kolektory proszę o pomoc

Kolektory słoneczną pochłaniają energię słoneczną i w inteligentny sposób i zamieniają ją na energię cieplną w naszych domach. Dowiedz się o wadach i zaletach kolektorów.

Moderator: Redakcja e-instalacje.pl

instalator 7
Zaawansowany
Zaawansowany
Posty: 347
Rejestracja: 14 sty 2012, 11:07
Re: kolektory proszę o pomoc

autor: instalator 7 » 30 sie 2013, 21:57

bachus pisze:W kolektorze mamy zwykle 10 cienkich rurek, ułożonych równolegle, o identycznej średnicy, pracujących w układzie Tichelmanna z jednakowymi oporami.
No popatrz Indiana cały czas żyliśmy w przekonaniu, że harfa to układ Tichelmanna. Nareszcie ktoś nam otworzył oczy!!!

Oczywiście, wszyscy są ekspertami.;) Szukam, szukam w internecie i jakoś dziwnym trafem nie mogę znaleźć że układ harfowy w kolektorze płaskim jest układem Tichelmanna . Nawet nie pisze o tym w swoich materiałach reklamowych żaden z większych producentów kolektorów płaskich.
Znalazłem natomiast informację, że większe instalacje na kolektorach płaskich montuje się w układzie Tichelmana.

bachus pisze:A tak nieśmiało spytam jaki to układ ta harfa? I podstawowa definicja.

To taki układ jak np. na tej stronie: http://www.bazakolektorowslonecznych.cb ... laskie.htm
i informacja: ,,Harfa pojedyncza - jest to najprostsza, najpopularniejsza i najtańsza w produkcji konstrukcja. Wadą takiego rozmieszczenia jest miejscowe przegrzewanie się kolektorów w instalacji i nierównomierny odbiór ciepła z absorbera co w konsekwencji może doprowadzić do miejscowego parowania glikolu i zapowietrzenia instalacji. ''

bachus pisze:A jako przykład strony oczywiście zachodniej, bo kolega in*s naszych nie uznaje.
http://www2.vlaanderen.be/economie/ener ... tepomp.pdf

Ten katalog napisany jest w języku... chyba holenderskim. Proszę o inny materiał w ludzkim języku :) gdzie będzie napisane wprost o układzie Tichelmanna we wnętrzu kolektora płaskiego.
W prawidłowym układzie Tichelmanna podobno powinna następować zmiana- zmniejszenie średnicy na tych poziomych odcinkach w miarę oddalania się od zasilania i stopniowe zwiększanie średnic na tych poziomych odcinkach w miarę zbliżania się do wyjścia.
Ostatnio zmieniony 30 sie 2013, 22:38 przez instalator 7, łącznie zmieniany 2 razy.

instalator 7
Zaawansowany
Zaawansowany
Posty: 347
Rejestracja: 14 sty 2012, 11:07
Re: kolektory proszę o pomoc

autor: instalator 7 » 30 sie 2013, 22:10

Indiana pisze:Przecież nawet sami producenci podają sprawności na poziomie 50%, a Instalator7 jakieś artykuły z NASA przytacza, z których wynika, że jednak sami producenci heat-pipe na swoją niekorzyść zaniżają sprawności produkowanego badziewia.

Coś się tak uczepił tych 50%?. Z artykułu NASA nic takiego nie wynika. :lol:
Co z tego że płaskie badziewie ma wysoką teoretyczną sprawność skoro w rzeczywistości nie osiąga nawet temperatur stagnacji podanych w certyfikatach co potwierdzają klienci mający już takie kolektory. A skoro mniejsza temperatura stagnacji to mniejsza sprawność.
No ale skąd tacy ,,inteligentni inaczej'' fachowcy maja o tym wiedzieć.

