Kolektory słoneczne czy warto?

Kolektory słoneczną pochłaniają energię słoneczną i w inteligentny sposób i zamieniają ją na energię cieplną w naszych domach. Dowiedz się o wadach i zaletach kolektorów.

Moderator: Redakcja e-instalacje.pl

szari
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 1798
Rejestracja: 05 wrz 2013, 9:15
Re: Kolektory słoneczne czy warto?

autor: szari » 11 wrz 2013, 13:33

Tomasz_Brzeczkowski pisze:
Skąd mam Ci wymyślać kWh?
Żeby konkretnie pisać o tym jaki system jest bardziej ekonomiczny, jaki system zużywa mniej kWh - to trzeba te dane znać!
jak mam prysznic i baterie bezdotykowe, bo oszczędzam też i wodę ( 14złm3 czyli drożej niż grzanie prądem) Podał Pan 520 zł
za tę kwotę podgrzeje Pan w zasobniku zintegrowanym z ppci w ciągu roku 70m3 wody.
Koszt zasobnika np 150 l 6000zł 300 l - 7000zł

Kolektory słoneczne w naszym klimacie to chory pomysł.
Kolejna kwestia - to w domach izolowanych nie da się założyć centralnego ogrzewania - to jak ogrzać wodę zimą? Czy może zwalczać izolowanie domów?


Ja nie piszę o tym jaki jest najbardziej ekonomiczny system bo to już pisałem:
- woda ze strumyka
- CW z gałązek
- CWU od sąsiada


Ty piszesz że masz baterie bezdotykowe ma to sens jak masz przepływowy podgrzewacz wody, ja sadzam dupsko do wany i się kąpie Ty możesz o tym tylko pomarzyć .

Czy Grecy, Włosi też mają poronione pomysły na dachach montując na czarno pomalowane beczki?

Dla mnie chorym pomysłem jest budowanie domów samowystarczalnych koszt takiej budowy przewyższa zdrowy rozsądek a i tak w zimę dupę mi w tym domu przewieje.
Podobnie jak montowanie armatury bezdotykowej i oszczędzanie ciepłej wody ( ile zapłaciłeś za armaturę i ile byś za do ogrzał ciepłej wody ).
Jak ktoś chce na siłe oszczędzać to jak w wiadomościach można jeszcze przeterminowaną szamę ze śmietników przysklepowych wyjmować.

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24178
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa
Re: Kolektory słoneczne czy warto?

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 12 wrz 2013, 9:13

Dokładnie o tym piszę, że by inwestycja w kolektory miała sens - musimy zużywać ogromne ilości wody ( choć już dziś zasobnik z ppci daje taniej wodę w skali roku)
Ponieważ budowa domu izolowanego (0-20kWh/m2 rocznie ) nie jest droższa od zwykłego ogrzewanego gazem lub paliwem stałym, dlatego takie opinie
Dla mnie chorym pomysłem jest budowanie domów samowystarczalnych koszt takiej budowy przewyższa zdrowy rozsądek
Uważam, za zwykłe OSZOŁOMSTWO.

Kolektory słoneczne nadają się tylko do złego i energochłonnego budownictwa - propagowanie złego budownictwa, tylko po to by sprzedać kolektory, to czyste szkodnictwo!!!

szari
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 1798
Rejestracja: 05 wrz 2013, 9:15
Re: Kolektory słoneczne czy warto?

autor: szari » 12 wrz 2013, 11:46

Tomek wydaje mi się że wszystkim próbujesz wpoić do głowy swój własny światopogląd aby budować domu ekologiczne które zużywają jak najmniej energii.
Przypomnę Ci że żyjemy w Polsce gdzie z dziada, pradziada palimy w piecach węglem i skoro jest zima to ma być zimno i gdzie jeszcze niespełna 35 lat temu mało kto na wioskach miał ocieplony dom styropianem. Teraz gdy ocieplanie stało się standardem, musimy poczekać kolejne 20 lat zanim dorośniemy do tych ekologicznych domów lub innych rozwiązań.

I chciałbym przypomnieć Ci to żę Polacy budują dobrze a Ty starasz się im i nam wpakować do głów że to Twoja wersja jest poprawna i ku niej mamy się kierować. Otóż nie... błąd "Polak mądry po szkodzie" w tym Twoim przypadku raczej nie sprawdzi się.
Zgodnie ze wszystkimi znakami na niebie i ziemi próbujesz nam sprzedać niesprawdzony produkt (ekodom) w naszym klimacie gdzie kolejny raz Ci powtarzam jest zima ma być zimno i mam mieć na tę zimę węgiel/inne paliwo stałe.
Jak myślę o ekodomu gdzie nawet okna nie można otworzyć bez ówczesnego przestudiowania bilansu zysku i strat ( kWh ) to powiem Ci że w du*pie mam taki ekodom, dom buduje dla siebie i dla Własnej wygody nie po to aby nabijać kieszeń takim jak Ty propagującym rozwiązania pt. ocieplić dach 50 cm warstwą waty, ściany przynajmniej 30 cm warstwą styropianu.

