Ostrzeżenie przed programem PROSUMENT!

Kolektory słoneczną pochłaniają energię słoneczną i w inteligentny sposób i zamieniają ją na energię cieplną w naszych domach. Dowiedz się o wadach i zaletach kolektorów.

Moderator: Redakcja e-instalacje.pl

Czy robisz instalację fotowoltaiczną?

W programie PROSUMENT
0
Brak głosów
Z własnych środków, w ramach Ustawy OZE
2
100%
 
Liczba głosów: 2

Hermasz
Początkujący
Początkujący
Posty: 15
Rejestracja: 29 lis 2015, 12:46
Re: Ostrzeżenie przed programem PROSUMENT!

autor: Hermasz » 03 gru 2015, 11:56

bardzo podoba mi się pana założenie. Niestety sam już próbowałem naprawić żonie pralkę wskutek czego ... zamiast wydać na naprawę 200 zł, kupiliśmy nową pralkę za 1600 zł. Także takie porady nie są niestety dla każdego. Również z fotowoltaiką montowaną i składaną samodzielnie, podejrzewam że ponad 60% osób może knocić zamiast robić to prawidłowo. oczywiscie osoby, które mają smykalkę szczerze podziwiam żeby nie było

Piotr Nowik
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 1290
Rejestracja: 20 sie 2014, 13:21
Kontaktowanie:
Re: Ostrzeżenie przed programem PROSUMENT!

autor: Piotr Nowik » 07 gru 2015, 8:56

Racja. Łatwo mi się mówi: "Zrób to sam", nie biorąc pod uwagę, że ktoś może nie mieć zielonego pojęcia o danej rzeczy i jest wręcz skazany na korzystanie z usług fachowców.

Lecz moje zachęty mogą stanowić motywację do nauki. Chodzi mi o to, że ja, jak czegoś nie wiem, to szukam w Intenecie i staram się nauczyć. Co ciekawe, nawet z fotowoltaiką wiele ostatnio poznałem, co wpływa na podejmowane w ostatniej chwili decyzje (kończe u siebie na dachu budowę instalacji PV). Mimo, iż z prądem jestem "za pan brat" od dzieciństwa, to jest to dziedzina bardzo szeroka. W mojej młodości grzebałem np. w telewizorach lampowych, o których dzisiaj nikt już nie słyszał. Oczywiście, były tez tranzystory i układy mikroprocesorowe ale nie istniała wówczas fotowoltaika. I choć teoretycznie jest ona prosta - ot zwykłe źródło prądu, dwa kabelki plus-minus i skrzyneczka z przetwornicą (a można i bez niej na niskim napięciu) - to dużo musiałem czytać i dociekać, by poznać wszelkie niuanse z nią związane.

Rzeczywiście, niejeden biorąc się za cokolwiek, w tym i za fotowoltaikę, może "spieprzyć" albo nie zrobić tego optymalnie. Jednak nadal zachęcam każdego do samodzielności, na tyle, ile tylko się da.

Konsultant Viessmann
Zaawansowany
Zaawansowany
Posty: 472
Rejestracja: 25 paź 2015, 9:14
Re: Ostrzeżenie przed programem PROSUMENT!

autor: Konsultant Viessmann » 08 gru 2015, 11:04

Piotr Nowik pisze:Każdy inny, który samodzielnie sobie zamontuje instalację PV, nie ma obowiązku skorzystania z płatnych usług instalatora OZE. Czyli wszystko nadal bez zmian. Więcej zapłacą jedynie biorący kredyt w programie Prosument - bo taki certyfikat przecież kosztuje. Kandydat na niego musi wykupić kurs, co często wiąże się z dodatkowymi kosztami na zakwaterowanie i wyżywienie poza domem. Do tego opłata za egzamin i wtdanie certyfikatu. Kilka tysięcy na to śmiało może pójść. Potem taki instalator musi to sobie szybko na klientach odbić. Biznes się ma kręcić.Dobrze, ale jeżeli sobie zamontujesz sam taką instalację i nie masz uprawnień, albo ktoś kto to wykonuje nie ma uprawnień to i tak nie głosisz tego do zakładu energetycznego. A wtedy ani z taryf gwarantowanych, net meteringu nie możesz korzystać.
Pozostaje tylko wyspowa instalacja.
Magazynowanie energii (akumulatory, pompy ciepła, maksymalizacja zużycia w czasie rzeczywistym).

