Elektryczne piece akumulacyjne

Informacje na temat instalacji grzewczych, ogrzewania domu, kotłów CO. Dowiedz się jak ogrzać mieszkanie i jakie wybrać instalacje grzewcze aby rachunki nas nie zaskoczyły.

Moderator: Redakcja e-instalacje.pl

PawelW
Elektryczne piece akumulacyjne

autor: PawelW » 03 mar 2006, 21:40

Jakie piece zastosować ( statyczne czy dynamiczne ) w zależności od pomieszczeń ( sypialnia, salon itp ) w nowy domu w budownictwie szeregowej o pow ok 110 m2.?
Jaka mogą wyglądać przybliżone koszta eklsploatacji?
Jakie są zalety i wady dla poszczególnych typów?
Dziękuje
Paweł

Gość

autor: Gość » 06 mar 2006, 15:36

piece dynamiczne będą słyszalne dlatego polecam je do pomieszczeń dziennych. Do sypialni i pokoju dziecinnego dobre piece statyczne.

Wentylek

autor: Wentylek » 06 mar 2006, 15:49

Oldsberga mają 23 db więc nie słychać. Ale zdecydowanie ogrzewanie akumulacyjne jest najdroższe w eksploatacji, montażu, ale za to zdecydowanie najmniej komfortowe i zajmujące najwięcej miejsca. Piec dynamiczny oddaje ciepło nawet jak wentylator nie chodzi.

Michal
Zainteresowany
Zainteresowany
Posty: 78
Rejestracja: 18 lis 2005, 13:14

autor: Michal » 28 kwie 2006, 16:12

wlasnie sie zastanawiam czy pan Wentylek przed zamieszczeniem swego postu go przeczytał:"Ale zdecydowanie ogrzewanie akumulacyjne jest najdroższe w eksploatacji, montażu, ale za to zdecydowanie najmniej komfortowe i zajmujące najwięcej miejsca. Piec dynamiczny oddaje ciepło nawet jak wentylator nie chodzi."
No bo napisał ze ogrzewanie akumulacyjne jest najdrozsze w ekspoloatacji,montazu,zaraz po tym zamiescil ale,co by sugerowalo ze teraz wymieni jakies zalety tego ogrzewania,a on dorzucił jeszcze troche wad.
W kazdym razie z tego co czytalem na ten temat to:
1.zakup i montaz,wcale nie jest najdrozszy bo sa drozsze systemy instalacj grzewczej
2.co do eksploatacji, to owszem nie jest tania,ale przypuszczam ze jej koszty porownywalne sa z ogrzewaniem olejowym(jesli mamy druga taryfe),na pewno elektryczne c.o. jest drozsze niz piece akumulacyjne,
3.zajmuja duzo miejsca-no tego nie rozumiem w ogole,chyba pan Wentylek mysli o jakichs starych piecach z epoki Gierka
Generalnie gdybym mial na dzialce gaz to w ogole nie pomyslalbym o pradzie,ale go nie mam.

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 29 kwie 2006, 10:24

Zdecydowanie Wentylek ma rację. Sprzedaję piece akumulacyjne i jestem też przekonany że gorszych rozwiązań nie ma! Zwłaszcza w domach izolowanych. Ponieważ obudowa naładowanego pieca ma 60-70 st.C więc piec oddaje ciepło nawet gdy nie chodzi wentylator. To niekontrolowane oddawanie ciepła przeżera zyski z drugiej taryfy znacznie pogarszając komfort termiczno- wilgotnościowy w domu.

Awatar użytkownika
Kryspin
Aktywny
Aktywny
Posty: 128
Rejestracja: 02 gru 2005, 8:12

autor: Kryspin » 08 maja 2006, 12:43

T. Brzęczkowski pisze:Zdecydowanie Wentylek ma rację.


Tak oczywiście przecież trudno sobie zaprzeczać tym bardziej że się reklamuje to co sprzedaje
Pan T.Brzęczkowki i Wentylek to przecież ta samoa osoba 2 w 1 no ale tonący brzytwy się chwyta w tym i innych przypadkach musi pomagać sobie wirtualnymi cichymi sprzymierzeńcami...

Parodia jakaś...

