Poradnik ITB

Trudno wątpić, że docieplenie budynku jest opłacalną inwestycją. Ale jak wykonać docieplenie budynku? Jakie materiały wybrać? Jakie są dostępne technologie? Czym się różnią? Odpowiedzi wszystkie pytania dotyczące docieplania budynków znajdziesz w tym dziale.

Moderator: Redakcja e-izolacje.pl

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 16 cze 2006, 8:23

800 zł? 180 m2 rocznie ?? to po co ja piszę o izolacjach. Np brat ma 144 m2 elektryczne termy (atlantic ) elektryczne grzeniki noirot i maty grzewcze w łazienkach i najwyższy rachunek za okręgły rok wyszedł 1900 zł (nie ma kominka)? To może faktycznie nie warto izolować jak 180 m2 za rok wychodzi 800zł?? Choć wcześniej było 1800 i to sam gaz... .??

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 16 cze 2006, 8:54

Ale by nie stracić tematu, czy naprawdę uważa Pan, że to poważne wydać książkę "Dom energooszczędny" nie definiując co to oznacza?? Czy poważnie można traktować wydającego takie bzdety, jak on sam nie wie co to jest dom enerooszczędny??
Czy poważnie można potem traktować inne opracowania takiego "dowcipnisia"???
Podam przykład: katalog Keramzytu cytuje " Pustak ALFA posiada wysoką izolacyjność cieplną z cetyfikatami ITB" . A dalej tabela z opisami ścian z w/w pustaka alfa
"pustak 24 cm do którego przyklejono od strony zewnętrznej 14 cm styropianu ma U = 0.29W/m2 xC." (Mogę przesłać faxem)
Styropian ma 0.04 W/m2xC czyli 14 cm styropianu ma 0.29 W/m2 xC Czy doskonały przewodnik ciepła może być izolatorem tegoż ciepła??! Chyba tylko w ERZE I ITB...

fruzin
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 1138
Rejestracja: 28 kwie 2006, 0:03
Lokalizacja: Lublin

autor: fruzin » 16 cze 2006, 15:19

Fakt.
Przydałaby się definicja domu energooszczędnego. Trudna to będzie sztuka, ponieważ wymagania odnośnie izolacyjności i innych warunków zmieniają się ostatnimi laty dość dynamicznie. Dlatego odeszliśmy od współczynnika U (dawniej jeszcze k) określanego przez normę (którą trudno było zmienić) do rozporządenia ministra obecnie.
Ciągle powtarzam, że nie mamy co już zwiększać grubości izolacji, a raczej dążyć do wykorzystywania źródeł odnawialnych.

Proszę też zauważyć, że ów poradnik zachęca do zwiększania wydaków na izolacje termiczne, co jest raczej zgodne z Pańskimi dotychczasowymi wypowiedziami.

"Dom energooszczędny" w rozumieniu tego poradnika to taki dom, który zużywa mniej energii niż nowo wybudowane domy sąsiadów. To taka potoczna definicja. Jaka jest techniczna - możemy to ustalić.

Uparcie dążę do uzyskania odpowiedzi na ostatnio zadane pytanie. Abstrahuje od definicji itp.
folia kubełkowa... czemu nie
robota będzie za parę lat...
i nie ma czegoś takiego jak 99% izolacji

