Mały problem - wanna z silikonem na obrzeżach

Łazienka w stylu nowoczesnym czy klasycznym? Jaką wybrać armaturę łazienkową i kolor płytek? Wanna czy prysznic? Jak zaaranżować małą łazienkę w bloku? Takie pytania zadaje sobie każdy, kto ma przed sobą wizję remontu łazienki.

Moderator: Redakcja e-mieszkanie.pl

marijo
Początkujący
Początkujący
Posty: 1
Rejestracja: 08 wrz 2007, 12:56
Mały problem - wanna z silikonem na obrzeżach

autor: marijo » 08 wrz 2007, 13:19

Witam serdecznie

Mam mały problem. Dookoła wanny położony mam silikon, by woda nie wlewała się w szczelinę między wanną, a kafelkami. Po pewnym czasie na tym silikonie pojawił się grzyb, który go kompletnie odbarwił. Wygląda to strasznie (załączony link do zdjęcia).

http://img462.imageshack.us/my.php?imag ... 056cv9.jpg

I mam dwa pytania

1. Jak usunąć ten silikon? - skrobiąc ostrym narzędziem, czy ścierając nie pomaga, bo silikon mocno się trzyma, ciągnie jak guma wracając do swojej pierwotnej postaci. Rozpuścić go, czy jak?

2. Jaki użyć zamiennik, by zabezpieczyć szczeliny między wanną, a kafelkami. Słyszałem o jakiś "ćwierćrurkach", ale nie znam ich fachowej nazwy.

Proszę o pomoc w postaci nazw środków, czy właściwego kleju by przymocować te ćwierćrurki.

Dziękuję i pozdrawiam

adamis
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 2756
Rejestracja: 09 wrz 2006, 13:11

autor: adamis » 08 wrz 2007, 17:07

Wytnij silikon ostrym,szpiczastym nożykiem,resztki dokładnie wyskrob i połóż nowy.Na parę lat będzie spokój. A jak nowy silikon raz na kwartał przemyjesz środkiem pleśniobójczym to i na więcej.
Starego silikonu nie rozpuścisz nawet przeznaczonym do tego rozpuszczalnikiem.Tzn. da się ,ale idzie to baaaardzo powoli.
Odradzam wszelakie listwy,bo te tracą szczelność bardzo szybko.A już najgorsze są samoprzylepne taśmy kątowe niby do tego przeznaczone,które odklejają się nawet po paru godzinach.Te droższe wytrzymują nawet kilkanaście dni!
Można spróbować usunąć grzyb środkiem pleśniobójczym ale przy białym plamy i tak pozostaną,tyle że nie takie czarne.
adam

_Bob Budowniczy_
Zainteresowany
Zainteresowany
Posty: 40
Rejestracja: 06 wrz 2007, 22:18
Lokalizacja: Gliwice
Kontaktowanie:

autor: _Bob Budowniczy_ » 09 wrz 2007, 12:37

Zgadzam się z adamisem. Z silikonem już tak jest i jeżeli raz go użyłeś, to będziesz męczył się z nim do następnego remontu. Ja ustawiam sprzęty typu wanna, brodzik w miejscu do tego przeznaczonym i dopiero idą kafle na ścianę. Kafla lekko nachodzi na brzeg np. wanny, potem fuga i jest spokój. Silikonom mówimy zdecydowane NIE!!! Następnym razem zrób to w taki sposób i będziesz zadowolony. Problem jest tego typu, że fachowcom za 5 zeta nie chce się tego w ten robić, gdyż jest to problematyczne i wszędzie pakują silikon. Możesz spróbować przemyć tego grzybka na silikonie octem. Być może pomoże ale nie jestem pewien. Pozdrawiam. 8)
_Bob Budowniczy_

