Drzwi zewnętrzne - prawidłowy montaż???

Asortyment okien i drzwi jest tak duży, że wybór jest naprawdę trudny. Do tego montaż, konserwacja, czasem naprawy. Z tego działu możesz dowiedzieć się czym różnią się poszczególne typy i modele, jak wybrać odpowiednie okna i drzwi do Twojego domu i mieszkania, jak je prawidłowo osadzić, konserwować i co robić jeśli pojawią się jakieś problemy.

Moderator: Redakcja e-izolacje.pl

NextCarJapanCar
Początkujący
Początkujący
Posty: 6
Rejestracja: 08 paź 2017, 11:20
Drzwi zewnętrzne - prawidłowy montaż???

autor: NextCarJapanCar » 08 paź 2017, 11:40

]Witam,
jestem nowy na tym forum. Poszperałem w innych tematach ale nie znalazłem odpowiedzi na moje pytanie.
Mianowicie: zakupiłem drzwi metalowe zewnętrzne u znanej firmy. Autoryzowany sprzedawca je zamontował. Zdjął poprzedni drzwi, usunął ościeznice. W związku z tym, że były to stare drzwi, niestandardowe, to dziurę dookoła nowych ościeżnic zalał betonem. Nowe ościeżnice wkręcił śrubami w mur a szczeliny ok. 5 cm z każdej strony zakleił betonem.
Dziś przy zamykaniu drzwi słychać dudnienie.
Do tego drzwi nie zawsze się zamykają. Bywają dni, że drzwi trzeba mocno pociągnąć/pchnąć, żeby się zamknęły. Generalnie trzeba nimi trzasnąć. Myślałem, że to przez słońce bo drzwi są zamontowane na zachodniej ścianie ale to nie od temperatury. Dziś jest zimno i pada, i znów ten sam problem.

Poza tym, i chyba najważniejsze dla mnie: różnica między ościeżnicą na dole a na górze to ok. 2 do 3 mm. Sprzedawca stwierdził, że te różnice są akceptowalne. Może dla niego tak, dla mnie niekoniecznie. Powiedzcie mi, czy tak powinno być i on ma rację a ja się czepiam czy jednak to błąd montażu.

Dodam jeszcze, że drzwi są antywłamaniowe, po stronie zawiasów są bolce antywyważeniowe. A w ościeżnicy są plastikowe kubełki na te bolce. I ostatnio zauwazyłem, że te kubełki mają wyżłobienia od tych bolców. Czy tak powinno być?

Jak zauważyłem, że mam dziurę w rogu bo słońce się przebija to sprzedawca stwierdził, że montaż jest ptawidłowy a w to miejsce prześwitu wstawi jakieś dodatkowe uszczelki (tu padła nazwa ale nie pamiętam. windstoper? jakoś tak mi się kojarzy)

Wrzucam zdjęcie drzwi od zewnątrz. Dookoła jest beton, nawet pod progiem. Czy w zimę będzie tam mostek termiczny?
Obrazek
https://zapodaj.net/2f53a74ca785e.jpg.html

W związku z tym mam do Was pytanie: czy to jest prawidłowy montaż?

Jan_Kalita
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 500
Rejestracja: 05 sie 2016, 14:45
Re: Drzwi zewnętrzne - prawidłowy montaż???

autor: Jan_Kalita » 10 paź 2017, 12:09

Echhh, Gerda..... wszystko co jest związane z tą firmą wywołuje u mnie ciarki na skórze.
Co mogę poradzić - sprawdzić poziomicą wszystkie płaszczyzny i spisać odchyłki. Generalnie jest coś takiego jak Warunki montażu i odbioru robót WTW zeszyt bodajże B6 - na tym etapie polecam nawet zakup w/w. Wersja w PDFie - kosztuje bodajże 40 zł i na spokojnie porównać sobie wytyczne tam podane.
Jeżeli odchyłki przekroczą nominalne wartości - składamy odpowiednie PISMO (żadnych telefonów, nic na "gębę" z tą pop***** firmą - GERDA). I czekamy - mają 14 dni na reakcję. Jeżeli odmówią, to mamy 2 drogi - wzywamy rzeczoznawcę, albo do rzecznika praw konsumenta. Polecałbym wpierw to drugie, bo za rzeczoznawcę się płaci.
Jeżeli w/w odchyłki mieszczą się w normie, to powinni wykazać gdzie jest to zapisane - wytyczne producenta? Coś mi się nie chce wierzyć.
Generalnie to wszystko co opisałeś - prześwity, krzywizny itp. - dokumentować fotograficznie - oczywiście z np. z poziomicą bo na tym zdjęciu co wysłałeś - nic nie widać. Zalewanie ościeżnicy betonem niestety jest dopuszczalne, ale jak jest źle ustawiona, albo źle zagęszczona to już tak zostanie.

