Ile może kosztować remont łazienki?

Łazienka w stylu nowoczesnym czy klasycznym? Jaką wybrać armaturę łazienkową i kolor płytek? Wanna czy prysznic? Jak zaaranżować małą łazienkę w bloku? Takie pytania zadaje sobie każdy, kto ma przed sobą wizję remontu łazienki.

Moderator: Redakcja e-mieszkanie.pl

bruno.koj85
Zainteresowany
Zainteresowany
Posty: 74
Rejestracja: 27 sie 2018, 9:05
Re: Ile może kosztować remont łazienki?

autor: bruno.koj85 » 10 maja 2019, 10:16

Do małej łazienki polecam takie rozwiązanie https://enix.pl/kolekcja/grzejnik-flexi-fl/

zlotykot
Aktywny
Aktywny
Posty: 182
Rejestracja: 26 lis 2015, 9:03
Re: Ile może kosztować remont łazienki?

autor: zlotykot » 13 maja 2019, 16:29

Dlatego, żeby ominąć te wszystkie problemy związane z remontem , to dobrze jest zatrudnić do tego jakąś dobrą ekipę remontową która tym wszystkim zajmie się za Ciebie.

InspektorIv
Początkujący
Początkujący
Posty: 1
Rejestracja: 08 cze 2019, 15:20
Re: Ile może kosztować remont łazienki?

autor: InspektorIv » 08 cze 2019, 15:22

Witam,..poruszony temat jest dla mnie na porządku dziennym. Jednakże w przypadku nadzorowania prac wykonywanych przez firmy na podstawie właściwych umów i kar za zwłokę/usterki nie ma problemu z egzekwowaniem jakości i terminu. W przypadku prywatnych robót, zdaję sobie sprawę , że wygląda to zgoła inaczej. Dlatego po przeprowadzeniu remontu swojej łazienki postanowiłam podzielić się z wami swoimi spostrzeżeniami.

Zacznijmy od tego, że czas i koszt remontu łazienki jest uzależniony od kilku czynników: min od stopnia skomplikowania wnętrza , rodzaju materiałów czy wielkości pomieszczenia. Na rynku jednak często zdarzają sie pseudo fachowcy , którzy rozciągając czas pracy wyłudzają w ten sposób większe kwoty za swoją usługę. Moim skromnym zdaniem to bardzo staromodne myślenie, ale to wątek na inny temat. Ważna jest właściwa organizacja, precyzja koncepcji właściciela i zaangażowanie wykonawcy by szukał sposobu a nie wymówek . W tym fachu , trzeba mieć na uwadze, że jest dużo malkontentów, fachmanów co lata robią tak samo i wtedy wszystko jest dla nich problemem (bo nowe przecież wymaga myślenia i umiejętności), a jeśli pracują u szefa to rozciągają w czasie by nabić godziny- choć mądry szef wie ile daną robotę powinno się robić , chyba że też naciąga. Dużo tych " ekspertów" nie wystawia gwarancji na swoje roboty, dlatego warto na etapie wyboru wykonawcy omówić swoje oczekiwania i sprawdzić czy zostaną spełnione i za jaką kwotę. Niech was nie zmylą tacy co mówią, że " tak na początku nie da się wycenić, że dopiero na koniec" bo uczciwy człowiek jest w stanie to wycenić a takie uciekanie tylko powinno wam dać do myślenia. Na szczęście jest dużo wykonawców i nie trzeba się użerać z partaczami i cwaniakami, którzy oczekiwania swojego klienta traktują za "zmianę" i "coś dodatkowego" byleby tylko wyciągnąć więcej lub nie brać za coś odpowiedzialności. Dobrze jest sporządzić notatkę z ustaleń, szkic z naniesionymi ważnymi informacjami tak by potem nie było wątpliwości, że Pan nie wiedział/nie słyszał ect. Najlepszym rozwiązaniem jest kiedy jedna firma czy "brygada" robi po kolei co należy, planuje robotę i robi z głową co po czym lepiej zrobić by uniknąć dodatkowych kosztów i przestoju w robocie. Innym rozwiązaniem jest zatrudnienie oddzielnie hydraulika, płytkarza, elektryka i ustalenie z nimi kto po kim wchodzi i co robi oraz sztywne terminy- tu jest warunek -że mamy do czynienia z poważnymi wykonawcami, którzy jak się umówią to dotrzymają słowa bo z tym bywa różnie...
Nie będę się odnosić do materiałów, bo to można częściowo policzyć - jak płytki, klej, armatura i wyposażenie. Co do pozostałych materiałów wszystko zależy od projektu. Można zawsze poprosić wykonawcę o wycenę materiałów . U mnie materiały do hydrauliki wyniosły 1500 zł .
Zatem skupię się tutaj na czasie i robociźnie...
Poniższy przykład pokazuje wariant z rozbiciem na poszczególnych fachowców.

