Przegrzanie instalacji solarnej

Kolektory słoneczną pochłaniają energię słoneczną i w inteligentny sposób i zamieniają ją na energię cieplną w naszych domach. Dowiedz się o wadach i zaletach kolektorów.

Moderator: Redakcja e-instalacje.pl

Awatar użytkownika
bachus
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 5014
Rejestracja: 01 sie 2006, 21:33
Lokalizacja: Gdańsk
Re: Przegrzanie instalacji solarnej

autor: bachus » 18 wrz 2014, 18:36

Tomasz_Brzeczkowski pisze:[Jak ktoś nie chce a ma dużo kasy kupuje kolektory.
I tego właśnie nigdy Pan nie zrozumiesz. Jak ktoś ma dużo kasy to jeździ po świecie, a nawet kupi sobie wyspę w ciepłych krajach, kupi dobry samochód, duży dom i ma w doopie Pańskie połajanki, że OZE to beee. A Pan nigdy już poza swój ciasny sklepik nie wyjdzie i tylko zazdrości.

depsol
Początkujący
Początkujący
Posty: 8
Rejestracja: 25 sie 2014, 9:04
Kontaktowanie:
Re: Przegrzanie instalacji solarnej

autor: depsol » 05 lut 2015, 16:21

Piotr Nowik pisze:
depsol pisze:http://www.depsol.pl/pl/technika-solarna/grupa-pompowa-dwudrogowa/fv-70-eu21.html
grupa pompowa zasilana przez panel pv, to jest to po prostu kolejne dobre rozwiązanie - na pewno jeszcze jedną zaleta jest to, że cały system jest niezależny - odłączony od prądu a energia jest produkowana całkowicie za darmo (poza kosztem inwestycyjnym oczywiście)

Pomysł banalnie prosty, więc raczej dobry. Jedynie na co należy w tym pomyśle zwrócić uwagę, to bardzo nieefektywne wykorzystanie energii z modułów. Ten brak efektywności wynika z przeciążania modułów w przypadku słabszych warunkach oświetlania, co powoduje, że na modułach osiągamy prąd zbliżony do prądu zwarcia a napięcie spada do poziomu bliskiego 0, wskutek czego moduły generują zaledwie ułamek swojej mocy nominalnej.

Zatem aby dobrze wykorzystać moduły fotowoltaiczne, należy bardzo dokładnie dobrać ich parametry do wielkości obciążenia - w tym przypadku do realnej mocy pompy (czyli do rzeczywistego poboru przez nią prądu w stanie obciążenia, a nie przy biegu jałowym). Lecz mimo całej staranności w dopasowaniu modułu fotowoltaicznego do obciążenia, nigdy nie osiągniemy stuprocentowego dopasowania, gdyż zmianie ulegają warunki naświetlenia modułów.
Podczas dobrego nasłonecznienia moduły będą prawidłowo obciążane, tym samym moc pobierana przez pompę systemu solarnego zbliżona do mocy maksymalnej możliwej do uzyskania przez masz system fotowoltaiczny.
Jednak średnio zaledwie przez kilka % czasu pracy moc modułów fotowoltaicznych zbliża się do mocy nominalnej. Moc osiągana przez system fotowoltaiczny będzie zazwyczaj wahała się od 20 do 50% mocy nominalnej. W takich sytuacjach odbiornik będzie niedociążony, a cały układ nieefektywny.

Pompa pracować będzie na granicy zatrzymania się, z małą mocą (moc w silnikach spada wraz ze spadkiem napięcia zasilającego mniej więcej w algorytmie kwadratu) a dla modułów taki stan, w którym obciążenie jest większe od jego możliwości wytwórczych prądu, stanowi przeciążenie. Prąd dla modułu będzie bliski prądowi zwarcia, co objawia się znaczącym spadkiem napięcia.

Skutkiem bezpośredniego podłączania paneli fotowoltaicznych do odbiornika, a naszym przypadku do pompy solarnej, jest bardzo nieefektywne wykorzystanie dostępnej mocy modułów oraz niska efektywność pracy odbiornika. Z tego też powodu nie zaleca się stosowania bezpośredniego zasilania urządzeń prądu stałego modułami PV.