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 08 maja 2006, 13:26

Tłumaczę już 16 lat i nie brak mi cirepliwości, tłumaczyć dośc proste i oczywiste sprawy nawet tak odpornym na wiedzę. Sprzedaje, również Szanowny Panie piece akumulacyjne, firmyOlsberg, stąd moje wypowiedzi, to co piszę sprawdziłem sam w przeciwieństwie do Pana!

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 08 maja 2006, 13:29

..a grunt to się pali tym co dość nerwowo zwalczają izolację, bo jak sprzedać nawiewniki okienne, junkery wissnany, czy danfossy do domów izolowanych ze skuteczną wentylacją!!??? Pozdrawiam.

Awatar użytkownika
Kryspin
Aktywny
Aktywny
Posty: 128
Rejestracja: 02 gru 2005, 8:12

autor: Kryspin » 08 maja 2006, 13:47

To sprzedawaj Panie dalej tylko ne zatruwaj każdego no prawie każdego (całe szczęście) tematu na tym forum głoszonymi przez siebie poglądami, bardzo często czy też przeważnie nic nie wnoszącymi od tematu pytania.

PS. Gdzie są na tym forum Moderatorzy i czemu na to pozwalają??

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 08 maja 2006, 15:46

Cierliwie i spokojnie tłumacząc, Szanowny Panie pisanie nie swoich poglądów, wyliczeń, doświadczeń itp. byłoby niezbyt fortunne (gdybym miał się pod tym podpisać)
Natoniast pisanie niezgodne z prawdą (jezeli coś osobiście sprawdziłem i pomierzyłem) wręcz nieuczciwe.
Co do dyskusji w której wszyscy piszą to samo mam swoje, przyznam, niezbyt pochlebne zdanie i pewien jestem, że i Panu Jackowi Dąbrowskiemu na takim forum nie zależy.
Kiedyś i Pan to zrozumie. Mało tego, rosnące koszty ogrzewania i choroby spowodowane nieskuteczną wentylacją doprowadzą do tego, że zroumie to nawet ten co nawet czytać nie umie, tyle, że on nieco później niż Pan.
Pozdrawiam

Lady Zgaga
Początkujący
Początkujący
Posty: 1
Rejestracja: 08 sty 2011, 10:37
Re: Elektryczne piece akumulacyjne

autor: Lady Zgaga » 09 sty 2011, 11:10

Witam Wszystkich serdecznie.
Wiem, że wątek jest stary ale natrafiłem na niego szykując się do przebudowy systemu grzewczego.
Dom jest 10 letni budowany w technologi nowoczesnej, bardzo dobrze docieplony.
Przed zakupem i instalacją dużo czytałem i muszę napisać, że ten wątek trochę nastawił mnie negatywnie.
Jednak zdecydowałem się zainstalować taki system i teraz z perspektywy użytkowania mogę napisać, że zarówno pan Wentylek jak i Tomasz_Brzeczkowski bardzo piszą stronniczo i jednostronnie!!!
Zacznę od początku:
- wcale instalacja nie jest najdroższa, jesli w domu brak jest instalacji gazowej lub wodnej CO to trzeba rozważyć koszt doprowadzenia gazu lub butli na ogrodzie jak również rozprowadzenie wodnej instalacji CO. Czasem taniej jest zakupić dobre piece akumulacyjne i ewentualnie jak nie ma rozprowadzić instalacje trójfazową co na pewno będzie tańsze.
- obudowa pieca wcale nie musi mieć 70- 80 stopni panie Tomaszu jesli pan sprzedaje takie cuda to albo pan nie czytał instrukcji albo specjalnie nie wspomina pan o możliwościach regulacji
1. stopnia naładowania
2. temperatury rdzenia
3. zespolenia całego systemu z systemem pomiaru temperatury zewnętrznej tzw. system pogodowy, który sam załatwia ten proces.
a wiec to nie prawda, że to są straty, moje piece są letnie w dotyku gdy się nie rozładowują a w czasie rozładowywania są przyjemnie ciepłe.
Tu bardzo pasują słowa mojej żony, która właśnie namówiła mnie na te piece, wcześniej mieliśmy konwektory elektryczne i ciepło z nich jest bardzo nieprzyjemne bo raz są bardzo gorące albo po prostu lodowate, powodują również dość dużą fluktuacje temperatury pomieszczenia a i ciągle coś w nich pstryka ( nagrzewanie i stygniecie)
cyt " Teraz jest tak przyjemnie bo zawsze jest jakieś źródło ciepła"
To prawda piec akumulacyjny jest przyjemnie letni i to jest wielka zaleta bo jest przyjemne jak coś jest ciepłe zawsze można rączki czy nóżki ugrzać :-)
Moje piece podczas tych strasznych mrozów i bardzo silnych wiatrów ( mieszkam na północy nad morzem) około minus 18 stopni i bardzo silny wiatr piece osiągnęły max 60 stopni i tylko podczas cyklu rozładowania!!
Tu ważnym jest aby instalacja była troszkę prze mocowana wtedy nie trzeba ustawiać pieców na maxa co zwiększa żywotność grzałek i zapobiega właśnie wspomnianemu przez pana Tomasza przegrzewaniu się obudowy.
U mnie w tych ekstremalnych warunkach chodziły na 65 procent ładowania i 85 temperatury.

