jak wykonać szczelinę między wełną a deskami

Adaptacja poddasza na wnętrze użytkowe jest świetnym pomysłem, jednak czasami bardzo trudnym w realizacji. Tutaj dowiesz się o wadach i zaletach urządzeniu na poddaszu na sypialni, salonu czy pokoju dziecięcego.

Moderator: Redakcja e-mieszkanie.pl

GipsKarton
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 750
Rejestracja: 21 lut 2009, 18:22
Lokalizacja: Szczecin
Re: jak wykonać szczelinę między wełną a deskami

autor: GipsKarton » 26 paź 2009, 13:44

nie tylko dachowi ale i wnetrzu szczegolnie tam gdzie zastosowano 10cm izolacji.

And53
Re: jak wykonać szczelinę między wełną a deskami

autor: And53 » 26 paź 2009, 14:52

Gips Karton, proszę o poradę co zrobić, gdyż pewne rzeczy są już dokonane i rozbiórka nie wchodzi w rachubę. Można coś poprawić od wewnątrz. Proszę o mniej lakoniczną wypowiedź. Jeśli coś zagraża, to co? Jak to wyeliminować w podanym przeze mnie wypadku. Patrząc na aktywność na forum widzę duże doświadczenie Pana w temacie dociepleń, bardzo proszę o podpowiedzi.

Sporządziłem w Pointcie szkic konstrukcji domu od ściany szczytowej, ale nie udaje mi się wkleić do posta.

GipsKarton
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 750
Rejestracja: 21 lut 2009, 18:22
Lokalizacja: Szczecin
Re: jak wykonać szczelinę między wełną a deskami

autor: GipsKarton » 26 paź 2009, 15:55

Martwi mnie sprawa niewystarczajacej grubosci izolacji miedzykrokwiami (jako jedynej izolacji dachu na tym odcinku) pociagnie to olbrzymie koszty ogrzewania. Jest wielce prawdopodobne, iz paroziolacja nie jest szczelna a dodatkowo pelni role wspomagania mostka cieplnego wzdloz krokwi.

And53
Re: jak wykonać szczelinę między wełną a deskami

autor: And53 » 26 paź 2009, 18:08

Zwracam honor fachowcom. Właśnie się skontaktowałem. zastosowali podwójne kontrłaty i wełna jest o łącznej grubości 15 cm. (10 + 5 cm), tak jak chciałem. Sprawdzałem , ze są faktycznie dwie warstwy.
Martwii mne delikatne przyleganie wełny do folii.
Pozostaje jeszcze problem mostków termicznych wzdłuż krokwii i potrzebne jest rozwiązanie - czym od srodka te mostki zlikwidować bez rozbierania podbitki.

Odradzono mi styropian, jako źle wpływający w tej sytuacji na elementy drewniane.
Odkryłem ocieplinę drewnopochodną, której nazwy nie znam. Jest to coś lekkiego jakby płyty z wełny drewnianej.
Proszę o podpowiedź, co zastosować w celu eliminacji mostków od środka poddaszy, bez rozbierania podbitki i wycinania folii paroizolacyjnej.

Awatar użytkownika
Andrzej Wilhelmi
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 2153
Rejestracja: 22 lis 2005, 22:08
Lokalizacja: Łódź
Kontaktowanie:
Re: jak wykonać szczelinę między wełną a deskami

autor: Andrzej Wilhelmi » 26 paź 2009, 19:15

Jak chcesz zlikwidować mostki na krokwiach skoro nie masz do nich dostępu od spodu? Dodatkowo przy takim rozwiązaniu (przekładaniu paroizolacji przez krokwie) górna część krokwi może być stale wilgotna (jesień, zima, wiosna). W takim przypadku przy zastosowaniu folii wysoko paroprzepuszczalnej mniejszym złem jest przerwanie ciągłości paroizolacji. Pozdrawiam.

bronek1980
Początkujący
Początkujący
Posty: 3
Rejestracja: 27 lis 2009, 19:52
Lokalizacja: Józefów/Otwock
Kontaktowanie:
Re: jak wykonać szczelinę między wełną a deskami

