Pęknięcie na ścianie fundamentowej

Fundament może być wykonany z różnych materiałów, a jego poprawne wykonanie jest podstawą budowy domu. Jeżeli jeszcze nie wiesz jakiego materiału użyć do budowy swojego domu to w tym dziale z pewnością poznasz zalety i wady różnych materiałów i rodzajów fundamentów.

Moderator: Redakcja e-izolacje.pl

norbiwolow
Aktywny
Aktywny
Posty: 127
Rejestracja: 19 sie 2008, 12:30
Lokalizacja: Wrocław
Pęknięcie na ścianie fundamentowej

autor: norbiwolow » 29 paź 2009, 12:37

Pęknięcia fundamentów !!!!! co o tym myslicie ????

Wg kierownika budowy to normalna rzecz - ściana jest długa na 9 metrów i do tego pomalowana w całości na czarno dysperbitem - nagrzewała się za dnia a w nocy stygła - i stąd powstały takie peknięcia - jest to podobno normalna sprawa i mam się tym nie przejmować - takie pęknięcia mam 3 na każdej z najdłuższych ścian - 2 pozostale w miejscach gdzie jest zrobione przejscie na kanalizę brak bloczka w ścianie - mam nadzieję że nie jest to spowodowane pęknięciem ławy !!??? kierownik kazał się tym nie przejmować .

Mozę to zo powodu za mocnej zaprawy do murowania lub za słabej ?? W sumie ja to zobaczyłem to się przejąłem ale skoro kierownik mówi że jest ok to chyba ma człowiek doświadczenie na budowach ??? :)

tak to wygląda :


koralgol2norbiwolow.mojabudowa.pl/pliki/koralgol2norbiwolow/image/fundamenty/pekniecie%20fundamentu%2001.jpg

koralgol2norbiwolow.mojabudowa.pl/pliki/koralgol2norbiwolow/image/pekniecie%20fundamentu%2002.jpg

ściany sa ocieplone styropianem 12 cm i zaciągnięte siatka z klejem oraz w całości pomalowane dysperbitem .

kierownik poradził aby zasparować miejsca pękniec dysperbitem aby woda nie wnikała w zimie i bedzie ok

po Wy na to ???????????????

norbiwolow
Aktywny
Aktywny
Posty: 127
Rejestracja: 19 sie 2008, 12:30
Lokalizacja: Wrocław
Re: Pęknięcie na ścianie fundamentowej !!!!! Problem ????

autor: norbiwolow » 29 paź 2009, 13:20

???? proszę o odpowiedź :lol:

Przemek
Re: Pęknięcie na ścianie fundamentowej !!!!! Problem ????

autor: Przemek » 30 paź 2009, 8:04

dodaj zdjęcia do galerii

norbiwolow
Aktywny
Aktywny
Posty: 127
Rejestracja: 19 sie 2008, 12:30
Lokalizacja: Wrocław
Re: Pęknięcie na ścianie fundamentowej

autor: norbiwolow » 12 lis 2009, 8:53

Obrazek

Interno
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 2404
Rejestracja: 05 lis 2008, 22:07
Re: Pęknięcie na ścianie fundamentowej

autor: Interno » 12 lis 2009, 13:19

Pęknięcie ściany fundamentowej powyżej przepustu dla kanalizacji to zwykłe niedbalstwo budowlane, którego napewno można było uniknąć.
Jeśli inne pęknięcia ściny fundamentowej pokrywałyby się z uskokami lub otworami w ścianach parteru to należyałoby skontrolować ławę fundamentową.

norbiwolow
Aktywny
Aktywny
Posty: 127
Rejestracja: 19 sie 2008, 12:30
Lokalizacja: Wrocław
Re: Pęknięcie na ścianie fundamentowej

autor: norbiwolow » 12 lis 2009, 13:33

co rozumiesz poprzez słowo niedbalstwo ???? sam stawiałem te ściany i poiwt tak - wg wielu osób przesadzałem z dokładnością przy murowaniu fundamentów - dokładne wyspoinowanie łączeń aby podczas izolowania hydro nie było dziur gdzie mógłbym niedomalować ściany .
czyli odkopywać fundamenty w tych miejscach i sprawdzać stan ławy ???? - czyżby mogłaby peknąć :( ???? grunt miałem mieszany piasek z gliną - nie było chudziaka - ława wylewana w ziemię w folii .