Nie ma co się dawać robić w konia , dlatego powiem jak to u mnie wyglądało . Zaznaczę, że robione było wszystko nowe a stare wszystko zostało usunięte, powierzchnia łazienki to 6m2 , wysokość 2,7m, wystający komin ze ściany.

1-Skucie tynku ,posadzki, starych płytek i wyniesienie gruzu- 2 dni , 2 osoby.

Uwaga- dobry sprzęt i właściwe działania- dobre narzędzia.

2-Demontaż rur starej instalacji i położenie nowej - prysznic, wc-geberit, umywalka, pralka, grzejnik ( w tym kucie w ścianie bruzd i przejść) -3 dni- 2 osoby.

Uwaga- dobry sprzęt i właściwe działania- bruzdownice, wiertnice a nie wszystko tępym i słabym młotem ...

3-Elektryk -wentylator, halogeny, kinkiety ścienne , gniazdka/włączniki - 4 godziny 1 osoba.

4- nowe tynki- 1 dzień 2 osoby .

5- sufit podwieszany,ogrzewanie podłogowe i wylanie nowej posadzki- 1 dzień 2 osoby.

po tym nastąpiła przerwa z uwagi na schnięcie tynków i posadzki

6-Położenie płytek , (docinki płytek na kominie i stelażu wc)( podłoga całość -wymiary 15/60 i ściany pod sufit 30/60 ) 3 dni- 2 osoby

7- biały montaż 5 godzin - 2 osoby; elektryk wpadł na 2 godziny i założył oprawy ;dodam jeszcze - meble w zabudowie - montaż 1 osoba 5 godzin i pomocnik 2 godziny.

Można spokojnie przyjąć , że mała łazienka- czyli taka jaką ja miałam , ok 11 dni pracy za kwotę 5000zł robocizna - wszystko hydraulik/płytkarz/elektryk/( bez mebli) . Wszyscy zadowoleni , robota dobrze wykonana .

W wariancie gdyby robiła to firma mogłoby być podobnie co do terminu lub krócej, w zależności od organizacji prac .

Ważne również jest by zgłosić swoje prace w administracji/zarządcy/ wspólnocie w przypadku prowadzenia prac w bloku, a jeśli ingerujemy bardziej w ściany wymagane jest pozwolenie. Dobrą praktyką jest poinformowanie sąsiadów osobiście lub chociaż wywieszenie notatki z informacją o terminach i godzinach prac uciążliwych dla sąsiadów oraz kontaktem do osoby z którą mogliby skonsultować godziny kucia ( np matka z małym dzieckiem będzie bardzo wdzięczna :) czy też odcięcie wody).

O zachowaniu czystości i kontenerze na gruz nie muszę chyba pisać :)

Mam nadzieję, że komuś tym pomogłam.

Pozdrawiam.

Nie dajcie się naciągać!!!


Wróć do „Łazienki”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 12 gości

Gotowe projekty domów