kominek z płaszczem + gaz - prośba o opinię.

Informacje na temat instalacji grzewczych, ogrzewania domu, kotłów CO. Dowiedz się jak ogrzać mieszkanie i jakie wybrać instalacje grzewcze aby rachunki nas nie zaskoczyły.

Moderator: Redakcja e-instalacje.pl

adam1970
Początkujący
Początkujący
Posty: 6
Rejestracja: 03 kwie 2010, 8:40
Lokalizacja: Kłodzko
kominek z płaszczem + gaz - prośba o opinię.

autor: adam1970 » 03 kwie 2010, 9:39

Jestem na etapie instalacji C.O. zamierzam na 115 m2 - dom porządnie docieplony (łącznie z instalatorem i za jego radą) założyć:

- kominek z płaszczem wodnym Unico Neptun 3Z (stal kotłowa 4 mm i szamot 3 cm), z wężownicą schładzającą,
- wpiąć kominek w układzie zamkniętym bezpośrednio do rur z C.O., zabezpieczenie to schładzanie wężownicą + chyba zawór ciśnieniowy (NIE MA NACZYNIA OTWARTEGO)
- kocioł gazowy jednofunkcyjny De Dietrich ok. 24 kw z zasobnikiem na 120 l. (proponuje mi również zamiast zasobnika zbiornik wodny pod sufitem w kotłowni, który współdziałał by grawitacyjnie z kominkiem - minimalnie zwiększa to bezpieczeństwo),
- instalacja C.O. na przewodach plastykowych - plex,
- ogrzewanie podłogowe na dole (dodatkowo też grzejniki) i grzejniki na poddaszu użytkowym - grzejniki Termo Teknik (tureckie) lub IRDA (polskie)

Proszę o opinię co do samej INSTALACJI jak i podanego KOMINKA, PIECA i GRZEJNIKÓW.

Awatar użytkownika
luxus
Zaawansowany
Zaawansowany
Posty: 457
Rejestracja: 22 gru 2007, 20:29
Lokalizacja: CK
Re: kominek z płaszczem + gaz - prośba o opinię.

autor: luxus » 03 kwie 2010, 19:16

witam. jesli chodzi o instalacje od kominka proponowal bym wykonac to w miedzi. uwazam,ze mimo wezownicy schladzajacej nalezy wykonac naczynie wzbiorcze . poza tym to chyba ok. Dobrze przemyslana i wykonana instalacja powinna dobrze sie sprawowac. Uwazam tez ze lepszym rozwiazaniem bylo by zastosowanie jednofunkcyjnego kotla z zasobnikiem ( w zaleznosci na ilosc osob ) ale min. 200 a najlepiej 300 litrow z podwojną węzownicą. Jesli moge spytac czy planowane jest wlasciwe podmieszanie i jak bedzie rozdzielona ogrzewanie miedzy grzejnikowym i podlogowym oraz jakie bedzie sterowanie???

adam1970
Początkujący
Początkujący
Posty: 6
Rejestracja: 03 kwie 2010, 8:40
Lokalizacja: Kłodzko
Re: kominek z płaszczem + gaz - prośba o opinię.

autor: adam1970 » 04 kwie 2010, 7:44

Właśnie - facet nic mi nie mówił o podmieszaniu - prawdopodobnie nie planuje go. Jestem laikiem więc na razie nie będą mógł dokładnie opisać tej instalacji. Podłogówka i grzejniki mają być oddzielone. Sterowanie będę chciał założyć w pomieszczeniach chyba czujnik temperatury w jednym miejscu i sterowanie.

czajnik1983
Początkujący
Początkujący
Posty: 3
Rejestracja: 04 kwie 2010, 12:41
Re: kominek z płaszczem + gaz - prośba o opinię.

autor: czajnik1983 » 04 kwie 2010, 12:56

Wydaje mi się wszystko ok. Pracuje w różnych typach instalacji c.o. Ale odradzam system zamkniety bo nawet najlepsze zawory bezpieczeństwa zawodzą a wiec nie zakładaj "bomby". Co do plastiku może być ale wyprowadzenia z kominka zrób z miedźi

adam1970
Początkujący
Początkujący
Posty: 6
Rejestracja: 03 kwie 2010, 8:40
Lokalizacja: Kłodzko
Re: kominek z płaszczem + gaz - prośba o opinię.

autor: adam1970 » 05 kwie 2010, 11:12

Odnośnie bezpieczeństwa całego układu zamkniętego (jestem laikiem) ale oprócz wężownicy widzę na wycenie również:
- Naczynie przepływowe EXP 25 l GS 10 bar,
- Zawór bezpieczeństwa z kapilarą 1300 mm,
- Zawór bezpieczeństwa CALEFFI 1/2 - 2,5 bar.

Czy daje to w miarę przyzwoitą gwarancję bezpieczeństwa ?? - (oczywiście będą myślał również o awaryjnym zasilaniu pompy kominka).

