Grzejniki aluminiowe - czy mają zmniejszony przepływ?

Informacje na temat instalacji grzewczych, ogrzewania domu, kotłów CO. Dowiedz się jak ogrzać mieszkanie i jakie wybrać instalacje grzewcze aby rachunki nas nie zaskoczyły.

Moderator: Redakcja e-instalacje.pl

rafales
Aktywny
Aktywny
Posty: 126
Rejestracja: 16 sty 2009, 11:10
Grzejniki aluminiowe - czy mają zmniejszony przepływ?

autor: rafales » 16 lis 2009, 9:35

Słuchajcie parę tygodni temu pisałem o kłopotach z ogrzewaniem. Po naprawie, wszystko się ruszyło (wymieniłem zawory na kulowe i zrobiłem rury 18)
Został tylko jeden malutki kłopot. Na samym końcu obiegu mam jeden 16 żeberkowy kaloryfer aluminiowy (usunąlem żeliwny, bo trochę szpecił). I on grzeje na jakieś 60% swoich możliwości. Tzn góra grzeje że aż parzy, pierwsze 4-5 żeberek od zasilania też, ale pozostałe żeberka są już letnie. Połączony jest krzyżowo.

I tak myślę, że przyczyną może być to, że te grzejniki mają bardzo wąski przepływ wody ku żeberkom. Czy ktoś może się wypowiedzieć na ten temat? Górna ich część ma przekrój koła, większa średnica, więc wody jest dużo i są gorace. Natomiast idąc w dół, żeberka są cieńkie, mają mniejszy przepływ wody i dlatego moim zdaniem kaloryfer nie daje rady.

Pompa 25/60, grzejnik firmy KFA, coś takiego jak na linku (tylko trochę szerszy niż 50cm) /http://allegro.pl/item808836128_grzejnik_aluminiowy_perfekt_co500_ale_jakosc.html

mezik0
Zaawansowany
Zaawansowany
Posty: 467
Rejestracja: 11 sty 2008, 19:30
Re: Grzejniki aluminiowe - czy mają zmniejszony przepływ?

autor: mezik0 » 16 lis 2009, 20:56

jesteś w błędzie kolego, po prostu masz zile ustawiony grzejnik skoro grzeją pierwsze 5sztuk to reszta jest przypowietrzona .od zaworu grzejnik wyżej i odpowietrznik na pion ,lub popuść śrubunek przy zaworze

rafales
Aktywny
Aktywny
Posty: 126
Rejestracja: 16 sty 2009, 11:10
Re: Grzejniki aluminiowe - czy mają zmniejszony przepływ?

autor: rafales » 17 lis 2009, 7:27

mezik0 pisze:jesteś w błędzie kolego, po prostu masz zile ustawiony grzejnik skoro grzeją pierwsze 5sztuk to reszta jest przypowietrzona .od zaworu grzejnik wyżej i odpowietrznik na pion ,lub popuść śrubunek przy zaworze


Przypowietrzone? Czy zapowietrzone? Bo nie znam tego określenia, którego użyłęś. Zapowietrzone na pewno nie są. Odpowietrzyłem dokładnie i cała góra grzejnika grzeje, do tego pierwsze 5 żeberek od zaworu grzeje całe.
A jak popuszczę śrubunek, to czy nie będzie sączyło?

Paweł_Małek
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 993
Rejestracja: 18 kwie 2006, 22:10
Lokalizacja: Tychy
Re: Grzejniki aluminiowe - czy mają zmniejszony przepływ?

autor: Paweł_Małek » 17 lis 2009, 20:00

Zeberka alu maja dosc duze przeloty pionowe (ok. 13mm srednicy).

Grzejnik pewnie jest najdalej i instalacja niejest zrownowazona. Woda (podobnie jak i prad) jest najwiekszym w swiecie leniem i pojdzie tam gdzie ma najmniejszy opor.

Przydlawic najmniejsze grzejniki, polozone najblizej kotlowni.

Jesli bojler jest na tej samej pompie co centralne - to tez go przydlawic - czesto przez bojler przeplywa ponad polowa strumienia wody ze wspolnej pompy.

rafales
Aktywny
Aktywny
Posty: 126
Rejestracja: 16 sty 2009, 11:10
Re: Grzejniki aluminiowe - czy mają zmniejszony przepływ?

autor: rafales » 18 lis 2009, 8:55

Paweł_Małek pisze:Zeberka alu maja dosc duze przeloty pionowe (ok. 13mm srednicy).

Grzejnik pewnie jest najdalej i instalacja niejest zrownowazona. Woda (podobnie jak i prad) jest najwiekszym w swiecie leniem i pojdzie tam gdzie ma najmniejszy opor.

Przydlawic najmniejsze grzejniki, polozone najblizej kotlowni.

Jesli bojler jest na tej samej pompie co centralne - to tez go przydlawic - czesto przez bojler przeplywa ponad polowa strumienia wody ze wspolnej pompy.


Zrobiłem tak i pomogło. Faktycznie grzejnik jest na samym końcu. Pomogło to przydłaiwenie. Dzisiaj przydławię mini bojler i tyle.


Wróć do „Instalacje grzewcze i ogrzewanie domu”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Grapeshot [Crawler] i 85 gości

Gotowe projekty domów