jaka paroizolacja jest najlepsza?

Jeżeli chcesz zaadaptować swoje poddasze to koniecznie musisz znać wszystkie aspekty, z jakimi możesz się spotkać przy remoncie poddasza. Oprócz tego w tym dziale poznasz pomysły innych na aranżacje tego pomieszczenia.

Moderator: Redakcja e-dach.pl

Awatar użytkownika
ekodocieplenia
Zainteresowany
Zainteresowany
Posty: 50
Rejestracja: 28 maja 2009, 15:29
Lokalizacja: Małopolska
Kontaktowanie:

autor: ekodocieplenia » 01 cze 2009, 10:49

Wełna mineralna i wata szklana bezwzględnie muszą być zabezpieczone paroizolacją. Zabezpieczenie to jeszcze musi być bardzo dokładnie wykonane. Często poprawiam po wykonawcach docieplenie którzy niedokładnie zabezpieczyli paroizolacją lub zapomnieli jej dać. Dlatego polecam metodę wdmuchiwania celulozy, która nie potrzebuje paroizolacji i zapewnia ciągłość izolacji termicznej, oraz dotarcie w każdy zakamarek połaci dachowej. Co w przypadku izolacji jest największym problemem.

bartek1675
Aktywny
Aktywny
Posty: 143
Rejestracja: 13 maja 2009, 21:17
Lokalizacja: Skaryszew

autor: bartek1675 » 01 cze 2009, 18:33

A czemuż to celuloza nie potrzebuje paroizolacji?

asior
Początkujący
Początkujący
Posty: 33
Rejestracja: 16 maja 2009, 13:52
Lokalizacja: Kraków

autor: asior » 19 cze 2009, 22:09

Właśnie zastanawiam się nad kupnem foli i taśmy klejącej między wełną a regipsami.
Czy ktoś może mi polecić jaką folię i taśmę kupić (akurat na tym nie chcę oszczędzać)
folnet.pl/do/cat/05/Folieparoizolac

radwan
Zainteresowany
Zainteresowany
Posty: 49
Rejestracja: 18 paź 2007, 12:07

autor: radwan » 23 cze 2009, 8:44

Mam ten sam problem. Przeszukałem całe forum i nigdzie nie ma konkretnego przykładu jaka jest to ta "dobra poroizolacja" . Czy folia powinna mieć ekran aluminiowy czy to tylko chwyt marketingowy?
Może ktoś wreszcie z szanownych forumowiczów podać konkret produktu który jego zdniem jest wystarczajaco dobry? Bardzo proszę.
Napewno kilku osobom ułatwi to dalsze działania na poddaszu :)

GipsKarton
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 750
Rejestracja: 21 lut 2009, 18:22
Lokalizacja: Szczecin

autor: GipsKarton » 23 cze 2009, 16:14

folia - stopair i caly szereg akcesorii z firmy isover.

George_Build
Początkujący
Początkujący
Posty: 15
Rejestracja: 22 kwie 2009, 13:22
lepiej isover + pro clima

autor: George_Build » 24 cze 2009, 14:36

Ja przychylam się do wypowiedzi Blanki. Najlepsze folie jeżeli chodzi o jakość i parametry ma zdecydowanie pro clima. Zresztą to firma, która już ponad 10 lat temu wprowadziła inteligentną paroizolację. Nie wiedziałem, że w Polsce można ich dostać.
pl.proclima.com/co/PL/pl/intello_sys_pl_1199785319.html

Potem faktycznie chyba isover jednak to zdecydowanie niższa polka. W Austri jak budowalismy zasada byla prosta. Isover specjalizuje sie w welnie wiec isover = welna, pro clima to uszczelnienia wiec pro clima = szczelnosc.

GipsKarton
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 750
Rejestracja: 21 lut 2009, 18:22
Lokalizacja: Szczecin

autor: GipsKarton » 24 cze 2009, 15:29

Zastosowanie aktywnej paroizolacji wymusza do wykonania wentylacji mechanicznej pomieszczeń.