Indiana pisze:Między innymi dlatego kolektor płaski czy próżniowy z U-rurką ma zdecydowanie wyższą sprawność od heat-pipe

Nie zgadza się. Kolektory typu U-rurka firmy Watt mają niestety niższą sprawność od kolektorów heat- pipe nawet przy różnicy temperatur 0 stopni i nasłonecznieniu 1000W/m2. O gwałtownym spadku sprawności kolektorów płaskich wraz ze wzrostem różnicy temperatur oraz spadkiem wartości nasłonecznienia napisano już również sporo.:lol:

Indiana pisze:Ostatnio na hurtowni, w której się zaopatruję w elementy wentylacyjne, zamontowali w ramach reklamy zestaw solarny heat-pipe. I co? Nie jest w stanie w słoneczny sierpniowy dzień nagrzać zasobnika, aby wziąć prysznic..... Latem trzeba go dogrzewać, myślą jeszcze naiwnie że za mało kolektorów zastosowali :-)

No widzisz nawet na twojej hurtowni już takie kolektory zamontowali:lol: :lol: :lol:
Gdyby kolektory heat-pipe były takie kiepskie, jak piszesz, to nikt by nich nie montował. A ich sprzedaż dynamicznie rośnie tak, że zaczęła panikować już nawet firma WATT. Pewnie źle dobrany zestaw.

Indiana pisze:Tymczasem dwa płaskie kolektory bez problemy dobijały by go do 80'C. Instalator7 pewnie za to wymyśli, że zimą będą większe uzyski :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Ciekawe jaki zbiornik, chyba 140l? :lol: :lol: :lol: I jeszcze pewnie chętnie sprzedałbyś swoim klientom (bo taniej) zbiornik emaliowany na taka temperaturę? :lol: A potem na śmietnik po 5 latach :lol: :lol: :lol:

Awatar użytkownika
bachus
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 5014
Rejestracja: 01 sie 2006, 21:33
Lokalizacja: Gdańsk
Re: kolektory proszę o pomoc

autor: bachus » 01 wrz 2013, 0:35

instalator 7 pisze:Ten katalog napisany jest w języku... chyba holenderskim. Proszę o inny materiał w ludzkim języku :) gdzie będzie napisane wprost o układzie Tichelmanna we wnętrzu kolektora płaskiego.
.

Do wyboru do koloru, w ludzkim, i nie ludzkim języku:
https://www.google.pl/search?q=tichelma ... 64&bih=769
Obrazy dla tichelmann system

Indiana
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 1455
Rejestracja: 25 paź 2008, 19:36
Re: kolektory proszę o pomoc

autor: Indiana » 01 wrz 2013, 18:09

Instalator7, nie rób z siebie większego głupka niż wynika z Twoich dotychczasowych postów - to musisz na necie znaleźć artykuł, w którym wprost napiszą że w kolektorze płaskim jest układ Tichelmanna? Sam nie jesteś w stanie tego zauważyć???? To znaczy, ze nie masz zielonego pojęcia, co to w ogóle jest.... Nic dziwnego, że takie bzdury pociskasz.... Żenada.... jak w ogóle montujesz te swoje badziewne chińskie kolektory, podobno w setkach sztuk :lol:

instalator 7
Zaawansowany
Zaawansowany
Posty: 347
Rejestracja: 14 sty 2012, 11:07
Re: kolektory proszę o pomoc

autor: instalator 7 » 06 wrz 2013, 18:11

Witam Panów Oszołomów,
Pomijając Pana Panie Indiana niestosowne wpisy na forum na mój temat; przytoczę kilka zdań na temat rozwiązania Tichelmanna i zrównoważonego przepływu. Aby uzyskać zrównoważony przepływ po każdej nitce/ rozgałęzieniu w tym systemie powinna być redukcja. W opracowaniu NASA wyraźnie jest to napisane. W kolektorze płaskim harfowym jest przynajmniej 10 takich nitek/ rozgałęzień, po których nie ma redukcji ponieważ szyna górna i dolna to rura o stałej
średnicy. Stąd proszę o argumenty merytoryczne a nie obraźliwe traktowanie swoich rozmówców.

Kolejna sprawa o której warto napisać to zaciekła obrona przez Pana beznadziejnego rozwiązania jakim jest kolektor płaski. Dla wiedzy odwiedzających forum i Pana Chińczycy już dawno zorientowali się, że technologia próżniowa jest dużo bardziej wydajna (energia użyteczna - rzeczywista !) niż technologia kolektora płaskiego. Stąd produkcja na rynek lokalny (chiński) kolektorów próżniowych. Dla Pana informacji kolektory płaskie Chińczycy produkują na potrzeby importerów z Europy czy Ameryki. Cena takiego kolektora to 500-600 zł za kolektor 2m2 z absorberem TiNOx. Posługując się Pana słownictwem, nikt tego płaskiego badziewia na rynku
chińskim by nie kupił. Pozostaje tylko rynek Europejski gdzie grupy oszustów i oszołomów skutecznie wciskają ciemnotę konsumentom o wyższości przestarzałej technologii. Proszę zwrócić też uwagę, że właściwie w Chinach nie stosuje się przepływu bezpośredniego. Dokładnie z tego powodu z którego Pan się naśmiewa.