Picadoor

autor: Picadoor » 09 wrz 2007, 19:23

Tu Bob-ie Budowniczy nieco się mylisz. Stawianie płytek na wannie czy - o zgrozo - na brodziku "ubezwłasnowolni" użytkownika na amen. Otóż powinno się, w zgodzie ze sztuką budowlaną, "dostawiać" wannę do płytek. I potem ją doszczelniać. Brodzik tym bardziej należy "dostawić", a nie "zastawiać" glazurą. Przy brodziku dodatkowo taki montaż "zabiera" cenną przestrzeń dla kabiny, która wówczas bywa montowana na krawędzi.
Problem doszczelnienia zawsze pozostaje otwarty i ten "sposób" go nie rozwiąże. Ponieważ:

1. w przypadku wanny, częściej brodzika, gdy nastąpi jakieś poważne ich uszkodzenie eliminujące naprawę, a wymuszające ich wymianę "spowoduje" konieczność dosłownego rozprucia istniejącej glazury w celu wymontowania. "Dostawienie" i posadowienie brodzika na folii - tak, tak, na zaprawie pod brodzikiem powinna być użyta folia, także przy sztywnej zabudowie wanny - wymiana brodzika nie wymaga wiele zachodu.
Z wanną jest trochę więcej robótki (gabaryty), ale także bezinwazyjnie daje się ją wymienić, gdy jest TYLKO dostawiona.

2. praktycznie wszystkie płytki, przechodzące obróbkę termiczną NIGDY nie są idealnie proste (w płaszczyźnie). Częściej są wypukłe, rzadziej lekko wklęsłe. Ponadto proces "wykrajania" płytek w fabryce przez matrycę, pozostawia taki charakterystyczny owal na krawędziach, nie są te krawędzie prostokątnie ostro ścięte.

3. górna krawędź wanny również jest owalna i....w wielu przypadkach prawidłowe ustawienie wanny (powinien być zachowany wewnątrz na dnie właściwy spadek) z kolei niejednokrotnie uniemożliwia uzyskanie właściwego poziomu na jej górnej krawędzi. To z kolei wymusza docinanie części płytek stawianych na łuku krawędzi wanny. Więc niech nikt nie mówi, że to połączenie jest wodoszczelne.

4. spoiny to nic innego jak nieco uszlachetnione wybarwione masy na bazie cementów i innej, podobnego typu chemii budowlanej. W efekcie uzyskujemy po dojrzeniu takiej masy, tworzywo, które jest twarde ale i kruche. NIE MOŻNA stosować mas fugowych do wypełniania takich miejsc jak: przejścia rur przez ściany czy podłogi, połączenia glazury ze stolarką okienną, a także punkty połączenia sanitariatów ze ścianą - szczególnie brodziki czy wanny. Ponieważ ZAWSZE popękają i się wykruszą.

A do doszczelniania należy stosować właśnie silikony, przy czym należy zwracać uwagę aby były sanitarne (grzybobójcze) i uszczelniające.

I zgodnie z tym co napisał adamis należy regularnie przemywać to połączenie środkiem pleśniobójczym.
Tak samo, jak kabinę wewnątrz należy regularnie przemywać środkiem odkamieniającym.
Bo inaczej zajdzie rdzawym nalotem.

PS. Tak przy okazji - marijo, kto ci kładł glazurę? Nad wanną pierwszy rząd powinien "być" z całej płytki - to jedna z "żelaznych" reguł.

pozdro

robertkol
Początkujący
Początkujący
Posty: 3
Rejestracja: 05 wrz 2007, 20:07
Lokalizacja: Wrocław
Kontaktowanie:

autor: robertkol » 09 wrz 2007, 20:48

Jestem właścicielem firmy budowlanej i zawsze stosuje silikon w miejscach, gdzie fuga się wykrusza. Jednak bardzo ważne jest, aby został zastosowany odpowiedni silikon. W miejscach mokrych, tj przy wannach, brodzikach i umywalkach stosuję silikon pleśniobójczy firmy SOUDAL. Doskonałej jakości a przede wszystkim sprawdzony nie ma odpowiednio dobrego zamiennika. Niestety także zachodzi pleśnią, ale po okresie 3-4 lat. Oczywiste jest, że silikony w łazienkach się wymienia. Zastosowanie silikonu sanitarnego kolorowego, białego, uniwersalnego jest wielkim błędem, ponieważ bardzo szybko zachodzi pleśnią. Mam stałych klientów, u których silikon jest czysty przez w/w okres.

