Która farba

Dachówka ceramiczna, dachówka cementowa a może blachodachówka? Jeżeli stoisz obecnie przed takim wyborem to koniecznie musisz poradzić się innych którzy mają już te doświadczenia za sobą. Zapytaj się, które pokrycie dachowe jest najlepsze.

Moderator: Redakcja e-dach.pl

andrzejs79
Początkujący
Początkujący
Posty: 21
Rejestracja: 12 mar 2008, 9:55
Lokalizacja: piotrkow
Która farba

autor: andrzejs79 » 19 sie 2009, 14:24

Witam
Jestem przed malowaniem dachu i chciałbym o opinie na temat doboru odpowiedniej farby na dach :
Opis dachu

Dach krokwiowy , dwupołaciowy o powierzchni około 120 m2
Pokrycie : blacha ocynkowana płaska zawijana na rąbki
Stan : 60 % rdza - 40% farba nieznanego pokrycia
Po przetarciu rdzy papierem widać blachę ocynkowaną , od spodu nie widać wżerów na wylot

Hurtownia 1 : Pani - chlorokauczuk - 260 zł /10 l - Nobiles
Hurtownia 2 :Pani -farba na rdze około 20 zł /l + chlorokauczuk
Hurtownia 3 :Pan - Lowikor 2 - 270 /10l + Lowicyn 280
Hurtownia 4 :Pan - Malexim lub Makro-tix - około 330/10 l
Hurtownia 5 :Pan - Radach - 240 zl/10l

Pytanie co wybrać , farbę podkładową i następnie farbę wierzchnią czy farbę pojedynczego krycia (Pan nr 4 ) , ewentualnie chlorokauczuk

kielo
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 727
Rejestracja: 15 mar 2009, 12:34
Lokalizacja: małopolska-Podhale

autor: kielo » 20 sie 2009, 19:45

Pierwszy rzut to pomalować podkładem i na to chlorokauczuk czyli jak hurtownia nr.2
Pozdrowienia

RafałW
Aktywny
Aktywny
Posty: 206
Rejestracja: 05 paź 2008, 23:15
Lokalizacja: Kraków
Kontaktowanie:

autor: RafałW » 20 sie 2009, 22:22

ano :wink:

Jerzy Cieślański
Początkujący
Początkujący
Posty: 2
Rejestracja: 19 sie 2009, 16:20

autor: Jerzy Cieślański » 21 sie 2009, 11:29

Jestem nie praktykującym technologiem drewna ale z zasad zabezpieczania powierzchni przed niszczącymi wpływami czynników zewnętrznych coś tam jeszcze pamiętam.
Więc pomogę o ile mogę. :wink:
Oprócz dobrania właściwych podkładów i farb oraz przygotowania powierzchni dachu pod planowane warstwy ochronne bardzo ważne jest dopilnowanie aby malarz wykonał całą robotę zgodnie z wymaganiami technologicznymi. Czyli trzeba wcześniej poczytać literaturę fachową i poradniki, często zaglądać na malowany dach lub wynająć zaufanego, pewnego, sprawnego ekwilibrystycznie i merytorycznie „nadzorcę” malowania dachu.

Podkład.
Jako podkład antykorozyjny do renowacji poszycia dachu stalowego zastosowałbym przeźroczysty wodorozcieńczalny podkład akrylowy z pasywatorami rdzy.
Ponieważ podkład jest przeźroczysty, to widać po jego wyschnięciu, czy w jakiś miejscach np. niedostatecznie odtłuszczonych, pasywatory rdzy nie zabezpieczyły skorodowanej powierzchni stalowej.
Dzięki temu łatwo można poprawić ewentualne wady krycia.

Przygotowanie podłoża.
Przed nałożeniem podkładu antykorozyjnego tego typu należy oczyścić dach z luźnej farby i rdzy, szczotkami drucianymi lub papierem ściernym.
Po czym należy dach odpylić z pyłu po szlifowaniu, odtłuścić i umyć wodą z detergentem (np. z płynem do mycia naczyń) a następnie spłukać czystą wodą wodociągową.
Ta metoda jest tańsza i bardziej ekologiczna w porównaniu z odtłuszczaniem rozpuszczalnikami organicznymi np. benzynowymi co daje wymierne oszczędności przy typowej dla dachów „ogromnej” powierzchni malowanej.
Poza tym pod podkład antykorozyjny tego typu, nie należy do odtłuszczania używać rozpuszczalników organicznych, bo polarna budowa cząsteczek rozpuszczalnika może utrudniać lub wręcz uniemożliwiać należyte przyleganie i wiązanie się żywicy akrylowej podkładu z podłożem.