autor: bronek1980 » 27 lis 2009, 20:17

And53 pisze:Jestem nowy na tym forum i potrzebuję porady doświadczonych forumowiczów.
Wykonałem ocieplenie dachu dwuspadowego wraz z wymianą pokrycia i mam wątpliwości.
Fachowcy położyli na krokwie folię wysokoparoprzepuszczalną "Mage", przybili ją kontrłatami grubymi 4cm, następnie łaty i dachówka Roben. Nad kalenicą taśma podgąsiorowa wentylacyjna, przy czym folia nad kalenicą niesklejona.
Krokwie o gruboscu ok 14 cm. Wmawiano mi że mogę włożyć wełnę 15cm grubości, że nic się nie dzieje, bo membrana jest wysokoparoprzepuszczalna i wełna może ściśle przylegać.
Poddasza ze skosami dachowymi na 1 piętrze są z podbitkami drewnianymi. Fachowcy dekarze wkładali wełnę od góry, przed ułożeniem dachu, wg kolejności folia paroizolacyjna (bez poszanowania materiału - z obejściami powyżej krokwii) następnie wełna 10 cm (nie zgodziłem się na 15 cm) i kolejno elementy pokrycia - folia wysoce paroprzepuszczalna , kontrłaty, łaty, dachówka).
Inaczej przedstawiało się na strychu, tutaj już własna praca z docieplaniem.
Dokonałem nadbitek listwami grubości 1,5 cm, mimo innych porad fachowców.
Włożyłem wełnę Ursa w rolkach 15 cm grubości, czyli teoretycznie prawie przylega do folii, choć jest luz. Do krokwii przymocowałem uchwyty do profili CD 60 i profile CD 60 do regipsów. Między profile włożyłem wełnę mineralną w płytach Rokton o grubości 5 cm, na to przyklejona folia paroizolacyjna i wkrótce przymocowane płyty karton gips.
Problemem było przejście przez strop między poddaszem a strychem, ale wypełniłem te otwory międzykrokwiowo wełną mineralną, może gdzie niegdzie za ciasno - trudny dostęp, poprzez nurkowanie od strony strychu.

Czytałem różne instrukcje, pytałem fachowców zarówno wykonawców jak też sprzedających, a zbyt późno dotarłem do tego forum. Rozmowy rozpocząłem od firmy specjalizującej się w mojej miejscowości w artykułach związanych z dachami, posiadającej doświadczenia wykonawcze.
Czy moje docieplenie zagraża w jakiś sposób dachowi. Czy może coś złego się wydażyć.

Na folię wysokoparoprzepuszczalną wełna moze spokojnie lezec, ocieplenie 10cm to małe ocieplenie i do tego ursa.Polecam rocton toprock (najcieplejsza wełna) co innego jest z dachem pokrytym w całosci deskami ( inna metoda wentylaci)

samouk

autor: samouk » 09 gru 2009, 19:33

Andrzej Wilhelmi pisze:Nie ma problemu. Krokwie należy trak nadbić (podbić) aby:
wysokość krokwi + nadbitka - grubość wełny = ~3 cm.
Pozdrawiam.


Wprawdzie nie jestem fachowcem od dociepleń, ale tego rodzaju docieplenie (wełną w macie) jednak bym nie ryzykował kłaść swobodnie. Owszem - sztywną płytę wełnianą - TAK. Pomysł z żyłką może i częściowo dobry, ale (znowu) obawiałbym się, że po jakimś czasie się wyciągnie (zestarzeje, skruszeje i t.p.). Mnie też czeka docieplenie poddasza. Ja jednak, o ile będę docieplał miękką wełną, to dystans (aby był pewny) chcę uzyskać przy pomocy cienkiego ocynkowanego drutu mocowanego np. zszywkami

samouk
Re: jak wykonać szczelinę między wełną a deskami

autor: samouk » 12 gru 2009, 20:31

Mnie również czeka w niedługim czasie ocieplenie poddasza. Jednak z tego, co ja się dowiedziałem, wełna na poddaszu nie powinna być cieńsza, niż co najmniej 20 cm!! To nic, że krokwie są cieńsze. Drugą warstwę wełny daje się poniżej krokwi (pomiędzy krokwiami a stelażem). Folia paroprzepuszczalna powinna być owiewana w celu ciągłego suszenia. W moim przypadku występuje deskowanie. Dlatego pomiędzy deskowaniem a folią paroprze;uszczalną muszę zapewnić szczelinę wentylacyjną ok. 3 cm.
Wełna najlepiej w dokładnie dociętych twardych płytach

Awatar użytkownika
yanes
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 663
Rejestracja: 14 wrz 2008, 20:46
Lokalizacja: Podhale
Re: jak wykonać szczelinę między wełną a deskami

autor: yanes » 12 gru 2009, 20:48

Samouk-"Wełna najlepiej w dokładnie dociętych twardych płytach"

Nie, wełna musi być docięta z nadmiarem ,minimum 1,5 cm mierzone na obydwu bokach.Tak przycięta wełna po wciśnięciu pomiędzy krokwie ma tam pozostać bez potrzeby dodatkowego sznurkowania.Isover można w ten sposób zamontować i to świadczy o klasie i jakości ocieplenia.


Wróć do „Wnętrza na poddaszu”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 26 gości

Gotowe projekty domów