W celu ograniczenia strat i uniknięcia skrajnie nieefektywnej pracy modułów PV zasilanie urządzeń prądu stałego modułami PV powinno odbywać się poprzez regulator ładowania.


W połączeniu panel pv (16W) + pompa na prąd stały o to właśnie chodzi że gdy spada wartość nasłonecznienia pompa zaczyna zwalniać. To samo promieniowanie, które pada na ogniwo fotowoltaiczne pada też na kolektor słoneczny. Jeżeli panel produkuje mniej prądu w tym samym czasie kolektor produkuje mniej ciepła. Przepływ spada wiec płyn ma czas żeby się dogrzać.

Ten sam efekt jest w sterownikach z funkcją płynnej regulacji obrotów pompy: gdy temperatura na kolektorze zbliża się do minimalnego poziomu (różnicy temp pomiędzy kolektorem a zasobnikiem) pompa zwalnia obroty zmniejszając przepływ na instalacji a to utrzymuje temperaturę w obiegu na odpowiednim poziomie.

W grupie pompowej zasilanej z panelu pv dzieje się to samoczynnie sterownikiem jest słońce ;)

Rozwiązanie to sprawdza się dobrze wiem bo sam to zakładałem.

tyga33
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 644
Rejestracja: 21 kwie 2015, 8:01
Re: Przegrzanie instalacji solarnej

autor: tyga33 » 10 mar 2017, 8:48

Dobre mam zdanie o płynach do instalacji grzewczych jakie produkuje Sunex. Stosuję ich płyn solarny do kolektorów płaskich i naprawdę sobie chwalę. Jest wydajny, skuteczny, nie trzeba płacić za niego jakiś kolosalnych pieniędzy tak jak za wiele konkurencyjnych koncentratów. Mam w planie zainwestować za jakiś czas w ich inhibitor korozji bo też ponoć mają na dobrym poziomie.

szari
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 2148
Rejestracja: 05 wrz 2013, 9:15
Re: Przegrzanie instalacji solarnej

autor: szari » 10 mar 2017, 17:17

tyga33 pisze:Dobre mam zdanie o płynach do instalacji grzewczych jakie produkuje Sunex. Stosuję ich płyn solarny do kolektorów płaskich i naprawdę sobie chwalę. Jest wydajny, skuteczny, nie trzeba płacić za niego jakiś kolosalnych pieniędzy tak jak za wiele konkurencyjnych koncentratów. Mam w planie zainwestować za jakiś czas w ich inhibitor korozji bo też ponoć mają na dobrym poziomie.

Glikol to glikol, to tak jakby porównywać wódę Sobieskiego i Wyborową i pisać o wyższości jednej nad drugą, tylko glikolu nie pijemy i nie mamy po nim kaca. A reklamowanie glikolu firmy "krzak" i pisanie że jest lepszy nie wróży nic dobrego.
Tomasz_Brzeczkowski pisze:Przyczyną smogu w Polsce jest wentylacja grawitacyjna

Canvas
Początkujący
Początkujący
Posty: 5
Rejestracja: 21 mar 2018, 11:04
Re: Przegrzanie instalacji solarnej

autor: Canvas » 22 mar 2018, 9:09

Płyn do instalacji grzewczych jakiego dotychczas używałem i jaki mogę polecić, to
glixoterm EKO który skutecznie zabezpiecza układ przed zamarzaniem i przegrzewaniem się, zabezpiecza układ przed korozją. Płyn zamówiłem za pomocą strony https://organika.com.pl/o-nas/aktualnos ... nstalacji/ już jakiś czas temu, użyłem go już 3 razy, z każdym użyciem byłem zadowolony, tak więc szczerze zachęcam do przetestowania jeśli zależy wam na tym, aby układ w waszej instalacji wytrzymywał lata.


Wróć do „Kolektory słoneczne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 19 gości

Gotowe projekty domów