Awatar użytkownika
bachus
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 4993
Rejestracja: 01 sie 2006, 21:33
Lokalizacja: Gdańsk
Re: Ostrzeżenie przed programem PROSUMENT!

autor: bachus » 08 gru 2015, 12:13

Konsultant Viessmann pisze:

Dobrze, ale jeżeli sobie zamontujesz sam taką instalację i nie masz uprawnień, albo ktoś kto to wykonuje nie ma uprawnień to i tak nie głosisz tego do zakładu energetycznego. A wtedy ani z taryf gwarantowanych, net meteringu nie możesz korzystać.

Koszt podstemplowania przez elektryka z uprawnieniami to 50-150 zł.

Piotr Nowik
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 1290
Rejestracja: 20 sie 2014, 13:21
Kontaktowanie:
Re: Ostrzeżenie przed programem PROSUMENT!

autor: Piotr Nowik » 08 gru 2015, 13:50

Konsultant Viessmann pisze:Dobrze, ale jeżeli sobie zamontujesz sam taką instalację i nie masz uprawnień, albo ktoś kto to wykonuje nie ma uprawnień to i tak nie głosisz tego do zakładu energetycznego. A wtedy ani z taryf gwarantowanych, net meteringu nie możesz korzystać.

W moim ZE wymóg pieczątki instalatora jest tylko formalny i znam osobę, której wniosek został przyjęty bez pieczątki. W ostateczności zmuszą mnie do zapłacenia jakiemuś elektrykowi 200 zł. za przyłożenie pieczątki. Absurd, ale w takim świecie żyjemy.

Pewne jest jedno, że jak sam sobie coś zamontuję, to zrobię to dobrze, a jeśli coś spieprzę, to raczej wiem, gdzie. Wolę miec świadomość pewnych niedociągnięć (często związanych z oszczędnościami na funduszach), by to móc w przyszłości poprawić, niż żyć w błędnym często przekonaniu, że fachowiec w dwa dni zamontował mi instalację PV idealnie.

Ja na przykład 26 haków pod dachówkę betonową montowałem na spokojnie przez wiele dni. Wiadomo, że instalatorzy PV jak ognia unikają takich dachów. Wszyscy wolą dachy pokryte blachą albo płaskie. Przy dachówce właściwie jest to praca dla dekarza a nie elektryka. Nie tylko montowałem haki ale partiami ściągełem większość dachówek - wyłącznie po to, by je od nowa mocniej (przy pomocy haczyków każdą) zamontować. DO tego dochodzi szlifowanie dachówek w miejscach przejścia haków...
Już to widzę, jak firma, nawet w kilka osób montuje haki do dachówkowego dachu poprawnie, czyli bez osłabienia mocować dachówek. Wiem, że przynajmniej tę częśc zrobiłem najlepiej, jak tylko mogłem, specjalnie zakupując 200 sztuk haczyków do mocowania dachówek. Z tej liczny zostało w pudełku likanaście.

Konsultant Viessmann
Zaawansowany
Zaawansowany
Posty: 472
Rejestracja: 25 paź 2015, 9:14
Re: Ostrzeżenie przed programem PROSUMENT!

autor: Konsultant Viessmann » 09 gru 2015, 12:55

Piotr Nowik pisze:W moim ZE wymóg pieczątki instalatora jest tylko formalny i znam osobę, której wniosek został przyjęty bez pieczątki. W ostateczności zmuszą mnie do zapłacenia jakiemuś elektrykowi 200 zł. za przyłożenie pieczątki. Absurd, ale w takim świecie żyjemy.

