izolacja starych fundamentów

Właściwa hydroizolacja zabezpieczy dom przed przenikaniem wilgoci i wieloma problemami z tym związanymi. Trzeba o niej pamiętać budując dom i modernizując istniejące budynki. Odpowiedzi na pytania dotyczące wykonania hydroizolacji i potrzebnych materiałów, znajdziesz w tym dziale.

Moderator: Redakcja e-izolacje.pl

asiulek
izolacja starych fundamentów

autor: asiulek » 03 lut 2006, 12:53

witam serdecznie,
mam pytanie odnośnie izolacji fundamentów. Dom jest stary z 1939r i do całkowitego remontu. Niestety z uwagi na stan techniczny nie można zrobić izolacji poziomej. Dom jest częściowo podpiwniczony , przy remoncie będą nowe wylewki i nie wiem co robić. Z czego zrobić izolację pionową, gdy niemożliwa jest pozioma i jak ocieplić podłogi.
Z góry dziekuję
asia

T. Brzęczkowski

autor: T. Brzęczkowski » 03 lut 2006, 17:13

Najlepiej zrób membranę Platon extra , nie wpuszczającą wody z gruntu, ale wupuszczjącą ewentualny kondensat ze środka. Jak na zdj. isola.pl "ściany zewnętrzne. Tylko żadnych bitumów i zastrzyków!!!

fruzin
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 1138
Rejestracja: 28 kwie 2006, 0:03
Lokalizacja: Lublin

autor: fruzin » 28 kwie 2006, 0:26

Przepraszam
A kto stwierdził że nie można wykonać izolacji poziomej ?
Na pewno istnieje jakieś rozwiązanie.

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 28 kwie 2006, 10:19

Tego typu izolacja zniszczyłaby ścianę dlatego się jej nie robi. Podobnie wszystko jest wilgotne przez bitumy które Pan proponuje.. Izolacja wodna powinna wody nie wpuścić ale zimą wilgoć wypuścić. Rolę taką w dachu pełni szczelina wentylacyjna z wentylowaną kalenicą. Kalenica taka nic nie pomoze jak bitumiczną papę położy Pan szczelnie (bez wycięcia na kalenicy) na całym dachu.
Można wyjąć z rolki np ISOLA Platon instrukcję i obie poczytać. Przecież to jest proste i oczywiste.

fruzin
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 1138
Rejestracja: 28 kwie 2006, 0:03
Lokalizacja: Lublin

autor: fruzin » 28 kwie 2006, 13:31

Z tego co do tej pory widziałem mogę stwierdzić, że folie tego typu to doskonały magazyn wody tuż przy powierzchni całej ściany (masa błędów wykonawczych).
Woda, w przestrzeń między ścianę a folię, bardzo łatwo wnika; przez nieszczelności na łączeniach, zakładach, tuż przy izolacji poziomej ław, natomiast bardzo trudno ją stamtąd usunąć. Najczęściej przenika ona od wnętrza budynku i jest klops i to niezły.
Nie spotkałem się natomiast z zawilgoceniem ścian z powodu dobrze wykonanej i docieplonej izolacji pionowej masami bitumicznymi.
Wniosek nasuwa się jeden.
Folię należy odrzucić jako panaceum na wszelkie problemy z zawilgoceniem ścian.
Działa wręcz przeciwnie do cytowanego:

Izolacja wodna powinna wody nie wpuścić ale zimą wilgoć wypuścić.


Wodę wpuszcza i ją magazynuje czyniąc "zaizolowaną" ścianę permanentnie już nie wilgotną ale mokrą.
Po prostu praktyka to pokazuje. Osobiście uważam, że folia ta sprawdzi się, ale gdzie indziej.
Na tym zakończę polemikę.

Wracając do naszych baranów...