Pasywatory.
Jako pasywatory rdzy w podkładach antykorozyjnych tego typu, najczęściej wykorzystuje się garbniki z drzewa dębowego. Już dość dawno, w przemyśle drzewnym (w tartakach) zauważono, że odłamki żelazne z amunicji bojowej, które wiele lat pozostawały (po wojnach) w rosnących drzewach, nie korodowały. Zjawisko to szczególnie intensywnie występowało w kłodach dębowych. Stal w takich warunkach pokrywała się niebiesko-czarną pasywującą warstewką tlenku żelaza w ten sam sposób jak w przypadku wykonywania powłoki antykorozyjnej metodą procesu oksydacji broni palnej wykonanej ze stali. W dawnych czasach podobny efekt czarnej oksydacjo antykorozyjnej powierzchni stalowych zbroi rycerskich, uzyskiwano przez podgrzanie stali do wysokiej temperatury i polewanie jej organicznymi olejami roślinnymi. W ubiegłym wieku, w Polsce, badaniem i wykorzystaniem garbników dębu do ochrony antykorozyjnej zajmowały się Wydziały technologii drewna i placówki badawcze przemysłu drzewnego.

Zalety wodorozcieńczalności.
Wodorozcieńczalny podkład antykorozyjny pozwala na nanoszenie go nawet na „nie zupełnie” suchą np. lekko pokrytą rosą, ale uprzednio przygotowaną pod malowanie powierzchnię dachu stalowego .
Tym samym, w gorącym okresie letnim zwiększa się w ciągu dnia całkowity dostępny czas na prawidłowe nałożenie powłoki ochronnej gwarantujące jej szczelność i trwałość. Stąd można go nakładać latem już wczesnym rankiem –zalecane (a nawet późnym wieczorem), kiedy stosunkowo niskie temperatury dodatnie nie utrudniają prawidłowego nałożenia podkładu lub farby na nie nagrzany i nie nasłoneczniony jeszcze dach.
W umiarkowanych temperaturach podłoża i otoczenia zmniejsza się prawdopodobieństwo zbyt szybkiego odparowania rozcieńczalnika, dzięki czemu powłoka zabezpieczająca jest bardziej szczelna. Zbyt szybkie parowanie powoduje „mikro-pienienie się” świeżo nałożonej, nie utwardzonej powłoki, czyli powstawanie bąbelków zawierających pary rozprężającego się rozpuszczalnika. Po utwardzeniu nałożonej warstwy w miejscach „bąbelków” grubość warstwy ochronnej jest niemal zerowa.
W praktyce, w krótkim czasie, w miejscu łatwo pękających bąbelków powstają tam dziurki w powłoce ochronnej i rozpoczyna się proces korozji odsłoniętego podłoża.

Powtórne malowanie sprzyja zwiększeniu całkowitej grubości powłoki ochronnej oraz jej szczelności przez zalanie „dziurek” po ewentualnych bąbelkach w pierwszej powłoce (i w drugiej powłoce przy nakładaniu trzykrotnym)
Nawet jeśli w drugiej (i trzeciej powłoce) bąbelki ewentualnie też powstaną to statystycznie bardzo małe jest prawdopodobieństwo, że powstaną w miejscu dziurek w pierwszej powłoce.