Szczerze mówiąc,nie ma się czym chwalić, że nie respektowane są odgórne przepisy. No ale tak... słuszna uwaga, że w takim kraju żyjemy... samowolka budowlana to coś powszechnego.
Druga strona tego rynku to to, że jest on bardzo młody i o doświadczonych instalatorów systemów fotowoltaicznych trudno, choć można już takich spokojnie znaleźć.

marekzzabek
Zaawansowany
Zaawansowany
Posty: 401
Rejestracja: 22 kwie 2014, 15:39
Re: Ostrzeżenie przed programem PROSUMENT!

autor: marekzzabek » 09 gru 2015, 19:51

czy ostrzeżenie tego programu dotyczy generalnie, czy wykorzystywania przy zakupie kolektorów? podobnie jest etż coś takiego jak kawka i ryś - w sensie programy dotacyjne

Piotr Nowik
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 1290
Rejestracja: 20 sie 2014, 13:21
Kontaktowanie:
Re: Ostrzeżenie przed programem PROSUMENT!

autor: Piotr Nowik » 10 gru 2015, 0:27

Konsultant Viessmann pisze:Szczerze mówiąc,nie ma się czym chwalić, że nie respektowane są odgórne przepisy. No ale tak... słuszna uwaga, że w takim kraju żyjemy... samowolka budowlana to coś powszechnego.
Druga strona tego rynku to to, że jest on bardzo młody i o doświadczonych instalatorów systemów fotowoltaicznych trudno, choć można już takich spokojnie znaleźć.

Z elektroniką mam do czynienia od siódmej klasy szkoły podstawowej. W pewnym okresie parałem się nią także zawodowo. Ale to szeroka dziedzina, która stale się rozwija, więc nie ukrywam tego, że nawet ja (przymierzając sie do budowy instalacji PV) tak proste rzeczy, jak połączenie dwóch kabelków z panela PV pod inwerter szczegółowo analizowałem. Pytań, nauki i wiedzy nigdy nie za wiele.

Zastrzeżenia mam jedynie do użycia słowa "samowolka". Raz, że to, co robię w swoim domu, to moja sprawa. Dwa, że żaden "fachowiec", mieniacy się elektrykiem, tylko dlatego, że ma jakiś papierek (który nota bene ja równiez kiedyś miałem ale uprawnień SEPowskich nie odnawiałem, bo nie jest mi to od lat do niczego potrzebne) nie będzie nigdy w moich oczach autorytetem. Pieczątka od takiego "fachowca" (w końcu nie za darmo mi ją przyłoży) potrzebna mi jest jedynie do podtarcia się.

Ps. Mój cięty język nie jest skierowany personalnie do Pana Konsultanta Viesmmanna. Po prostu wściekłem się na myśl, że jakiś przygłup "elektryk" miałby się mienić mądrzejszy akurat w tym, co ja również albo i może lepiej od niego znam - tylo dlatego, że ma wyrobioną pieczątkę.
Ostatnio zmieniony 10 gru 2015, 1:12 przez Piotr Nowik, łącznie zmieniany 1 raz.

Piotr Nowik
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 1290
Rejestracja: 20 sie 2014, 13:21
Kontaktowanie:
Re: Ostrzeżenie przed programem PROSUMENT!

autor: Piotr Nowik » 10 gru 2015, 1:10

marekzzabek pisze:czy ostrzeżenie tego programu dotyczy generalnie, czy wykorzystywania przy zakupie kolektorów? podobnie jest etż coś takiego jak kawka i ryś - w sensie programy dotacyjne

Chodzi nie o kolektory solarne ale głównie o fotowoltaikę. Wprawdzie program Prosument uwzględnia również instalacje solarne ale przy zupełnie mizernym dofinansowaniu, co powoduje, że lepiej o tej opcji zapomnieć.

Patrząc z perspektywy czasu nie zamierzam szczególnie upierać sie przy zdaniu wyrażonym na początku tego wątku. Wielu ludzi chcących z rożnych względów zainwestować w źródła odnawialne, nie ma za bardzo innego wyjścia, jak skorzystanie z ww. programu. Cała rzesza ludzi jest bowiem skazana na fachowców, a także na banki. Nie moge oczekiwać, by każdy, tak jak ja, robił sobie wszystko samodzielnie. Ja również wiele informacji w Internecie szukam, czyli uczę się na bieżąco. Również mam ograniczenia finansowe i nieraz myślałem o kredycie... na szczęście, tylko myślałem.
Najlepsze w Prosumencie wydaje się własnie kredytowanie, bo największym problemem dla wielu ludzi sa finanse. Lecz, gdy przyjdzie co do czego i bank doliczy wszelkie marże, prowizje i koszty obsługi konta, ubezpieczenia kredytu, gwarancje w postaci np. zastawu hipotecznego, itp... to może się okazać, że tak pięknie brzmiące oprocentowanie w wysokości 1 jest fikcją.

