Ledy VS zwykłe halogeny

Aranżacja wnętrz to także odpowiednie światło. Prawidłowe rozmieszczenie oświetlenia w pomieszczeniach mieszkalnych jest bardzo istotną kwestią. Sprawdź jakie oświetlenie będzie najlepsze do Twojego wnętrza.

Moderator: Redakcja e-mieszkanie.pl

Awatar użytkownika
niviss
Zainteresowany
Zainteresowany
Posty: 51
Rejestracja: 08 wrz 2009, 7:36
Lokalizacja: Niviss Polska
Re: Ledy VS zwykłe halogeny

autor: niviss » 07 lut 2010, 21:57

damian_k pisze:Widzę, że w dyskusji nikt nie zwrócił uwagi na barwę światła.
LEDy świecą praktycznie jedną długością fali, co nie jest korzystne dla wzroku.
Podobnie jest ze świetlówkami kompaktowymi.


A skąd takie głupowy wziąłeś? Jest dokładnie odwrotnie tzn. charakterystyka widmowa LED jest bardzo ładna i NIE JEST RWANA, w przeciwieństwie do świetlówek.

damian_k pisze:Światło halogenów jest dużo bardziej zbliżone do światła słonecznego.


Niestety po raz kolejny się mylisz - charakterystyka LED jest najbardziej zbliżona do światła słonecznego z tą różnicą, że LED ma mocny "pik" w barwie niebieskiej.
Charakterysyka żarówek i halogenów to głównie długości fali żółte i praktycznie zupełny brak niebieskiego - zupełnie nie przypomina ona widma słonecznego.

mateusz_kajtek
Zainteresowany
Zainteresowany
Posty: 69
Rejestracja: 06 gru 2009, 12:39
Lokalizacja: Opolskie
Re: Ledy VS zwykłe halogeny

autor: mateusz_kajtek » 09 lut 2010, 17:35

no barwa ledów mnie nieco irytuje, barwa zimna troche za bardzo na biało świeci natomiast ciepła zdecydowanie za bardzo na żółto, coś pomiedzy tymi barwami było by idealne dla oka, w każdym badz razie z dostepnych barw wole zimną...
albo rade damy albo jak tynk odpadamy

levanti
Początkujący
Początkujący
Posty: 6
Rejestracja: 10 lis 2009, 19:37
Lokalizacja: Polska
Kontaktowanie:
Re: Ledy VS zwykłe halogeny

autor: levanti » 17 lut 2010, 20:47

Ledy na pewno są nowocześniejszym źródłem światła, ekonomiczniejszym mimo większej ceny zakupu i są trwalsze. Ważne jest jednak aby wybrać dobrej jakości LEDy. Jak ze wszystkim kto tnaio kupuje, kupuje dwa razy. O ile mnie pamięć nie myli firma EDISON robi wysokiej jakości diody.

Spyker
Re: Ledy VS zwykłe halogeny

autor: Spyker » 17 lut 2010, 22:23

j/w - dodatkowo można je bardzo fajnie łączyć i wyszczególniać dzięki czemu otrzymuje się całkiem przyzwoity/niezły efekt.

damian_k
Zainteresowany
Zainteresowany
Posty: 98
Rejestracja: 16 sty 2010, 22:48
Lokalizacja: Jastrzębie Zdrój
Kontaktowanie:
Re: Ledy VS zwykłe halogeny

autor: damian_k » 19 lut 2010, 20:40

Kolego nviss nie do końca mogę się z Tobą zgodzić.
Być może LED-y najnowszej generacji są coraz lepsze jeśli chodzi o składowe kolory, ale mimo wszystko światło to nie jest naturalne.
Jeśli wiesz na czym polega świecenie półprzewodników to rozumiesz również jak trudnym zadaniem jest osiągnięcie białego światła z pojedynczej diody (wymagana jest "konstelacja" wielu różnych półprzewodników) a jeszcze trudniejszym zadaniem jest aby taka dioda miała jak najszerszą gamę kolorów.

Jeśli masz wiedzę nt. nowych LED-ów to napisz albo najlepiej wklej jakiś artykuł, chętnie poczytam.
Może za jakiś czas LEDY będą imitowały światło słoneczne, ale chyba jeszcze nie teraz.

Co do mrygania to LEDY również mrygają, ale tego nie widzi ludzkie oko.
Jedynie tradycyjne żarówki nie mają tego problemu.

I żeby nie było, że jestem przeciwnikiem LED-ów to powiem, że sam je stosuje i proponuje innym, ale nie we wszystkich przypadkach.