Pozdrawiam

Awatar użytkownika
bachus
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 5014
Rejestracja: 01 sie 2006, 21:33
Lokalizacja: Gdańsk
Re: kolektory proszę o pomoc

autor: bachus » 27 wrz 2013, 14:24

Pozwólcie, że przypomnę, co było treścią sporu:

instalator 7 pisze:Witam Panów Oszołomów,

instalator 7 pisze: PROBLEM ISTNIEJE. Ciepło odbierane jest nierównomiernie z powierzchni poszczególnych kolektorów.


instalator 7 pisze:Rotamery tylko w niewielkim stopniu rozwiązują problem. Aby rozwiązać problem całkowicie musiałbyś dać rotametr jeszcze na każdy kolektor oraz na każdą U-rurkę czy nitkę w płaskim kolektorze harfowym.


instalator 7 pisze:To taki układ jak np. na tej stronie: http://www.bazakolektorowslonecznych.cb ... laskie.htm
i informacja: ,,Harfa pojedyncza - jest to najprostsza, najpopularniejsza i najtańsza w produkcji konstrukcja. Wadą takiego rozmieszczenia jest miejscowe przegrzewanie się kolektorów w instalacji i nierównomierny odbiór ciepła z absorbera co w konsekwencji może doprowadzić do miejscowego parowania glikolu i zapowietrzenia instalacji. ''



Proszę szczególnie zwrócić uwagę na tekst powyżej zaznaczony grubiej, bo o to kruszymy kopię.
Nie dziwię się, ze tak może napisać Studenckie Koło " Naukowców" Wiadomo szkolnictwo schodzi na psy. Ale kolega instalator utożsamia się z tym tekstem i w pełni się zgadza, potwierdzając cytowanymi tekstami powyżej. Można nawet dać się pokroić i do upadłego walczyć o swoje przekonania (to nawet cenię). Ale jak już to co szkodzi sprawdzić? Tym bardziej, że ma się takie możliwości.
Aby nie być gołosłownym pozwoliłem sobie na sprawdzenie tego co było dla mnie jak i wielu innych ( Indiana) jest oczywistą oczywistością.
Obrazek
To jest przepływ na poziomie jakiś 3l/min

Obrazek
Ten natomiast jest ok. 2l/min
Obrazek
I najmniejszy poniżej 1l/min, takie właściwie ledwo kapanie.
Można więc ogłosić konkurs : w której rurce dojdzie do " miejscowego przegrzania"!!!!!!!!!
Czy przeprowadzić takie samo doświadczenie dla kolektora płaskiego, w którym długość rurek jest dwa razy mniejsza a więc opory przepływu są cztery razy mniejsze a średnica rurek jest też większa?
W tej sytuacji jest to problem, czy nie?

instalator 7
Zaawansowany
Zaawansowany
Posty: 347
Rejestracja: 14 sty 2012, 11:07
Re: kolektory proszę o pomoc

autor: instalator 7 » 09 sty 2017, 14:08

Te wszystkie nowe montaże zajmują mi dużo czasu. Nie spodziewałem się takiego wzrostu ilości klientów. Dobrze, że można trochę odpocząć tej zimy 8) .
Panie Witoldzie zdjęcia, które Pan udostępnił potwierdzają moje wcześniejsze twierdzenia.
Proszę zwrócić uwagę na drugie zdjęcie z przepływem 2 l. Proszę zauważyć, że
przepływ w środkowych rurach jest mniejszy niż w rurach skrajnych. Widać to
po linii załamania strumienia wody. Jak doda Pan do tego stronę ssawną w
instalacji zamkniętej to uzyska Pan dwukrotnie większy efekt. Reasumując -
potwierdził Pan moje wcześniejsze tezy.
Proszę również zwrócić uwagę na brak powtarzalności w produkcji Pana
kolektorów słonecznych. Przepływ, choć potwierdza pewną prawidłowość co do
sposobu przemieszczania się cieczy w harfie, mówi również sporo o
przypadkowości oraz niedbalstwu przy produkcji Pana kolektorów słonecznych.
Pan jest może przyzwyczajony do takiego poziomu. Ja nie ... .