Piotr Nowik
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 1290
Rejestracja: 20 sie 2014, 13:21
Kontaktowanie:
Re: Ostrzeżenie przed programem PROSUMENT!

autor: Piotr Nowik » 10 gru 2015, 1:51

Konsultant Viessmann pisze:Druga strona tego rynku to to, że jest on bardzo młody i o doświadczonych instalatorów systemów fotowoltaicznych trudno, choć można już takich spokojnie znaleźć.

Już kiedyś o tym pisałem, więc powtórzę. Przymierzając się do fotowoltaiki u siebie, nie szczędziłem czasu na zadawanie pytań. Wiedza zawarta w Internecie to jedno. Ale bezpośredni kontakt z ludźmi z branży jest nieoceniony. Poza licznymi telefonami po Polsce, nawiedziłem bodajże wszystkie lokalne firmy w Trojmieście, jakie udało mi się namierzyć. Czasami były to jedynie zwykłe odwiedziny (ale zawsze rozmowa schodziła na właściwe tematy). Innym razem przychodziłem z konkretnym zapytaniem, w tym o sporządzenie oferty.
Zapraszałem także chętnych do siebie. Nie czyniłem tego perfidnie, gdyż z początku nie wykluczałem całkowicie tego, że w części albo nawet w całości zlecę prace wykonawcze jakiejś firmie.
Jednak faktem jest, iż specjalnie nie zdradzałem się ze swoją wiedzą, bo to nie ja miałem się nią przechwalac, tylko ci, do których udawałem się, by zasięgnąc języka albo ci, którzy do mnie przyjeżdżali na tak zwany audyt - to oni mieli mówić.

Już kiedyś o tym pisałem, więc powtórzę. Na te liczne grono "fachowców" od fotowoltaiki, z jakimi miałem do czynienia, tylko dwóch okazało się rzeczowych i otwartych na różne opcje. Reszta, nawet jak się znała na prądzie (bo przeciez nie mam namacalnych podstaw, by negowac ich kwalifikacji), to wciskała mi kit, albo że najlepsze jest własnie to, co oni mi oferują.

Technologia cienkowarstwowa? Zapomnij. Okazywało się, że niektórzy z nich sami nie za bardzo wiedzieli, co to. Monokrystkaliczne? A po co? Te ich polikrystaliczne są najlepsze, bo cała Polska je montuje (podobnie jak kolektory solarne płaskie). I tak dalej.

Nalepszy był taki, który chciał mnie podejść psychologicznie: Najpierw przedstawił mi swoje "doświadczenie", że niby ma klientów VIP-owskich (bym i ja poczuł się w tym doborowym towarzystwie i potrząsnął sakiewką), którzy zlecają mu prace w ciemno, gdzie o nic nie muszą się martwić, o niczym decydowac, bo on wszystko zrobi... oczywiście - jak się w dalszej części rozmowy okazał - na chińszczyźnie, bo Chińczycy mają wieloletnie doświadczenie (z czym akurat jestem w stanie się zgodzić). Cena oczywiście standardowa - 24 tys. za 3kWp. A na odchodne dodał, że za projekt jeszcze 500 zł. bo on mi zrobi projekt, a ja z nim polecę do konkurencji...
Nawiasem mówiac taki projekt to na dwóch, a jak ktoś się streszcza i jest sprytnym pisarzem, to na jednej kartce papieru można zmieścić. Żadna sztuka wypisac parametry falownika, policzyć ilośc paneli, podsumowac moc i dopisac, że to jest jednofazowe i na 230 V, plus jakiś mały schemacik kreskowo-blokowy.

Piotr Nowik
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 1290
Rejestracja: 20 sie 2014, 13:21
Kontaktowanie:
Re: Ostrzeżenie przed programem PROSUMENT!

autor: Piotr Nowik » 10 gru 2015, 2:00

Dodam, że ci od izraelskiej Solar Edge, ktorzy sa z Poznania, też się znają na rzeczy, jako praktycy i teoretycy. Miałem z nimi styczność całkiem niedawno, stąd nie ująłem ich w poprzednim poście.

