kolektory proszę o pomoc

Kolektory słoneczną pochłaniają energię słoneczną i w inteligentny sposób i zamieniają ją na energię cieplną w naszych domach. Dowiedz się o wadach i zaletach kolektorów.

Moderator: Redakcja e-instalacje.pl

instalator 7
Zaawansowany
Zaawansowany
Posty: 347
Rejestracja: 14 sty 2012, 11:07
Re: kolektory proszę o pomoc

autor: instalator 7 » 29 lip 2013, 20:42

posiadacz pisze:
instalator 7 pisze:-Zachęcam do przeczytania zamieszczonej na dole artykułu literatury z NASA.


No właśnie przeczytałem, łatwo nie było go znaleźć, ale dało się jakieś amerykańskiej e-bibliotece:). Pewnie dlatego autor się na niego powołał. Opisana nierównomierność 991% dotyczyła baterii złożonej z ... 51 kolektorów i dla znacznie zaniżonego natężenia przepływu = 0,025 l/min. na kolektor (gdzie producenci zalecają zwykle przepływ w granicach 1,5-2,5 l/min na kolektor). Do tego przepływ był na wodzie i przy minimalnym nadciśnieniu w instalacji. Suma sumarum dla takich warunków i takiej baterii - musiała wystąpić nierównomierność.
Autor zapomniał dodać, że opisywana instalacja w budynku NASA w Langley to była duża instalacja 612 kolektorów (12 rzędów po 51) z roku 1976, która służyła do badań. A 991% było ekstremalnym wynikiem dla jednego z 23 przypadków w badaniach.
Po czym autor radośnie rysuje sobie układ 3 kolektorów i przy nich wykresy nierównomierności bez skali i w oderwaniu od źródła! I to jest wiarygodny artykuł? Poziom brukowca za przeproszeniem. A inne fakty też można poddać krytyce więc niech mnie instalator7 nie prowokuje lepiej...

Tak czy inaczej problem istnieje. Skala problemu jest różna dla różnych wielkości instalacji ale ZAWSZE problem przepływu w kolektorach z bezpośrednim przypływem występuje. Ciśnienie nie powinno mieć wpływu na wynik eksperymentu (układ zamknięty). Co do płynu mam wątpliwości; myślę, że przy wyższej lepkości płynu (np. glikol + woda) rozwarstwienie prędkości przepływu może być większe niż w przypadku wody. Może ktoś dysponuje odpowiednią literaturą.

Proszę również zwrócić uwagę na możliwość traktowania poszczególnych nitek kolektorowych (51) jako strun harfy w kolektorze płaskim. Średnio takich strun jest 10 na kolektor. Otrzymujemy 5 kolektorów płaskich przy schemacie hydraulicznym identycznym do badanego. PROBLEM ISTNIEJE. Ciepło odbierane jest nierównomiernie z powierzchni poszczególnych kolektorów. Proszę udostępnić link do opracowania NASA; niech wszyscy angielskojęzyczni uczestnicy forum przeczytają jego zawartość i wyrobią sobie własną opinię bez Pana insynuacji.

Proszę również o odpowiedź na pytanie: jak Pan obliczył przepływ przypadający na jeden kolektor ? Na stronie 3 opracowania NASA podane są założenia badania. W punkcie pierwszym podany jest zastosowany przepływ w badaniu tj.: min 2271 cm3/s i max 22712 cm3/s. Po przeliczeniu otrzymujemy: max 2,22 l/min i min 0,22 l/min. Proszę zwrócić uwagę, że zastosowany przepływ jest zgodny z zaleceniami producentów kolektorów słonecznych.

Awatar użytkownika
bachus
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 5014
Rejestracja: 01 sie 2006, 21:33
Lokalizacja: Gdańsk
Re: kolektory proszę o pomoc

autor: bachus » 29 lip 2013, 22:22

instalator 7 pisze:[ Jakość produktów jest stale obniżana ponieważ klienci chcą jak twierdzą producenci ,,kupować dużo, często i tanio''.

