera deską szalunkową, następnie nakłada na deskę warstwę zaprawy i wyrównuje ją wzdłuż górnej krawędzi otworu. Gdy zaprawa stwardnieje, szalunek się zdejmuje (górna krawędź otworu jest wtedy wyrównana i gładka). Po zamocowaniu prętów boki otworu wyrównuje się i wykańcza tynkiem - najlepiej gotowym tynkiem gipsowym."


Czy dobrze rozumuję, że najpierw trzeba zrobić otwór na drzwi żeby podszalować deską od spodu i zalać pręty?

housetop
Aktywny
Aktywny
Posty: 130
Rejestracja: 20 lis 2009, 21:19
Lokalizacja: Wągrowiec
Re: Jak wykonać nadproże w ściance działowej?

autor: housetop » 20 kwie 2010, 16:52

Wykuj najpier otwor na natproze ok 5-10cm oczywiscie szersze od drzwi po 5cm na strone zalej betonem z dwoma prentami zbrojeniowymi,poczekaj az beton wyschnie i wykuj wtedy otwor na drzwi...
Tam siegaj gdzie wzrok nie siega...

Awatar użytkownika
janosh
Zainteresowany
Zainteresowany
Posty: 39
Rejestracja: 21 paź 2009, 10:16
Re: Jak wykonać nadproże w ściance działowej?

autor: janosh » 21 kwie 2010, 6:37

Niby proste a dalej wątpliwości.... :oops:

Z tych opisów dalej nie mogę wywnioskować czy:
zrobić bruzdy najpierw po jednej a potem po drugiej stronie i w te bruzdy dawać pręty i zalewać betonem czy wydłubać cały rząd cegieł tam gdzie ma być te nadproże licząc, że się nie sypnie...

DRATEVKA
Zainteresowany
Zainteresowany
Posty: 58
Rejestracja: 15 sty 2010, 20:39
Re: Jak wykonać nadproże w ściance działowej?

autor: DRATEVKA » 21 kwie 2010, 15:48

Powiedz o jaką odległość chcesz przesunąć te drzwi i czy nowy otwór nachodzi na stary?? Jeżeli nie nachodzi to możesz to zrobić tak jak zalecił housetop. To byłby jeden ze sposobów ;)
Nie wykuwaj od razu otworu na całe drzwi, tylko na wysokość jednej góra dwóch cegieł. Dajesz pręty, od spodu robisz szalunek, żeby nadproże było równe i po bokach. Jak wyschnie to wykujesz drzwi i ładnie sobie wszystko dookoła wyprawisz ;) Pamiętaj, żeby to nadproże było nieco szersze od szerokości drzwi. Najlepiej (5-10) cm z każdej strony, ale podejrzewam, że Tobie tego nie trzeba mówić ;)
Pozdrawiam!

housetop
Aktywny
Aktywny
Posty: 130
Rejestracja: 20 lis 2009, 21:19
Lokalizacja: Wągrowiec
Re: Jak wykonać nadproże w ściance działowej?

autor: housetop » 21 kwie 2010, 17:06

Masz do zamontowania w nowym miejscu drzwi o wymiarach np. 200cm wysokie z rama,90 szerokie... wykuwasz na wysokosci 203cm otwor na natproze ok 10cm wysokie, 100cm dlugie. Zrob maly szlunek i zalej go betonem z 2prentami... jak sciagnie wykuj dziure na drzwi.
Tam siegaj gdzie wzrok nie siega...

housetop
Aktywny
Aktywny
Posty: 130
Rejestracja: 20 lis 2009, 21:19
Lokalizacja: Wągrowiec
Re: Jak wykonać nadproże w ściance działowej?

autor: housetop » 21 kwie 2010, 17:09

a jak to za trudne to kup pan nadproze nie drogie wykuj dziure, wtaw je na zaprawe i po klopocie dziure pan wykuj zaraz na drzwi.... :lol: Pozdrawiam.
Tam siegaj gdzie wzrok nie siega...

DRATEVKA
Zainteresowany
Zainteresowany
Posty: 58
Rejestracja: 15 sty 2010, 20:39
Re: Jak wykonać nadproże w ściance działowej?

autor: DRATEVKA » 21 kwie 2010, 23:06

Krótko i na temat, bo w tych poradnikach co szukacie w Internecie to proste sposoby opisują jakby nie wiadomo jak skomplikowane były...

Awatar użytkownika
janosh
Zainteresowany
Zainteresowany
Posty: 39
Rejestracja: 21 paź 2009, 10:16
Re: Jak wykonać nadproże w ściance działowej?

autor: janosh » 22 kwie 2010, 6:47

Dzięki chłopaki!

Teraz już wszystko jasne. Nadproża jakie widziałem wstawiało się najpierw z jednej potem z drugiej strony ściany żeby nie łupnęło - ale pewnie to było w nośnych, dlatego miałem wątpliwości co do wykucia od razu całej dziury na nadproże (wcześniej "w pędzie" napisałem całej na drzwi) żeby się cegiełki góry nie sypnęły. Niestety żadnego obrazka nie znalazłem...

Ps. W DDD dziurę kazali na 209 cm zrobić...

Nadproże kupiłem wczoraj gotowe i jutro sobie wstawię.


Wróć do „Ściany”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 32 gości

Gotowe projekty domów