Wiem, że to marne pocieszenie, ale mam nadzieję, że czytelnicy tego forum natkną się na ten post i w końcu ta firma (GERDA) albo wreszcie upadnie jak Kodak, albo się weźmie za siebie, bo to jest tragedia co robią z klientem - jeden z najgorszych producentów drzwi jakich znam.

NextCarJapanCar
Początkujący
Początkujący
Posty: 6
Rejestracja: 08 paź 2017, 11:20
Re: Drzwi zewnętrzne - prawidłowy montaż???

autor: NextCarJapanCar » 10 paź 2017, 20:27

Jan_Kalita pisze:Echhh, Gerda..... wszystko co jest związane z tą firmą wywołuje u mnie ciarki na skórze.
(...)

Wiem, że to marne pocieszenie, ale mam nadzieję, że czytelnicy tego forum natkną się na ten post i w końcu ta firma (GERDA) albo wreszcie upadnie jak Kodak, albo się weźmie za siebie, bo to jest tragedia co robią z klientem - jeden z najgorszych producentów drzwi jakich znam.


Z jednej strony cena, z drugiej doświadczenie znajomego, który ma te same drzwi co ja, lecz kupione ponad 10 lat temu - tym się kierowałem. Teraz już wiem.
Wbrew pozorom mam problem ze sprzedawcą a nie z producentem. Gerda Odpisała mi na maila, wytknęli błędy monterów, także póki co jeszcze nie mogę o nich złego słowa powiedzieć.
No nic, pismo się pisze, zdjęcia już porobiłem inne, dokładniejsze. Na dniach wysyłam reklamację do sprzedawcy.
Te warunki sobie przejrzę, może mi coś jeszcze umknęło.

A mam takie pytanie jeszcze: jak to jest z ciepłym montażem. Bo w sumie w moim przypadku to wokół drzwi mam mostek termiczny. Mogę się domagać od monterów poprawnego wprawienia drzwi? poprawnego w sensie z wstawieniem w beton uszczelek paraizolacyjnych.
Bo otwór po starych drzwiach nie był standardowy. Sprzedawca powiedział, że nic mnie nie interesuje, oni przyjeżdżają, robią pomiar, wyrywają stare drzwi, wstawiają nowe już ten wymiar, który chcę i to oni obrabiają tę dziurę. Ale po montażu okazało się, że próg przecieka, w korytarzu na betonie między progiem a płytką mam mokre plamy.
Więc beton betonem, ok. Można to pomalować. Tylko jak to się ma do, hm.. no własnie.. do zasad montażu? Skoro to teraz nachodzi wilgocią to w zimę tam będzie szron. Schodki mam z dużym spadkiem od drzwi. Jeden z montazystów jak przyjechał na oględziny tych mokrych plam stwierdził, że wcześniej był próg drewniany i nie było tego widać bo drewno piło wodę. Srututu. Generalnie doszliśmy do porozumienia i umówiliśmy się, że przyjadą i pomalują ten beton folią w płynie.
No ale... później zobaczyłem te dziury, róznice na poziomicy więc stwierdziłem, ze trzeba napisać oficjalną reklamację i niech to wyrywają i wstawiają na nowo.