To tak twierdzą producenci, natomiast klienci wcale nie chcą kupować badziewia. Coraz więcej mówi się o sztucznym starzeniu produktów a najdobitniej to widać na sprzęcie AGD. I tu prosty przykład z życia. Padła mi pralka a dokładniej łożyska utrzymujące bęben. Oczywiście jeszcze na gwarancji. Ale małżonka schowała tak gwarancję, że nikt nie mógł jej znaleźć. Dla faceta mającego pojęcie do czego służą kombinerki i jak się trzyma prawidłowo młotek wymiana łożysk nie stanowi większego problemu. A więc zabrałem się dziarsko do roboty i wybrałem bęben. Gały wyskoczyły mi na ulicę jak zobaczyłem. że bęben jest nie rozbieralny, to jest jeden monolit. Oczywiście w końcu wymieniłem łożyska bo co by tu nie mówić "Polak potrafi". Uzbrojony w te doświadczenia maszeruję do sklepu AGD podpytać jak to właściwie jest z tym sprzętem. Zdobyłem zaufanie człowieka obsługującego i pytam jego które pralki mają rozbierany bęben, a było ich chyba ze sto typów. Szczena opadła mi po raz drugi. Odpowiedział mi że tylko pięć z tych wszystkich stu.
To samo jest z kolektorami sprowadzanymi z Chin. Sprzedawca przecież nie powie klientowi jaka jest jego rzeczywista sprawność czy uzysk energetyczny. O tym że kolektor traci na uzysku klient przekonuje się dopiero po jakimś czasie eksploatacji. Liczy się przede wszystkim zysk dla producenta, sprzedawcy. Nie twierdzę, że wszystkie wyroby Chińskie są do bani, ale te które spotyka się na naszym rynku to bardzo niska półka. Bardzo często nasi importerzy nie wiedzą co sprowadzają, byle sprzedać z porządnym zyskiem. Tu mam na myśli kolektory.
A teraz trochę patriotyzmu. A jak sądzicie: dla czego mamy kryzys i PKB dołuje!
Dla tego, że Chińczycy mają wzrost PKB i to oni królują na naszym rynku.
Wracając do postawionego przez Ciebie pytania o koło pasowe, to najpierw poszukał bym czy nie znajdę Polskiego producenta takiego koła, bo jak kupię u niego to on kupi od Ciebie instalację solarną bo będzie miał kasę na nią. Jak kupisz Chińskie lub inne koło to prędzej czy później splajtujesz bo nikt nie będzie miał kasy na zakup instalacji.
Prosta zależność.
instalator 7 pisze: PROBLEM ISTNIEJE. Ciepło odbierane jest nierównomiernie z powierzchni poszczególnych kolektorów.

A ja uważam, że problemu NIE MA. Jaki problem jest w założeniu rotametrów na poszczególne pola i zrównoważeniu całego systemu, jaki by on nie był wielki.

Obrazek
Tu akurat zastosowałem jeden rotametr na cztey kolektory, bo tyle jest ich w rzędzie.


Obrazek

Bolas
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 5330
Rejestracja: 21 lut 2008, 18:53
Lokalizacja: Żory - śląskie
Re: kolektory proszę o pomoc

autor: Bolas » 30 lip 2013, 6:37

Sorki że totalnie z innej bajki ale współczuję temu co za kilka lat będzie robił remont pokrycia dachu :)

Awatar użytkownika
posiadacz
Aktywny
Aktywny
Posty: 154
Rejestracja: 18 mar 2012, 19:29
Re: kolektory proszę o pomoc

autor: posiadacz » 30 lip 2013, 10:37

Pan instalator7 tak długo zbierał myśli, że zdążyłem zapomnieć o tym "pseudonaukowym" artykule. A naciąganie faktów typu 51 kolektorów to to samo co 5 kolektorów nie zmieni faktu maksymalnie wybiórczego potraktowania artykułu źródłowego z NASA. Szkoda nerwów.

instalator 7
Zaawansowany
Zaawansowany
Posty: 347
Rejestracja: 14 sty 2012, 11:07
Re: kolektory proszę o pomoc

autor: instalator 7 » 03 sie 2013, 13:18

bachus pisze:To tak twierdzą producenci, natomiast klienci wcale nie chcą kupować badziewia.

Klienci chcą kupować tanie badziewie o czym świadczy to które kolektory wybierają najczęściej (nie są to kolektory heat-pipe)
Rynek jest pełen produktów typu: tanie margaryna o zawartości 20% tłuszczu, kiełbasa czy nawet szynka o zawartości 40% mięsa, napoje ,,owocowe'' z pięknymi owocami na opakowaniu poasiadajace 0,1% procent soku owocowego, czy,, darmowych pożyczek''.

bachus pisze:To samo jest z kolektorami sprowadzanymi z Chin. Sprzedawca przecież nie powie klientowi jaka jest jego rzeczywista sprawność czy uzysk energetyczny. O tym że kolektor traci na uzysku klient przekonuje się dopiero po jakimś czasie eksploatacji. Liczy się przede wszystkim zysk dla producenta, sprzedawcy.

