moc kotła gazowego

Informacje na temat instalacji grzewczych, ogrzewania domu, kotłów CO. Dowiedz się jak ogrzać mieszkanie i jakie wybrać instalacje grzewcze aby rachunki nas nie zaskoczyły.

Moderator: Redakcja e-instalacje.pl

Blue Sky
Początkujący
Początkujący
Posty: 6
Rejestracja: 09 lut 2010, 12:14
Re: moc kotła gazowego

autor: Blue Sky » 12 lut 2010, 20:09

w każdym razie odpowiedź na pytanie pomóżcie proszę bo mam mętlik w głowie,która brzmi: "xkW" wcale tego mętliku nie rozwiązuje, tylko dodaje kolejny unieczytelniający element łamigłówki.
no i zgadzam się, że to co prawda nie jest wiedza tajemna tylko fizyka, ale nie każdy ją posiada i Ci którzy się natrudzili żeby się w tej branży uczyć i chcą z tego żyć - mają prawo dążyć do tego aby takie kwestie rozstrzygać przy okazji płatnych usług a nie porad na forum.
niech każdy robi to, na czym się zna. ja sie w lekarza dajmy na to nie bawię.

sysco
Początkujący
Początkujący
Posty: 18
Rejestracja: 11 lut 2010, 15:28
Lokalizacja: Mazowsze
Kontaktowanie:
Re: moc kotła gazowego

autor: sysco » 13 lut 2010, 7:58

Blue Sky jeżeli chcesz skorzystać to mogę zrobić dla Ciebie dobry uczynek. Jeżeli wyślesz mi rzuty i przekrój budynku w pdf, to policzę zapotrzebowania za darmo :D . Do tego potrzebne są informacje odnośnie budowy wszystkich przegród (materiały i ich grubości) gdzie jest postawiony budynek i jak jest zorientowany względem kierunków świata, jaki rodzaj ogrzewania planujesz w poszczególnych pomieszczeniach (konwekcyjne-grzejniki, czy radiacyjne-podłogowe, ścienne). Dodadtkowo informacja odnośnie składu gruntu oraz głebokości na jakiej jest woda podskórna będzie pomocne. Jakie okna współczynnik przenikania ciepła. Jaka wentylacja: grawitacyjna, mechaniczna, mechaniczna z odzyskiem ciepła. Ewentualne pytania skieruję jeżeli zobaczę rzut.
e-mail: biuro@sysco.waw.pl

Pozdrawiam
Ogrzewanie podłogowe, ścienne, solary, pompa ciepła, wentylacja - projekty, montaż

Blue Sky
Początkujący
Początkujący
Posty: 6
Rejestracja: 09 lut 2010, 12:14
Re: moc kotła gazowego

autor: Blue Sky » 13 lut 2010, 21:56

a zwartość budynku? zapotrzebowanie będzie takie same przy róznych zwartościach?

sysco
Początkujący
Początkujący
Posty: 18
Rejestracja: 11 lut 2010, 15:28
Lokalizacja: Mazowsze
Kontaktowanie:
Re: moc kotła gazowego

autor: sysco » 14 lut 2010, 12:35

Co do geometrii budynku ma to wpływ ponieważ w miejscach załamań muru (narożniki) mogą powstać mostki termiczne. Im bardziej skomplikowany kształt budynku tym więcej newralgicznych miejsc, które trzeba uwzględnić przy obliczeniach.
Ogrzewanie podłogowe, ścienne, solary, pompa ciepła, wentylacja - projekty, montaż

Indiana
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 1455
Rejestracja: 25 paź 2008, 19:36
Re: moc kotła gazowego

autor: Indiana » 14 lut 2010, 14:08

Ale sobie jaja robicie :wink:
Głębokość wód podskórnych? Owszem, do precyzyjnego liczenia strat można się bawić w takie dopasowywanie, tylko czy zdajecie sobie sprawę jaki jest wpływ na moc kotła:
a)podłogę przy wodzie gruntowej pół metra płycej albo głębiej (praktycznie zerowy wpływ)
b)strat przez jedno wypaczone okno z małą szczeliną (duże straty)
c)typ wymiennika na reku - czy zwykły krzyżowy, czy np. Bartosz (bardzo duża różnica, dochodzi do kilku kW mniej przy Bartoszu)
d)automatykę pogodową i głowice termostatyczne na każdym grzejniku i obiegu podłogówki (duży wpływ)
e)docieplenie stropu - czy dajemy 18 cm wełny, czy też 25 cm wełny
(moje praktyczne obserwacje wskazują, że straty przy wełnie 25 cm są nieproporcjonalnie mniejsze niż przy 18 cm - nie wiem jak to wytłumaczyć, ale praktycznie zawsze domy z 25 cm wełny palą znacznie mniej niż wynika to z obliczeń, natomiast te z 18 cm wełny palą tyle, co wyliczę - a ponieważ zajmuję się tym zawodowo - dlatego zawsze naciskam inwestorów, aby dawali dodatkową warstwę wełny w poprzek krokwi)

Takie dokładne wyliczenia robi się do certyfikatu lub audytu za kilka k, a do doboru mocy kotła liczy się straty pi razy drzwi, dodaje +30% rezerwy i dobiera kocioł kondensacyjny z jak największą modulacją - przecież temperatura obliczeniowa jest przez dwa tygodnie roku, potem kocioł i tak pracuje na częściowym obciążeniu. Dobór grzejnika czy podłogówki również nie stanowi problemu, mnoży się powierzchnię ścian przez U i deltaT, dodaje wydajność wentylacji x współczynnik straty i tyle.