teraz to mnie zmartwiłeś :(

Interno
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 2404
Rejestracja: 05 lis 2008, 22:07
Re: Pęknięcie na ścianie fundamentowej

autor: Interno » 12 lis 2009, 14:21

Żadna przesada w torzeniu na lata nie jest błędem.
Nie chciałem Cię martwić.
Pękanie ściany powyżej niewzmocnionego przepustu to mała sprawa.
Jeśli masz inne peknięcia lub rysy ścian fundamentowych, które są na całej wysokości ścian fundamentowych i dodatkowo pokrywałyby się z otworami w ścianie parteru to należy skontrolować ławy.
Jak zostały zazbrojone ławy?
Czy zdjęcia w galerii dotyczą omawianej budowli?

jochwaw
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 728
Rejestracja: 03 wrz 2008, 9:11
Lokalizacja: Warszawa
Re: Pęknięcie na ścianie fundamentowej

autor: jochwaw » 16 lis 2009, 12:24

Myślę że kierownik ma rację to może być przyczyna temperaturowa.
Natomiast możesz przylepić do boku tej ściany beleczkę gipsową i sprawdzić czy się zarysuje.Jeśli nie to potwierdza w/w także w miarę wznoszenia nie będzie poźniej efektów.Jeśli się zarysuje to trzeba będzie zinwentaryzować tu ławę i zadziałać.Niezależnie możesz w kilka warstw ściany nadziemia wpuścic po dwa pręty z "6" na tym odcinku.

norbiwolow
Aktywny
Aktywny
Posty: 127
Rejestracja: 19 sie 2008, 12:30
Lokalizacja: Wrocław
Re: Pęknięcie na ścianie fundamentowej

autor: norbiwolow » 16 lis 2009, 12:43

dzięki Janek !!! Sam widziałeś jak zalewaliśmy ławę :)
Beleczka gipsowa ???? pasek płyty karton-gips ??? czyli odkopać w środku i przykleić do ściany ??? z zewnątrz mam juz styro przyklejone .
W sumie to te peknięcia wysmarowałem izohanem wl i jak na razie nie widze nowych peknieć :)
co do tych prętów zbrojeniowych to zmieszczę je w zaprawę klejową do ytonga ??? czy muszę zrobic bruzdy pod te pręty ?? po dwa pręty starczy w warstwie ???
czy jest mozliwość aby ława pekła lub siadła ??? w tym miejscu gdzie pękła ściana był spory głaz - zostałon usuniety a miejsce to podsypane ziemia ale nie zawibrowane ani ubite mechanicznie tylko normalnie ubite nogami - zreszta w tym miejscu biło sporo gliny i mieszała się ona z piachem wsypanym i woda tam stojąca - było małe bagienko ale przy laniu betonu było już chyba suche a beton lany był w folii .

nie chciałbym odkopywać fundamentów ale zawsze to lepiej teraz niz jak zaleję chudziaka na wiosnę :)

bedę obserwował te miejsca i jakby co to napiszę jak coś sie zmieni
pozdro i dzięki za rady.