Tu się zgadzam. Wystarczy przecież dowiedzieć się na już istniejących instalacjach jakie są uzyski energetyczne i poczytać listy referyncyjne ze strony internetowej.

bachus pisze:Wracając do postawionego przez Ciebie pytania o koło pasowe, to najpierw poszukał bym czy nie znajdę Polskiego producenta takiego koła, bo jak kupię u niego to on kupi od Ciebie instalację solarną bo będzie miał kasę na nią.

Polacy nie produkują takich kół pasowych. Pewnie nie mają odpowiednich technologii.

bachus pisze:A ja uważam, że problemu NIE MA. Jaki problem jest w założeniu rotametrów na poszczególne pola i zrównoważeniu całego systemu, jaki by on nie był wielki.

Rotamery tylko w niewielkim stopniu rozwiązują problem. Aby rozwiązać problem całkowicie musiałbyś dać rotametr jeszcze na każdy kolektor oraz na każdą U-rurkę czy nitkę w płaskim kolektorze harfowym.

Awatar użytkownika
bachus
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 5014
Rejestracja: 01 sie 2006, 21:33
Lokalizacja: Gdańsk
Re: kolektory proszę o pomoc

autor: bachus » 04 sie 2013, 1:13

instalator 7 pisze:
bachus pisze:A ja uważam, że problemu NIE MA. Jaki problem jest w założeniu rotametrów na poszczególne pola i zrównoważeniu całego systemu, jaki by on nie był wielki.

Rotamery tylko w niewielkim stopniu rozwiązują problem. Aby rozwiązać problem całkowicie musiałbyś dać rotametr jeszcze na każdy kolektor oraz na każdą U-rurkę czy nitkę w płaskim kolektorze harfowym.

No pewnie tak, musialbym dać aby się przekonać, że nierównomierność przepływu będzie na poziomie 0,000001l/min. Ale jaki w tym sens?
Przecież dałem przykład mojej instalacji, która hula bez problemu, gdzie jeden rotametr na cztery kolektory.
Widział byś sens w tej instalacji stosowania jednego rotametru przy każdym kolektorze?
Wytłumacz!!!

Awatar użytkownika
posiadacz
Aktywny
Aktywny
Posty: 154
Rejestracja: 18 mar 2012, 19:29
Re: kolektory proszę o pomoc

autor: posiadacz » 05 sie 2013, 10:45

instalator 7 pisze: Tak czy inaczej problem istnieje. Skala problemu jest różna dla różnych wielkości instalacji ale ZAWSZE problem przepływu w kolektorach z bezpośrednim przypływem występuje.

A przypadkiem wpadła mi fotka próżniowych, gdzie widać nierównomierność oddawania ciepła przez rury. Tak więc nierównomierność dotyczy każdego kolektora, tylko ważna jest kwestia jaka ona jest i czy mieści się zakresie pracy kolektora (przepływ). Ale naginanie faktów w jak artykule Magazynu Instalatora z podaniem wyników jednego nietypowego przypadku instalacji 51 kolektorów w baterii, jest zafałszowaniem zagadnienia.
Obrazek
źródło: Experimentelle Untersuchungen zum Stillstandsverhalten thermischer Solaranlagen, 2002

instalator 7
Zaawansowany
Zaawansowany
Posty: 347
Rejestracja: 14 sty 2012, 11:07
Re: kolektory proszę o pomoc

autor: instalator 7 » 13 sie 2013, 16:50

posiadacz pisze:
instalator 7 pisze: Tak czy inaczej problem istnieje. Skala problemu jest różna dla różnych wielkości instalacji ale ZAWSZE problem przepływu w kolektorach z bezpośrednim przypływem występuje.

A przypadkiem wpadła mi fotka próżniowych, gdzie widać nierównomierność oddawania ciepła przez rury. Tak więc nierównomierność dotyczy każdego kolektora, tylko ważna jest kwestia jaka ona jest i czy mieści się zakresie pracy kolektora (przepływ). Ale naginanie faktów w jak artykule Magazynu Instalatora z podaniem wyników jednego nietypowego przypadku instalacji 51 kolektorów w baterii, jest zafałszowaniem zagadnienia.
Obrazek
źródło: Experimentelle Untersuchungen zum Stillstandsverhalten thermischer Solaranlagen, 2002

Panie Posiadacz,
Zdjęcie, które Pan zamieścił dotyczy jakości rur próżniowych. Przecież dyskusja toczy się na temat artykułu i przepływu a nie rur próżniowych. Co ma przepływ do rur próżniowych ? Czy Pan coś palił... ?:)
Odnosząc się do Pana i stylu Pana wypowiedzi... to Pan i Pana wypowiedzi są zafałszowaniem zagadnienia.

instalator 7
Zaawansowany
Zaawansowany
Posty: 347
Rejestracja: 14 sty 2012, 11:07
Re: kolektory proszę o pomoc

autor: instalator 7 » 13 sie 2013, 16:57

bachus pisze:
instalator 7 pisze:
bachus pisze:A ja uważam, że problemu NIE MA. Jaki problem jest w założeniu rotametrów na poszczególne pola i zrównoważeniu całego systemu, jaki by on nie był wielki.