Awatar użytkownika
bachus
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 5014
Rejestracja: 01 sie 2006, 21:33
Lokalizacja: Gdańsk
Re: kolektory proszę o pomoc

autor: bachus » 09 sty 2017, 16:37

instalator 7 pisze:Panie Witoldzie zdjęcia, które Pan udostępnił potwierdzają moje wcześniejsze twierdzenia.
Proszę zwrócić uwagę na drugie zdjęcie z przepływem 2 l. Proszę zauważyć, że
przepływ w środkowych rurach jest mniejszy niż w rurach skrajnych. Widać to
po linii załamania strumienia wody. Jak doda Pan do tego stronę ssawną w
instalacji zamkniętej to uzyska Pan dwukrotnie większy efekt. Reasumując -
potwierdził Pan moje wcześniejsze tezy.

A jak Pan sądzi o ile jest mniejszy? Wziął Pan pod uwagę wpływ wiatru na wielkość zerwania strumienia wody? Przecież to wyraźnie widać.
A na jakiej podstawie twierdzi Pan, że po zamknięciu układu efekt mniejszego przepływu w środkowych rurach będzie dwukrotnie mniejszy, jakieś własne badania?
instalator 7 pisze:Proszę również zwrócić uwagę na brak powtarzalności w produkcji Pana
kolektorów słonecznych. Przepływ, choć potwierdza pewną prawidłowość co do
sposobu przemieszczania się cieczy w harfie, mówi również sporo o
przypadkowości

Ma Pan trzy zdjęcia, gdzie jest ta przypadkowość?
instalator 7 pisze:oraz niedbalstwu przy produkcji Pana kolektorów słonecznych.
Pan jest może przyzwyczajony do takiego poziomu. Ja nie ... .

Chińskie heat pipy posiadają rozrzut uzysku cieplnego na poszczególnych rurach dochodzący do 50% . Jak Pan jest przyzwyczajony do takiego rozrzutu to gratuluję dbania o takie szczegóły. Pan nawet tego nie jest w stanie sprawdzić, potencjalny klient też nie, a ja to sprawdziłem.
Fizyki uczymy się od Brzęczkowskiego, pierwszego na świecie wynalazcy silnika grawitacyjnego (perpetuum mobile).

instalator 7
Zaawansowany
Zaawansowany
Posty: 347
Rejestracja: 14 sty 2012, 11:07
Re: kolektory proszę o pomoc

autor: instalator 7 » 09 sty 2017, 21:00

bachus pisze:Chińskie heat pipy posiadają rozrzut uzysku cieplnego na poszczególnych rurach dochodzący do 50% . Jak Pan jest przyzwyczajony do takiego rozrzutu to gratuluję dbania o takie szczegóły. Pan nawet tego nie jest w stanie sprawdzić, potencjalny klient też nie, a ja to sprawdziłem.

Dokładnie tak, dlatego jako Solar-Tech nie montujemy już od dłuższego czasu kolektorów chińskich. Produkujemy i sprzedajemy praktycznie tylko polskie kolektory heat-pipe z polską myślą techniczną i technologią.

Awatar użytkownika
bachus
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 5014
Rejestracja: 01 sie 2006, 21:33
Lokalizacja: Gdańsk
Re: kolektory proszę o pomoc

autor: bachus » 09 sty 2017, 22:07

instalator 7 pisze:Dokładnie tak, dlatego jako Solar-Tech nie montujemy już od dłuższego czasu kolektorów chińskich. Produkujemy i sprzedajemy praktycznie tylko polskie kolektory heat-pipe z polską myślą techniczną i technologią.

A jaką blachę stosujecie do transportu ciepła z rury do ciepłej rurki?
A jaka to polska myśl techniczna i technologiczna? Co jest takiego Polskiego w heat pipe?
Fizyki uczymy się od Brzęczkowskiego, pierwszego na świecie wynalazcy silnika grawitacyjnego (perpetuum mobile).

instalator 7
Zaawansowany
Zaawansowany
Posty: 347
Rejestracja: 14 sty 2012, 11:07
Re: kolektory proszę o pomoc

autor: instalator 7 » 10 sty 2017, 14:51

Stosujemy profil aluminiowy wykonywany z jednego kawałka blachy co powoduje ze przylega ona szczelnie do wnętrza rury oraz do rurki ciepła.
Cale rurki ciepła w naszych kolektorach są polskie. Technologia wytwarzania takich rurek nie jest już żadną nowością. Ciekawostką są natomiast procesy fizykochemiczne jakim należy poddać taką rurkę aby była trwała oraz mieszanina płynów w tej rurce.

