Ile za instalację elektryczną?

Domowe prace związane z prądem mogą być bardzo niebezpieczne. Tutaj dowiesz się wszystkiego na temat instalacji elektrycznych począwszy, od wymiany kontaktu po podłączenie prądu.

Moderator: Redakcja e-instalacje.pl

stef62
Początkujący
Początkujący
Posty: 6
Rejestracja: 25 sty 2010, 21:16
Re: Ile za instalację elektryczną?

autor: stef62 » 26 sty 2010, 21:15

elpapiotr pisze:Witam.
controlhome pisze:Czyżby w tych profesjonalnych instalacjach brakowało ochrony przepięciowej??
Nie ma gdzie wsadzić :D :D

tak,a po moich obliczeniach są jeszcze 4 pola wolne akurat na odgromniki

controlhome
Zainteresowany
Zainteresowany
Posty: 42
Rejestracja: 29 lip 2009, 11:53
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:
Re: Ile za instalację elektryczną?

autor: controlhome » 26 sty 2010, 22:26

stef62 pisze:po pierwsze ty bys tego nie odebral ponieważ nie posiadasz takich uprawnień i najprawdopodobnie nigdy nie będziesz posiadał.
Budynku jednorodzinnego nie odbiera żadna dostepna na rynku instytucja , poza ZE ( granica dla ZE jest przeważnie na zaciskach prądowych reszta ich nie obchodzi ) powiatowy inspektorat budowlany potrzebuje tylko protokoly badań odbiorczych poza tym nic innego . Człowieku to nie jest budynek użyteczności publicznej ze są cyrki z odbiorami strażacy i inni zaklinacze.


Zgadzam się w 100%... i już wyjaśniam. Mam taki zawód, że często współpracuje z różnymi ekipami elektryków. Czasami jestem "wynajmowany" przez inwestorów do sprawdzenia, czy wszystko jest tak jak w "projekcie", a czasem sam wynajmuje różnych podwykonawców. Podsumowując nie uprawnienia, a rodzaj mojej pracy, czy stanowisko.

buraczane_pole
Aktywny
Aktywny
Posty: 260
Rejestracja: 19 cze 2008, 22:43
Re: Ile za instalację elektryczną?

autor: buraczane_pole » 26 sty 2010, 23:08

stef62 pisze:witam wszystkich ,,pseudofachowców,, , czytając ten temat poprostu nie potrafie wyjść z podziwu z jakimi prostakami ma sie w tym kraju do czynienia . Jestem włascicielem firmy elektroinstalacyjnej która jest na rynku od 1992 jestesmy profesjonalistami , dysponujemy profesjonalnymi fachowcami i sprzętem z najwyzszej półki . Wchodząć na budowe każdy mój elektryk jest ubrany w branie roboczę firmy ,,beta,, posiada walizkę narzędziową firmy haupa ( 95 forumowiczów nawet o takim czymś nie słyszała bo komplet narzedzi kosztuje okolo 5 tys,, oraz odkurzacz wiertarke i bruzdownicę firmy hilti. Na każą robotę spisujemy z inwestorem umowę na robotę zyby nie bylo niedomówien . W naszej firmie wykonanie instalacji elektrycznej domku jednorodzinnego 200m2 wygląda tak rozdzielnia moeller 32 modóły , fr-63a - 3 fazowy, róznicówka 3 faz , zab.3-fazowe piec , 10 obwodów na pokoje i kuchnię , 2 obwody + róznicówka na piwnicę 1 2 obwody + róznicówka na garaż i gn+osw. zewnętrzne .
Instalacja wykonana na budynku w stanie surowym w peszlu na taśmach montazowych do podloza przed 2 wylewką , lączna ilośc gniazd i wył srednio okolo 120 szt , kabel wychodzi 3x2,5 okolo 500 m, 3x1,5 200m . Instalacja w takim domku kosztuje u mnie 11 tys, moim 2 elektryką zajmuje okolo 7 dni roboczych wchodząc na budowe jest czysto i wychodząc jest ze można jesc z podlogi , dlatego jako nieliczny zaliczam się do profesjonalistów tak jak firma mercedes benz zbudowala model G-KLASSE fur PROFISS. POZDRO DLA AMATORÓW



witam.

