Pozwolenie na budowę - pytanie

Jak nie zginąć w gąszczu przepisów i co zrobić, by podejmowane przez nas prace były wykonane zgodnie z przepisami? Niedopełnienie przepisów prawa budowlanego może mieć bardzo poważne konsekwencje. Jeśli zastanawiasz się na jakie prace potrzebne jest pozwolenia na budowę, jak je uzyskać, jakie wymagania formalne trzeba spełnić ? tu znajdziesz pomoc.

Moderator: Redakcja e-mieszkanie.pl

namore
Początkujący
Początkujący
Posty: 15
Rejestracja: 03 wrz 2008, 20:14
Pozwolenie na budowę - pytanie

autor: namore » 31 paź 2009, 14:18

Witam,
Wiem, że temat był wielokrotnie wałkowany na forum, ale chciałbym uściślić jedną rzecz, a mianowicie:

Czy po otrzymaniu warunków zabudowy mogę już kupić projekt?
Jedne źródła mówią - tak, inne że potrzebuję jeszcze zaktualizowaną mapkę do celów projektowych w skali 1:500.

Mi osobiście się wydaje, że mapka będzie potrzebna później, gdy projektant adoptujący projekt sporządzi zagospodarowanie terenu, doprojektowanie istniejących przyłączy itd.
Będę wdzięczny za wszelkie sugestie!
N.

bartek1675
Aktywny
Aktywny
Posty: 143
Rejestracja: 13 maja 2009, 21:17
Lokalizacja: Skaryszew
Re: Pozwolenie na budowę - pytanie

autor: bartek1675 » 31 paź 2009, 21:28

A co za różnica, kiedy kupisz sobie mapkę? Możesz ją miec i wyciągniesz ją z szuflady wtedy, kiedy będzie Ci potrzebna :!: W jakim celu robisz takie rozważania: mapka najpierw czy później. Musisz ja mieć, bo bez mapy (projektu zagospodarowania terenu) projekt budowlany jest niekompletny. A teraz odpowiem na Twoje pytanie: Przy sporzadzaniu projektu zagospodarowania terenu, architekt musi na ową mapę wrysować budynek projektowany (dom) jak ma to zrobic u Boga Ojca, skoro nie wie jaki ten dom jest (jaki ma kształt w rzucie i wymiary)??? Resztę dopowiedz sobie sam.

vivalavi
Początkujący
Początkujący
Posty: 23
Rejestracja: 03 lut 2009, 6:15
Lokalizacja: slask
Re: Pozwolenie na budowę - pytanie

autor: vivalavi » 01 lis 2009, 6:01

namore pisze:Witam,
Wiem, że temat był wielokrotnie wałkowany na forum, ale chciałbym uściślić jedną rzecz, a mianowicie:

Czy po otrzymaniu warunków zabudowy mogę już kupić projekt?
Jedne źródła mówią - tak, inne że potrzebuję jeszcze zaktualizowaną mapkę do celów projektowych w skali 1:500.

Mi osobiście się wydaje, że mapka będzie potrzebna później, gdy projektant adoptujący projekt sporządzi zagospodarowanie terenu, doprojektowanie istniejących przyłączy itd.
Będę wdzięczny za wszelkie sugestie!
N.


Witam!
W praktyce wygląda to tak: u geodety mapa do celów projektowych 1.200zł.
projekt gotowy z katalogu 1.800zl. akceptacja projektu na działce 1.600zl.,
projekt wykonawczy przyłączenia wody 800zł. plus geodeta 500zł. projekt
zjazdu z posesji 650zl. plus przyłącza elektryczne 2000zl. plus gaz...? ,

Można znalezc biura projektowe które kompleksowo realizują przygotowanie
inwestycji i koszt całości jest dużo mniejszy, a pomogą w znalezieniu dobrego projektu.
pozdrawiam
vivalavi

Awatar użytkownika
Patin
rekomendowany doradca
Posty: 60
Rejestracja: 31 sie 2009, 17:52
Lokalizacja: Podkarpacie
Kontaktowanie:
Re: Pozwolenie na budowę - pytanie

autor: Patin » 04 lis 2009, 23:24

namore pisze:Czy po otrzymaniu warunków zabudowy mogę już kupić projekt?
Jedne źródła mówią - tak, inne że potrzebuję jeszcze zaktualizowaną mapkę do celów projektowych w skali 1:500.


Możesz kupić, najwyżej jak coś niespodziewanego wyskoczy będziesz TYLKO występował z nowym wnioskiem o zmianę warunków lub o nowe warunki lub adaptował projekt co kosztuje niemało pracy, czasu i pieniędzy a w ostateczności skazuje nas na kompromis mieszkania w nieprzemyślanym domu do końca życia. :)

Ludzie kiedy podejmujecie inwestycje za 250-300 tyś zł to zrozumcie w końcu że by nie ryzykować zwiększeniem tego budżetu oraz wyglądem i funkcja własnego domu podstawową sprawą jest zgromadzenie CAŁEJ niezbędnej dokumentacji formalnej przed podjęciem decyzji jaki obiekt będziemy realizować!!! (wyrys i wypis z ewidencji gruntów, warunki WZiZT, warunki dostawy mediów z czego wynikną ewentualne uzgodnienia itp.)