Nie rozumiem dlaczego nie można wykonać(odtworzyć) izolacji poziomej.
Istnieje wiele metod odtwarzania izolacji. Od inwzyjnego podcinania muru blachami czy przy podbijaniu fundamentów, przez mniej inwazyjne metody iniekcyjne, po magiczne skrzyneczki o raczej wątpliwej skuteczności. Skoro nie wolno wywiercić w ścianie paru otworów (w celu wykonanie prostej iniekcji) bo stan techniczny jest zły, to może warto zastanowić się nad bezpieczeństwem użytkowania takiego obiektu.
W uwagi na częsciowe podpiwniczenie być może optymalnym rozwiązaniem będzie izolacja od wewnątrz typu basenowego szlamami uszczelniającymi. Oczywiście godzimy się wtedy, że ściany będą permanentnie zawilgocone. Ale to tylko jedna z wielu możliwości. Do tematu hydroizolacji należy podchodzić indywidualnie. Niestety.
A nie pchać kubełki gdzie tylko wlezie.
folia kubełkowa... czemu nie
robota będzie za parę lat...
i nie ma czegoś takiego jak 99% izolacji

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 29 kwie 2006, 10:01

Taka izolacja to niszczenie ściany . Proszę poczytać o idei idprowadzania wody ze ściany na stonach producenta np isola.pl "produkty" platon extra

fruzin
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 1138
Rejestracja: 28 kwie 2006, 0:03
Lokalizacja: Lublin

autor: fruzin » 05 maja 2006, 16:15

Jeszcze nikomu nie zniczyłem ściany taką izolacją. A od folii k... przemilcze co widziałem.

A idea owszem słuszna... tylko że nie do wykonania! Nie przez naszych "fachowców".

Kolejny dowód na to że dobrymi chęciami...

Ale bardzo proszę nie kontynuujmy polemiki nt. wyższości jednych izolacji nad innymi.
Ja taką izolację stosuję, widziałem co inne potrafą i zdanie na ich temat mam i go nie zmienię!
A wybór ostateczny zależy i tak od inwestora.
Pozdrawiam.
folia kubełkowa... czemu nie

robota będzie za parę lat...

i nie ma czegoś takiego jak 99% izolacji

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 06 maja 2006, 7:48

Nie niszczy Pan ściany??? Wilgoć w ścianie to nie fizyczne zniszczenie.
Po tym co Pan pisze jestem pewien, że nie sprawdzał Pan po sezonie zimowym użytkowanego domu wilgotności ściany, pod którą zalepikował Pan fundament.
W domach z izolacją jaką Pan Szanowny proponuje wilgotność po zimie zawsze przekrzaczała 5% . Oznacza to o ponad połowę gorsze właściwości termoizolacyjne, ale niekoniecznie rozsypanie się ściany!! Pomiary robiłem metodą inwazyjną więc wilgotnośc jest faktyczna w środku a nie powierzchni. Dodam jeszcze, że większość śian miała wilgotność w okolicach 10% a to oznacza 20% izolacyjności.
Szkoda, że doradza Pan nie robiąc pomiarów.

fruzin
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 1138
Rejestracja: 28 kwie 2006, 0:03
Lokalizacja: Lublin

autor: fruzin » 06 maja 2006, 12:01

Bardzo trudno przekonać Pana.
Owszem, izolacje typu folia kubełkowa to ciekawa i dobra idea.
Ale na idei się kończy. Z prawidłowym wykonaniem jest na bakier. I szczerze mówiąc nie widziałem jeszcze dobrze wykonanej izolacji tego typu. Widzę natomiat same błędy. I to nie w budynkach jednorodzinnych, gdzie właściciel dał się namówić. Najgorsze jest to, że projektanci bezmyślnie stosują ten "produkt". Wezmę aparat cyfrowy i zamieszczę kilka zdjęć na dowód moich racji.

Badań inwazyjnych nie prowadziłem, bo nie miałem zgłoszeń od niezadowolonych klientów, a gwarancją obejmuję swoje usługi. Nie mniej jednak, staram się o ile jest to możliwe sprawdzać miernikiem elektronicznym skuteczność napraw.

W wielu przypadkach zastaję ściany o zawilgoceniu pow. 12%, zdarza się nawet 20% (choć może to miernik szaleje). Więc jeżeli po mojej kompleksowej naprawie stwierdzę po roku, że ściana ma wilgotność 5-8% to jest to wynik dobry. Jeżeli po kolejnym roku wilgotność nie przekracza 5% to mam satysfakcję (i klient też), że wykonałem dobrą robotę. Nie przychodzę po raz trzeci badać jaką wilgotność ma pieprz :-).