Warstwa wierzchnia (zabezpieczająco-dekoracyjna)
powłoki malarskiej powinna być wykonana którymkolwiek, wystarczająco elastycznym i długotrwale odpornym na warunki atmosferyczne wyrobem malarskim.
O zaletach poszczególnych wyrobów warto poczytać w profesjonalnych poradnikach malarskich lub zasięgnąć info. w Internecie.
Warstwę wierzchnią też warto nałożyć 2-3 krotnie ze względu na konieczność uzyskania szczelnej i odpowiednio grubej powłoki farby lub emalii.
Warto zastosować kolory jasne lub nawet wysoko-odbijające promienie słoneczne bo:
a) zmniejszają dobowe wahania temperatury powierzchni dachu,
-zmniejszają skurcz i rozkurcz podłoża oraz powłok kryjących powodujących ich pękanie,
b) zmniejszają maksymalny poziom nagrzewania się dachu,
- zmniejszają szybkości odparowywania plastyfikatorów, powłoka dłużej pozostaje elastyczna,
- zmniejszają szybkość degradacji żywicowej bazy powłok ochronnych.
- zwiększają ogólną trwałości malarskiej powłoki zabezpieczającej dach przed szkodliwymi warunkami,
- summa summarum obniżają koszty i częstotliwość odnawiania powłok malarskich w okresie długoletniej eksploatacji poszycia dachu.

Nanoszenie kolejnych powłok powinno się odbywać metodami i z użyciem sprzętu zmniejszającymi do minimum prawdopodobieństwo uszkadzania przednich, świeżych warstw powłok malarskich.

Ps. Profesjonalistów proszę o ewentualne korekty moich błędów i nieścisłości ku ogólnemu pożytkowi użytkowników forum.

PZDR, Jerzy jerzegosyn Cieślański

malowanie-dachow
Początkujący
Początkujący
Posty: 12
Rejestracja: 10 mar 2010, 17:25
Lokalizacja: Lubień
Kontaktowanie:
Re: Która farba

autor: malowanie-dachow » 10 mar 2010, 18:00

:arrow: Umyć - najlepiej sprzętem wysokociśnieniowym-pozwoli na usunięcie starej, słabej, zwietrzałej, luźnej farby
:arrow: Oczyścić ogniska rdzy
:arrow: Odtłuscić - środek powierzchniowo czynny. Np. EmulsolRN - produkcji Polifarb Łódź. Nie używać płynu do mycia naczyń gdyż zawiera rozmaite środki np.ochrona dłoni, nabłyszczacze, co nie koniecznie musi wpływac na poprawę przyczepności lakieru do podłoża
:arrow: Pomalować miejsca wyczyszczone podkładem antykorozyjnym np. Unikor
:arrow: Pomalować 2 x Eko-Lowicynem ( akrylówka)


Lub na całości podkład i Chlorokauczuk

Opcja pierwsza jest o tyle ciekawa że Eko-LOwicynem swietnie się maluje w przeciwieństwie do chlorokauczuku.

Aczkolwiek dachy pomalowane przeze mnie chlorokauczukiem wyglądają świetnie ( 6 lat temu).Grunt to nie przedobrzyć z rozpuszczalnikiem i nie malować w pełnym słońcu.
Profesjonalne malowanie dachów

vincentmtb
Początkujący
Początkujący
Posty: 7
Rejestracja: 19 maja 2010, 21:41
Kontaktowanie:
Re: Która farba

autor: vincentmtb » 04 lip 2010, 21:17

eko- lowicyn lub nobiles dach i rynna jeśli będzie to miała robić osoba, której malowanie dachów jest obce.

Przemek
Re: Która farba

autor: Przemek » 16 lip 2010, 13:47

zawsze trzeba szukac dobrych firm

gra001gra001
nawrócony - nie spamuje
Posty: 83
Rejestracja: 14 sty 2010, 13:32
Re: Która farba

autor: gra001gra001 » 19 lip 2010, 19:00

System Noxyde oferuje jedną z najnowocześniejszych i najtrwalszych ochron przed korozją. Farby Noxyde w ciągu 30 lat, zdobyły uznanie na całym świecie, czego dowodem może być zastosowanie farb Noxyde m.in. na moście Golden Gate w San Francisco

wash-center
Re: Która farba

autor: wash-center » 17 gru 2010, 14:39

Służymy fachową i bezpłatna poradą w sprawie każdego dachu ! ! !

michalusgti
Początkujący
Początkujący
Posty: 8
Rejestracja: 21 gru 2010, 20:40
Re: Która farba

autor: michalusgti » 23 gru 2010, 20:08

Chlorokauczuk to nie farba na dach, jest mało odporna na temperatury. Polecam farbę MAKORTIX. Maluję nią od 12 lat dachy. Nigdy nie zawiodła.

