GWC czy to sie opłaca?....

Informacje na temat instalacji grzewczych, ogrzewania domu, kotłów CO. Dowiedz się jak ogrzać mieszkanie i jakie wybrać instalacje grzewcze aby rachunki nas nie zaskoczyły.

Moderator: Redakcja e-instalacje.pl

Awatar użytkownika
HenoK
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 1180
Rejestracja: 03 gru 2008, 13:17

autor: HenoK » 14 sie 2009, 7:14

dom - radom pisze:Witam wszystkich użytkowników forum.
Mam nadzieję, że autor tematu nie będzie miał mi za złe jeśli zadam małe pytanko.
Buduję dom i jak każdy chyba chciałbym aby wymagał jak najmniejszego wkładu energii podczas użytkowania. Ściany mam z suporeksa 24x24x59, ocieplenie planuję dać z zewnątrz i tu pierwsze pytanie jaka powinna być grubość styropianu?
Ktoś pisał że im więcej tym większy problem z wilgocią, wewnątrz domu. Dodam jeszcze z zastanawiam się czy na ściany nie dać płyt KG zamiast tradycyjnego tynku. Mam obawy czy będzie to dobre rozwiązanie(styropian z zewnątrz i płyty KG wewnątrz).


Na chudziaka chciałem dać 10cm styropianu ale jak teraz poczytałem na forum to chyba będzie mało.
Na stropie (wylewany)planowałem dać 5cm i wylewka.
poddasze użytkowe planuje ocieplić dając 25cm-30cm wełny.

Ostatnie pytanie wiąże się z centralnym ogrzewaniem. Też mi się wydaje, że nie jest to najlepsze rozwiązanie pod względem ekonomicznym. Mieszkam teraz z rodzicami i straty z Co są duże.(dom tez jest żle ocieplony co swoje robi). Proszę o propozycje jakie ogrzewanie w moim domu zainstalować jako alternatywę dla CO, aby zmniejszyć koszty grzania.
Chciałbyś, aby inni podjęli za ciebie kluczowe decyzje. Proponuję Ci jednak wrócić do lektury tego Forum, porównać wszystkie argumenty za i przeciw różnym technologiom. Przy wykorzystaniu zawartych tam informacji łatwiej będzie Ci podjąć świadomą decyzję. Np. IMHO, grubość ocieplenia powinna być dostosowana do planowanego sposobu ogrzewania - powinna wynikać z rachunku ekonomicznego.

tom35
Początkujący
Początkujący
Posty: 19
Rejestracja: 08 sie 2009, 12:12

autor: tom35 » 14 sie 2009, 16:48

HenoK
PostWysłany: Pią Sie 14, 2009 8:07 Temat postu:
tom35 napisał:
ps. jestem prostym robotnikiem i chcem wybudować dom... na dzień dzisiejszy szukam odp na pytania zawarte poniżej ;
(jak narazie uzyskałem wile wspaniałej matematyki ale niestety tylko jakąś część tego tylko rozumiem co do matematyki to później chciałem przejść... już po wyboże rekuperatora, kominka, systemu sterowania, i technologii budowlanej.)
To musisz się zastanowić, w jakiej roli chcesz tu występować, w roli "prostego robotnika", czy w roli inwestora, który chce wybudować zaawansowany pod względem technologicznym dom.
Radziłbym Ci jednak tą drugą rolę, bo w końcu w ten dom chcesz zainwestować znaczną część swojego majątku, a być może zadłużyć się na wiele lat.
Żeby ten majątek zainwestować z głową, musisz nauczyć się dokonywania trafnych wyborów, do tego właśnie przydaje się fizyka i matematyka.
Jeżeli tych dwóch instrumentów nie opanujesz, to pomimo wydania znacznych pieniędzy na dom nie będzie on domem pasywnym Sad.



nie nie... źle mnie pan zrozumiał. nie mam nic przeciwko matematyce... ani zadnym fachowym obliczeniom.
ale na muj rozum najpierw powinienem wybrać tchnologie budowlaną system ogrzwania dobrać do wielu czynników np;

dla CO- jesli jest kominek to co mogę z nim zrobić --> "płaszcz wodny podpięty do centralnego to chyba dobre rozwiązanie...."

-czy planujemy ogrzewanie podłogowe? czy elektryczne? w momencie gdy jest za zimno w domu
czy może kominek wystarczy (jak go można wykorzystać wraz z rekuperatorem?) co z czym połączyć?

A dopiero na końcu jak mamy wszystkie składowe to podliczyć i teoretycznie sprawdzić jak to będzie działać

mam rację?

Awatar użytkownika
HenoK
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 1180
Rejestracja: 03 gru 2008, 13:17

autor: HenoK » 21 sie 2009, 18:06

tom35 pisze:źle mnie pan zrozumiał. nie mam nic przeciwko matematyce... ani zadnym fachowym obliczeniom.
ale na muj rozum najpierw powinienem wybrać tchnologie budowlaną system ogrzwania dobrać do wielu czynników np;

dla CO- jesli jest kominek to co mogę z nim zrobić --> "płaszcz wodny podpięty do centralnego to chyba dobre rozwiązanie...."

-czy planujemy ogrzewanie podłogowe? czy elektryczne? w momencie gdy jest za zimno w domu
czy może kominek wystarczy (jak go można wykorzystać wraz z rekuperatorem?) co z czym połączyć?

A dopiero na końcu jak mamy wszystkie składowe to podliczyć i teoretycznie sprawdzić jak to będzie działać

mam rację?
Masz rację. Informacje trzeba zebrać. Wybrać najbardziej obiecujące technologie, a następnie je porównać i zoptymalizować :).

Tobi_
Początkujący
Początkujący
Posty: 30
Rejestracja: 24 sie 2009, 18:46
Lokalizacja: Ruda Śląska
Kontaktowanie:
Re: GWC czy to sie opłaca?....

autor: Tobi_ » 25 wrz 2009, 6:20

Tom35 wybrałeś rozwiązanie dla siebie? Pytam, bo sam zastanawiam się nad kombinacją kominek z płaszczem wodnym + ogrzewanie elektryczne podłogowe.

tom35
Początkujący
Początkujący
Posty: 19
Rejestracja: 08 sie 2009, 12:12
Re: GWC czy to sie opłaca?....

autor: tom35 » 16 lis 2009, 23:13

Przepraszam dawno tu nie zaglądałem,
[quote="Tobi_"]Tom35 wybrałeś rozwiązanie dla siebie? Pytam, bo sam zastanawiam się nad kombinacją kominek z płaszczem wodnym + ogrzewanie elektryczne podłogowe.[/quote]

Tak wybrałem już rozwiązanie. ale w twoim przypadku to płaszcz wodny tylko może do ogrzania ciepłej wody służyć.
Nie lepiej zainwestować w pompę ciepła? i wykorzystać ciepło z kominka (odzyskane przez użycie płaszcza) do ogrzewania podłogowego? -

ps moja budowa przeniosła sie w czasie... :wink:


Wróć do „Instalacje grzewcze i ogrzewanie domu”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: FB ext hit [Bot], Google [Bot] i 87 gości

Gotowe projekty domów