Awatar użytkownika
Andrzej Wilhelmi
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 2153
Rejestracja: 22 lis 2005, 22:08
Lokalizacja: Łódź
Kontaktowanie:

autor: Andrzej Wilhelmi » 24 cze 2009, 20:43

Aktywna "paroizolacja" to nie paroizolacja! Skoro świadomie wpuszczamy parę wodną do izolacji cieplnej to jaki sens ma taka "paroizolacja"?! pomieszczenia należy wentylować kanałami wentylacyjnymi a nie przegrodami budowlanymi! Pozdrawiam.

D Lasek
Początkujący
Początkujący
Posty: 12
Rejestracja: 03 kwie 2009, 23:06
dezyinformacja zaszla

autor: D Lasek » 04 sie 2009, 10:48

Jak widać również tu coraz popularniejszy temat się rozrasta. To dobrze bo wszelkie nowości powinny jak najszybciej być poruszane.

W wątku tym trochę widzę nieścisłości. Rownie dobrze można powiedzieć ze aktywna paroizolacja to nie inteligentna paroizolacja jak w naszym kraju się przyjmuje. Zasadniczo różnią się procesem technologicznym i parametrami. Aktywne paroizolacje faktycznie maja słabe parametry jednak te, które wcześniej przytoczyła Pani Blanka to nie ta bajka. Inteligentna paroizolacja nie pozwala wnikać wilgoci do wnętrza!!! W praktyce wnika jej niewielka ilość! Z drugiej strony nie piszecie o najlepszej właściwości tego produktu, czyli o ogromnych możliwościach wypuszczenia wilgoci w stronę pomieszczeń. Takie produkty montuje się tak samo jak tradycyjne paroizolacje i nie jest wymogiem wentylacja mechaniczna. Ogólnie to produkty bardzo dobre, na zachodzie już przełomowe w budownictwie, tylko co z tego jak w Polsce inwestor nie ma kasy i może kupić paroizolacje za 50 gr zamiast za 10 PLN. odnośnie wcześniejszego sprostowania dla potwierdzenia cytuje pewny dokument z zagranicznych źródeł - przydatne dla tych którzy chcą lepiej zrozumieć zagadnienie.

The diffusion
resistance of INTELLO PLUS has been designed so that
the membrane can provide a moisture vapour
transmission rate (MVTR) of over 50MNs/g in winter
conditions. As a result, the vapour check will allow
almost no moisture to penetrate
a structural system
during winter, when humidity pressure on the system is
at its highest. Diffusion resistance in summer can be
reduced to an MVTR of less than 0.25MNs/g, permitting
moisture that may be present in the roof or wall system
to evaporate rapidly towards the inside

Całość jest dostępna pod linkiem:
209.85.129.132/search?q=cache:xdMQiD3VymUJ:www.josephlittlearchitects.com/documents/pro_clima_intelligent_airtight_system.pdf+roof+intelligent+membranes+pro+clima&cd=6&hl=pl&ct=clnk&gl=pl&client=firefox-a

Awatar użytkownika
Andrzej Wilhelmi
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 2153
Rejestracja: 22 lis 2005, 22:08
Lokalizacja: Łódź
Kontaktowanie:
Re: dezyinformacja zaszla

autor: Andrzej Wilhelmi » 04 sie 2009, 23:41

D Lasek pisze:... Inteligentna paroizolacja nie pozwala wnikać wilgoci do wnętrza!!!


Co rozumiesz przez słowo "wnętrze"? Osobiście nie spotkałem się materiałem przepuszczającym gaz (parę wodną) w jedną stronę ale być może młody jestem i doczekam czasu, w którym taki materiał zaistnieje. Skoro jednak jest taki materiał to idealnie nadawałby się na krycie wstępne czyli zamknięcie izolacji cieplnej z obu stron. Jakoś do tej pory nikt o tym nie pisze! Używanie stwierdzenia "inteligentna folia" to chwyt marketingowy gdyż sama folia może tylko umożliwiać w określonym stopniu przepływ pary wodnej ale na sam przepływ nie ma żadnego wpływu. Wpływ mają warunki panujące po obu stronach folii. Pozdrawiam.