malowanie-dachow
Początkujący
Początkujący
Posty: 12
Rejestracja: 10 mar 2010, 17:25
Lokalizacja: Lubień
Kontaktowanie:
Re: Która farba

autor: malowanie-dachow » 03 mar 2011, 1:00

No my wybitnie mało dachów maluje chlorokauczukiem. Jednakże zdarzają się klienci którzy chcą tylko chlorokauczuk i nie ma zmiłuj... Odsyłam narzekających "Profesjonalistów" do wgłębnego postudiowania tematu chlorokauczuku? Zapewniam, że w takim wypadku będziecie mocno zaskoczeni.. Zgadzam się również, że obecne tzw. "chlorokauczuki? ni jak się mają do chlorokauczuku i zgadzam się również, że te właśnie wszech dostępne emalie chlorokauczukowe średnio nadają się na dach? Ale kto powiedział, że dach maluje się pierwszą lepszą farbą z półki sklepu chemicznego :wink: :wink:

czysty dach
Początkujący
Początkujący
Posty: 29
Rejestracja: 29 lis 2010, 19:43
Lokalizacja: Poznań
Kontaktowanie:
Re: Która farba

autor: czysty dach » 10 mar 2011, 23:49

Jak kolega powyżej napisał chlorokauczuk nie nadaje się na dachy, są lepsze farby w tych czasach i najlepiej wybrać którąś z akrylowych są już na naszym rynku farby przeznaczone specjalnie do malowania i renowacji dachówek akrylowe oczywiście. Na zdjęciu jedna z takich farb na dachu podczas nakładania...
Czystydach.pl wszystko o renowacji pokryć dachowych! Obrazek
~CZYSTY DACH TO NASZ FACH!!~

Jacek Miś
Początkujący
Początkujący
Posty: 2
Rejestracja: 15 gru 2010, 0:51
Lokalizacja: Janów Lubelski
Kontaktowanie:
Re: Która farba

autor: Jacek Miś » 19 mar 2011, 15:39

witam,

Mogę polecić dwa produkty do malowania dachów w zbliżonej cenie. Pierwszy z nich to Radach farba na dach a drugi to Śnieżka na dach. Różnica między nimi jest w zasadzie jedna (poza tym że radach ma więcej kolorów do wyboru) - w przypadku śnieżki na dach nie musimy stosować żadnego dodatkowego gruntu (farba jest tzw gruntoemalią). Wystarczy wyczyścić szczotką drucianą lub papierem ściernym, odpylić rdzę i można malować. Producent zaleca 1-2 warstwy.

W przypadku malowania radachem w miejscu występowania rdzy trzeba wcześniej zastosować grunt Radowil GR i dopiero tak przygotowaną powierzchnię pomalować.

Proszę pamiętać żeby przed malowaniem umyć dach (płynem do mycia naczyń), dokładnie spłukać i wysuszyć. Najlepiej malować przy lekko zachmurzonym niebie (w żadnym wypadku w pełnym słońcu).

Jeśli są jakieś pytania to z przyjemnością odpowiem.


Pozdrawiam

czysty dach
Początkujący
Początkujący
Posty: 29
Rejestracja: 29 lis 2010, 19:43
Lokalizacja: Poznań
Kontaktowanie:
Re: Która farba

autor: czysty dach » 19 mar 2011, 21:37

Mam pytanie?? Umyć dach płynem do naczyń??? Ale jakim Ludwikiem czy może innym?? Sądzisz że na pokrycie dachu porośnięte mchem wystarczy podać płyn do mycia naczyń to fajnie.... Ale dach to nie naczynia, chyba że myjesz cały dach w kuchennym zlewie... Dzięki za taką poradę ale w to wątpię................................... Obrazek
~CZYSTY DACH TO NASZ FACH!!~

malowanie-dachow
Początkujący
Początkujący
Posty: 12
Rejestracja: 10 mar 2010, 17:25
Lokalizacja: Lubień
Kontaktowanie:
Re: Która farba

autor: malowanie-dachow » 19 mar 2011, 22:47

Obydwa to poliwinyle...odpylić to można pokój przed przyjazdem gości. Płyn do mycia naczyn jest dobry do....mycia naczyń..Antykorozja przede wszystkim...wierz mi na słowo:) Pozdrawiam


Wróć do „Pokrycia dachowe”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości

Gotowe projekty domów