No tylko jak to jest z tym wprawieniem i ciepłym montażem?

patent.x
Zaawansowany
Zaawansowany
Posty: 315
Rejestracja: 27 paź 2016, 19:55
Re: Drzwi zewnętrzne - prawidłowy montaż???

autor: patent.x » 10 paź 2017, 22:42

Montaż jest do pupy. Nie powinno być prześwitów, drzwi powinny działać bez wydawania dziwnych dźwięków. Z autoryzacją montażystów bywa różnie. Zazwyczaj producenci nie poczuwają się do winy. Kolega Jan dał Ci dużo dobrej wiedzy. Dodam, żebyś wyciągnął od gerdy jak najwięcej informacji co jest źle zrobione. Poprosił o wysłanie warunków montażu. Dla mnie nie są zamontowane zgodnie z zaleceniami. Luz montażowy powinien mieć 3 cm. Ma 10.
Nawet pokusiłbym się o dodatkowa reklamacja w Gerdzie z umotywowaniem stanowiska montażysty. Uważa montaż za poprawny, czyli logicznie myśląc zwala na drzwi. Prośba o szybką reakcję. Pewnie nie przyjadą. W reklamacji u montażysty wyznacz termin naprawy, wstaw to co napisała gerda. Zadzwoń do rzecznika konsumentów, pomoże. Zapłaciłeś już im wszystko?

Jan_Kalita
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 500
Rejestracja: 05 sie 2016, 14:45
Re: Drzwi zewnętrzne - prawidłowy montaż???

autor: Jan_Kalita » 11 paź 2017, 9:10

Odnośnie ciepłego montażu:
A jak masz bracie na umowie spisane? Jak nie ma tam nigdzie wzmianki o rodzaju montażu, to akurat o tym możesz zapomnieć. Co do mostków termicznych - też zapomnij. Jeżeli towar jest zgodny z zamówieniem, to odpowiem inaczej - trzeba było się dokładniej zapoznać z ofertą przed zamówieniem.

Ja bym jeszcze inaczej spróbował - a kiedy drzwi były montowane? Jeżeli nie minęło jeszcze 14 dni to szybko pisz rezygnację - masz do tego konsumenckie prawo. W międzyczasie leć do rzecznika prawa konsumenta i proś, żeby Cię reprezentował w rozmowach z inwestorem i zapewnił opiekę prawną, merytoryczną. Najprawdopodobniej nie uda się zrezygnować z tego, bo w końcu dopuściłeś do montażu, prawdopodobnie podpisałeś też protokół odbioru, więc każdy sąd ostatecznie odrzuci te roszczenia, ale może wykonawca się na tyle wystraszy i ruszy d***ę.

theme
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 1020
Rejestracja: 08 sty 2014, 18:14
Re: Drzwi zewnętrzne - prawidłowy montaż???

autor: theme » 11 paź 2017, 16:50

Wydaje mi się, że zwrot w 14 dni byłby w przypadku gdyby te drzwi nie były montowane. To jakbyś zjadł pół chleba i chciał go zareklamować.
Co do montażu ciepłego - ustala się to przed montażem, a nie po jego wykonaniu. Montaż z użyciem cementu jest dopuszczalny przez Gerdę w określonych modelach. Ze względu na izolację termiczną odchodzi się od tego typu rozwiązań na rzecz pianki i obecnie tzw "ciepłego montażu".

Jak przecieka Ci woda, to znaczy, że montaż nie jest wykonany poprawnie. Koniec kropka.

A Twój stary próg to jakich chlejus straszny, skoro pił tyle wody przez lata. Co za pomysły w ludziach siedzą :).
__________________________
pozdrawiam
The_Me

Jan_Kalita
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 500
Rejestracja: 05 sie 2016, 14:45
Re: Drzwi zewnętrzne - prawidłowy montaż???

autor: Jan_Kalita » 13 paź 2017, 8:53

theme pisze:Wydaje mi się, że zwrot w 14 dni byłby w przypadku gdyby te drzwi nie były montowane. To jakbyś zjadł pół chleba i chciał go zareklamować.