Przekonaj mnie że mam taki dom wybudować i że mam kupić 3x więcej waty na ocieplenie i 2 x więcej styropianu. A i tak będę MUSIAŁ ogrzewać ten dom!

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24178
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa
Re: Kolektory słoneczne czy warto?

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 12 wrz 2013, 11:59

Przypomnę Ci że żyjemy w Polsce gdzie z dziada, pradziada palimy w piecach węglem


http://www.youtube.com/watch?v=cmIvC8iguX4
miał ocieplony dom styropianem.
Ocielenie styropianem to nie izolowanie!!! Ściana odprowadzi ciepło do ziemi a styropian gromadzi wodę i chroni dom przed zyskami ze słońca.

Indiana
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 1455
Rejestracja: 25 paź 2008, 19:36
Re: Kolektory słoneczne czy warto?

autor: Indiana » 14 wrz 2013, 11:47

Miszcz Tomasz i tak nic z tego nie rozumie..... Nie jest w stanie pojąć, jak możemy być tak strasznie nieoszczędni i nalewać sobie wody do wanny (x4 osoby codziennie), przecież jemu wystarczy 30sekund prysznica raz na tydzień.... A już kompletnie nie zauważa tego co wie każdy każdy użytkownik sprzedawanych przez niego i chamsko promowanych bojlerów elektrycznych - ile wynosi miesięczny, dodatkowy rachunek za prąd, i to przy oszczędnym korzystaniu z wody.
Miszczowi TB teoretycznie wychodzi 15zł, a nam praktycznie wychodziło 150-200zł :lol:
Jeszcze gorzej mają ludzie z kotłami węglowymi (to jest 50% budynków w Polsce) - do kosztów spalonego ze śmiesznie niską sprawnością węgla dochodzą koszty codziennej obsługi kotła. W takich domach kolektory są idealnym rozwiązaniem i doskonale się sprawdzają.

Jeszcze co do wysuwanej tezy, jakoby TB promował jakieś budownictwo energooszczędne - nigdy w życiu nawet nie stał obok budowy domu pasywnego, natomiast z braku roboty wypisuje w kółko te same bzdury od 5 lat. Wszystkie jego "odkrycia" i "prawdy objawione" wzięły początek w tym, że docieplił sobie kontenerek w którym ma firmę styropianem od środka (bo inaczej się nie da ocieplić kontenera), i wstawił klimatyzatorek z funkcją PC. Kto by pomyślał, że na podstawie takiego "doświadczenia" zawodowego można wypisać kilkadziesiąt tysięcy durnych postów :lol:

szari
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 1798
Rejestracja: 05 wrz 2013, 9:15
Re: Kolektory słoneczne czy warto?

autor: szari » 16 wrz 2013, 7:45

Niestety dokładnie takie same wrażenie o TB odniosłem.

Nie wiem może TB jest starym kawalerem i dla niego 30 sek prysznic wystarczy tylko później w firmie może być trochę nieprzyjemnie i może właśnie stąd mały ruch w interesie ;)
Bo jakoś nie widzę TB w roli opiekuńczego ojca który swojemu małemu dziecku mówi aby wzięło prysznic zamiast popluskało się w wannie bo tata udaje że oszczędza a jeszcze lepiej córeczko jeśli podczas brania prysznica byś jeszcze zęby umyła. A Tata w tym czasie umyje naczynia w deszczówce.

Przyznam że przyglądałem się jak ocieplali mi dom i garaż jednak do ekspertów to bym się nie zaliczał, nawet więcej widziałem jak montowali mi klimę z PC wraz z inverterem i "dupy nie urywa". Fakt TB jest ode mnie większym ekspertem ale jakoś nie powierzył bym mu prac przy moim domu bo zamiast domu wykopał by mi jamę w ziemi głęboką na parędziesiąt metrów bo pod ziemią to ciepło i nie trzeba ogrzewać - a na upartego to nawet nie trzeba ścian stawiać wystarczy namiot.
A na miejscu domu postawił panele słoneczne i małą turbinę wiatrową + 30 aku żelowych aby zmagazynować energię.
Ale jak to mówią jedni lubią jak im nogi śmierdzą a inni jak im grają cyganie.

Ale nie odbiegając daleko od tematu najświeższe wieści z frontu walk z kolektorami.