Dodam, że często podczas wymiany wycinam stary silikon, ale są środki, które go rozpuszczają. To jednak jest czasochłonne, ale do każdej metody trzeba mieć wprawę.

konrado
Początkujący
Początkujący
Posty: 9
Rejestracja: 09 gru 2006, 8:47

autor: konrado » 13 wrz 2007, 4:46

No zaszalałeś Picadoor nieco.
Po pierwsze. Ta zabrana cenna przestrzeń brodzika, i tak nie ma wpływu na sposób montażu kabiny bo na listwach montażowych można przesunąć kabinę nawet 2cm,a kabina zamontowana przy zewnętrznej ścianie brodzika ładniej wygląda i nie pozostawia półki na brud i grzybki.

Po drugie. Racja że brodzik czy wanna powinny być postawione na płytkach ale biorąc pod uwagę jakość wykonania prostych krawędzi wanny lub brodzika często nie da się jej po prostu ustawić na płytkach bo musiałbyś włożyć 1cm silikonu a to napewno ładnie nie wygląda. Najlepiej to widać przy tanich wannach akrylowych, są tak krzywe że czasami nie da się jej po prostu dobrze ustawić, a zdażało się już nam wymienić wannę w sklepie ze względu na jej krzywizny.

Po trzecie. No jeżeli Ty ustawiasz wannę pod skosem bo "powinien być zachowany wewnątrz na dnie właściwy spadek" to może lepiej napierw sprawdź w jaki sposób jest zbudowana wanna. Ona już fabrycznie ma zrobiony spadek i prawidłowy montaż wanny to ustawienie jej górnych krawędzi całkowicie w poziomie.

Co do stosowania spoin zamiast silikonów to zgadzam się, nie można zrobić czegoś takiego. Tylko i wyłącznie silikon spełni swoje funkcje. Dodatkowo silikon powinien być położony przy całkowicie napełnionej wannie żeby zapobiec jego oberwaniu się. Dzieje się tak dlatego że jeżeli położymy go przy pustej,jeszcze świeżo ustawionej wannie to jest jakieś 20% szans że jak właściciel naleje sobie 80l wody i sam wejdzie do wanny to po takim obciążeniu wanna obniży się delikatnie i mamy wtedy problem.

Hmm, to czy pierwszy rząd płytek nad wanną powinien być z całych płytek to bym się sprzeczał. To wszystko zależy od wysokości łazienki, od układu ścian i wybranych przez klienta dekorów i innych pier.... Co byś zrobił jeżeli przy Twoim założeniu przy podłodze wypadnie 5cm pasek płytki, przy parapecie np. trzeba będzie wyciąć mały kawałek a przy suficie braknie płytki. Wszystko trzeba dokładnie wymierzyć a płytki przy wanie to nie problem.W tej chwili dokładne cięcie płytek nie stanowi problemu o ile ma się odpowiednią maszynę i nie mam tu na myśli marketowych produkcjii za 200zł.
Konrad

dylot
Aktywny
Aktywny
Posty: 169
Rejestracja: 30 lis 2006, 14:36
Lokalizacja: Ustroń

autor: dylot » 13 wrz 2007, 11:40

może dorzucę kilka swoich uwag w temacie, mianowicie silikon szybciej pleśnieje jeżeli stoi woda w rowku przez niego utworzonym dlatego ważne jest odpowiednie uformowanie silikonu przy kraweędzi. Soudal ma specjalą łopatkę do układania silikonu dostępną np w castoramie.
pozdrawiam.