jochwaw
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 728
Rejestracja: 03 wrz 2008, 9:11
Lokalizacja: Warszawa
Re: Pęknięcie na ścianie fundamentowej

autor: jochwaw » 16 lis 2009, 17:02

norbiwolow pisze:Beleczka gipsowa ???? TAK
pasek płyty karton-gips ??? NIE chyba,że bez obu kartoników..czyli odkopać w środku i przykleić do ściany ??? TAK.Oczyścić w tym miejscu bloczek z bitumu i przykleić klejem gipsowym po obu stronach szczeliny
[...]
co do tych prętów zbrojeniowych to zmieszczę je w zaprawę klejową do ytonga ??? czy muszę zrobic bruzdy pod te pręty ?? po dwa pręty starczy w warstwie ??? TAK jeśli będziesz na kleju cieńkowarstwowym to bruzduj.
czy jest mozliwość aby ława pekła lub siadła ??? w tym miejscu gdzie pękła ściana był spory głaz - zostałon usuniety a miejsce to podsypane ziemia ale nie zawibrowane ani ubite mechanicznie tylko normalnie ubite nogami
Kurcze no teraz mówisz!??? Tak to też może mieć udział w tym. Ale ostatecznie trzeba poobserwować beleczkę.

norbiwolow
Aktywny
Aktywny
Posty: 127
Rejestracja: 19 sie 2008, 12:30
Lokalizacja: Wrocław
Re: Pęknięcie na ścianie fundamentowej

autor: norbiwolow » 24 lis 2009, 14:00

zaklejone masą bitumiczną Izohan WL i nie widać nowych rys !!! ale może dlatego że ten materiał ma jakąś elastyczność nawet po wyschnięciu pracuje w tej szczelinie ???? ostatecznie podkopię się z zewnątrz do ławy fund. i zobacze czy nie ma peknięcia :)

jochwaw
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 728
Rejestracja: 03 wrz 2008, 9:11
Lokalizacja: Warszawa
Re: Pęknięcie na ścianie fundamentowej

autor: jochwaw » 24 lis 2009, 14:59

Wątpie,że zobaczysz.Rysy moga rozwierac sie od dołu do góry.Takze na ławie moze być tak cieńka,że jej nie zobaczysz.Nawet po wymyciu betonu.
Tak jak mówiłem Ci wczeszniej zrób beleczkę na scianie fundamentowej i jeśli ona nie pęknie to jest ok znaczy że byl to skurcz temperaturowy muru.
pzdr
J.

norbiwolow
Aktywny
Aktywny
Posty: 127
Rejestracja: 19 sie 2008, 12:30
Lokalizacja: Wrocław
Re: Pęknięcie na ścianie fundamentowej

autor: norbiwolow » 25 lis 2009, 8:34

to opisz jak wykonać taką beleczkę - krok po kroku - jak dla laika :) rozrobić troche gipsu budowlanego i przykleić plackiem na scianę fundamentową w miejscu pęknięcia ??? jak zabezpieczyć na zimę ???? jaki wymiar takiego placka aby był miarodajny ?? gips budowlany ?? szpachlowy ?? czy w wilgotnych warunkach - zima , opady itp bedzie to spełniać zadanie ???? na jakiej wysokości przykleić tą beleczkę ???

Ewelina881210
Początkujący
Początkujący
Posty: 1
Rejestracja: 16 wrz 2019, 8:16
Re: Pęknięcie na ścianie fundamentowej

autor: Ewelina881210 » 16 wrz 2019, 8:27

Witam mam podobny problem,Mój kierownik budowy powiedział to samo co pana :(
Czy udało się panu jakoś poradzić z tym problemem ?? Czy była potrzebna jakaś ingerencja dodatkowa ?

Awatar użytkownika
Sławek12
Aktywny
Aktywny
Posty: 158
Rejestracja: 02 lis 2009, 17:03
Lokalizacja: Poznań
Kontaktowanie:
Re: Pęknięcie na ścianie fundamentowej

autor: Sławek12 » 25 wrz 2019, 11:11

Ludzie, zamieszczajcie proszę zdjęcia (przynajmniej linki do jakiejś galerii)...

Inaczej nie jesteśmy w stanie doradzić :)

Czekam na foty tylko błagam, również z jakimś punktem odniesienia a nie tylko zbliżenie na rysę... takie też może być ale również aby widać było i fundament i grunt pod nim, jakieś oddalenie etc...
geo-technika.pl


Wróć do „Fundamenty”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 17 gości

Gotowe projekty domów