Rotamery tylko w niewielkim stopniu rozwiązują problem. Aby rozwiązać problem całkowicie musiałbyś dać rotametr jeszcze na każdy kolektor oraz na każdą U-rurkę czy nitkę w płaskim kolektorze harfowym.

No pewnie tak, musialbym dać aby się przekonać, że nierównomierność przepływu będzie na poziomie 0,000001l/min. Ale jaki w tym sens?
Przecież dałem przykład mojej instalacji, która hula bez problemu, gdzie jeden rotametr na cztery kolektory.
Widział byś sens w tej instalacji stosowania jednego rotametru przy każdym kolektorze?
Wytłumacz!!!

Witam Panie Witoldzie,
Na stronie 6 (Results and discussion) opracowania NASA jest wyraźnie napisane, że opracowanie dotyczy nierównomiernego przepływu wewnątrz poszczególnych rzędów instalacji oraz nierównomiernego przepływu POMIĘDZY RZĘDAMI kolektorów.
Na stronie 10 - 13 opisany został problem nierównomiernego przepływu pomiędzy rzędami kolektorów. Wyniósł on 38%. Problem ten rozwiązano stosując zawory równoważące przepływ.
Proszę zwrócić uwagę na fakt braku możliwości stosowania zaworów równoważących przepływ pomiędzy strunami harfy w kolektorze płaskich oraz w kolektorze próżniowym z bezpośrednim przepływem, tak jak to ma miejsce pomiędzy rzędami poszczególnych kolektorów słonecznych. Nie ma fizycznej możliwości równoważenia przepływu w kolektorze lub pomiędzy kolektorami znajdującymi się w poszczególnych rzędach. Panowie z NASA zauważyli, że na 12 nitkach pojawia się nierównomierność przepływu sięgająca 38%. Kolektory płaskie lub próżniowe z bezpośrednim przepływem mają takich nitek samych w sobie ok. 12. Łączenie ich w rząd po 2-3-4-5 kolektorów potęguje tylko w znaczący sposób nierównomierność przepływu.
Rurki ciepła i rozwiązanie suche jest idealne na duże oraz małe instalacje kolektorów słonecznych. Nie powstają zakłócenia przepływu. Instalacja jest w 100% zrównoważona.
Podaję poniżej link do opracowania NASA w języku angielskim:
http://www.yumpu.com/en/document/view/6 ... ater-flow-

Awatar użytkownika
bachus
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 5014
Rejestracja: 01 sie 2006, 21:33
Lokalizacja: Gdańsk
Re: kolektory proszę o pomoc

autor: bachus » 15 sie 2013, 22:48

W temacie znalazłem coś fajnego:

Obrazek


To teraz kolego instalator proszę uzupełnij ten przepływ w l/min.
Ale znalazłem jeszcze jedną fajną rzecz:
"Warto w tym miejscu przytoczyć kilka zdań na temat przydatności oraz sensu porównawczego stosowania wskaźników prezentowanych w certyfikatach jakościowych typu np. Solar Keymark. Certyfikat ten określa na podstawie normatywu EN 12975-1 oraz EN 12975-2 między innymi wskaźniki sprawnościowe pojedynczego kolektora słonecznego. Proste przeliczenie uzysku pojedynczego kolektora słonecznego na uzysk dużej instalacji (uzysk instalacji z kolektorem płaskim = uzysk jednego kolektora pomnożona przez ilość kolektorów instalacji) jest z całą pewnością niezgodne z rzeczywistością z uwagi na przykładowy fakt nierównomiernego przepływu w kolektorach słonecznych tego typu."
Natomiast skrzętnie przemilczano fakt, że:

Obrazek

No to jak się to ma do:
"Rurki ciepła i rozwiązanie suche jest idealne na duże oraz małe instalacje kolektorów słonecznych"
Powstaje pytanie. Jak duże instalacje?

