Psucia rozwoju OZE w Polsce ciąg dalszy

Kolektory słoneczną pochłaniają energię słoneczną i w inteligentny sposób i zamieniają ją na energię cieplną w naszych domach. Dowiedz się o wadach i zaletach kolektorów.

Moderator: Redakcja e-instalacje.pl

Awatar użytkownika
bachus
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 5014
Rejestracja: 01 sie 2006, 21:33
Lokalizacja: Gdańsk
Re: Psucia rozwoju OZE w Polsce ciąg dalszy

autor: bachus » 31 gru 2015, 17:25

Piotr Nowik pisze:Jednocześnie rozpoczynam odkładanie pieniędzy na router energii.

A jak to działa?

Piotr Nowik
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 1286
Rejestracja: 20 sie 2014, 13:21
Kontaktowanie:
Re: Psucia rozwoju OZE w Polsce ciąg dalszy

autor: Piotr Nowik » 03 sty 2016, 15:26

Na rynku znalazłem trzy oferty tak zwanych routerów energii. Cenowo są zbliżone. To koszt około 1500 złotych. Lecz najlepsza wydaje mi się ta, sprzedawana za pośrednictwem firmy http://www.sklep.ASAT.pl z Czeladzi.

Jest produkcji czeskiej. Występuje w trzech wersjach i ma największe możliwości. Montuje isę go na szynie DIN w rozdzielni, co również wyróżnia go na tle konkurencji i wydaje się najbardziej oczywistym miejscem montażu.

Działanie tego urządzenia polega na tym, że pod szereg wyjść (to czeskie ma ich 6, a inne oferty tylko jedno) podłącza się urządzenia, którymi chcemy sterować nadmiarem wytwarzanej przez fotowwoltaikę energii - np. grzałka w bojlerze, a u mnie to będą maty grzewcze i promienniki podczerwieni.

W zimie nie ma problemu z zagospodarowaniem wszelkich nadwyżek, gdyż wszystko można "wtłoczyć" na produkcję ciepła, czyli ogrzewania domu. Gorzej w lecie, gdy co najwyżej wodę można sobie podgrzać (szczęśliwi ci, którzy maja basen).

W opisywanym wyżej urządzeniu, cztery wyjścia są ON-OFF, czyli wyłącznie załączalne przekaźnikowo. Dwa pozostałe wyjścia regulowane są płynnie triakiem albo jakimś tranzystorem mocy.

Urządzanie posiada przekładnikowe czujniki prądowe, które wykrywają, czy prąd jest pobierany z sieci energetycznej, czy do niej oddawany i odpowiednio do tego sterują podłączaniem zewnętrznych obciążeń, w zależności od zaprogramowanych priorytetów.

Urządzenie posiada równiez specjalne wejście, które współpracuje z nowoczesnymi licznikami energii montowanymi przez ZE w przyłączach. Wtedy nie trzeba nawet stosować wyżej wspomnianych czujników.

Oto kilka zdjęć ww. rozdzielacza energii:

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Piotr Nowik
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 1286
Rejestracja: 20 sie 2014, 13:21
Kontaktowanie:
Re: Psucia rozwoju OZE w Polsce ciąg dalszy

autor: Piotr Nowik » 03 sty 2016, 17:54

Na stronie http://emcsupply.eu/12-routery-energii-odnawialnej-230v-ac
są routery energii polskiego producenta - w wersji AC oraz DC. Te pierwsze korzystają z zewnętrznego falownika. Te drugie mają wejście MPPT do bezpośredniego podłączenia paneli PV.

Ale z dodatkowym i koniecznym do działania urzadzenia modułem pomiarowym, całość kosztuje ok. 3 tys. złotych i ma tylko trzy wyjścia.

Jak zwykle, polskie przegrywa z zagranicznym ceną - jest bowiem dwukrotnie droższe od wczesniej prezentowanej przeze mnie konstrukcji czeskiej.
Obrazek


Wróć do „Kolektory słoneczne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 20 gości

Gotowe projekty domów