Podłoga z OSB

Podłoga, nawet ta wykonana z najbardziej trwałych i odpornych na uszkodzenia materiałów, pod wpływem lat i użytkowania ulega zniszczeniu. Sprawdź jaką wybrać podłogę. Znajdziesz tu także informacje na temat pielęgnacji i konserwacji podłóg.

Moderator: Redakcja e-mieszkanie.pl

Xiaq
Początkujący
Początkujący
Posty: 1
Rejestracja: 14 mar 2016, 6:40
Podłoga z OSB

autor: Xiaq » 14 mar 2016, 6:56

Witam, jestem w trakcie wykańczania piętra w domu jednorodzinnym w związku z czym mam kilka pytań na temat wykonania podłogi z płyt OSB na legarach(przewałkowałem internet ale za każdym razem odpowiedzi na ten temat są bardzo różne - stąd chce tutaj rozwiać wątpliwość).

Opiszę najpierw jak mniej więcej wygląda sytuacja - budowa trwa już ładnych kilka lat. Piętro zostało dobudowane do budynku byłej mleczarni. Jej dach przejął rolę stropu między parterem a pierwszym piętrem. Zbudowany był z kilku warstw - na samym dole są szyny metalowe, między nimi znajdują się pustaki, na tym była "wylewka"(raczej ekipa, która budowała mleczarnie wylewała tam resztki zaprawy), następnie ok 25cm szlaki i 7-10 warstw papy.Zerwałem papę, usunąłem szlakę, zbiłem większe górki "wylewki" i chcę teraz na tym zrobić podłogę z płyt osb.

W celu wyrównania nierówności - różnorakie spadki praktycznie w każdą stronę - chcę ułożyć legary z łat drewnianych 5,5 cm x 3,5 cm, miedzy nie ścinki waty szklanej w celu wygłuszenia(mam dostęp do ich ogromnej ilości) i na to płyty OSB 22 bez pióro-wpustu, na to panele/płytki.
Powierzchnia podłogi, którą chce wykonać to ok 60 m2. I przede wszystkim zależy mi na jak największym wyciszeniu nowej podłogi.
I teraz kilka pytań:
1. Czy w sytuacji, kiedy parter jest ogrzewany (najcieplejsze miejsce w domu) muszę używać folii paroizolacyjnej - pod podłogę i paro-przepuszczalnej - na watę i legary, bezpośrednio pod płyty OSB?
2. W sytuacji, kiedy obejdzie się bez folii - czy w celu zabezpieczenia waty przed pyleniem mogę użyć flizeliny?
3. Czytałem, że na legary trzeba dać filc/gumę w celu wygłuszenia - czy filc techniczny 700g/m2 6mm grubości będzie odpowiedni?
4. Legary chcę ułożyć w 2 warstwach
pierwsza - rozstaw legarów co 1m - wstępne poziomowanie,
druga - rozstaw 50cm, prostopadle do tych pod nimi, przykręcane na wkręty do drewna - dokładne poziomowanie
5. Czy pod legary też dawać filc? - zaznaczę, że znacznie utrudni to poziomowanie w związku z bardzo nierówną powierzchnią.
6. Czy jako podkłady do poziomowania legarów mogę użyć paneli podłogowych, które zostały zdemontowane po remoncie?
6. No i takie pytanie z czystej ciekawości - czy te ścinki(wielkość ok 20x20cm) zapewnią odpowiednią izolacje akustyczną? Czy lepiej wydać pieniądze i kupić watę w rolce/panelach?

Z góry dziękuję za odpowiedzi i przepraszam za ten esej.

Wróć do „Podłogi”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 45 gości

Gotowe projekty domów