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 17 cze 2006, 6:54

To zupełnie nie techniczne i inżynierskie, by podawać, że energooszczędny dom, to taki co mniej zużywa, niż dom sąsiada. Uśmiałem się gdy pomyślałem o moim sąsiedzie...?
Nie ma sensu też takie doradztwo "zwiększyć grubość izolacji" przecież to powoduje zwiększenie kosztów budowy, co przy założeniu, że 99.9% budujących się jest zarżnięta finansowo. Trzeba wskazać jak zwiększyć grubość izolacji nie podnosząc kosztów budowy!!!Co do odnawialnych źródeł ... to u nas(inie tylko) wielka bzdura!!! Jeżeli weźmiemy definicję UE "domu energooszczędnego " E do 40 kWh/m2 rocznie to koszty eksploatacyjne (wszystkie, ogrzewanie , woda, światło gotowanie) domu 150 m2 x 40 X 0.36 zł(warszawska cena kWh) wynoszą do 2160 zł Jeżeli teraz przyzwoita pompa ciepła kosztuje z kolektorem ziemnym 50000-60000 zł to np Deutsche Bank (dzwoniłem) przy wpłacie min. 50000 zł daje 5% rocznie czyli 2500 zł . Jakby Szanowny Pan nie liczyć na ciepłych pompach się świetnie wychodzi i zarabia jak się ich nie montuje!!!!

fruzin
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 1138
Rejestracja: 28 kwie 2006, 0:03
Lokalizacja: Lublin

autor: fruzin » 17 cze 2006, 20:34

A co z energią z wiatru czy słońca...
Kominek to też źródło odnawialne...
Piece na owies może nawet na olej rzepakowy (to też źródła odnawialne i rolnictwo odżyje)
A rekuperator...
A energia z wnętrza ziemi... niekoniecznie pompa ciepła

Jak widać jest kilka miejsc na odzyskanie lub uzykanie taniej enegrii.

Oczywiście definicja potoczna była żartem :lol:

I znowu moje pytanie (nie chce się oczywiście powtarzać):
Wie Pan o co chce zapytać się...
Co takiego sprawia, że domki z poradnika ITB nie osiągną wskażnika E mniejszego niż 40?
folia kubełkowa... czemu nie

robota będzie za parę lat...

i nie ma czegoś takiego jak 99% izolacji

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 19 cze 2006, 7:39

To moze od końca. Odpowiadałem na to pytanie wielokrotnie. Zużycie energii w przeliczeniu na m2 zależy od izolacji temicznej i wentylacji. Grubości i sposób połączenia izolacji ze sobą (podłoga ściana dach) oraz proponowane rozwiązania wentylacyne i CO i CWU nie pozawlają na uzyskanie 40kWh/m2 rocznie. Ale ciekawsze pytanie byłoby, dlaczego ITB preferuje domy zużywające duże ilości energii (E>100 kWh/m2 rocznie). Tu odpowiedź jest prosta, rządzi rynek bogatszy, instalacyjno energetyczny, wpływ na ludzi mają reklamy a izolacja praktycznie ICH NIE MA, styropian czy wełnę każdy kupuje najbliżej budowy niezależnie od ewentualnych reklam. W DOMACH ENERGOOSZCZĘDNYCH NIE STOSUJE SIĘ CO I CWU.
Co do energii tzw odnawialnej z rzepaku czy kominka- pół roku temu zabroniono rządowi RP dotować wierzbę energetyczną itp. Juz od stycznia tego roku miały obowiązywać certfikaty energetyczne a co za tym idzie wykluczenie korzystania z ciepła pozalicznikowego (kominek polety itp) Każda niepotrzebna produkcja CO2 jest zanieczyszczeniem środowiska. A dom zużywający 40 kWh/m2 emituje go 4 razy mniej niż zuzywający 160 kWh/m2.
Co do energii słonecznej i wiatrowej, czy rekuperatorów. Nie znam Pana doświadczeń w tej dziedzinie, ale ja pierwszy w Polsce (przynajmniej dotąd nikogo kto to robił wcześniej nie spotkałem) sprzedawałem i montowałem rekuperatory domowe (90') Robimy też ogrzewanie podłogowe z energii wiatru (też nie znam nikogo kto to robi) ale wiem ile bzdur o tego typu rozwiązaniach jest pisane, więc jeżeli Pan chce poduskutować to chętnie. Przekonałem się też , że ogrzewanie słońcem wody użytkowej jest nieopłacalne. Podobnie jak ciepłe pompy przy małych potrzebach ciepła.