Awatar użytkownika
niviss
Zainteresowany
Zainteresowany
Posty: 51
Rejestracja: 08 wrz 2009, 7:36
Lokalizacja: Niviss Polska
Re: Ledy VS zwykłe halogeny

autor: niviss » 20 lut 2010, 19:07

damian_k pisze:Kolego nviss nie do końca mogę się z Tobą zgodzić.
Być może LED-y najnowszej generacji są coraz lepsze jeśli chodzi o składowe kolory, ale mimo wszystko światło to nie jest naturalne.
Jeśli wiesz na czym polega świecenie półprzewodników to rozumiesz również jak trudnym zadaniem jest osiągnięcie białego światła z pojedynczej diody (wymagana jest "konstelacja" wielu różnych półprzewodników) a jeszcze trudniejszym zadaniem jest aby taka dioda miała jak najszerszą gamę kolorów.


Zacznijmy od tego co to jest "światło naturalne"? Jeśli uznamy za nie światło słoneczne to światło żarowe jest dalekie od naturalnego.

Co do LED to wydaje mi się, że nie wiesz jak powstałe światło białe w przypadku LED. Nie powstaje ono poprzez połączenie 3 kolorów RGB tylko poprzez zastosowanie żółtego luminoforu na niebieski chip LED. Zależnie od proporcji zastosowanego luminoforu uzyskuje się różne temperatury barwowe białych LED.

Oto widmo LED biała zimna:
img509.imageshack.us/img509/3176/luxeoncoldwhite.jpg

Oraz widmo LED biała ciepła:
img509.imageshack.us/img509/927/luxeonwarmwhite.jpg

Na koniec porównanie widma LED i żarówki. Widać, że żarówka to głównie pasmo czerwone i żółte, a tak na prawdę to i tak większość tego co żarówka emituje jest w paśmie niewidzialnym czyli IR:
professorled.com/e/par16/sad.jpg

Dla porównania typowe widmo światła słonecznego:

gnurple.net/blog/images/SA_sun_550SA.jpg

Więcej o LED możesz poczytać np. tu:

lediko.com/Sposoby_otrzymywania_bialych_emiterow_LED/59/


damian_k pisze:Co do mrygania to LEDY również mrygają, ale tego nie widzi ludzkie oko. Jedynie tradycyjne żarówki nie mają tego problemu.

I żeby nie było, że jestem przeciwnikiem LED-ów to powiem, że sam je stosuje i proponuje innym, ale nie we wszystkich przypadkach.


To nie prawda - to zależy jaki zasilacz zastosujesz. Jeśli będziesz zasilać LED zasilaczem stabilizowanym dającym na wyjściu ładne wyprostowane napięcie a nie "odbitą sinusoidę" to mrygać nie będzie.

Przemek
Re: Ledy VS zwykłe halogeny

autor: Przemek » 20 lut 2010, 19:50

szkoda ze nie dodajesz zdjęc do galerii

Awatar użytkownika
niviss
Zainteresowany
Zainteresowany
Posty: 51
Rejestracja: 08 wrz 2009, 7:36
Lokalizacja: Niviss Polska
Re: Ledy VS zwykłe halogeny

autor: niviss » 21 lut 2010, 18:49

Nie moge dodawac obrazkow do ktorych nie mam praw dlatego linkuje.

Awatar użytkownika
Blitzmann
Zainteresowany
Zainteresowany
Posty: 57
Rejestracja: 01 mar 2010, 11:06
Lokalizacja: Kraków
Kontaktowanie:
Re: Ledy VS zwykłe halogeny

autor: Blitzmann » 06 mar 2010, 9:04

Witam serdecznie,

temat różnic pomiędzy ledami a zwykłymi halogenami jest szeroki i szczerze powiedziawszy najlepiej zawsze porównywać widma poszczególnych produktów. Najlepszą formą są pliki fotometryczne, gdzie można dokładnie zobaczyć różnice.

pozdrawiamy,

Firma Blitzmann

Awatar użytkownika
niviss
Zainteresowany
Zainteresowany
Posty: 51
Rejestracja: 08 wrz 2009, 7:36
Lokalizacja: Niviss Polska
Re: Ledy VS zwykłe halogeny

autor: niviss » 08 mar 2010, 8:25

Widmo to nie jest jedny istotny parametr. Liczą się także krzywe fotometryczne, temperatura barwowa, kąt świecenia, moc, strumień itd. Zreszta laikowi to nic nie powie i nie będzie on w stanie wychwycić różnicy, dlatego najlepiej kupować produkty na markowych LED i zaświecić je przed zakupem. Jeśli z wysokości około 1,5-2m nie oświetlają one ziemi to radze je sobie darować...