Picadoor

autor: Picadoor » 13 wrz 2007, 15:32

Konrado napisał:
Po pierwsze. Ta zabrana cenna przestrzeń brodzika, i tak nie ma wpływu na sposób montażu kabiny bo na listwach montażowych można przesunąć kabinę nawet 2cm


Mówisz 2 cm, taaa? To wg ciebie brodzik ma ok 71, 5 czy 73, ok 81,5 czy 83 itd. Bo jakoś wszystkie, które montowałem, miały... góra 1,5 cm więcej od nominalnej. To " więcej " służy głównie po to, aby kabiny nie stawiano na krawędzi. A wspomniana przez ciebie listwa jest elementem mocującym z regulacją głównie do korygowania i maskowania brakującego pionu. Każdy zabrany centymetr "wypycha" kabinę na zewnątrz. Niektóre płytki z cienką warstwą kleju "zabierają" nawet powyżej 1,5 cm. A kabina nominalnie ma te swoje deklarowane centymetry.

...jakość wykonania prostych krawędzi wanny lub brodzika często nie da się jej po prostu ustawić na płytkach bo musiałbyś włożyć 1cm silikonu a to napewno ładnie nie wygląda.


Jedna z reguł "mówi", żeby przed przygotowaniem wnęki, czy narożnika pod kabinę dokładnie obmierzyć brodzik i kabinę. Nigdy nie miałem problemu.
Ustawiałem naprawdę różne wanny i jakoś nigdy nie miałem pomiędzy płytkami a kołnierzem wanny większego prześwitu niż 2 mm - zapewniam, że dbam zawsze o płaszczyzny i kąty aby były obrobione należycie.

No jeżeli Ty ustawiasz wannę pod skosem bo "powinien być zachowany wewnątrz na dnie właściwy spadek" to może lepiej napierw sprawdź w jaki sposób jest zbudowana wanna. Ona już fabrycznie ma zrobiony spadek i prawidłowy montaż wanny to ustawienie jej górnych krawędzi całkowicie w poziomie.


Zawsze sprawdzam, podczas wstępnego montażu efektywność odprowadzania wody.
Poza tym nie pisałem "pod skosem". Wyraziłem opinię, która wynika z mojego doświadczenia, to że wielokrotnie zdarzało mi się, że fabryczne spadki w zakupionych wannach przez klientów nie gwarantowały właściwego spływu wody. Jedynym słusznym zabiegiem wówczas było celowe przeregulowanie poziomu wanny. Nie było ono aż tak "ordynarne", żeby "kłuło" w oczy. Nikogo nie drażniło.

To wszystko zależy od wysokości łazienki, od układu ścian i wybranych przez klienta dekorów i innych pier.... Co byś zrobił jeżeli przy Twoim założeniu przy podłodze wypadnie 5cm pasek płytki,


To prawda, od tego zależy. Jednakże są dwie "szkoły" jeśli idzie o priorytety. Jedna mówi, że Najważniejsza jest cała płytka pod sufitem ( jeśli idą pod sufit) bo najmniej ważna jest przy posadzce, a inna mówi, że Najważniejsza jest właśnie nad wanną. Jedna mówi, że układanie rozpoczyna się od pierwszego rzędu pod sufitem, druga, że od drugiego od dołu lub....jeśli jest wanna, z nad wanny. "Wartość" oraz "poziom" danej "szkoły" oceni klient. Zapewniam, że potrafi. Naprawdę miło jest wtedy poza kasą, usłyszeć słowa pochwały.

Czy wiesz, dlaczego najdroższe towary bywają wystawiane na półkach, na poziomie oczu przeciętnego wzrostu klienta? Bo to jest pierwszy i główny obszar obserwacji wzrokowej, wynikający z naszej natury. W odniesieniu do położenia płytek doskonale się sprawdza. Górne i dolne rzędy są drugoplanowe, czy tego chcemy czy nie.