Awatar użytkownika
bachus
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 5014
Rejestracja: 01 sie 2006, 21:33
Lokalizacja: Gdańsk
Re: kolektory proszę o pomoc

autor: bachus » 10 sty 2017, 18:08

instalator 7 pisze:Stosujemy profil aluminiowy wykonywany z jednego kawałka blachy co powoduje ze przylega ona szczelnie do wnętrza rury oraz do rurki ciepła..

To najgorzej jak może być bo nie wiele dociera do ciepłej rurki.
instalator 7 pisze:Cale rurki ciepła w naszych kolektorach są polskie. Technologia wytwarzania takich rurek nie jest już żadną nowością. Ciekawostką są natomiast procesy fizykochemiczne jakim należy poddać taką rurkę aby była trwała oraz mieszanina płynów w tej rurce.

A to nie filozofia, wystarczy trochę acetonu pod zmniejszonym ciśnieniem.
Fizyki uczymy się od Brzęczkowskiego, pierwszego na świecie wynalazcy silnika grawitacyjnego (perpetuum mobile).

instalator 7
Zaawansowany
Zaawansowany
Posty: 347
Rejestracja: 14 sty 2012, 11:07
Re: kolektory proszę o pomoc

autor: instalator 7 » 11 sty 2017, 15:47

bachus pisze:To najgorzej jak może być bo nie wiele dociera do ciepłej rurki. .

Dociera całkiem sporo i dodatkowo taki profil nie traci sprężystości.
instalator 7 pisze:Cale rurki ciepła w naszych kolektorach są polskie. Technologia wytwarzania takich rurek nie jest już żadną nowością. Ciekawostką są natomiast procesy fizykochemiczne jakim należy poddać taką rurkę aby była trwała oraz mieszanina płynów w tej rurce
bachus pisze:A to nie filozofia, wystarczy trochę acetonu pod zmniejszonym ciśnieniem.

Widzę, że jest Pan jeszcze bardzo, bardzo daleko od rozpracowania tych technologii.

Awatar użytkownika
bachus
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 5014
Rejestracja: 01 sie 2006, 21:33
Lokalizacja: Gdańsk
Re: kolektory proszę o pomoc

autor: bachus » 11 sty 2017, 18:22

instalator 7 pisze:
Widzę, że jest Pan jeszcze bardzo, bardzo daleko od rozpracowania tych technologii.

Najlepiej dużo gadać o tym, ze nasi inżynierowie opracowali jedyną na świecie i niepowtarzalną nigdzie metodę regeneracji ciepłych rurek, które to potem jeszcze lepiej działają od oryginalnych. I po tym już tabuny nieświadomych klientów lecą jeden przez drugiego by doświadczyć jedynej i najlepszej na świecie technologii.
W momencie gdy was jeszcze nie było na rynku ja pisałem, ze heat pipe nie nadają się w naszym klimacie, co później i tak się potwierdziło w praktyce,
Fizyki uczymy się od Brzęczkowskiego, pierwszego na świecie wynalazcy silnika grawitacyjnego (perpetuum mobile).

instalator 7
Zaawansowany
Zaawansowany
Posty: 347
Rejestracja: 14 sty 2012, 11:07
Re: kolektory proszę o pomoc

autor: instalator 7 » 13 sty 2017, 17:54

bachus pisze:Najlepiej dużo gadać o tym, ze nasi inżynierowie opracowali jedyną na świecie i niepowtarzalną nigdzie metodę regeneracji ciepłych rurek, które to potem jeszcze lepiej działają od oryginalnych. I po tym już tabuny nieświadomych klientów lecą jeden przez drugiego by doświadczyć jedynej i najlepszej na świecie technologii.

Nie takie tabuny ale są to za to świadomi klienci.
bachus pisze:W momencie gdy was jeszcze nie było na rynku ja pisałem, ze heat pipe nie nadają się w naszym klimacie, co później i tak się potwierdziło w praktyce,

Niestety u naszych klientów jest wprost przeciwnie, kolektory heat-pipe działają świetnie i bezawaryjnie, a montowaliśmy również kolektory płaskie i te jednościenne ,,z listkiem''.


Wróć do „Kolektory słoneczne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 5 gości

Gotowe projekty domów