jak samemu położyć płytki na ścianie?

Łazienka w stylu nowoczesnym czy klasycznym? Jaką wybrać armaturę łazienkową i kolor płytek? Wanna czy prysznic? Jak zaaranżować małą łazienkę w bloku? Takie pytania zadaje sobie każdy, kto ma przed sobą wizję remontu łazienki.

Moderator: Redakcja e-mieszkanie.pl

bebela
Początkujący
Początkujący
Posty: 1
Rejestracja: 01 kwie 2007, 21:12
Lokalizacja: Kraków
jak samemu położyć płytki na ścianie?

autor: bebela » 01 kwie 2007, 21:58

czy może mi ktoś powiedzieć, jak samodzielnie położyć płytki na ścianie? czy ewentualnie lepiej wezwać fachowca czy nauczyć się je kłaść własnoręcznie?

Awatar użytkownika
tomnie
Aktywny
Aktywny
Posty: 125
Rejestracja: 23 lis 2006, 12:47
Lokalizacja: Śląsk/Chorzów

autor: tomnie » 02 kwie 2007, 8:37

Są dwie szkoły :

1 Adam Słodowy :"Zrób to sam"
2 Pani Jadziu Pani zawoła Pana Mietka Bo mnie tu rurka kapie !

I w jednym i w drugim przypadku istnieje realna szansa na to że będzie spie..na robota .
Wniosek można zaryzykować i powalczyć samemu ja tak robię zawsze i dzięki temu masę robót w remontowanym przezemnie budynku zrobiłem sam owszem nie we wszystkim jest się "ORŁEM" ale jest satysfakcja i doświadczenie na przyszość .
Przy płytkach ważne jest idealnie wypoziomowane podłoże + poziomica + klej + paca i można walczyć .
Jak coś idzi nie tak to krok do tyłu ...zastanowić się ...pokombinować i zawsze "COŚ" z tego wyjdzie . Lepiej poprawić po sobie niż po tzw. "Fachowcu" który cię najpirw skroił i zmarnował materiał ...cyt...." bo on się napracował to mu się należ"
Do odważnych świat należy !!
POWDZENIA

Awatar użytkownika
Mała
Aktywny
Aktywny
Posty: 127
Rejestracja: 10 mar 2004, 8:39
Lokalizacja: Warszawa

autor: Mała » 03 kwie 2007, 9:14

pewnie że się nauczyć samemu
a najlepiej na własnej łazience i własnych płytach (proponuję te najdroższe) wówczas lekcja z serii "zrób to sam" będzie bardziej bolesna i dłużej zapamiętana.
A tak poważnie - po co robić coś samemu i ryzykować materiał i tracić czas skoro od tego są fachowcy. Gdyby każdy potrafił robić wszystko .... byłoby kiepsko!!
pozdrawiam wszystkich forumowiczów :)

Awatar użytkownika
tomnie
Aktywny
Aktywny
Posty: 125
Rejestracja: 23 lis 2006, 12:47
Lokalizacja: Śląsk/Chorzów

autor: tomnie » 11 kwie 2007, 8:48

Mała pisze:pewnie że się nauczyć samemu
a najlepiej na własnej łazience i własnych płytach (proponuję te najdroższe) wówczas lekcja z serii "zrób to sam" będzie bardziej bolesna i dłużej zapamiętana.
A tak poważnie - po co robić coś samemu i ryzykować materiał i tracić czas skoro od tego są fachowcy. Gdyby każdy potrafił robić wszystko .... byłoby kiepsko!!



I tutaj się nie zgodzę należy próbować dzięki temu nabywa się doświadczenia ,ostatecznie to płytki kładą tylko ludzie . Owszem za opereację serca nienależy się brać samemu , ale jeżeli kolega czuje się na siłach (co wynika z jego zapytania ) to należy go zachęcić , nie zrażać i nie demonizować .
Ja nie mam żadnego wykształcenia po lini budowlanej a większość robót staram się wykonać samemu i nie pękam popytam porozglądam się podpatrzę i dzięki temu mam robociznę za friko a ile radochy na koniec - no i o to chyba tutaj chodzi .
:lol:

1grek
Aktywny
Aktywny
Posty: 100
Rejestracja: 24 mar 2007, 18:57
Lokalizacja: W-wa

autor: 1grek » 11 kwie 2007, 20:42

Tomnie - wszystko można zrobic samemu tylko po co? Każdy z nas ma jakiœ zawód po to żeby robić to co się umie. Jeżeli byœmy mieli robić wszystko sami to po co zawód i kwalifikacje, dla kogo?. Wystarczy że przy wyborze fachowca jedynym kryterium nie będzie jak najniższa cena za usługę. Osobiœcie nie spotkałem się z bardzo tanim fachowcem= bardzo dobre wykonanie. Zawsze trzeba wypoœrodkować. Najlepiej skupić się nad wyborem właœciwej firmy. Podstawowe kryterium wyboru to rzetelnoœć i umiejętnoœci. Według twojego sposobu myœlenia to jak bym chciał przeczytać wiersz czy ksišżkę to powinienem sobie sam napisać.

1grek
Aktywny
Aktywny
Posty: 100
Rejestracja: 24 mar 2007, 18:57
Lokalizacja: W-wa

autor: 1grek » 11 kwie 2007, 20:50

A tak bardziej na temat. Jeżeli zadajesz tego typu pytanie to znaczy, że masz poważne wštpliwosci czy ewentualnie podołasz?. Osoba, która może sobie poradzić w danym temacie nie ma wštpliwosci

Awatar użytkownika
tomnie
Aktywny
Aktywny
Posty: 125
Rejestracja: 23 lis 2006, 12:47
Lokalizacja: Śląsk/Chorzów

autor: tomnie » 12 kwie 2007, 7:02

1grek pisze:Tomnie - wszystko można zrobic samemu tylko po co? Każdy z nas ma jakiœ zawód po to żeby robić to co się umie. Jeżeli byœmy mieli robić wszystko sami to po co zawód i kwalifikacje, dla kogo?. Wystarczy że przy wyborze fachowca jedynym kryterium nie będzie jak najniższa cena za usługę. Osobiœcie nie spotkałem się z bardzo tanim fachowcem= bardzo dobre wykonanie. Zawsze trzeba wypoœrodkować. Najlepiej skupić się nad wyborem właœciwej firmy. Podstawowe kryterium wyboru to rzetelnoœć i umiejętnoœci. Według twojego sposobu myœlenia to jak bym chciał przeczytać wiersz czy ksišżkę to powinienem sobie sam napisać.


"Według twojego sposobu myślenia to jak bym chciał przeczytać wiersz czy książkę to powinienem sobie sam napisać" -- czy może wynająć zawodwowego "czytacza " :lol: książek -bo zrobi to bardziej profesjonalnie z odpowiednią dykcją itp.

A tak poważnie to chodziło mi o to by gościa nie zniechęcać -niech się uczy .Oczywiście jeżeli czuje się na siłach to jestem za tym by położył te płytki SAM jeżeli czuje że temat go przerasta to powinien sobie odpuścić .Taką metodę stosuję od lat i wydaje mi się że są tego pozytywne efekty .

RybaR
Początkujący
Początkujący
Posty: 31
Rejestracja: 17 maja 2007, 10:22
Lokalizacja: Wa-wa

autor: RybaR » 04 wrz 2007, 10:49

Oczwiście, że sam. Jak zobaczyłem ostatnio robotę fachowca, tego lepszego, bo wcale nie był "ten najtańszy", to mi szczęka opadła a zaraz po niej ręce, co by ją pozbierać. Gość wziął kup... kasy za położenie glazury w łazience i spierdzielił, że aż się niemiło na to patrzy. Moime zdaniem lepiej coś sknocić samemu niż później pluć sobie w brodę, że za spiardzieloną robotę trzeba było zapłacić.
Glazurę układa się trudniej niż terakotę bo w pionie ;), ale jesli odpowiednio przygotujesz podloże i klej wg instrukcji (po aptekarsku z dokładną miarką do odmierzania wody ;)) to wszystko Ci wyjdzie. Są rożne poradniki. To nie jest trudne.

Picadoor

autor: Picadoor » 05 wrz 2007, 12:42

Witam

Pozwolę sobie wtrącić co nieco.
tomnie napisał;
Przy płytkach ważne jest idealnie wypoziomowane podłoże + poziomica + klej + paca i można walczyć .


