Wilgoć w okolicach komina wentylacyjnego (od niedawna)

Wilgoć w domu to trudny, ale często spotykany przypadek, szczególnie w starszych budynkach. Jak się jej pozbyć? Co zrobić by mieszkać w suchym, zdrowym domu? Jakie są sposoby osuszania budynków i murów? W tym dziale znajdziesz podpowiedzi co robić, by pozbyć się wilgoci i jej skutków.

Moderator: Redakcja e-izolacje.pl

misiek_1984
Początkujący
Początkujący
Posty: 2
Rejestracja: 20 lip 2014, 9:09
Wilgoć w okolicach komina wentylacyjnego (od niedawna)

autor: misiek_1984 » 20 lip 2014, 9:40

Witam wszystkich forumowiczów

Mieszkam na parterze, w relatywnie nowym bloku, który ma 5 lat. Przez pierwsze 4.5 roku nie miałem z wilgocią żadnego problemu, ale jakieś pół roku temu to się zmieniło.

Mam niewielką łazienkę w kształcie prostokąta i na jednej ścianie ma tak jakby wypustkę, w której znajduje się komin wentylacyjny. I właśnie w rogu przy kominie wentylacyjnym zauważyłem, że sufit zmienił barwę, pojawiły się odbarwienia i trochę pleśni. Po bliższym przyjrzeniu okazało się, że trzeba skuć część tynku co też zrobiłem. Spryskałem środkiem przeciw pleśni, położyłem nowy gips, pomalowałem i wydawało mi się, że będzie dobrze, ale niestety nie.

Po jakimś czasie sytuacja powtórzyła się tyle, że teraz jest nawet gorzej tj. obszar sufitu, który zmienia barwę i na którym widać odbarwienia i plamy jest większy. Co jednak ważne problem dotyczy okolic komina wentylacyjnego. Oto szkic sytuacyjny (trzeba kliknąć aby powiększyć):

Obrazek

Dodam, że po każdej kąpieli na suficie właśnie w okolicach komina wentylacyjnego pojawia się gruba warstwa wilgoć czego wcześniej nie obserwowałem. Abym został dobrze zrozumiany. Wiem, że jakaś ilość wilgoci w łazience to normalna sprawa. W tym przypadku ta warstwa wilgoci ewidentnie pojawia się w tym jednym określonym miejscu.

Dodam, że drzwi w łazience mają otwory wentylacyjne. Łazienka posiada wentylację grawitacyjną, którą wspomagam elektrycznym wentylatorem.

Nie jestem ekspertem, ale mam podejrzenia, że coś niedobrego stało się z kominem wentylacyjnym. Wiem, że na poddaszu były prowadzone jakieś przeróbki i może coś zostało popsute, ale to 3 piętra wyżej. Może powinienem założyć lepszy wentylator.

Będę wdzięczny za wszelkie sugestie. Z góry dziękuję.
Ostatnio zmieniony 20 lip 2014, 9:42 przez misiek_1984, łącznie zmieniany 1 raz.

KTH
Re: Wilgoć w okolicach komina wentylacyjnego (od niedawna)

autor: KTH » 20 lip 2014, 11:20

występuje u ciebie tzw efekt kominowy czyli w kominach, szybach wentylacyjnych o słabo ocieplonych ściankach może dochodzić do skraplania pary wodnej zawartej w powietrzu, co wywołuje zawilgocenie komina i ściany, oraz spływanie i kapanie wody z instalacji wentylacyjnej. Przeciwdziałanie efektowi kominowemu polega zwykle na wierceniu odpowiedniej liczby otworów wentylacyjnych na całej długości szybu lub przerywaniu długich, pionowych ciągów przegrodami.

jeśli 4 piętra i wszystkie łazienki są podpięte pod jeden kanał takie zjawisko może zachodzić,
na kominie powinny być umieszczone nastawy kominowe samonastawne, ale to musisz do administratora już zgłosić aby pozakładali na czapy kominowe

powinno pomóc

poza tym wszystkim pomyśl czy nie zastosować farb anty kondensacyjnych na sufitach ;-)

Awatar użytkownika
dertyserwis
Zainteresowany
Zainteresowany
Posty: 80
Rejestracja: 21 lut 2012, 16:37
Lokalizacja: Warszawa 504928205
Kontaktowanie:
Re: Wilgoć w okolicach komina wentylacyjnego (od niedawna)

autor: dertyserwis » 22 lip 2014, 20:53

KTH podpowiada ci dobrze, ale wyklucz też dwie inne możliwości: \
1. Zle zaizolowane ujście i zawilgocenie opadem atmosferycznym
2. Możliwość awarii hydraulicznej lub kondensacja pary na zimnych rurach, już nie raz widziałem jak budowlańcy puszczają piony hydrauliczne w kanale do wentylacji. :!:

MTW
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 1738
Rejestracja: 12 gru 2008, 21:47
Lokalizacja: Orle
Kontaktowanie:
Re: Wilgoć w okolicach komina wentylacyjnego (od niedawna)

autor: MTW » 26 lip 2014, 14:22

zacząłbym od sprawdzenia ciągu
potem ocieplenie komina KTH
potem główkowanie dalej


Wróć do „Osuszanie budynków - wilgoć i grzyb na ścianach”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 6 gości

Gotowe projekty domów