4. zajmują najwięcej miejsca tu znów niekoniecznie jeśli ktoś nie ma osobnego pomieszczenia na piec gazowy lub jakiś kombajn na pellet ( do tego dochodzi składowanie węgla, eko-groszku czy pelletu) i musi wydzielić pomieszczenia z powierzchni mieszkalnej to takie piecyki, które najczęściej zamontowane są przy ścianie lub pod oknem w przestrzeniach i tak nieużytkowych nie wydaje się być najbardziej niekorzystnym rozwiązaniem.

Co do wentylacji to już inna sprawa i nie będę się tu odnosił do tego wątku.
Podsumowując warto wspomnieć o kosztach.
To bardzo trudny temat nawet jeśli porównuje się takie same domki a różne systemy ogrzewania, np. my utrzymujemy temperatury: salon 55m2 20,5C sypialnia 17,5/19,0C ( noc/dzień), dziecinne 18,5/21C reszta 20,5C całość 110m2, trzeba dodać , że moja żona jest miłośniczką wietrzenia i okna są otwierane nawet w duże mrozy! pod częścią mieszkalną jest nieogrzewany garaż/piwnica
są również duże całkowicie oszklone wykusze ( takie mini ogrody zimowe gdzie jedyny izolacja to podwójna szyba zespoloną bez numeru producenta (jeszcze przed wymianą i mają bardzo dużą przenikalność według fachowców około 2)
Przestrzenie raczej otwarte a więc tak naprawdę mało oszczędne, Budynek dobrze docieplony.

Koszt ogrzewania, grzania ciepłej wody, gotowania, przygotowania wigilii na 24 osoby, 3 komputerów i normalnego użytkowania oświetlenia 3 telewizorów, PRANIE itp (rodzina 4 osobowa) w tym ogrzewanie podłogowe elektryczne łazienka, toaleta, przedpokój ( o ile pamiętam moc łączna mat to około 2800W)
To niespełna 900 pln
Czy dużo chmmm, znajomi zapłacili za gaz 650 ale trzeba doliczyć rachunek za prąd ale o to ile już nie pytałem. U mnie w tej kwocie jest wszystko!
I jeśli mogę się wypowiedzieć to moim zdaniem ogrzewanie elektryczne jest droższe o około 15-25 procent niż gaz.

Podsumowując Wentylek powinien spuścić powietrze a pan Tomasz dokładnie podejść do tematu szczególnie, że sprzedaje takie rzeczy i ja jako klient liczę na uczciwe poinformowanie mnie o wadach i zaletach a każda sytuacja powinna być rozpatrzona indywidualnie!
Moje piece to STIEBEL ELTRON sterowane całym systemem AURATON.
Całe szczęście zdecydowałem się na takie rozwiązanie i jestem bardzo zadowolony jest ciepło i cicho (stabilność temperatury i możliwość obniżania temperatury w nocy do 17C stopni a piec w tym czasie ładuje się. W dzień kiedy potrzeba oddaje nie zużywając ani kW dziennej taryfy! jest systemem dobrym cichym i godnym polecenia dla osób, które nie mają zbyt dużo innych możliwości.
Pozdrawiam !!
Lady Zgaga