Już na wstępie pozwolę sobie nie zgodzić z Pańską opinią. Sposób Pańskiej wypowiedzi jest chamski, żeby nie powiedzieć prostacki, pozwala również sadzić iż to Pan jest bardziej amatorski niż profesjonalny. Sens merytoryczny również pozostawia sporo do życzenia, na budynek 200mm2 tylko jedna rozdzielnia 32 moduły?? do tego TYLKO 200m 3x1,5?? BRAK 4x1,5 i 5x2,5??? no i jeszcze te peszle pchane w wylewkę (tak wiem klient sie nie zna i wszystko kupi zwłaszcza od PROFESJONALISTY) Napisał Pan raptem 6 postów z których nie wynika praktycznie nic poza twierdzeniem że to Pan sie tylko zna a inni to tylko hochsztaplerzy, proszę wybaczyć takie pisanie nie podparte żadnymi faktami (chociażby merytoryką porad udzielanych na forum) jest dla mnie warte nie więcej jak flak po pasztetowej.

i przepraszam ale nie mogę sie powstrzymać, uważam że moja firma jest bardziej "profesjonalniejsza" niż Pańska, dysponujemy profesjonalniejszymii fachowcami i profesjonalniejszym, sprzętem z półki wyzszej niż najwyższa . a każdy mój elektryk nie dość ze posiada ubranie roboczę firmy ,,beta,, to posiada również i buty wczesniej wymienionej firmy, a to że mercedes benz zbudowala model G-KLASSE fur PROFISS. wogóle nas nie interesuje bo mercedesy rdzewieją, my jeździmy bardziej profesjonalniejszymi samochodami.

pozdrawiam

ps. mam nadzieję że nie używałem zbyt trudnych dla Pana wyrazów.

controlhome
Zainteresowany
Zainteresowany
Posty: 42
Rejestracja: 29 lip 2009, 11:53
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:
Re: Ile za instalację elektryczną?

autor: controlhome » 26 sty 2010, 23:19

stef62 pisze:
kolego nie wiem czy wiesz na jakiej zasadzie działa odgromnik ale akurat się tak składa ze ja wiem i troche ich juz w życiu zamontowałem i wymieniłem , sprawa wygląda tak odgromniki nie każdy w domu chce bo jest to koszt rzędu okolo 500 zł a jak go szlak trafi , to taki pan kowalski który nie ma do czynienia nic z elektryką a na gn.230v wtynkowe nazywa kontakt to nie bedzie sprawdzał czy odgromnik jest dobry czy też nie tylko poczyta trochę na takim forum jak to dla amatorów i stwierdzi ze listwa przepieciowa jest lepsza. \


A co na to Dz. U. Nr 75, poz. 690 § 183 ?

Wiem, że rzeczywistość bywa inna. Ale czasami trzeba użyć silniejszych argumentów wobec inwestora. W końcu to my za to odpowiadamy.

controlhome
Zainteresowany
Zainteresowany
Posty: 42
Rejestracja: 29 lip 2009, 11:53
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:
Re: Ile za instalację elektryczną?

autor: controlhome » 26 sty 2010, 23:38

stef62 pisze:
kolego nie wiem czy wiesz na jakiej zasadzie działa odgromnik ale akurat się tak składa ze ja wiem i troche ich juz w życiu zamontowałem i wymieniłem , sprawa wygląda tak odgromniki nie każdy w domu chce bo jest to koszt rzędu okolo 500 zł a jak go szlak trafi , to taki pan kowalski który nie ma do czynienia nic z elektryką a na gn.230v wtynkowe nazywa kontakt to nie bedzie sprawdzał czy odgromnik jest dobry czy też nie tylko poczyta trochę na takim forum jak to dla amatorów i stwierdzi ze listwa przepieciowa jest lepsza. \


A co na to Dz. U. Nr 75, poz. 690 § 183 ?

Wiem, że rzeczywistość bywa inna. Ale czasami trzeba użyć silniejszych argumentów wobec inwestora. W końcu to my za to odpowiadamy.

elpapiotr
Re: Ile za instalację elektryczną?

autor: elpapiotr » 26 sty 2010, 23:47

Witam.