fruzin
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 1138
Rejestracja: 28 kwie 2006, 0:03
Lokalizacja: Lublin

autor: fruzin » 19 cze 2006, 16:08

Uzyskałem odpowiedź tylko częściowo. Poproszę więcej szczegółów. Powoli zaczynam rozumieć o co Panu chodzi.
Co do lobbingu rynku instalacyjno grzewczego poniekąd się z Panem zgodzę.
Tak samo producentom dachówek itp. przeszkadza eternit na dachu. Petrochemiom betonowe drogi, przykładów można mnożyć...
Czasopisma podobnie zachowują się. Przykładem może być osuszanie ścian przy użyciu magicznych skrzyneczek wykorzystujących jakąś hydromagnetokinezę, co miałoby spowodować proces odwrotny do podciągania kapilarnego. I wiele czasopism zamieściło to coś na swoich łamach oczywiście za kase. Jak i czy to działa... nikt nie wie, ale referencje oczywiście się znajdą i nagrody z targów też.
W DOMACH ENERGOOSZCZĘDNYCH NIE STOSUJE SIĘ CO I CWU

Rozumiem, że chodziło Panu o to że nie ma klasycznego pieca, rur, grzejników itp. tylko np. ogrzewanie elektryczne. A ciepła woda też skądś pochodzi.
Nie rozumiem podejścia UE w kwestii paliw odnawialnych. Palenie drewna, słomy czy owsa lub rzepaku uwalnia CO2 związany przez roślinki kilka lat temu, co przyroda prędzej przełknie niż spalenie węgla czy gazu który powstał kilka milionów lat temu.
Dlatego dla mnie bzdurą jest mówienie, że gaz jest czysty i ekologiczny.
Energia wiatrowa jest w Polsce (sądząc po przepisach i prawie) chyba zabroniona. Wybudowanie własnej nawet małej elektrowni graniczy z cudem. Problemów co nie miara.
Chciałbym poznać też Pańską opinię nt. nieopłacalności kolektorów słonecznych.
Ta tematyka coraz bardziej mnie interesuje.
Tematyka rekuperatorów jest mi znana tylko z teorii i to podstawowej.
Nie wiem ile można zyskać stosując ją, a tego też jestem ciekaw.
folia kubełkowa... czemu nie

robota będzie za parę lat...

i nie ma czegoś takiego jak 99% izolacji

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 20 cze 2006, 9:36

W centralnym ogrzewaniu płaci się za ciepło wytwrzone, a niekoniecznie za odebrane. Straty i koszty rozprowadzania ciepła są wyższe niż całe potrzeby domów świetnie izolowanych. Cięzko też jest sterować dokładnie temperaturą w poszczególnych pomieszczeniach. Ale najważniejsze są koszty.. W Polsce 99 % budujących się jest "pod kreską" więc pisanie (z poradnika D.. E.. ITB) że inwestycja w izolację się zwróci, jest poprostu śmieszne i bez sensu. Koszt założenia najwyższej klasy grzejników w pokojach i podłodowego w kuchni i łazienkach na 150 m2 dom to 5000zł Odpowiednio centralne z doprowadzeniem gazu to ponad 30000 zł Proszę teraz policzyć ile w takim domu wyniesie w projekcie zwiększenie izolacji do normatywnej (BBR 2006) 30 cm w podłodze i ścianie 50 cm e dachu. Jak jeszcze odliczymy nawiewniki okienne i kanały wentylacji grawitacyjnej to zostanie rekuperator i krany bezdotykowe. A że ucierpi rynek instalacyjny... I tak to już historia.
Co do elektrowni wiatrowych to ma Pan rację dostanie zgody graniczy z cudem, a podłączenie do siecie jest niemożliwe, ale wszystko można ominąć. Są (tylko w Polsce) elektrownie wiatrowe bez śmigła, które tym lepiej działają im są niżej (całkowita wys. 3m) Zasilają one kable grzecze w wylewce . Instalacja jest 24V więc nikogo się nie muszę pytać o certfikaty czy pozwolenie..


Wróć do „Docieplanie budynków”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 14 gości

Gotowe projekty domów