Czy stosowanie zbiornika o podobnej pojemności ok. 140 l (zamiast zasobnika do kotła jednofunkcyjnego), który miałby być bezpośrednio połączony z kominkiem grawitacyjnie ma sens (bezpieczeństwo, straty ciepła, itp ?)

cezarr1
Zaawansowany
Zaawansowany
Posty: 418
Rejestracja: 11 maja 2008, 18:23
Lokalizacja: pomorskie
Re: kominek z płaszczem + gaz - prośba o opinię.

autor: cezarr1 » 06 kwie 2010, 19:35

Unico Neptun 3Z ale nie większy niż 18 kw ale lepiej chyba 14 kw
ale przystosowany do układów zamkniętych ( gwarancja producenta)

grzejniki Termo Teknik (tureckie) lub IRDA (polskie) odradzam
-Raczej weź VNH , Kermi , Purmo Buderus

Zasobnik z dwoma wężownicami jedna od kotła gazowego , druga kominkowa
Zawór 1,5 bar
zawór schładzający wężownice kominka SYR, Danfoss, lub Watss
naczynie przeponowe PNEUMATEX , REFLEX wielkość zależy od pojemności instalacji co
Rury od komika Cu 28 Chociaż do wężownic i rozdzielaczy

adam1970
Początkujący
Początkujący
Posty: 6
Rejestracja: 03 kwie 2010, 8:40
Lokalizacja: Kłodzko
Re: kominek z płaszczem + gaz - prośba o opinię.

autor: adam1970 » 07 kwie 2010, 18:36

Dzięki za informację ale jako laik mam jeszcze parę pytań:

(są one syntezą tego czego dowiedziałem się na forum - mam nadzieję, że właściwie). Z góry przepraszam jeżeli fachowcy znajdą poniżej brednie.
Dodaję, że upieram się przy układzie zamkniętym.

- Czy ten kominek Uniko Neptun 3 z porównywalny jest jakością z Lechmą (np. standard pl 190), czy np. CTM Praktycznie nie ma o Unico opinii na internecie.

- czy zasobnik z dwoma wężownicami (1 do kominka a 2 do kotła) oznacza, że te układy będą nagrzewały wodę w zasobniku ciepłej wody użytkowej, np.140 l,

- natomiast układ do C.O. będzie nagrzewany bezpośrednio z kominka lub kotła
gazowego,

- czy podmieszanie wody z kominka na podłogówkę jest niezbędne (potrzebne np. dla sprawności, bezpieczeństwa, z tego co wyczytałem to raczej tak ?

- zabezpieczenia całego układu to:

NA KOMINKU: zawór schładzający wężownicę (to jest zabezpieczenie termiczne z czujnikiem temp. na wężownicy), , zawór bezpieczeństwa na kominku 2,5 bara - do czego ma być zawór 1,5 bara (mowa o nim w poprzednim poście) ?

NA CAŁYM UKŁADZIE: dla kotła i kominka to naczynie przeponowe (jest to to samo co naczynie przepływowe ?).

- czy sterowanie automatyczne kominkiem (chodzi o dopływ powietrza do paleniska) ma sens,

- czy ręczne przełączanie zaworami ogrzewania z kominka na kocioł gazowy , w zależności od tego w czym zamierzam palić jest właściwe? czy np. czujnik temp. wewnątrz w sterowaniu kotłem gazowym jest w tym przypadku wystarczający?
Z góry dziękuję i proszę o odpowiedzi.


[/u]

cezarr1
Zaawansowany
Zaawansowany
Posty: 418
Rejestracja: 11 maja 2008, 18:23
Lokalizacja: pomorskie
Re: kominek z płaszczem + gaz - prośba o opinię.

autor: cezarr1 » 09 kwie 2010, 15:19

1. Moim subiektywnym zdaniem Lechma trzyma standard cały czas bez problemów zakładam od kilku lat 0 reklamacji Uniko nie znam więc nie nic nie powiem
2. Tak, będzie grzana c w u
3. W zależności od sterowania np.po nagrzaniu c w u do zadanej temp. układ do C.O. będzie nagrzewany bezpośrednio z kominka lub kotła gazowego,
4.na podłogę można puścić max 42 st ale będzie za gorąco podmiesznie musi być
5.Zamiast 2,5 powinien bara być 1,5
6. Nie przeponowe w układzie zamkniętym, przelewowe w otwartym
7.Tak ma sens dopływ powietrza steruje temp. wody w komiku oszczędzasz paliwo automatyka steruje pompami c w u oraz c o
8.Sterownik( odpowiedni typ) kominka wyłączy kocioł gazowy jak włączy się kominkowa pompa . Ręczne przełączania w XXI wieku ? Sam sobie odpowiedz
Pozdrawiam

adam1970
Początkujący
Początkujący
Posty: 6
Rejestracja: 03 kwie 2010, 8:40
Lokalizacja: Kłodzko
Re: kominek z płaszczem + gaz - prośba o opinię.

autor: adam1970 » 09 kwie 2010, 19:07

Dzięki za odpowiedź Cezarr1 - przydadzą mi się twoje rady w rozmowie z instalatorem

Awatar użytkownika
luxus
Zaawansowany
Zaawansowany
Posty: 457
Rejestracja: 22 gru 2007, 20:29
Lokalizacja: CK
Re: kominek z płaszczem + gaz - prośba o opinię.

autor: luxus » 11 kwie 2010, 19:09

witam ponownie. wykonalem ostatnio podobna instalacje i bardzo fajnie sie to sprawuje. uklad otwarty po stronie kominka , zamkniety po stronie kotla gazowego i instalacji. steronik eurostera sterujacy pompami do c.o. parter budynku - ogrzewanie podlogowe, pietro tylko grzejnikowe sterowane programatorem ( gora) i termostatami danfossa ( dół) . Do kotla gazowego zainstalowana centrala DIM dwustrefowa.


Wróć do „Instalacje grzewcze i ogrzewanie domu”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 51 gości

Gotowe projekty domów