Widzę, że z uporem maniaka broni Pan czegoś z czym będę walczył pukim żyw, więc puki co - ja będę doradzał po swojemu - Pan po swojemu, bo i tak się nie dogadamy.
Basta, koniec, kropka.
folia kubełkowa... czemu nie

robota będzie za parę lat...

i nie ma czegoś takiego jak 99% izolacji

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 06 maja 2006, 13:31

Szczerze to nie słyszałem jeszcze by folia kubełkowa mogła być źle ułożona i powodować wilgotną ścianę( pow. 1%). Jedyne takie przypadki to pozbawienie jej możliwości odprowadzenia wigoci przez lepiki itp. Ponieważ mam dużo kontaktów (16 lat siedzę na Bartyckiej) to zapewniam Pana, że podobne do Pana opinie głoszą tylko Ci co inaczej nie robili. A co do pieprzu... to zapewniam Pana, że współczynniki przenikania ciepła są podawane do materiałów suchych jak pieprz! A czy Pan wie, że do 1% zawilgocenia 100% izolacyjności, 4% zawilgocenia 50% izolacyjności, 10% zawilgocenia 23% izolacyjności. Może warto więc wywiercić w ścianie otworek pobrać próbkę materiału i potraktować go karbidem i mierząc zawartość acetylenu bardzo dokładnie można określić ilość wody. A gdy Pan to zrobi , to zapewniam, że i Pana będzie bardzo trudno przekonać!!! Pozdrowienia.

bob-budowniczy
Początkujący
Początkujący
Posty: 9
Rejestracja: 25 paź 2006, 10:42
Re: izolacja starych fundamentów

autor: bob-budowniczy » 25 paź 2006, 11:19

asiulek pisze:witam serdecznie,
mam pytanie odnośnie izolacji fundamentów. Dom jest stary z 1939r i do całkowitego remontu. Niestety z uwagi na stan techniczny nie można zrobić izolacji poziomej. Dom jest częściowo podpiwniczony , przy remoncie będą nowe wylewki i nie wiem co robić. Z czego zrobić izolację pionową, gdy niemożliwa jest pozioma i jak ocieplić podłogi.
Z góry dziekuję
asia

Dlaczego nie pokusić się o zrobienie iniekcji w grunt, zaraz przy ścianie fundamentu? Robi się to za pomocą pompy niskociśnieniowej i bentonitu... tak po krótce...

silvio
Początkujący
Początkujący
Posty: 1
Rejestracja: 17 lip 2008, 15:16

autor: silvio » 17 lip 2008, 15:24

Kupilem dom z 1900 roku, jest postawiony na otoczakach rzecznych laczonych glina. sciany o grubosci 80 cm z cegly ale nie posiada izolacji , nie wiem jakiego typu izolacji urzyc, prosze o wskazowki, z gory dziekuje.

artur2009
Początkujący
Początkujący
Posty: 1
Rejestracja: 16 maja 2009, 14:19
Lokalizacja: Rybnik
hydriozlacji starych fundamentów

autor: artur2009 » 19 maja 2009, 20:06

Witam
Jest mozliwość wykonania izolacji poziomej , lub pionowej trzeba ocenić
w razie zainteresowania proszę o kontakt .

artur

MTW
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 1738
Rejestracja: 12 gru 2008, 21:47
Lokalizacja: Orle
Kontaktowanie:

autor: MTW » 29 maja 2009, 22:22

zdarzyło mi się osuszać podobny budynek z dobrym skutkiem przy okazji wymieniono posadzkę ( budynek nie podpiwniczony ).
fugi miedzy kamieniami fundamentu były tak mocne ze bałem się skuć kawałek tynku nad nimi .
po zabezpieczeniu fugi wróciły do właściwych parametrów a budynek zrobił się "suchy"
pozdrawiam


Wróć do „Hydroizolacje”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 8 gości

Gotowe projekty domów