W dzień kiedy słońce delikatnie przebija się przez chmury kaloryfery i tak są ciepłe mają około 40 stopni. Kolektory już chodzą jednak jeszcze sterownik nie został wpięty w swoje miejsce na korytarzu tylko wisi w piwnicy.
Przeprowadzka coraz bliżej, pierwsze testy pieca wykazały że w 1,5h ogrzeje bufor 300l do 55 stopni.
Niestety nie wszystkie kolektory "grzeją" kilka większych drzew delikatnie zasłania solary w niektórych godzinach.
Tuje to chyba można samemu ściąć? A o iglaki składa się jakieś papiery aby dostać pozwolenie? ktoś posiada może taką wiedzę?

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24178
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa
Re: Kolektory słoneczne czy warto?

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 16 wrz 2013, 7:58

Rzeczą normalną jest, że gdy brakuje argumentów - zaczyna się pisać o osobie.
Nie zmienia to faktu, że kolektory słoneczne w naszym klimacie opłacają się instalatorom i producentom a montują je ludzie naiwni i nie umiejący liczyć.
Gdyby kolektory miały sens ekonomiczny nie trzeba by ich dotować .
O naiwności montujących świadczy fakt, że nawet nie wiedzą ile kWh wychodzi im rocznie za cwu
Jak wiem Panie szari, że będzie Pan bronił, bo kto chce wyjść na głupca?

szari
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 1798
Rejestracja: 05 wrz 2013, 9:15
Re: Kolektory słoneczne czy warto?

autor: szari » 16 wrz 2013, 8:35

Tomaszu ale kolega przedstawił Cię w zupełnie innym świetle i to bardzo wiele wniosło do tematu. Jakoś wcześniej nie pisałeś jakie masz doświadczenia w budownictwie, a jedyne argumenty jakie posiadasz to "podaj kWh i m3". Widzę że nie rozumiesz jak się do Ciebie pisze lub masz problem z przyswajaniem informacji więc napiszę raz jeszcze wielkimi literami kluczowy argument: BOM JEST W TRAKCIE BUDOWY / REMONTU nie ma nawet drzwi wejściowych tylko rolę drzwi robi wiatrołap. W tej chwili potrzebne jest jakieś 100000kWh/m2 niezbędnych do ogrania bo jak pisałem nie ma drzwi ;)
I co sobie nagrzejemy i tak wyleci przez otwarte okna i brak drzwi.
Co do ilości cwu mam jej aż za wiele efektem tego jest to że boiler musiał zostać zakopany w piwnicy w wannie zrobionej z odpornej blachy kwasowej - teren podmokły i miałem w piwnicy wodę po kostki więc wody mam aż nadto.

Nasze argumenty do Ciebie nie docierają i Twoje traktujemy tak że jednym uchem wpada, drugin wylatuje 0 wniosków. Pisałem raz jeszcze Twoje PC też dotują i jedyny kontrargument był taki że dotują tylko stare PC bo te nowe to ach i och miód i orzeszki.
Nie muszę bronić solarów one bronią się same wystarczy wyjechać z Warszawy i popatrzeć co znajdziemy na dachach budynków solary czy PC.
Ludzie naiwni nie muszą liczyć... liczą na siebie i pracw biorą w swoje ręce a nie opowiadają bajeczki o tym że PC u Ciebie w baraku bierze 280W.

Tymczasem pozostawiam Cię w świecie marzeń i gdybań pisz dalej o tej swojej instalacji przyjdą pierwsze przymrozki to porozmawiamy.

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24178
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa
Re: Kolektory słoneczne czy warto?

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 16 wrz 2013, 9:20

Ludzie naiwni nie muszą liczyć... liczą na siebie i pracw biorą w swoje ręce a nie opowiadają bajeczki o tym że PC u Ciebie w baraku bierze 280W

Pomy ciepła to moja konkurencja - nie sprzedaje ich.
A po to by nie pisać bzdur - zamontowałem sobie taka w sklepie a potem w mieszkaniu - zapraszam gdy będą mrozy. 280W brała przy -23 na zewnątrz i +22 wewnątrz.
A zasobnik z ppci sprawdził u Siebie Pan Bolesław - i juz ma o kolektorach podobne zdanie do mojego!
Jak można twierdzić, że coś ma ekonomiczny sens jak nie wiemy ile rocznie wychodzi kWh na cwu???

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24178
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa
Re: Kolektory słoneczne czy warto?

