Ściany działowe z płyt a dzieci

Jeżeli chcesz zaadaptować swoje poddasze to koniecznie musisz znać wszystkie aspekty, z jakimi możesz się spotkać przy remoncie poddasza. Oprócz tego w tym dziale poznasz pomysły innych na aranżacje tego pomieszczenia.

Moderator: Redakcja e-dach.pl

Datronk
Początkujący
Początkujący
Posty: 2
Rejestracja: 20 kwie 2017, 19:00
Ściany działowe z płyt a dzieci

autor: Datronk » 20 kwie 2017, 19:35

Witam,

Stoję przed dylematem wykonania ścian działowych na poddaszu (w pełni użytkowe) w domu jednorodzinnym. Wykonawca namawia mnie na ściany gipsowo-kartonowe. Niestety nie mogę się dać przekonać do tego rozwiązania.

W domu będzie dwójka małych dzieci. Jak wygląda sprawa trwałości takich ścian? Obawiam się, że jak dziecko wpadnie to może się "przebić" :)
Dodatkowo mam obawy związane z wieszaniem czegokolwiek. W teorii wykonawca twierdzi, iż nie powinno być problemu, ale jak zaczynam wymieniać telewizor czy wiszącą szafkę to już się zastanawia.
A co z łazienką? Zwiększona wilgotność + płyty gresowe na ścianach, które nie należą do najlżejszych...

Z góry dziękuję za podpowiedzi

Awatar użytkownika
Tomek W.
Aktywny
Aktywny
Posty: 298
Rejestracja: 22 cze 2011, 10:47
Lokalizacja: Cigacice
Kontaktowanie:
Re: Ściany działowe z płyt a dzieci

autor: Tomek W. » 25 kwie 2017, 19:39

To może również lekkie konstrukcje ale z poszyciem z płyt gipsowo-włóknowych np. Fermacell http://viewer.animatec.eu/data/fermacel ... ukcji/#4/z
Wytrzymałość bez porównania większa.
PozdrawiamTomek W.e-konsultant Rockwool

m_rybka
Zainteresowany
Zainteresowany
Posty: 55
Rejestracja: 11 lut 2014, 15:57
Lokalizacja: Włodawa
Re: Ściany działowe z płyt a dzieci

autor: m_rybka » 01 maja 2017, 9:17

Trwałość gipsu jest dużo niższa niż ściany murowanej. Jeśli jesteś dopiero na etapie wykańczania to polecałbym stawiać ścianę w technologii murowanej - choćby pustaki Porotherm 8 cm. To będzie rozwiązanie bardzo stabilne, praktycznie niezniszczalne mechanicznie, bardzo dobre akustycznie i dające mocne podparcie pod np. wiszące szafki. Na płytach GK ciężko zawiesić coś ciężkiego i mieć potem jeszcze do tego mocowania zaufania, że się nie urwie jak np. dziecko uwiesi się na szafce :) U mnie na Porothermie wisi kilkudziesięciokilogramowa nadstawka w pokoju dziecięcym i żadne dodatkowe obciążenia jej nie straszne :)

Awatar użytkownika
Tomek W.
Aktywny
Aktywny
Posty: 298
Rejestracja: 22 cze 2011, 10:47
Lokalizacja: Cigacice
Kontaktowanie:
Re: Ściany działowe z płyt a dzieci

autor: Tomek W. » 01 maja 2017, 19:17

Te parametry akustyczne RA1 = 46 dB ściany Porotherm 8 P+W można uzyskać przy obustronnym otynkowaniu tynkiem cementowo-wapiennym grubości minimum 15 mm. A więc ściana będzie miała grubość 15 + 80 + 15 = 110 mm.
Analogicznie ściana na profilu metalowym CW50 z wełną ROCKSONIC SUPER o grubości 50 mm z podwójnym opłytowaniem 2 x GKB-A można uzyskać RA1 = 48 dB przy ścianie o grubości 25 + 50 + 25 = 100 mm. Czyli mniejsza grubość i większa izolacyjność akustyczna.
Wyniki izolacyjności akustycznej ścianek działowych pod adresem
http://static.rockwool.com/globalassets/rockwool-pl/wsparcie/inne-dokumenty-i-badania/karty-produktow-dodatkowych/karta-produktowa-rocksonic-super-dla-rigips-20170221-b.pdf
PozdrawiamTomek W.e-konsultant Rockwool

SpongeBob
Początkujący
Początkujący
Posty: 7
Rejestracja: 22 cze 2017, 10:00
Re: Ściany działowe z płyt a dzieci

autor: SpongeBob » 23 cze 2017, 15:29

Bez problemu możesz zestawić scianki z płyt GK. Ja zalecam ściany w technologii 2xgk stelaż i 2xgk lub Na pierwszą warstwę płyta OSB i na drugą GK wtedy możesz bez problemu coś zawiesić oczywiście w ściany wełna.
Co do uszkodzeń na ścianach to bez różnicy czy to będą tynki gipsowe , cementowo wapienne poszpachlowane, czy płyta gk, dziecko uderzając na przykład twardą zabawką na każdej uszkodzi farbę i zrobi rysy wgniecenia itp. coś co trzeba będzie ponownie zaszpachlować tak samo z narożnikiem też uszkodzi bez różnicy z czego ściana i tak i tak do naprawy. Bez problemu takie ściany stawiałem w szkołach, szpitalach, sklepach, są też rozwiązania co można zestawić ściany gk w celach więziennych aresztów tymczasowych o mniej zaostrzonym rygorze.
Nie polecam ścianek z pojedynczym poszyciem na stronę są to delikatne ściany raczej osłonowe tymczasowe lub jako całościowe raczej bez zamontowanych drzwi tak bym zrobił u siebie
Nie ma co się obawiać że popękają jeśli będą 2 warstwy na każda ze stron jak monter poprawnie wykona zabudowę i otwory na drzwi przygotuje zgodnie z technologią to będzie dobrze.


Wróć do „Poddasze”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość

Gotowe projekty domów