Nie do końca masz rację.
Jeśli już, to ważna jest wiedza i doświadczenie jak postępować na określonym podłożu + wiedza o technikach układania ( np: gdzie przyjąć tzw punkt startowy, od czego będzie zależeć i jakie przyjąć należy kryteria dla układania)

Czy wiesz, że .....punktem odniesienia w łazience z wanną jest ....wanna i jej wysokość?

+ umiejętność wbudowania wyjść i wejść dla różnych mediów (niektóre sytuacje niejednokrotnie musisz przewidzieć - to jak gra w szachy) + konieczność posiadania podstawowych sprzętów (do cięcia, wycinania, otworowania, łamania, mieszania zapraw, sprawdzania i korygowania ścian, kątów i powierzchni itp) + znajomość podstawowych reguł układania + wiedza z zakresu technologii stosowanych materiałów wykończeniowych (np: znajomość zagadnień z zakresu wiązania i dojrzewania zapraw budowlanych) + znajomość budowy konstrukcji lekkich (często konieczność zabudowy, obudowy - nie wspomnę o półkach, wnękach itp). Uff, to chyba tyle.

Czy wiesz, że .....nie powinno się stosować ścinek węższych, niż połowa szerokości płytki?

Całość ściśle zależna od predyspozycji i zdolności manualnych.
Tak więc sama manipulacja płytką z klejem i naklejanie jej na ścianie to mały pikuś, rzeczywiście łatwe do opanowania. Chociaż.... licowanie jednej do drugiej wymaga trochę doświadczenia i ....ręki do tego - wbrew pozorom.

Czy wiesz, że .....w latach 70-tych wykuwało się otwory w płytkach przy użyciu..... młotka i małego kowadła? Zapewniam, dało się. To wcale nie żart.

RybaR napisał;
Glazurę układa się trudniej niż terakotę bo w pionie, ale jesli odpowiednio przygotujesz podloże i klej wg instrukcji (po aptekarsku z dokładną miarką do odmierzania wody) to wszystko Ci wyjdzie. Są rożne poradniki. To nie jest trudne.


Na takich małych robótkach (łazienka) nikt nie rozrabia całego kleju na raz. Skąd wiesz zatem ile wlać tej "odmierzonej" wody skoro nie wiesz ile wsypiesz jednorazowo kleju do wiaderka? Będziesz ważyć? Instrukcja na opakowaniu podaje średnią ilość, ponieważ gęstość kleju zależy od wielu czynników. Rozbawiłeś mnie tym i poradnikami, a najbardziej tym, że to nie jest trudne.
Czytałem wielokrotnie (tak z ciekawości) te "fachowe" porady w poradnikach. Nie wiem czemu miałem zawsze wrażenie, że napisał je jakiś teoretyk. Wiesz, gdzieś coś widział, coś usłyszał i napisał.

Wniosek dla bebela jest prosty, musisz znaleźć takiego glazurnika, który zechce dać się "sprawdzić" po swoich "dziełach".
Poproś tego glazurnika o kilka adresów, umów się, popatrz na robotę, popytaj o ocenę "mistrza", jak pracuje i dopiero wtedy ryzykuj. To się nazywa chyba referencjami, no nie?
Jak nie zechce, to lepiej szukaj innego, mniej problemów.

PS. Swoją pierwszą glazurę oczywiście sknociłem ale....u siebie w domu - fakt. Jednak powód tego knota rozpoznałem dopiero po 5 latach, gdy wróciłem z saksów. Bo na saksach nauczyłem się sporo. Więc powód był bardzo prozaiczny. Otóż w tamtych czasach układało się wyłącznie na zaprawę. Dokładnie podpatrywałem "mistrza", wypytywałem o szczegóły, a mimo to spadły. Ponieważ ów "mistrz" był do d...y, bo pukał w każdą płytkę, aby doszła do pionu. A ja nie wiedziałem jeszcze o tym, że stukanie w płytkę wytrąca wodę ze styku płytka-zaprawa. Widzisz zatem, że detal, a właściwie brak wiedzy w detalach może spowodować katastrofę. To dlatego nie jest to takie proste, zapewniam, że naprawdę dużo w tym jest DETALI. O których nie dowiesz się z żadnej książki.
Ostatnio zmieniony 06 wrz 2007, 9:14 przez Picadoor, łącznie zmieniany 1 raz.