Jestem przekonany, że rola glazurnika nie może ograniczyć się wyłącznie do UMIEJĘTNOŚĆI układania, powinien - moim zdaniem - także "odnaleźć się" wśród takiej układanki na wielu poziomach, jak ja to mówię.
Zatem czasami lepiej "dołożyć" do wysokości półki, nad kombifixem, czy obniżyć (jeśli oczywiście można) powiedzmy nadproże, lub obniżyć poziom innej półki po to, aby uzyskać NAJLEPSZY możliwy układ. Można próbować także "regulować" szerokością dystansu międzypłytkami. I dobry fachowiec powinien to umieć zrobić. Prawdą jest, że czasem klient swoim pomysłem zawali wszystkie kanony. Trzeba więc także z nim rozmawiać, przekonywać próbować znaleźć płaszczyznę porozumienia. Ale.....jeśli on TYLKO klei, no cóż..... jego sprawa.

A tak nawiasem mówiąc, poprzeglądaj katalogi wnętrz (łazienki), co zauważysz?
Właśnie...w większości eksponowane są całe płytki nad wanną. A wiesz chociaż dlaczego?
Jak mawiają Francuzi, czy Hiszpanie. Wanna jest najbardziej widocznym i najbardziej charakterystycznym punktem, który zauważany bywa po wejściu do łazienki. Jest pierwszoplanowa. Więc jeśli jest "wtulona" gdzieś w ściany to powinna mieć na krawędzi całe płytki. Brodzik już nie tak.

pozdrawiam
Ostatnio zmieniony 13 wrz 2007, 16:20 przez Picadoor, łącznie zmieniany 2 razy.

konrado
Początkujący
Początkujący
Posty: 9
Rejestracja: 09 gru 2006, 8:47

autor: konrado » 13 wrz 2007, 15:59

Moim zdaniem wiele lepiej wygląda brodzik na którym ustawiona jest kabina najbliżej zewnętrznej krawędzi (ale nie na zaokrągleniu brodzika) bo nie ma w tym miejscu stojącej wody i żadnych brudów. Bo np. wchodząc do starej łazienki przed remontem pierwsze co rzuca się w oczy to żółte pokłady mydła w takich miejscach. No a jeżeli listew montażowych używa się do korygowania pionu to co to świadczy o fachowcu :D

Co do wanny to miałem na myśli nie górną krawędź wanny ale bok (czyli ta wywinęta w dół część) która w przeważającej większości wanien jest wciągnięta do wewnątrz wanny. Jeżeli nie trafiłeś nigdy na krzywą wanne to gratuluje szczęścia lub bogatych klientów których stać na luksusowe wanny. Moim zdaniem jedne z najprostszych wanien to wanny metalowe. Będę sie upierał że wanna włożona pod płytki połąćzona ze ścianą 8mm silikonu jest estetyczniejsza od dosuniętej do ściany i 12mm silikonu. Żeby utwożyć przy takim połączeniu wanny ze ścianą ładną spoinę trzeba naprawdę dużo silikonu.

W tej chwili projektanci nie robią już sześciennych łazienek z prostym wyposażeniem tylko wymyślają co im ołówek na karktę przyniesie. Ilość pionowych dużych elementów łazienek jest coraz więkasza, różnorodność wymiarów płytek jest też duża. To wszystko utrudnia takie manewry o jakich tu mowa.osobiście nie poświęciłbym ładnej obróbki dekorów i ścian kosztem 12 płytek nad wanną. Oczywiście o ile to nie będą 5-cio centymetrowe paski.

No i żadko kiedy da się zgrać wszystkie detale łazienki w taki sposób żeby płytki ładnie leżały w każdym miejscu. Może gdyby kłaść płytki kuchenne (10x10) wtedy mamy większą możłiwość manewru ale jeżeli klient wymyśli sobie że chce płytki o długości 60cm lub nawet typowe 25 to naprawdę ciężko wszystko ustawić.

Katalogi przeglądam ale w ilu katalogach jest eksponowana cała łazienka a w ilu są to "scenki z łazienki" gdzie widać wanne lub umywalkę i sedes.