weronika_
Początkujący
Początkujący
Posty: 2
Rejestracja: 13 maja 2011, 8:17
Re: Elektryczne piece akumulacyjne

autor: weronika_ » 24 maja 2011, 8:35

Piece akumulacyjne jak każdy sposób ogrzewania wzbudza wiele pytań i kontrowersji. Ma dużo zalet, ale ma także wady. Myślę, że każdy kto interesuje się tematyką piecy akumulaycjnych powienien zajrzeć na serwis grzejnikionline.pl Znajdziecie tu wiele cennych informacji i rad dotyczacych ogrzewania akumulacyjnego. Serwis stworzony przez fachowców! :D

Jarek1910
Zaawansowany
Zaawansowany
Posty: 311
Rejestracja: 30 gru 2009, 12:06
Lokalizacja: Szczecin
Re: Elektryczne piece akumulacyjne

autor: Jarek1910 » 29 maja 2011, 21:37

Do Lady: teraz proszę sobie porównać koszt użytkowania swojego systemu elektrycznego, do DRJ200 naszej partii, gdzie koszt/100 m^2 wynosi 250 PLN (dla taryfy Enea Ciepły Dom, 1 kWh=33 gr brutto). Przy czym reaktor linii 6.5/7.5 kW ogrzewa powierzchnię 330-390 m2. Więcej na stronie partii: [więcej na Facebooku]

Jarek W.
Początkujący
Początkujący
Posty: 6
Rejestracja: 05 wrz 2011, 13:09
Re: Elektryczne piece akumulacyjne

autor: Jarek W. » 05 wrz 2011, 13:18

Ja swój domek ogrzewam dynamicznymi piecami akumulacyjnymi firmy Stiebel Eltron wraz ze sterowaniem pogodowym. Cena ogrzewania 180 metrów kwadratowych za cały zeszły sezon grzewczy 2001/2011 mnie 2220 złotych. Przed zakupem dużo czytałem o dynamicznych piecach akumulacyjnych i czym się faktycznie różnią poszczególne modele i za radą firmy Inproel z Krakowa ( www.inproel.pl ) wybrałem piece Stiebla. Teraz po skończonym sezonie grzewczym wiem że warto było dopłacić kilkaset złotych więcej i kupić naprawdę dobre piece :):)
Pozdrawiam Jarek
ps. Ja kupiłem piece akumulacyjne wraz z montażem w powyższej firmie i sostała mi udzielona pięcio letnia gwarancja :):) Firma jest z Krakowa ale z tego co mówili to montują piece w całej Polsce

Jarek1910
Zaawansowany
Zaawansowany
Posty: 311
Rejestracja: 30 gru 2009, 12:06
Lokalizacja: Szczecin
Re: Elektryczne piece akumulacyjne

autor: Jarek1910 » 06 wrz 2011, 13:17

Ciekawe czy szacowny przedmówca już wie, tak jak Lady Zgaga, że od 2013.01.01 cena prądu nocnego to będzie obecna dziennego, ta z kolei zbliży się do obecnych cen w NRF. A te z kolei. No ale nie kraczmy.Na pociechę dla Wiekiego Izolatora TB podam, że przyszłe lato będzie gorsze niż obecne, jak ustalił nasz instytut. Dlaczego? Bo ta zima potrwa do lipca, za to kolejna zacznie się już w maju;-) Dlatego my informujemy potencjalnych aryjczyków, że obecna generacja DRJ200 nie jest już dostępna. Koszt ogrzewania bowiem od 2013,nawet na nowych, silnikach wg aktualnej normy oszczędności wyniósłby od 2013 320 PLN/100 m2 przy -20st. Dlatego w opracowaniu są już nowe, na dodatek bardziej kompaktowe wersje. Przy cenie prądu nocnego 55gr brutto (z 25%VAT) powinny zapewnić w duże mrozy ekonomike na dotychczasowym poziomie 250 PLN/100m2:-) II Sekretarz NSPAP ds techniki.


Wróć do „Instalacje grzewcze i ogrzewanie domu”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 88 gości

Gotowe projekty domów