Uwierzcie, że nie są rzadkością inwestorzy którzy twierdzą o innym przebiegu granicy czy własności sąsiednich niż jest to zaznaczone na mapie. I głowę by sobie dali uciąć a opowiadają niesprawdzone i przekazana przez babkę lub dziadka bzdury.

Tym bardziej że tylko mapa 1:500 stanowi jakiś "znaczny" koszt bo wypisy i wyrysy to koszty kilkudziesięciu zł za egzemplarz.

A projekt kupujmy na końcu kiedy ostatecznie będziemy na 100% wiedzieć co możemy zrealizować zgodnie z przepisami i najlepiej za konsultacja architekta który będzie wykonywał projekt zagospodarowania terenu - niech przejrzy zgromadzone dokumenty ktoś doświadczony bo naprawdę pułapek w nich nie brakuje a my sami możemy z tego niewiele wiedzieć.

DawidMisiak
Re: Pozwolenie na budowę - pytanie

autor: DawidMisiak » 20 lis 2009, 19:42

Mam pytanie z nieco innej beczki. Czy wiecie z jakiego przepisu wynika konieczność dostarczenia warunków technicznych przyłączy? W art. 33 ustawy prawo budowlane nic na ten temat nie udało mi się znaleźć.
Wiem, że wiele starostw nie chce wydawać pozwoleń na budowę, jeśli nie ma się dostępu do wody. W moim przypadku chcę przebudować budynek, ale w pobliżu nie ma wodociągu, więc na podstawie pozwolenia na prowadzenie prac geologicznych wywiercę studnię. Zakładając, że woda jest składam pozwolenie pozwolenie wodno-prawne (bo woda będzie też do celów działalności gosp. - przekracza to zwykłe korzystanie z wód) by móc zainstalować urządzenia wodne. Moje pytanie brzmi czy fakt posiadania studni (chociaż jeszcze bez osprzętu) jest dostateczną przesłanką do tego, aby starostwo uznało, że dostęp do wody jest i wydało pozwolenie na budowę?
Dodam tylko, że mam już ostateczne WZiZT dla budynku i studni.

walasb
Początkujący
Początkujący
Posty: 31
Rejestracja: 07 cze 2009, 14:25
Re: Pozwolenie na budowę - pytanie

autor: walasb » 21 lis 2009, 10:23

DawidMisiak pisze:Mam pytanie z nieco innej beczki. Czy wiecie z jakiego przepisu wynika konieczność dostarczenia warunków technicznych przyłączy? W art. 33 ustawy prawo budowlane nic na ten temat nie udało mi się znaleźć.
Wiem, że wiele starostw nie chce wydawać pozwoleń na budowę, jeśli nie ma się dostępu do wody. W moim przypadku chcę przebudować budynek, ale w pobliżu nie ma wodociągu, więc na podstawie pozwolenia na prowadzenie prac geologicznych wywiercę studnię. Zakładając, że woda jest składam pozwolenie pozwolenie wodno-prawne (bo woda będzie też do celów działalności gosp. - przekracza to zwykłe korzystanie z wód) by móc zainstalować urządzenia wodne. Moje pytanie brzmi czy fakt posiadania studni (chociaż jeszcze bez osprzętu) jest dostateczną przesłanką do tego, aby starostwo uznało, że dostęp do wody jest i wydało pozwolenie na budowę?
Dodam tylko, że mam już ostateczne WZiZT dla budynku i studni.


Wg. mnie istnienie na działce studni jest wystarczającym faktem dostępu do wody. Jednak Pan lub Pani w urzędzie morze pomyśleć inaczej więc najlepsze rozwiązanie to udać się do Urzędu miasta lub starostwa, do którego będzie Pan składał projekt o pozwolenie na budowę i zapytać.

Awatar użytkownika
Patin
rekomendowany doradca
Posty: 60
Rejestracja: 31 sie 2009, 17:52
Lokalizacja: Podkarpacie
Kontaktowanie:
Re: Pozwolenie na budowę - pytanie

autor: Patin » 01 mar 2010, 22:30

Gdyby rzecz dotyczyła funkcji jednorodzinnej i pod warunkiem że mamy też zapewnienie (warunki) o dostawie pozostałych niezbędnych mediów to odpowiedź brzmi - Oczywiście, że tak.
Ale jak to w życiu bywa nie mamy pojęcia o rodzaju działalności jaką będzie Pan prowadził. Być może będzie to pijalnia wody :), lub np. kąpielisko i kierownik wydz.arch. stwierdzi że studnia (wydajność) to mało.
Trochę oczywiście ironizuję ale spotkałem kiedyś jednego faceta, który otwierał kopalnie kamienia z pozwoleniem na budowę basenu i twierdził, że formalnie jest wszystko ok :)
Pozdrawiam.


Wróć do „Prawo budowlane”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 52 gości

Gotowe projekty domów