Piana pur

Jeżeli chcesz zaadaptować swoje poddasze to koniecznie musisz znać wszystkie aspekty, z jakimi możesz się spotkać przy remoncie poddasza. Oprócz tego w tym dziale poznasz pomysły innych na aranżacje tego pomieszczenia.

Moderator: Redakcja e-dach.pl

Kriss9
Zainteresowany
Zainteresowany
Posty: 97
Rejestracja: 05 lut 2018, 11:40
Piana pur

autor: Kriss9 » 17 cze 2019, 8:32

Jak oceniacie obecnie dostępne metody ocieplania nieruchomości. Szczególnie chciałbym się skupić na omówieniu zalet pianki poliuretanowej, poznać wasze opinie. Przymierzam się do podobnej inwestycji. Dodatkowe komentarze jednak nie zaszkodzą :)

miki789
Aktywny
Aktywny
Posty: 262
Rejestracja: 27 lis 2015, 10:21
Re: Piana pur

autor: miki789 » 27 cze 2019, 7:33

Najbardziej wydajna technicznie pianka PUR dostępna na krajowym rynku od amerykanów. Doskonała Izolacja tylko się zajmuje dystrybucją, co zwiększa moim zdaniem jakość współpracy, bo potrafią wyjaśnić różnice dobrze pomiędzy różnymi technikami ociepleniowymi. Na stronie masz też przy okazji przegląd wykonawców, więc wybór ułatwiony. Powiem tak, że to, co piszą o QuadFoam500 to się sprawdza w rzeczywistości (100%). Bez ryzyka.

Awatar użytkownika
Om3k
Zainteresowany
Zainteresowany
Posty: 88
Rejestracja: 27 cze 2009, 21:06
Lokalizacja: Poznań
Kontaktowanie:
Re: Piana pur

autor: Om3k » 27 cze 2019, 10:18

Izolacja termiczne wykonana z zastosowaniem pianki poliuretanowej ma wiele zalet. Można wykonać ją znacznie szybciej niż izolacje z wełny mineralnej. Nie mniej jednak biorąc pod uwagę cały okres użytkowania domu, a nie tylko fazę jego budowy, warto uwzględnić również inne parametry przy wyborze optymalnego materiału izolacyjnego.
Klasa reakcji na ogień
Należy sprawdzić jak zachowywać się będzie dany materiał w przypadku pożaru. Czy materiał, który będziemy stosować do izolowania poddasza jest materiałem niepalnym, palnym, łatwo zapalnym oraz intensywnie dymiącym? Określenia dotyczące palności i rozprzestrzeniania ognia oraz odpowiadające im klasy reakcji na ogień oraz klasy odporności dachów na ogień zewnętrzny, znajdują się w załączniku nr 3 do rozporządzenia Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, dlatego nie będę się na ten temat rozpisywał. Niemniej jednak myślę, że warto tylko zaakcentować, że pianka poliuretanowa PUR posiada klasę reakcji na ogień E co odpowiada określeniom w rozporządzeniu: materiał łatwo zapalny, samogasnący, intensywnie dymiący. Wełna mineralna posiada natomiast klasę reakcji na ogień A1 – jest to więc materiał niepalny.
Współczynnik przewodzenia ciepła
Jeśli chodzi o współczynnik przewodzenia ciepła to oba materiały mają porównywalną wartość (lambda D) - około 0,038 W/(m*K). Wykonawcy izolacji z pianki natryskowej do izolacji poddaszy zalecają warstwę grubości od 15 do 20 cm. W przypadku wełny mineralnej istnieje możliwość wykonania ocieplenia poddasza w dwóch warstwach. Pierwsza warstwa izolacji układana jest pomiędzy krokwiami, a druga warstwa pod krokwiami. Łączna grubość izolacji z wełny mineralnej może więc wynosić 35 cm i więcej. Takie rozwiązanie pozwala wyeliminować liniowe mostki termiczne jakimi są drewniane krokwie oraz wykonać dach o podwyższonych parametrach izolacyjności termicznej i akustycznej.
Współczynnik oporu dyfuzyjnego
Kolejnym parametrem, który należy porównać jest współczynnik oporu dyfuzyjnego pary wodnej. Oba materiały stawiają niewielki opór dyfuzyjne, ale wełna mineralna pod tym względem jest nieznacznie lepsza ponieważ współczynnik (mi) wynosi 1,0 natomiast pianka poliuretanowa otwarto komórkowa posiada (mi)=3,5. Dla porównania pianka zamknięto komórkowa posiada bardzo wysoki współczynnik oporu dyfuzyjnego (mi)=80. Dzięki niskiemu oporowi dyfuzyjnemu pary wodnej, nadmiar wilgoci szybko usuwany jest z prawidłowo wykonanych przegród budowlanych. Warto w tym miejscu podkreślić słowo prawidłowo. Zgodnie ze sztuką budowlaną oraz zasadami fizyki budowli, prawidłowo wykonany dach powinien składać się z izolacji termicznej oraz szczeliny wentylacyjnej pozostawionej pomiędzy izolacją termiczną, a deskowaniem pełnym. W przypadku natryskiwania pianki na deskowanie pełne, nie jest pozostawiana szczelina wentylacyjna, której zadaniem jest usuwanie nadmiaru wilgoci z przegrody. Wilgoć kumuluje się w przegrodzie. Wzrost wilgotności materiału izolacyjnego powoduje skolei obniżeniem skuteczności izolacji termicznej. Aby obliczyć jaki ma to wpływ na straty ciepła przez przegrodę, producenci PUR powinni podawać również wyniki zależność współczynnika przewodzenia ciepła od wilgotności materiału.


Wróć do „Poddasze”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 6 gości

Gotowe projekty domów