stakam
Aktywny
Aktywny
Posty: 239
Rejestracja: 16 lip 2007, 20:19
Lokalizacja: Śląsk

autor: stakam » 05 wrz 2007, 17:59

Z praktyki mogę doradzic -jeżeli "majster" uzywa plastikowych narożników a nie szlifuje krawędzi płytek to pogoń go póki czas.
stakam

robertkol
Początkujący
Początkujący
Posty: 3
Rejestracja: 05 wrz 2007, 20:07
Lokalizacja: Wrocław
Kontaktowanie:

autor: robertkol » 05 wrz 2007, 21:15

Ojojojoj
Jak fajnie poczytać Wasze posty....

Ale do tego moja jedna uwaga!
Nie mierzcie wszystkich fachowców jedną miarką!
I dodam, że jak ktoś się zastanawia czy robić samemu czy wziąć "Romka" z gazety to niech lepiej robi sam. A osoba, która chce zatrudnić profesjonalistę nigdy nie pomyśli żeby może samemu to zrobić... Ale za jakość się płaci.

Picadoor

autor: Picadoor » 06 wrz 2007, 9:55

robertkol:
Naprawdę jest niewielu, którzy potrafią stosunkowo poprawnie wykonać samodzielnie łazienkę pierwszy raz. I to w sytuacji, gdy robota jest mało skomplikowana. Więc nie doradzaj w ten sposób.

Po prostu trzeba znaleźć fachowca, a nie partacza. Cóż...za wiedzę, umiejętności, a czasem za talent trzeba niestety zapłacić. Trzeba mieć świadomość, że płacimy także za....święty spokój. Bo partacz i tego nam nie zapewni.

Stakam:
Listwy zastosowane z głową, w umiarkowany sposób, zamontowane prawidłowo (niestety niewielu to robi) nie muszą być przekleństwem. Fakt, faktem, że nieodpowiednio dobrane, napaprane wręcz są w stanie spaskudzić wygląd łazienki nawet u szejka.

Jednakże ścinanie krawędzi tzw. bizotowanie musi być wykonane prawidłowo. No i musi być także prawidłowo zamontowana taka płytka z bizotą. Fatalnie wygląda zbyt szeroka i do tego nierówna spoina na styku dwóch krawędzi, a już zbyt "ostro zjechana" płytka nie powinna być zupełnie montowana - po prostu przy pierwszym "puknięciu" łatwo pęknie i będzie widoczny odprysk.

pozdro

stakam
Aktywny
Aktywny
Posty: 239
Rejestracja: 16 lip 2007, 20:19
Lokalizacja: Śląsk

autor: stakam » 06 wrz 2007, 16:48

Picadoor:
oczywiscie, że pan ma rację -ale jak się chce mieć wałki, ryzality, tak modne wypukłe ozdoby to stosowanie listew jest mocno nie na miejscu. Teraz jak są powszechnie dostępne szlifierki do kamienia (stolikowe) to każdy szanujący się majster powionien je uzywać.
stakam

Picadoor

autor: Picadoor » 06 wrz 2007, 22:50

Stakam, w tych sytuacjach, gdy "wchodzą" takie "walcowne" dekory, czy inne krągłości to pewnie, że absolutnie bez listew. Miałem na myśli tradycyjne płytki, bez specjal bajerów.

pozdro

kozaczy
Początkujący
Początkujący
Posty: 4
Rejestracja: 11 lip 2012, 17:48
Lokalizacja: G-Dz
Re: jak samemu położyć płytki na ścianie?

autor: kozaczy » 08 gru 2012, 20:08

Widziałeś już to, film układanie płytek na ścianie jeszcze nigdy nie było tak proste, warunek jeden ściana idealna musi być.

link do filmu https://www.youtube.com/watch?feature=player_detailpage&v=iMQNnjgRGXk
Obrazek


Wróć do „Łazienki”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 30 gości

Gotowe projekty domów