Spokojnie, Koledzy, przecież mam obiecane :
stef62 na poprzedniej stronie pisze:podaj e-mail przedstawie ci zdjęcia z budowy którą kończymy przyszły pon.
Podałem :D

damian_k
Zainteresowany
Zainteresowany
Posty: 98
Rejestracja: 16 sty 2010, 22:48
Lokalizacja: Jastrzębie Zdrój
Kontaktowanie:
Re: Ile za instalację elektryczną?

autor: damian_k » 30 sty 2010, 16:52

Nie rozumiem po co tacy "experci" jak stef62 się tutaj rejestrują?
Niedowartościowany jakiś czy co?

Ja pomimo, iż sam mógłbym wielu osobom udzielać rad, to lubię czasem poczytać co inni o tym sądzą albo jakie mają sposoby. Tylko ignorant uważa, że wszystko wie i że jest najmądrzejszy. Niestety, ale uczymy się przez całe życie i nawet tacy "profesjonaliści" jak Ty powinni o tym pamiętać.

Pozdrowienia dla kolegów po fachu.

elpapiotr
Re: Ile za instalację elektryczną?

autor: elpapiotr » 03 lut 2010, 1:15

Witam.

A zdjęć od "Profesjonalisty" jak nie było tak nie ma :( :(

maciek001
Początkujący
Początkujący
Posty: 15
Rejestracja: 07 sty 2009, 18:07
Lokalizacja: Tarnów
Re: Ile za instalację elektryczną?

autor: maciek001 » 28 mar 2010, 0:14

Pomimo mego młodego wieku i niewielkiego doświadczenia (które chciałbym sukcesywnie powiększać) zgadzam się z wypowiedziami (niektórych) Panów na temat liczenia kosztów instalacji.

Mam za sobą wykonanie samodzielne pierwszej instalacji elektrycznej w domu jednorodzinnym (modernizacja od licznika, poprzez rozdzielnie główną, wypusty itd). W sumie to większość instalacji musiałem "postawić" od podstaw (jedynie przedpokój tj: wypust świetlny i jedno gniazdo 1f zostało bez zmian).

Zastanawia mnie jak dokładnie panowie "fachowcy" (nie wiem czy tkz. profesjonaliści też tak liczą) mogą podawać cenę instalacji od wypustu.

Moim skromnym zdaniem wygląda to tak: przychodzę na miejsce budowy, oglądam gotowy budynek (stan surowy lub surowy zamknięty), poszukuję miejsce pod przyłącz (mam na myśli miejsce na rozdzielnię z głównym rozłącznikiem), sprawdzam gotowe plany instalacji i mogę podać teoretyczną cenę materiałów, "robocizny", potrzebnego czasu na wykonanie.

Pewien Pan uważający się za profesjonalistę - stef62 (nie mówię, że tak nie jest - to on się tak nazywa a nie inni forumowicze) daje nam przykład wykonania prac w budynku mieszkalnym (chyba dom jednorodzinny z tego co pamiętam).

Kilka pytań: podaje Pan wielkość rozdzielnicy i ilość modułów.
1. Taki mały bajerek jak lampka sygnalizacyjna - mała a cieszy wielu użytkowników domów. Czemu nie umieścicie takiego małego gadżetu? Zdarzają się zaniki fazy lub kilku faz na raz, a takie rozwiązanie ułatwia znalezienie przyczyny "prostemu człowiekowi".
2. Zasugerował Pan użycie ogranicznika przepięć?
3. O ile dobrze pamiętam to na wejście różnicówka 3f. potem jedna na piwnicę (w tym jakieś dwa obwody), jedna na garaż - a gdzie różnicówka na kuchnię i łazienkę? byłem pewien, że to podstawa.
4. Co ze zdjęciami? Ciekaw jestem jak wygląda profesjonalna instalacja elektryczna (w tym także rozdzielnica główna) i (o ile występują) dodatkowe rozdzielnice, połączenia wyrównawcze itd.

elpapiotr
Re: Ile za instalację elektryczną?

autor: elpapiotr » 28 mar 2010, 0:25

Witam.