True, dlatego napisałem, żeby tylko postraszyć, pomęczyć, bo tego i tak się nie wywalczy tą drogą. Zawsze jest jeszcze prawo rękojmi, niezgodność towaru z zamówieniem, wykazanie niezgodność w sztuce etc. itd. Dróg jest mnóstwo, żeby cwaniaka zmęczyć, ale efekt ma być jeden - prawidłowe, szczelne, drzwi.

theme
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 1020
Rejestracja: 08 sty 2014, 18:14
Re: Drzwi zewnętrzne - prawidłowy montaż???

autor: theme » 13 paź 2017, 14:28

Wydaje mi się, że nie ma co "straszyć" kogoś odstąpieniem od umowy i zwrotem towaru w 14 dni. Raczej zdają sobie z tego sprawę Ci ludzie, że jest to lipa i poza wymienianiem się pismami nic to nie da.
Jeśli miałbym to reklamować to oparłbym się o ekspertyzę producenta i wykazałbym błąd w sztuce. Sam towar tu nie ma nic do rzeczy - usługa zawiniła jak widzę z tego co piszą, więc ciężko będzie zwrócić drzwi do producenta, bo on nie ma z tym nic wspólnego. Użycie tej czy innej technologii montażu (beton, pianka, taśmy, inne wynalazki) nie ma nic do rzeczy. To po winno być określone przed montażem drzwi i złożeniem zamówienia a nie teraz. Każda w w/w technik montażu powinna być przeprowadzona poprawnie (nawet jak nie jest to najlepsze rozwiązanie pod względem termicznym). Dziury, że widać świat przez nie dla mnie są nie dopuszczalne. Może ktoś ma inne zdanie na ten temat, ale ja tak właśnie uważam.
__________________________

pozdrawiam

The_Me

NextCarJapanCar
Początkujący
Początkujący
Posty: 6
Rejestracja: 08 paź 2017, 11:20
Re: Drzwi zewnętrzne - prawidłowy montaż???

autor: NextCarJapanCar » 31 paź 2017, 20:31

Dość późno złożyłem reklamację. Złożyłem u sprzedawcy. 2 listopada mija 14 dni więc dziś się pojawił jegomość z kopią mojej reklamacji, w sumie to jak wyszło na koniec, facet nie z tej firmy, z jakiejś innej która współpracuje z firmą, która to montowała. Myślałem, że to jakiś spec a to zwykły właściciel innej firmy, trochę to bezsensu. No ale mu powiedziałem jeszcze raz o co chodzi, stwierdził, że się czepiam.

Zobaczymy co odpiszą, generalnie gość mi wmawiał, że nie mam racji.
Na opinię rzeczoznawcy mnie nie stać, koszt pojedynczej sztuki to ok. 2tyś. To tyle drzwi kosztowały.
Ale rzeczoznawca z którym gadałem telefonicznie poradził mi, że wymiary wymiarami, generalnie nie ma nigdzie napisane czy mogą być odchylenia czy nie. Jedna poziomica pokazuje pion, druga już niekoniecznie. I w związku z tym poradził mi, że jeśli będzie negatywna odpowiedź to, żeby odpisać, że drzwi nie spełniają swojej roli. No bo w sumie tak jest.
Jak dostanę negatywną odpowiedź to się wybiorę do rzecznika bo sam niewiele zdziałam.

Dam znać co i jak.


theme pisze:


Jan_Kalita pisze:


Dostałem odpowiedź. O ile można to nazwać odpowiedzią. Wg nich normy są spełnione. Na połowę zarzutów nie dali odpowiedzi. Rozmawiałem już z rzecznikiem praw konsumenta, właśnie piszę pismo.

NextCarJapanCar
Początkujący
Początkujący
Posty: 6
Rejestracja: 08 paź 2017, 11:20
Re: Drzwi zewnętrzne - prawidłowy montaż???

autor: NextCarJapanCar » 09 lis 2017, 15:32

Podpowiedzcie mi jak to jest bo już sam nie wiem....
dalmierz laserowy wskazał mi 3 mm różnicy między górą a dołem ościeżnicy. Norma budowlana mówi tak:
Dopuszczalne odchylenie od pionu i poziomu nie powinno być większe niż 2 mm na 1 m wysokości, jednak nie więcej niż 3 mm na całej długości elementów ościeżnicy. Odchylenie ościeżnicy od płaszczyzny pionowej nie może być większe niż 2 mm.

