materiały na instalację CO i Sanitarną

Wszystko o kanalizacji i odwodnieniu. Dział poświęcony poradom na temat najnowszym rozwiązaniom technologicznym związanymi z kanalizacją, drenażem i oczyszczaniem ścieków.

Moderator: Redakcja e-instalacje.pl

p_zajaczkowski
Początkujący
Początkujący
Posty: 8
Rejestracja: 15 sty 2010, 14:46
Lokalizacja: lesniowice
Kontaktowanie:
materiały na instalację CO i Sanitarną

autor: p_zajaczkowski » 15 sty 2010, 17:16

Witam wszystkich.
Jestem tu nowy jak również niedoświadczony w instalacjach.

Zwracam się z prośbą o doradzenie z jakich materiałów mogę zrobić instalację CO i wodną, jakiej średnicy maja być rury. Niżej przygotowałem plan rozmieszczenia poszczególnych elementów. budynek jest mały, parterowy z piwnicą (na obrazkach kolor siwy) więc nie będzie tego dużo.

Myślę o wykorzystaniu w instalacji wodnej rur PP zgrzewanych LUB PEX/AL/PEX skręcane lub zaciskane.
Instalacja CO to od kotła do rozdzielacza rury metalowe dalej PEX/AL/PEX skręcane lub zaciskane.

czy złączki/trójniki itp skręcane i zaciskowe można umieszczać w posadzce i pod tynkiem.
Proszę o porady jaki i o instrukcje

Obrazek

Obrazek

Wavin Metalplast-Buk
Aktywny
Aktywny
Posty: 179
Rejestracja: 15 sty 2009, 13:51
Lokalizacja: Buk
Kontaktowanie:
Re: materiały na instalację CO i Sanitarną

autor: Wavin Metalplast-Buk » 23 mar 2010, 9:02

Patrząc przez pryzmat rodzaju instalacji i materiałów do jej wykonania, należy spojrzeć przez pryzmat możliwości technicznych jak i cenowych. Instalację wodociągową najczęściej wykonuje się z dość taniego materiału jakim jest zgrzewany polipropylen PP-R. Jest on bardzo dobrym materiałem z tym, że należy pamiętać o tym, iż ma stosunkowo duże kształtki. Znacznie większe niż średnica rury. Nie jest więc polecany do montowania w ściankach o grubościach poniżej 8cm (chyba, że to zabudowa lekka). Znacznie lepszym, aczkolwiek cenowo trochę droższym jest system oparty na rurach wielowarstwowych PE-X/Al/PE i kształtkach zaprasowywanych. Połączeń skręcanych nie polecamy, gdyż zgodnie z Warunkami technicznymi wykonania i odbioru instalacji z tworzyw sztucznych połączenia rozbieralne (skręcane) muszą posiadać otwory rewizyjne na instalacji. W praktyce tak się oczywiście nie robi , a praca instalacji, szczególnie wodociągowej powoduje poluzowanie się połączenia i jest potencjalnym źródłem nieszczelności.
Co do instalacji c.o. to najlepszym wyborem jest system oparty o rury PE-X/Al/PE ze złączkami zaprasowywanymi i takimi, które nie zwiększają średnicy zewnętrznej przewodu. Ułatwia to nakładanie izolacji termicznej na rury i kształtki (wymagane przez Warunki jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie).
Szczegółowy dobór średnic należy powierzyć doświadczonemu instalatorowi lub jeszcze lepiej projektantowi.

zorysz
Aktywny
Aktywny
Posty: 136
Rejestracja: 13 wrz 2009, 14:35
Lokalizacja: Gdynia
Re: materiały na instalację CO i Sanitarną

autor: zorysz » 29 mar 2010, 20:01

Doradzam... zatrudnij hydraulika i nie baw się w fachowca.

tygrysko
Początkujący
Początkujący
Posty: 15
Rejestracja: 01 kwie 2009, 18:33
Lokalizacja: zalesie
Re: materiały na instalację CO i Sanitarną

autor: tygrysko » 30 mar 2010, 8:39

Witam !Ja myślę że po prosto nie chcecie doradzić koledze....

michal1misiekk
Zainteresowany
Zainteresowany
Posty: 41
Rejestracja: 28 mar 2010, 19:42
Lokalizacja: Piaseczno
Re: materiały na instalację CO i Sanitarną

autor: michal1misiekk » 31 mar 2010, 16:29

Do pojedynczych grzejników jedziesz dn16 z kotła wyjdź dn25 (nie podałeś mocy i parametrów zas/powr więc to strzał w ciemno ale powinno być ok). Do umywalki, zlewowyzmawaka dn16 do wanny dn20 wc dn16 pralka dn20. Przewód wspólny dn25. Wszystko w pex/al/pex.
Zasilenie z wodociągu dn 32. Jak mi zrobisz przelew to mogę przeliczyć. a tak podaję średnice na ślinkę:)
Nie baw się w rury zgrzewane, bo się sparzysz. Przy zaprasowywanych złączkach powinieneś popełnić mniej błędów:)
Woda jest jak student, płynie po najmniejszej linii oporu.


Wróć do „Kanalizacja i odwodnienia”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 45 gości

Gotowe projekty domów