Kolego maciek001 - nie ma o co kruszyć kopii, ten "profesjonalista" (stef62) profesjonalnie się zmył, i tyle go widać.
Po prostu "miał dzień", miał natchnienie, to sobie pofantazjował.

maciek001
Początkujący
Początkujący
Posty: 15
Rejestracja: 07 sty 2009, 18:07
Lokalizacja: Tarnów
Re: Ile za instalację elektryczną?

autor: maciek001 » 28 mar 2010, 0:44

Nie czuje się profesjonalistą bo nim nie jestem. Nie jestem mistrzem w elektryce bo nie mam doświadczenia, ale profesjonalistą może mnie nazwać ktoś a nie ja sam.

Porażki trzeba przyjmować z honorem a nie ukrywać się po kontach i udawać, że "to nie do mnie" ;)



tak nawiasem... szukam pracy od lipca do końca września w branży elektrycznej, elektronicznej :) okolice Tarnowa woj. małopolskie ;) hehehe

sebasti15
Zainteresowany
Zainteresowany
Posty: 44
Rejestracja: 04 kwie 2010, 5:42
Re: Ile za instalację elektryczną?

autor: sebasti15 » 04 kwie 2010, 6:14

WITAM SERDECZNIE Mam do zaoferowania Państwu wykonanie instalacji elektrycznej w cenie od 18zł za punkt bez materiału.Wykonujemy takze inne instalacjie typu alarmy tv domofon itp. Instalację elektryczną oddajemy inwestorowi z kompletem dokumentów związanych z odbiorem..Posiadamy uprawnienia SEP/SPE.Instalacjie wykonujemy na terenie calego województwa TEL: 606590095 E-MAIL: sebasti15@interia.pl województwo Łódzkie Mazowieckie Swiętokrzyskie Śląskie. Województwo wielkopolskie Kujawsko pomorskie i Opolskie po 20zł za punkt
_________________

jacenty800
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 801
Rejestracja: 28 lut 2010, 19:07
Lokalizacja: włocławek
Re: Ile za instalację elektryczną?

autor: jacenty800 » 04 kwie 2010, 7:46

bedzie wrzało na fotum za to 18 zł to tylko o 3 złote wiecej od tego czego ponoc chinczyk mialby sie nie podjac a widac polak potrafi.pytanie z innej beczki czy za wymiane elekttyki w bloku zelbetowym gdzie trza robic bruzdy tez po 20 bierzecie?

sebasti15
Zainteresowany
Zainteresowany
Posty: 44
Rejestracja: 04 kwie 2010, 5:42
Re: Ile za instalację elektryczną?

autor: sebasti15 » 04 kwie 2010, 8:18

nie.troche wiecej ale wszystko do dogadania. a jesli chodzi ze po 18zł hyyy poprostu idziemy na ilosc w ciągu tygodnia robimy 2 domy jak dobrze idzie i wychodzimy na tym. nam sie oplaca

elpapiotr
Re: Ile za instalację elektryczną?

autor: elpapiotr » 04 kwie 2010, 8:30

Witam w ten świąteczny dzień.

Dlaczego ma wrzeć, Kolego jacenty800 ?
Niech robią. Przecież czytamy -
a jesli chodzi ze po 18zł hyyy poprostu idziemy na ilosc
, a na temat jakości ani słowa. Jako ciekawostkę podam, że swego czasu w ten sposób wyliczyłem robotę u klienta. Ja policzyłem po 40 zł za punkt, inni liczyli po 20 zł. W sumie wyszło im dwa raz drożej ode mnie. Poszli na całość, i nawalili "punktów" jak głupie.
sebasti15 pisze:Instalację elektryczną oddajemy inwestorowi z kompletem dokumentów związanych z odbiorem.
Poproszę o podanie/wyliczenie tego kompletu.

PS. W województwie śląskim biorę Was na podwykonawców :lol:
Ale najpierw potrzebuję jakieś referencje, zdjęcia z robót, opinie klientów.
W końcu autoreklama do czegoś zobowiązuje.


Wróć do „Instalacje elektryczne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Google Adsense [Bot] i 39 gości

Gotowe projekty domów