Duży problem z izolacją i wykończeniem dużego tarasu

Właściwe uszczelnienie poszczególnych elementów konstrukcyjnych domu ma kolosalne znaczenie dla jego trwałości i późniejszych warunków mieszkania w domu. Właściwego zabezpieczenia wymagają też, np. tarasy. Zdarzają się również sytuacje, kiedy musimy użyć materiałów uszczelniających do napraw czy remontów. W tym dziale znajdziesz praktyczne porady na temat wszelkiego rodzaju uszczelnień.

Moderator: Redakcja e-izolacje.pl

slawek_te
Początkujący
Początkujący
Posty: 2
Rejestracja: 20 lis 2019, 8:30
Duży problem z izolacją i wykończeniem dużego tarasu

autor: slawek_te » 20 lis 2019, 8:40

Cześć,

proszę Was o poradę, jak poradzić sobie z wykończeniem dużego tarasu w domu, który przejąłem po rodzicach.

1. Cel to:

- wykończenie tarasu (np. płytka, deska tarasowa)
- hydroizolacja - maksymalne uszczelnienie tarasu
- termoizolacja - docieplenie tarasu, tak aby zabezpieczyć termicznie pomieszczenie mieszkalne znajdujące się pod tarasem

2. Sytuacja obecna

- dom z końca lat 70-tych
- taras, który wymaga wykończenia, został ok. 15 lat temu dołączony do istniejącego niewielkiego balkonu, po to, aby pod nim powstało dodatkowe pomieszczenie mieszkalne - nie zostało to zrobione fachowo, stąd obecne problemy, z którymi chcę się jakoś uporać
- powierzchnia tarasu ok. 40 m2
- płyta tarasu ma już zrobiony spadek
- płyta tarasu pokryta została papą
- od zewnątrz brak ocieplenia, od wewnątrz pomieszczenie mieszkalne ocieplone 10 cm styrosupremą (mam dodatkowo ok. 10 - 15 cm wolnej przestrzeni między styrosupremą a regipsem sufitu)


3. Największe wyzwania / problemy :
- płyta tarasu została ulana za wysoko - w tym momencie mam ok. 6 cm do górnej krawędzi ramy / progu okna balkonowego (wygląda to tak - zdjęcie: https://snipboard.io/vVs1nK.jpg)
- jeśli na tarasie znajdzie się docelowo wykończenie, które wykorzysta ww. 6 cm przestrzeń, to tym samym wykończenie zakryje mi otwory odwadniające w oknach balkonowych
- dodatkowo płyta tarasowa powstała ze złączeń 2-ch płyt (najpierw powstała jedna, potem druga), co w efekcie powoduje przecieki do kondygnacji niżej (na szczęście poza pomieszczenie mieszkalne)


4.Moje pytania / prośby:

- czym i jak wykończyć mój balkon (płytki, deska tarasowa, deska tarasowa bezlegarowa, płytka kompozytowa, inne) zważywszy na posiadaną wysokość (6 cm) i co z otworami odwodniającymi u okien?
- jak poradzić sobie z hydroizolacją tarasu - jakie warstwy materiałów oraz w jakiej kolejności zastosować?
- jak poradzić sobie z termoizolacją tarasu - czy jest sens układać tutaj styropian 2 cm (grafitowy) od zewnątrz, skoro na więcej nie mam już*miejsca czy podarować sobie to i ocieplać od wewnątrz, wykorzystując lukę 10 - 15 cm? A może usunąc styrosupremę i zaizolować całość nowoczesnym rozwiązaniami (jeśli tak, czym - np. styropian 10 cm + wełna 10 cm)

Czy istnieje jakieś sensowne rozwiązanie w moim przypadku? Doradzicie mi?

Z góry dziękuję za pomoc.

erzecznikkt
Aktywny
Aktywny
Posty: 185
Rejestracja: 15 lip 2014, 14:08
Re: Duży problem z izolacją i wykończeniem dużego tarasu

autor: erzecznikkt » 04 gru 2019, 14:33

Jeśli chodzi o termoizolację stropu, z punktu widzenia fizyki budynku najlepiej by było zastosować ocieplenie od zewnątrz, jak na tym schemacie: [więcej informacji na stronie firmy Knauf] przy wykorzystaniu odpowiedniej grubości styropianu grafitowego, ok. 15 cm. Z tego co rozumiem okna i drzwi są jednak osadzone za nisko, by dodatkowo podwyższać poziom posadzki, więc może rozważyć ich wymianę na energooszczędne (skoro planuje Pan ocieplenie), korektę otworów i osadzenie ich nieco wyżej? Ocieplenie od zewnętrz warstwą styropianu o grubości 2 cm nie będzie wystarczające, a ocieplanie od wewnątrz wiąże się z ryzykiem wykraplania się pary wodnej pod warstwą izolacji. Jeśli chodzi o styrosupremę, prawdopodobnie nie pełni swoich funkcji, więc najlepiej ją usunąć.


Wróć do „Materiały uszczelniające”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość

Gotowe projekty domów