Po co zasobnik (duże straty), jak można kupić kocioł dwufunkcyjny z zasobnikiem nawet 42 l (np. dość tani i dobry Saunier Duval IsotwinF30), który potrafi przy silnym strumieniu wody wypuścić na raz 200 l wody (w trakcie opróżniania zasobnika intensywnie podgrzewa dopływającą wodę, dochodzi do 28 kW w trybie CWU).
Gwarantuję, że ten kocioł spali mniej gazu niż kombinowany nie wiadomo skąd kociołek 9 kW z zasobnikiem 150l, a cenowo też wyjdzie podobnie :wink:

Andrzeju
Aktywny
Aktywny
Posty: 148
Rejestracja: 03 kwie 2009, 14:17
Lokalizacja: Gliwice
Re: moc kotła gazowego

autor: Andrzeju » 14 lut 2010, 21:46

Po pierwsze to wybierz kondensacyjny - dawniej sie nie oplacal, teraz sie juz oplaca a liczac na wzrost cen gazu to oplacal sie bedzie jeszcze bardziej. Jezeli taki wybierzesz to przy nim przewymiarowanie nie jest bledem bo zazwyczaj sprawnosc ma mniejsza przy ulamkowych obciazeniach. Moc kotla w praktyce bedzie wyznaczal pobor wody uzytkowej bo na ogrzewanie to 10 kW by wystarczylo ale to by nagrzewalo zbiornik 100 litrowy kilkadziesiat minut. Stad projektacni zazwyczaj dobieraja 20-25 kW bo to jest mniej wiecej tyle ze zbiornik sie nagrzewa w tempie w jakim jest rozladowywany.
Co do marki to radze zwracac uwage na nie tylko sprawnosc (koniecznie srednioroczna) ale takze na halas przy pracy. Ja mam taki, ktory wpada w jakies rezonanse i cicho brzeczy - w dzien to nie przeszkadza, ale w nocy mam ochote mu przylozyc z misia.
Andrzeju

cezarr1
Zaawansowany
Zaawansowany
Posty: 418
Rejestracja: 11 maja 2008, 18:23
Lokalizacja: pomorskie
Re: moc kotła gazowego

autor: cezarr1 » 14 lut 2010, 22:13

Niestety tego roczna zima pokazuje że potrzebujemy mocy maksymalnej przez 8 tyg nie przez 2-3 tyg może trzeba zweryfikować obliczenia na takie warunki jak tego roczne ????

tomek ipd
Zainteresowany
Zainteresowany
Posty: 49
Rejestracja: 21 sty 2009, 13:18
Lokalizacja: Łódź
Re: moc kotła gazowego

autor: tomek ipd » 14 lut 2010, 23:36

No dokładnie jaja i to jak berety :)

Jarek1910
Zaawansowany
Zaawansowany
Posty: 311
Rejestracja: 30 gru 2009, 12:06
Lokalizacja: Szczecin
Re: moc kotBa gazowego

autor: Jarek1910 » 15 lut 2010, 13:05

Lepiej nastawic sie na -25st. Jeszcze 1,5 mca temu smiano sie tu ze mnie, a powoli powoli szydlo wychodzi z worka.

Maciejbudowniczy
Aktywny
Aktywny
Posty: 139
Rejestracja: 27 lut 2007, 12:17
Lokalizacja: Poznań
Re: moc kotła gazowego

autor: Maciejbudowniczy » 16 lut 2010, 23:31

Witam,
polecam kocioł kondensacyjny z zasobnikiem wbudowanym. Użytkuję kocioł Junkers cerapur acu z wbudowanym zasobnikiem warstwowym 42l, który w pełni zaspokaja zapotrzebowanie na ciepłą wodę i ogrzewanie przy umiarkowanej konsumpcji gazu. W styczniu zużył 230m3 gazu dla domu 124m2 pow użytkowej i 160m2 pow. całkowitej (bez strychu), temp. w strefie dziennej parter 24st.C - ogrzewanie podłogowe, w strefie nocnej poddasze 21st.C - kaloryfery aluminiowe .
Przewymiarowanie (bez przesady) kotła kondensacyjnego to zaleta bo im niższe parametry pracy tym większa sprawność.
żeby było ładnie, ciepło, zdrowo i tanio...

KazimierzW
lubie spamować
Posty: 22
Rejestracja: 21 kwie 2010, 20:17
Re: moc kotła gazowego

autor: KazimierzW » 06 maja 2010, 14:38

powinno coś tutaj być na temat ogrzewania
-www.dobryinstalator.pl/baza_wiedzy/artykuly_branzowe.html

itp.


Wróć do „Instalacje grzewcze i ogrzewanie domu”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 77 gości

Gotowe projekty domów