Awatar użytkownika
Blitzmann
Zainteresowany
Zainteresowany
Posty: 57
Rejestracja: 01 mar 2010, 11:06
Lokalizacja: Kraków
Kontaktowanie:
Re: Ledy VS zwykłe halogeny

autor: Blitzmann » 08 mar 2010, 8:53

Z tym się zgodzę. Ale to prawda, iż markowe LED się najlepiej sprawdza, szczególnie jeżeli bierzemy pod uwagę diody CREE lub Osram. Grono przeciwników LED bierze się głównie z tego, iż w supermarketach znajduje się dużo asortymentu, nawet markowego, który za przeproszeniem w ogóle nie świeci. Dlatego jeżeli LED to nie z supermarketów !!!

mobiletomek
Zainteresowany
Zainteresowany
Posty: 49
Rejestracja: 10 sty 2010, 17:04
Lokalizacja: Sulechów
Re: Ledy VS zwykłe halogeny

autor: mobiletomek » 11 mar 2010, 18:14

witam mam pytanko czy jest to potwierdzone ze ledy gasna po kilku miesiacach,chcialem zamontowac w calym domu sobie ledy wlasnie ,okolo 170 ledów i troche lipnie by bylo jak by swiecily słabiej

Awatar użytkownika
Blitzmann
Zainteresowany
Zainteresowany
Posty: 57
Rejestracja: 01 mar 2010, 11:06
Lokalizacja: Kraków
Kontaktowanie:
Re: Ledy VS zwykłe halogeny

autor: Blitzmann » 11 mar 2010, 18:29

Witam serdecznie,

jeżeli chodzi o kwestię świecenia LED, to raczej mówimy o zmniejszeniu natężenia strumienia. Nie ma procesu gaśnięcia, czyli przykładowo sytuacji, w której kilka LED przestaje świecić.

Natężenie strumienia zmniejsza się w każdym źródle światła: świetlówka, halogen, żarówka, etc i dotyczy to też LED. Jednakże proces ten jest wydłużony dość znacznie w czasie w stosunku do tradycyjnych źródeł światła.

Spadek strumienia o 15-20 % nie jest zauważalny dla źrenicy oka, a z takim spadkiem jeżeli chodzi o oświetlenie LED spotkamy się po ok 15.000 - 20.000 godzinach świecenia, czyli mniej więcej po ok. 5-6 latach. Proszę wziąć pod uwagę, iż w tym czasie wymienimy już nie jedno a kilkadziesiąt tradycyjnych źródeł światła, co przełoży się oczywiście na wzrost kosztów eksploatacji.

Pozdrawiamy

Firma Blitzmann

Awatar użytkownika
niviss
Zainteresowany
Zainteresowany
Posty: 51
Rejestracja: 08 wrz 2009, 7:36
Lokalizacja: Niviss Polska
Re: Ledy VS zwykłe halogeny

autor: niviss » 11 mar 2010, 21:26

mobiletomek, obecnie wszystkich źródeł światła LEDami jeszcze w pełni zastąpić się nie da lub jest to trudne. Najczęściej zamienia się halogeny i to mogę polecić, oczywiście w dobrym wykonaniu. Jeśli planujesz wymienić tradycyjne żarówki to daj sobie spokój - zamiennik 60W żarówki na power LED kosztuje około 100zł i pobiera około 7-8W. Oczywiście w necie pełno sprzedawców oferuje "zamienniki 60W" za 20zł pobierające np. 3,5W, ale one zastępują najwyżej 20W i najczęściej nie świecą zbyt ładnym kolorem.

Generalna zasada w LED - jeśli nie jesteś pewien jakości - kup 1 szutke i sprawdź czy dobrze świeci!

wandy
Początkujący
Początkujący
Posty: 12
Rejestracja: 29 wrz 2007, 14:03
Re: Ledy VS zwykłe halogeny

autor: wandy » 12 mar 2010, 9:07

Mówi się że LED świeci długo, podobnie nowoczesne świetlówki energooszczędne. Te ostanie może i świecą, ale jak się ich nie wyłącza ( w domu wychodząc z pomieszczenia raczej wyłączamy), inaczej klapa.
U mnie 2 wymieniłem po roku. Co do LED również po roku były 2 do wymiany. Jedna całkowicie przestała świecić, druga w połowie. A były nazwijmy "markowe". Co ciekawe w sklepie nie chcą wymieniać źródeł światła. Ja się pokłuciłem i powiedziałem że jak kupuję za 80zł to chcę aby były warte tego i ... wymienili na nową.
Piszę tutaj o źródłach światła na 230V AC. Te które zasilam 12V DC z zasilacza stabilizowanego świecić pewnie będą dłużej.
Przy okazji mam 4 halogeny włączane na długo/krótko i rzadko/często świecące od 12 lat.


Wróć do „Oświetlenie wnętrz”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 11 gości

Gotowe projekty domów