podłogłówka z grzejnika łazienkowego

Informacje na temat instalacji grzewczych, ogrzewania domu, kotłów CO. Dowiedz się jak ogrzać mieszkanie i jakie wybrać instalacje grzewcze aby rachunki nas nie zaskoczyły.

Moderator: Redakcja e-instalacje.pl

Awatar użytkownika
marcin2057
Aktywny
Aktywny
Posty: 158
Rejestracja: 22 sie 2007, 15:50
podłogłówka z grzejnika łazienkowego

autor: marcin2057 » 27 mar 2010, 21:28

Witam mam w łazience grzejnik drabinkowy i jest on zasilany rurką Cu 18 oraz powrót jest podłączony pod podłogówkę pex16. Podłogówka do połowy jest ciepła ale czym dalej to zimniejsza pex ma długość ok 30m długości i mam pytanie czy lepiej by było jeśli bym przed wejściem do drabinki założył trójnik i jeden koniec trójnika zasilał by drabinkę a drugi podłogówkę i powrót od podłogówki oraz drabinki do wspólnego powrotu do rurki Cu 22 Czy tak będzie lepiej?
_________________

michal1misiekk
Zainteresowany
Zainteresowany
Posty: 41
Rejestracja: 28 mar 2010, 19:42
Lokalizacja: Piaseczno
Re: podłogłówka z grzejnika łazienkowego

autor: michal1misiekk » 30 mar 2010, 10:55

30m rury dn 16 to mniej niż 1kPa oporu. Jak masz zawór regulacyjny na gałązce do tego grzejnika i podłogówki to odpuść go trochę. Czy to jest najdalszy obieg? Bo może pompka jest jest słaba.
Opór własny drabinki jest żaden więc nie będzie mieć to wpływu gdzie podłączysz podłogówkę. Odpuść trochę zawór termostatyczny (to jest takie g*wienko pod głowicą z małym trzpieniem), bo może on dławi dużo. Wykonawca mógł ustawić nastawę na 1,0 nie wiedząc do czego to służy:)
Rozwiązanie z trójnikiem będzie lepsze, tylko żebyś wstawił jakiś ogranicznik temp powrotu (zwór RTL) z podłogówki, bo może Cię potem parzyć w stopy:) Ale istniej nadal ryzyko, że pompka nie popchnie wody jak to jest najdalszy obieg.
Woda jest jak student, płynie po najmniejszej linii oporu.

Awatar użytkownika
marcin2057
Aktywny
Aktywny
Posty: 158
Rejestracja: 22 sie 2007, 15:50
Re: podłogłówka z grzejnika łazienkowego

autor: marcin2057 » 30 mar 2010, 19:57

Wiec tak to jest najdalszy obieg grzejnik od kotłowni jest ok 8m w lini prostej, żadnych zaworów termostatycznych nie ma jest tylko na wejściu i na wyjściu zawór kulowy 1/2

michal1misiekk
Zainteresowany
Zainteresowany
Posty: 41
Rejestracja: 28 mar 2010, 19:42
Lokalizacja: Piaseczno
Re: podłogłówka z grzejnika łazienkowego

autor: michal1misiekk » 31 mar 2010, 11:16

8 metrów to jest pryszcz.
Jaką masz pompkę? Bo nie chce mi się wierzyć, że instalujesz podłogówki na ogrzewaniu grawitacyjnym?:)
Woda jest jak student, płynie po najmniejszej linii oporu.

Awatar użytkownika
marcin2057
Aktywny
Aktywny
Posty: 158
Rejestracja: 22 sie 2007, 15:50
Re: podłogłówka z grzejnika łazienkowego

autor: marcin2057 » 01 kwie 2010, 20:05

Pompka standardowa z 3 biegami a i na 3 biegu 75W a jakiej firmy to dokładnie nie wiem, nie sprawdzałem a odcinek od pieca po rurkach to ok 30 m w poziomie i w pionie

michal1misiekk
Zainteresowany
Zainteresowany
Posty: 41
Rejestracja: 28 mar 2010, 19:42
Lokalizacja: Piaseczno
Re: podłogłówka z grzejnika łazienkowego

autor: michal1misiekk » 01 kwie 2010, 20:37

Jakbyś miał zawory termostatyczne to można, by to jakoś wyregulować i czynnik by w końcu popłynął, przez podłogę.
Podłogówkę ułożyłeś pewnie jako Meander a nie ślimak. Woda sobie przez ten obieg płynie, ale wolniutko, bo woli sobie pójść po obiegu gdzie ma mniejsze opory (w tym przypadku grzejniki, które mija po drodze). Jak sobie płynie wolniutko to się wychładza na tej cieplejszej połowie i płynie już potem zimna.
Zamontowanie mocniejszej pompki prawdopodobnie trochę poprawi sytuację. Nie wiem czy nie taniej wyjdzie montaż zaworów termostatycznych wraz z głowicami na kilku grzejnikach. Jak pomieszczenia z tymi grzejnikami z zaworami się nagrzeją to głowice odetną dopływ i czynnik będzie je "omijał". Dodatkowo można dać na zaworach nastawy metodą prób i błędów, które ograniczą przepływ (nastawy dają opór). Dodatkowy plus tego to większy komfort w tych pomieszczeniach.
Jak nie chcesz lub nie możesz zamontować tych zaworów. To możesz próbować ograniczać przepływ przez grzejniki zaworami odcinającymi też metodą prób i błedów. Troszkę je zakręcasz ale nie do końca i one powinny trochę zdławić ciśnienia.
Ja tak jeszcze nie próbowałem i nie wiem jakie mogą konsekwencje... Czy ktoś wie z forumowiczów?
I zrób ten trójnik do podłogówki na zasileniu przed drabinką, a na powrocie daj RTL i włącz się w trójnik za drabinką.
Woda jest jak student, płynie po najmniejszej linii oporu.


Wróć do „Instalacje grzewcze i ogrzewanie domu”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 90 gości

Gotowe projekty domów