D Lasek
Początkujący
Początkujący
Posty: 12
Rejestracja: 03 kwie 2009, 23:06
zle zrozumiane

autor: D Lasek » 05 sie 2009, 9:46

Panie Andrzeju nie miałem na myśli przepuszczaniu w jedna stronę. (Podejrzewam, ze takiego materialu Pan doczeka.) Byc moze moje sprostowanie nie bylo czytelne ale nie jestem doradca a bylym wykonawca, dlatego mam pewne problemy z opisem zjawisk czy cech. Nie jestem najmadrzejszy ale mam pewne doswiadczenia, ktorym moge sie podzielic.
Wysowa Pan bardzo smiale wnioski bo nazywa Pan rozwiazania, ktore na zachodzie funkconuja w najlepiej wykonanych domach, (glownie budownictwo drewniane-szkieletowka) od wielu lat.

Wnioskuje, ze nie wszedl Pan w zamieszczony wczesniej link lub cos umknelo, gdyz tam jest jasno opisana zasada dzialania. Napisano ze wlasnie warunki panujace decyduja o kierunku dyfuzji, a cala inteligencja tych systemow polega na tym, iz idealnie ich parametry dostosowuja sie do tych warunkow. Czyli dobrze Pan napisal ale umniejszyl Pan ich role.
Z ciekawych artykulow polecam jeszcze artykul Dra Wolfganga Feista na temat jednego z najwiekszych bledow dzisiejszego budownictwa jakim jest stosowanie foli paroizolacyjnych o duzym stalym oporze.

Z drugiej strony mam pytanie a raczej informacje zupelnie z innej beczki.
Np. Firma Roockwool w Polsce czasami twierdzi, ze nie potrzebna jest paroizolacje do ich welny d&#*(^$% a inni konsultant z ich firmy mowi ze trzeba dac paroizolacje o duzym sd, czyli zdania sa podzielone. (Oczywiscie mowimy tu o konkretnym przykladzie budowy dachu i te rozne opinie dotycza tej samej inwestycji.) Dla mnie jest to bardzo ciekawe i troche zenujace ze z jednej firmy tak rozne opinie przychodza. Czy wiem Pan cos na ten temat wiecej, moze to normalne w przypadku roockwoola?
Ale wlasnie zeby bylo zabawniej firma Roockwool w Dani, Niemczech w swojej ofercie ma paroizolacje inteligentne i rowno zastrzegaja sie, ze trzeba stosowac te inteligentne. Skąd taka roznica zdan?

KOLIBER74
Początkujący
Początkujący
Posty: 1
Rejestracja: 05 sie 2009, 12:26

autor: KOLIBER74 » 05 sie 2009, 12:31

mam pytaie o paroizolacja w pokoju dziecięcym. Nasz blo jest niocieplony, dzieciaki łóżko będa miały pryz ścianie zewnętrznej, planuję ja okleic korkiem 10 mm. czy tez mam robic jakąs paroizolacje???? ale jak położę folię jak radzicie to nie przyklei się do niej a ni klej a nie tym bardziej korek.... prosze o poradę
Odważni nie żyją wiecznie, tchórze nie żyją wcale.

Awatar użytkownika
Andrzej Wilhelmi
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 2153
Rejestracja: 22 lis 2005, 22:08
Lokalizacja: Łódź
Kontaktowanie:

autor: Andrzej Wilhelmi » 05 sie 2009, 22:57

Firma Roockwool twierdzi, że jej wełna sobie z parą wodną poradzi. I oczywiście ma rację! Ja powiem więcej: każda wełna sobie z parą wodną poradzi!!! Gdyby para wodna była inteligentna to by przechodziła wtedy kiedy by chciała, a że nie jest to przechodzi wtedy kiedy może! Jak nie może przechodzić a jej ilość wzrasta to osiąga stan nasycenia i zaczyna się wykraplać co doskonale umożliwia struktura wełny. W takich warunkach wełna traci swój opór cieplny (izolacyjność) co dalej może skutkować zamarznięciem kondensatu. Zmiana warunków spowoduje proces odwrotny uwięziona woda popularnie zwana wilgocią odparuje i wszystko wróci do normy. Jest tylko jedno ale, że te najtańsze wełny w swoich fragmentach nie odzyskają sprężystości czyli nie umożliwią powrotu powietrza wypchanego przez wodę. Istotniejszą sprawą jest jednak to, że elementy konstrukcji drewnianej z takimi warunkami sobie nie radzą i to jest głównym problemem technologii drewnianego szkieletu. Problem praktycznie przestałby istnieć gdyby te ściany wykonywać tak jak dachy gdyż od dachów niczym się nie różnią lub izolację cieplną montować na zewnątrz konstrukcji. Takie rozwiązania są już stosowane w dachach płaskich i zaczynają być stosowane w dachach spadzistych. Pozdrawiam.

D Lasek
Początkujący
Początkujący
Posty: 12
Rejestracja: 03 kwie 2009, 23:06
tak ale

autor: D Lasek » 06 sie 2009, 9:33

Tylko gdzie ta woda odparuje? O jak zbudowanym dachu mówimy w tym przypadku?

Problem jeszcze polega na tym, że jeżeli odpowiednio szybko i sprawnie nie zajdzie proces "odparuje i wszystko wróci do normy" to będzie kiszka. Przy uwzględnieniu dziennych wahań wilgotności w przegrodzie kluczową sprawą jest właśnie wybór materiałów z których budujemy warstwy.

Ja zdecydowanie zalecam zastosowanie inteligentej paroizolacji nawet dla welny firmy rockwool bo to dla mnie jest tym bardziej swiadome wpuszczanie wilgoci w przegrode.

Nawiasem mowiac nie tylko tanie welny przy regularnie slabym transporcie wilgoci nie utrzymaja swoich parametrow.

Awatar użytkownika
Andrzej Wilhelmi
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 2153
Rejestracja: 22 lis 2005, 22:08
Lokalizacja: Łódź
Kontaktowanie:

autor: Andrzej Wilhelmi » 07 sie 2009, 0:05

Rzecz w tym, że szybko nie odparuje! A wracając do tej tzw. folii inteligentnej to wygląda to tak: w izolowanym dachu od wiosny do jesieni (czyli w dłuższym czasie) występuje takie zjawisko, że od strony dachu jest wyższa temperatura niż wewnątrz pomieszczeń co powoduje wykraplanie pary wodnej na "zimnej" paroizolacji. Ten kondensat jest wchłaniany przez krokwie a w przypadku większej ilości spływa po folii na murłatę. Następuje zawilgocenie, zaparzenie i w konsekwencji butwienie drewna. Aby temu tak niekorzystnemu zjawisku zapobiec wymyślono folię o niskiej paroprzepuszczalności ale takiej, która pozwala jednak wydostać się parze wodnej w stronę pomieszczeń. Jest to bardzo ważna zaleta tej folii. Natomiast wadą tej folii jest, że w określonych warunkach umożliwia przedostanie się pary wodnej z pomieszczeń do izolacji cieplnej. Z tej zasadniczej wady zrobiono zaletę twierdząc, że folia ta przepuszcza tylko ograniczoną ilość pary wodnej i nazwano to jej "inteligencją". Oczywiście z inteligencją nie ma to nic wspólnego a jest najzwyklejszym procesem dławienia przepływu. W przypadku gdy czas trwania przepływu będzie odpowiednio długi to tej pary przeniknie odpowiednio dużo! A okres zimowy jest odpowiednio długi. Część osób nie rozumiejąc tych różnic oraz funkcji dachu robi z wady zaletę traktowaną głównie jako chwyt marketingowy. Reasumując przed podjęciem decyzji o zastosowaniu tej folii należy rozważyć, która jej funkcja w określonym przypadku przeważy, wada czy zaleta i na tej podstawie podjąć właściwą decyzję. I tak w pomieszczeniach wilgotnych z całą pewnością przeważy wada więc taka folia do paroizolacji tych pomieszczeń nie powinna być stosowana. Pozdrawiam.


Wróć do „Poddasze”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 10 gości

Gotowe projekty domów