Czyli w moim przypadku jak to interpretować? Bo już sam nie wiem...

tolkin
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 574
Rejestracja: 31 paź 2014, 20:24
Re: Drzwi zewnętrzne - prawidłowy montaż???

autor: tolkin » 05 gru 2017, 12:38

3 mm jest jeszcze dopuszczalne - takie coś to można skrzydłem wyregulować. A sprawdzałeś różnice w przekątnych ościeżnicy i skrzydła? Czyli mierzysz pierw jedną przekątną, później drugą - podobnie jak mierzy się plecy w meblach przed zamontowaniem tylnej płyty.

theme
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 1020
Rejestracja: 08 sty 2014, 18:14
Re: Drzwi zewnętrzne - prawidłowy montaż???

autor: theme » 17 gru 2017, 12:04

NextCarJapanCar - co co piszesz to norma mówiąca o możliwym odchyleniu od płaskości skrzydeł. Jak piszesz jest to 2mm na każdy 1m wysokości skrzydła. Skrzydła zazwyczaj mają 2m z małym hakiem więc przyjmuje się możliwość tolerancji do 4 mm. Jak jest -4mm lub +4mm to jeszcze jest OK, a jak jest już -5mm albo +5mm gdzieś na skrzydle to już jest to za duże odchylenie.

Co do sposobu badania, bo to też nie jest takie oczywiste jak Ty sobie sam to w domu zobaczysz (szczególnie distem). Na płaskim wypoziomowanym stole kładzie się skrzydło (opcjonalnie na stojakach). Na skrzydło kładzie się dwa dystanse np. walce o średnicy 10mm. Walce układa się od górnej i od dolnej krawędzi skrzydła 50 albo 100mm (nie pamiętam już). Na te walce kładzie się płaską dechę mówiąc kolokwialnie - np. murłatę. Później zaczynasz badanie i nigdzie nie możesz mieć więcej jak 14mm (10mm dystans + 4mm na odchylenie w normie) albo mniej jak 6mm (10mm dystans - 4mm na odchylenie w normie). Jeśli gdzieś przekroczona jest wartość to skrzydło kwalifikuje się do wymiany.

Ty jak sądzę piszesz o szerokości ościeżnicy na górze i na dole. Takie rzeczy się zdarzają jak ktoś mniej dokładnie obsadzi ościeżnicę lub za słabo ją wyprze i pianka wypchnie. Ty miałeś betonowanie ościeżnicy co prawda ale niedokładny montaż wyjdzie prędzej czy później, a 3mm to nie jest aż tak dużo. W granicach rozsądku i pomóc powinna regulacja.
__________________________

pozdrawiam

The_Me

mazwoj
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 831
Rejestracja: 25 wrz 2016, 17:55
Re: Drzwi zewnętrzne - prawidłowy montaż???

autor: mazwoj » 20 gru 2017, 11:21

To samo tyczy się drzwi zewnętrznych i wewnętrznych (odchylenia). Wymagania co do wymiarów są trochę inne:
http://www.inzynierbudownictwa.pl/techn ... rzwi_,6202

Tu wszystko jest dość zwięźle opisane.

ralion
Aktywny
Aktywny
Posty: 138
Rejestracja: 18 paź 2017, 10:34
Re: Drzwi zewnętrzne - prawidłowy montaż???

autor: ralion » 03 sty 2018, 11:03

Ja postanowiłem zostawić montaż drzwi fachowcom. Firma Stolarka Koszalin, od której zakupiłem drzwi do swojego mieszkania oferuje również ich montaż i wykonuje go bardzo profesjonalnie. Jeżeli jesteście z Koszalina lub okolic to polecam wam ich.

theme
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 1020
Rejestracja: 08 sty 2014, 18:14
Re: Drzwi zewnętrzne - prawidłowy montaż???

autor: theme » 17 sty 2018, 18:58

NextCarJapanCar - jak sytuacja u Ciebie? Coś się wyjaśniło?

P.S. ja nadal uważam, że dalmierz laserowy (disto) nie jest stworzony do tak precyzyjnych pomiarów. Mierzy co do milimetra, ale minimalny ruch ręką zmienia kąt mierzenia i stąd mogą pojawiać się odchylenia od wymiarów. Disto jest dobre do szybkiego i zgrubnego pomiaru otworu. Ja też stosuję je w pomiarach ale zakładam zawsze jego błędy - lub raczej błędy wynikające z moich pomiarów, bo disto się nie myli.
__________________________

pozdrawiam

The_Me


Wróć do „Okna i drzwi”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości

Gotowe projekty domów