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 16 wrz 2013, 9:55

O naiwności!!! To aż niewiarygodne.
- gdy operator telefonii komórkowej sprzedaje jakaś nokie lumie za 1 zł +23% VAT - to nie znaczy, ze ona jest tyle warta. W/w operator odbierze sobie dotacje w abonamencie.
- gdy sprzedawca gazu płynnego oferuje nam zbiornik na gaz za 1zł +23% VAT - to nie znaczy, ze zbiorniki ma takie tanie. Odbije sobie to na rachunkach za dostarczony gaz
-jeżeli sprzedawca energii, dotuje kolektory słoneczne - to wiadomo, że odbije sobie sprzedając gaz czy węgiel ( bo nie spotkałem przypadku, by ktoś kto ma ogrzewanie niecentralne zamontował sobie kolektory)

szari
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 1798
Rejestracja: 05 wrz 2013, 9:15
Re: Kolektory słoneczne czy warto?

autor: szari » 16 wrz 2013, 10:15

- jeśli sprzedawca dotuje Pompy Ciepła to wiadomo że operator elektryczny odbije sobie sprzedając prąd i dystrybucję tego nośnika energii. Bo nie spotkałem nikogo kto montuje PC nie mając prądu w domu ;)

Wiesz też mam w mieszkaniu klimatyzację z PC ale nie znam nikogo kto mając ogrzewanie miejskie wliczone w czynsz odpala jeszcze PC po to aby ogrzać ogrzewane już mieszkanie ;)
Co innego w pracy jeśli masz barak ocieplony od wewnątrz nie masz alternatywy do ogrzania "kańciapy" możesz kupić termowentylator ale on ciągnie od cholery prądu i niewiele daje ciepła.
Możesz kupić farelkę też nie ogrzejesz więc koło się zamyka albo grzanie gazem albo PC. Więc to raczej nie świadomy wybór a raczej przymus ogrzania miejsca pracy byle czym byle było ciepło.
Podobnie jak instalowanie boilera do ogrzania cwu wystarczy przepływowy ogrzewacz ale tu znów należy odróżnić oszczędność od funkcjonalności.

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24178
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa
Re: Kolektory słoneczne czy warto?

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 16 wrz 2013, 10:48

Lubię energooszczędność i małe rachunki, mieszkanie więc ogrzewam prądem. A sklep na Na Bartyckiej to blacha 5cm "wełny" i blacha z 1990 roku, dlatego wełna napisałem w cudzysłowie.
http://www.toshiba-aircon.jp/products/p ... seikai.pdf
I tak się składa, że ta ppci o mocy 440W/355W miała średniozimowy COP 4 - Dokładnie i tyle spadły rachunki za ogrzewanie prądem niecentralnie, choć i tak wydawały się niskie.

By dyskutować o ekonomii kolektorów, musi Pan wiedzieć ile cwu idzie rocznie w przeliczeniu na osobę i ile na ten cel idzie kWh . Inaczej to jak szukanie grzybów przez ślepca![/quote]

szari
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 1798
Rejestracja: 05 wrz 2013, 9:15
Re: Kolektory słoneczne czy warto?

autor: szari » 16 wrz 2013, 11:00

Pewnie też lubię niskie rachunki ale ile musiałeś zainwestować w Toshibę wraz z montażem?

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24178
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa
Re: Kolektory słoneczne czy warto?

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 16 wrz 2013, 12:40

3500zł - w sklepie jest split. W w mieszkaniu split przerobiłem i podłączyłem przez rozdzielacze - do kanałów PE i rozprowadziłem 40 cm nad podłogą. Centrala jest na balkonie

szari
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 1798
Rejestracja: 05 wrz 2013, 9:15
Re: Kolektory słoneczne czy warto?

autor: szari » 16 wrz 2013, 13:08

Tomasz_Brzeczkowski pisze:3500zł - w sklepie jest split. W w mieszkaniu split przerobiłem i podłączyłem przez rozdzielacze - do kanałów PE i rozprowadziłem 40 cm nad podłogą. Centrala jest na balkonie

Jakoś niewiele 3,5k PLN to chyba koszt urządzenia do tego 1k PLN instalacja czyli aby mieć niskie rachunki ( teoretycznie ) musiałeś zainwestować 4,5k PLN.

A pisałem COP na poziomie 5 jest NIEREALNY średni w okresie grzania zgodzę się na 2-2,5 nie więcej. Podawałem konkretny art. gdzie jasno jest napisane że przy temperaturze zewnętrznej bliskiej -20 stopni COP wynosi 1,1 a średnia temperatura w okresie zimowym to około -15 stopni..

Ale my wiemy że Ty grzejesz tylko w czasie dnia, nie więcej niż 8h dziennie, tylko do max 22 stopni i tylko 5 dni w tygodniu stąd rzeczowa "oszczędność". PC chodzi 5 dni * 8h = 40h.


Wróć do „Kolektory słoneczne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości

Gotowe projekty domów