A więc trzech, którzy się znają, a reszta? Współczuję ich klientom.

Awatar użytkownika
bachus
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 4993
Rejestracja: 01 sie 2006, 21:33
Lokalizacja: Gdańsk
Re: Ostrzeżenie przed programem PROSUMENT!

autor: bachus » 10 gru 2015, 9:28

Piotr Nowik pisze:Cała rzesza ludzi jest bowiem skazana na fachowców,

A to może pokazać krok po kroku jak należy taką instalację wykonać, od projektu do odbioru.

Piotr Nowik
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 1290
Rejestracja: 20 sie 2014, 13:21
Kontaktowanie:
Re: Ostrzeżenie przed programem PROSUMENT!

autor: Piotr Nowik » 10 gru 2015, 12:23

Już teraz w Internecie jest wiele porad, przykładów i dyskusji na różnych forum. Jak później znajdę czas, to może i ja coś od siebie stworzę (np. mały portal www na ten temat). Choć nie chcę stawiać się w pozycji wszechwiedzącego, to zawsze komuś moje rady mogą być przydatne. Po tym, co już na dachu swego domu zrobiłem, czuję się zupełnie raźnie w temacie fotowoltaiki - bo zupełnie co innego wiedzieć coś teoretycznie, a co innego przejść praktyczną lekcję przykręcania każdej śrubki i kabelka.

Lecz problem z tymi "skazanymi" na fachowców nie leży po stronie braku dostępu do wiedzy. Rzecz w tym, że ludziom się nie chce uczyć. Ludzie prądu też się panicznie boją. Samo zaś ogarnięcie elektryczności wymaga nieco abstrakcyjnego myślenia. Płynącego prądu przecież nie widać. Trzeba go sobie w głowie wyobrazić. Więc tak, jak ja nigdy np. nie będę rzeźbiarzem, to inni nie będą elektrykami, chyba, że takimi, którzy skaczą przez płot stocznii.... no, ale do tego wymagane były podobno uprawnienia na 24V. :-)

Awatar użytkownika
bachus
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 4993
Rejestracja: 01 sie 2006, 21:33
Lokalizacja: Gdańsk
Re: Ostrzeżenie przed programem PROSUMENT!

autor: bachus » 10 gru 2015, 13:10

Piotr Nowik pisze:Samo zaś ogarnięcie elektryczności wymaga nieco abstrakcyjnego myślenia. Płynącego prądu przecież nie widać.

Czy ja wiem, czy aż tak abstrakcyjnego?
Swego czasu musiałem synowi wytłumaczyć jak to się dzieje, w instalacji podłączonej do sieci prąd produkowany przez baterie najpierw jest zużywany przez urządzenia w tym budynku a niezużyta część a wyprodukowana przez te baterie jest "pompowana" do sieci. Z tym problemem tłumaczenia nie miałem kłopotu a i też abstrakcyjnie tego nie tłumaczyłem.

Piotr Nowik
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 1290
Rejestracja: 20 sie 2014, 13:21
Kontaktowanie:
Re: Ostrzeżenie przed programem PROSUMENT!

autor: Piotr Nowik » 10 gru 2015, 22:04

Bardzo dobrze można pojąć prąd jako układ hydrauliczny. Woda w zbiorniku to swego rodzaju ładunek elektryczny i pojemność. Woda w zborniku postawiona wysoko, to potencjał, czyli napięcie. Za napięcie robić może również ciśnienie w obiegu wodnym. Płynąca woda, to prąd. Rura to przewód. Zawężenie rury to opornik. Zawór regulowany to potencjometr. Pompa może robić za baterię czy prądnicę prądu stałego. Zawór zwrotny to taka dioda, przepuszczająca w jednym kierunku. Dziurawa rura to uszkodzenie izolacji. Niweielka nieszczelność z której sączy się woda to prąd upływu.

Układ hydrauliczny posiada obrazowo wiele wspólnych cech porównawczych. Nie da się tylko przy jego pomocy przedstawić bardziej złożonych zjawisk elektrycznych.


Wróć do „Kolektory słoneczne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość

Gotowe projekty domów