Podlewanie automatyczne - ciśnienie

Czy jesteśmy szczęśliwymi posiadaczami ogrodu z tarasem czy malutkiego balkonu musimy się zastanowić nad aranżacją tego miejsca i doborem roślin. Tutaj znajdziesz inspiracje, ciekawe pomysły i nietypowe rozwiązania związane z tym tematem.

Moderator: Redakcja e-mieszkanie.pl

wysockr
Początkujący
Początkujący
Posty: 3
Rejestracja: 06 cze 2020, 22:34
Podlewanie automatyczne - ciśnienie

autor: wysockr » 06 cze 2020, 22:55

Mam bardzo proste pytanie dla kogoś, kto się na tym zna. A niestety nie mogę znaleźć żadnej sensownej odpowiedzi ani przez gogle, ani przerzucając wszystkie manuale i poradniki producenta. Może nie wiem czego szukać, bo naprawdę próbuję to znaleźć już od wczoraj.

Otóż robię nawadnianie automatyczne małego prostokąta trawy za pomocą 4 zraszaczy 90 stopniowych umieszczonych w rogach. Wydajność ujęcia wody mam ponad 40l/min, grubo więcej niż potrzebują te 4 zraszacze. Ale mam w instalacji ciśnienie około 5,5 bar. I nie mogę znaleźć, czy mogę podać takie ciśnienie na zraszacze, czy muszę iść przez reduktor? To nie jest linia kroplująca, tam ograniczenie ciśnienia chyba jest obowiązkowe.

Zraszacze to Claber 90° - 2” Micro-sprikler

Znajduję różne przykłady zasięg / ciśnienie itd. Ale nie widzę konkretnej informacji o ciśnieniu maksymalnym. Nawet u producenta – w jednym miejscu tabelka ciśnienie/zasięg kończy się na 2,5 bar, w innym, z tym samym zraszaczem kończy się na 3 bar. Ale nigdzie nie jest napisane, ze to już koniec i nie można więcej. Z drugiej strony zegar sterujący dwoma liniami (od tej firmy) ma podane max 10 bar. I już całkowicie mi się to nie składa.

Dlatego zwróciłem się tu o pomoc. Można 5,5 bar, czy przez reduktor i ile max wtedy?

Domores
Zainteresowany
Zainteresowany
Posty: 69
Rejestracja: 14 cze 2018, 22:03
Re: Podlewanie automatyczne - ciśnienie

autor: Domores » 08 cze 2020, 13:04

To ciśnienie masz stałe? Czy chcesz w jednym momencie podlewać z wszystkich zraszaczy? Wszystko to są podstawowe pytania jakie musisz sobie zadać. Generalnie z tego co wiem zraszacze najlepiej pracują przy około 4 bar.

Najlepiej jak sobie zrobisz test, reduktor zawsze możesz założyć jak będzie za wysokie ciśnienie. jednak przypuszczam że jak podłączysz podlewanie dwóch zraszaczy w jednym momencie nie będzie takiej potrzeby.

wysockr
Początkujący
Początkujący
Posty: 3
Rejestracja: 06 cze 2020, 22:34
Re: Podlewanie automatyczne - ciśnienie

autor: wysockr » 09 cze 2020, 0:01

W sumie wiem tylko jakie jest ciśnienie statyczne. Nie znam dynamicznego w trakcie podlewania. Jedynie wydajności: ujęcie wody 49l/min i zraszacze 2.1 l/min każdy. Co daje 49l/min kontra 8,4l/min przy czterech. Nie spodziewam się, żeby ciśnienie dużo spadało.

Ale w sumie warto zmierzyć. Te 4 bary to już jest ważna informacja dla mnie. Obawiałem się 2-3.


Wróć do „Ogrody, balkony i tarasy”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości

Gotowe projekty domów