Pozdrawiam Konrad.
Konrad

Awatar użytkownika
extra_rybaczki
Początkujący
Początkujący
Posty: 3
Rejestracja: 08 lis 2007, 11:48
Lokalizacja: z poduszki do siedzenia

autor: extra_rybaczki » 08 lis 2007, 12:19

Na usuwanie takiego grzybka był prosty sposób w sam raz na warunki domowe. Bierze się jeden z preparatów do usuwania kamienia z muszli klozetowej - nie pamiętam który to był dokładnie - dzisiaj się dowiem. Nasącza się nim papier toaletowy kładzie na silikonie i zostawia na całą noc - wszędzie tam gdzie stosowaliśmy tę metodę były naprawdę bardzo pozytywne efekty.

togaa
Początkujący
Początkujący
Posty: 5
Rejestracja: 13 lis 2007, 13:24
silikon

autor: togaa » 13 lis 2007, 21:16

A ja z powodzeniem usunęłam silikon preparatem sili-kil z Den Braven.Kupiłam w duzym markecie budowlanym, Malutkie opakowanie,ok.100ml - kosztowało 10zł.W buteleczce jest też pędzelek do takich właśnie małych robótek.

misiek
Początkujący
Początkujący
Posty: 14
Rejestracja: 23 lis 2006, 11:24

autor: misiek » 26 lis 2007, 0:29

Witam!

Może mi ktoś coś doradzi.

Obrazek

O to mój problem. Czeka mnie remont łazienki, niestety na razie fundusze na to nie pozwalają, a chciałbym uszczelnić wannę aby na zaciekało. Niestety szpara jaką widać na zdjęciu jest szerokości 1 cm i nie jestem pewny czy silikon dałby radę. Wanny bardziej nie mogę dosunąć do ściany. Może ktoś coś doradzić co z tym fantem zrobić ? Zaznaczę iż nie posiadam kafelek na ścianach, wanna nie jest zabudowana.

Za wszelką pomoc dziękuje.

martii
Początkujący
Początkujący
Posty: 5
Rejestracja: 06 gru 2007, 10:17
Lokalizacja: Wawa

autor: martii » 06 gru 2007, 13:36

Mam identyczny problem co poprzednik. Wprowadziłam się do mieszkania po Teściach, które jednak nie jest nasze. Pieniędzy na remont nie za wiele-musiałam wymienić wannę, bo poprzednia zardzewiała, ale też nie mogę dosunąć jej do ściany, bo Teść sprytnie wymyślił-w rogach położył od góry do dołu docinki o szer ok,5 cm pod katem 45 do ścian, czyli "ściął rogi". A łazienka malutka i wanna stoi między trzema ścianami, a najdłuższy bok odstaje 4 cm przez te ścięcia. Wanny mniejszej już nie kupię, bo to i tak 140stka, a trochę chlapię. Słyszałam coś o jakiejś taśmie sanitarnej-wygląda to ponoć tak, jak taśma przypodłogowa, którą niegdyś wykańczano podłogi z płytek PVC. Powiem szczerze, że ładnie to wyglądać nie będzie, ale chociaż woda nie będzie stać na podłodze. A może znacie inne rozwiązanie??
Dzięki za pomoc.

e-nobi
Zainteresowany
Zainteresowany
Posty: 97
Rejestracja: 06 wrz 2011, 14:48
Kontaktowanie:
Re: Mały problem - wanna z silikonem na obrzeżach

autor: e-nobi » 17 maja 2013, 12:35

Witam,

Temat trochę odgrzewam bo nikt Panom nie odpowiedział, a może i obecnie znajdzie się ktoś w podobnej sytuacji. A więc tak szerokiej "szpary" nie zasłoni żaden silikon. Należy kupić listwę z tworzywa, którą dostać można w każdym sklepie z płytkami ceramicznymi i następnie dopiero użyć silikonu sanitarnego.
Jeżeli chodzi jednak o sam silikon to polecam nowy produkt Lakma Spec Silikon Sanitarny, który jest nowością na polskim rynku i posiada gwarancję producenta na 7 lat!

Pozdrawiam


Wróć do „Łazienki”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Grapeshot [Crawler] i 43 gości

Gotowe projekty domów