Indiana
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 1455
Rejestracja: 25 paź 2008, 19:36
Re: kolektory proszę o pomoc

autor: Indiana » 16 sie 2013, 20:22

Instalator 7 jak widać nie czuje różnicy pomiędzy polem 600 kolektorów, gdzie na skutek różnych błędów czy problemów montażowych (omijanie przeszkód, kształt dachu itp.) nie da się uzyskać jednakowego przepływu bez zaworów równoważących lub rotametrów, a pojedynczym kolektorem płaskim.
W kolektorze mamy zwykle 10 cienkich rurek, ułożonych równolegle, o identycznej średnicy, pracujących w układzie Tichelmanna z jednakowymi oporami. Powoduje to bardzo zbliżone przepływy w każdej rurce, co zresztą doskonale widać na zdjęciach pracujących kolektorów w podczerwieni.
Dodatkowo w kolektorze płaskim występują dwa czynniki które niwelują ewentualne minimalne różnice w prędkości przepływu pomiędzy rurkami:
- konwekcja - przepływ w rurkach jest dość wolny, więc rura z minimalnie mniejszą prędkością przepływu nieco mocniej się podgrzewa, co wywołuje dodatkową siłę napędzającą przepływ w tej rurce
- różnica temperatur: pomiędzy zasilaniem a powrotem z kolektora zwykle jest 4-10'C różnicy. Jeśli nawet przepływ w rurze spadnie o te dajmy na to 38% (jak chciałby Instalator 7), spowoduje to ni mniej ni więcej tylko niewielki wzrost temperatury opuszczającej rurkę (o kilka 'C), minimalny spadek sprawności i minimalny spadek mocy całego kolektora na poziomie <2-3%. Czyli zupełnie pomijalne efekty końcowe.


Natomiast rurka heat-pipe w kolektorach sprzedawanych przez Instalatora 7 powoduje spadek sprawności kolektora o 50% i więcej (jest to nawet przedstawiane jako zaleta, bo te chińskie kolektory są tak dziadowskie, że nawet w stanie stagnacji nie są w stanie zagotować glikolu z uwagi na gigantyczne straty przepływu ciepła na rurce heat-pipe).
Ale trak samo jak nie potrafią zagotować glikolu, nie potrafią nawet porządnie dogrzać zasobnika, a w miarę rozlatywania się kolejnych rurek dramatycznie spada ich uzysk...

Czyli podsumowując: kolektory płaskie jakiegoś niedbałego producenta z nierównomiernym przepływem mają o 2-3% niższe uzyski niż takie same z równym przepływem, natomiast każdy kolektor heat-pipe od Instalatora 7, nawet ten który udało się chińczykom jako tako sklecić, daje na dzień dobry przynajmniej 50% strat dzięki układowi heat-pipe. Oczywiście nie wspominam o standardowym pękaniu rurek ciepła, co powoduje już 100% spadek mocy całej rury i jest przyczyną rosnącej niechęci do montażu kolektorów (bo sąsiad miał i już mu szlag trafił).

instalator 7
Zaawansowany
Zaawansowany
Posty: 347
Rejestracja: 14 sty 2012, 11:07
Re: kolektory proszę o pomoc

autor: instalator 7 » 22 sie 2013, 19:41

bachus pisze:
Obrazek

No to jak się to ma do:
"Rurki ciepła i rozwiązanie suche jest idealne na duże oraz małe instalacje kolektorów słonecznych"
Powstaje pytanie. Jak duże instalacje?


Kolektory heat pipe montuje się w układzie szeregowo-równoległym.
poza tym to że w kolejnym kolektorze jest trochę wyższa temperatura dopływu rekompensowane jest najlepszą dostępną izolacja- próżnią. W kolektorze płaskim przy kolektorach połączonych szeregowo straty na kolejnych kolektorach są kilkakrotnie wyższe.
W Chnach w kolektory heat-pipe wyposaża się całe osiedla domów wielorodzinnych oraz ogromne baseny.

instalator 7
Zaawansowany
Zaawansowany
Posty: 347
Rejestracja: 14 sty 2012, 11:07
Re: kolektory proszę o pomoc

autor: instalator 7 » 22 sie 2013, 20:08

Indiana pisze:W kolektorze mamy zwykle 10 cienkich rurek, ułożonych równolegle, o identycznej średnicy, pracujących w układzie Tichelmanna z jednakowymi oporami.

Ewidentne kłamstwo. W kolektorach płaskich nie stosuje się układów Tichelmanna.

Indiana pisze:Powoduje to bardzo zbliżone przepływy w każdej rurce, co zresztą doskonale widać na zdjęciach pracujących kolektorów w podczerwieni..

Pewnie na tym zdjęciu?
Obrazek

Indiana pisze:Dodatkowo w kolektorze płaskim występują dwa czynniki które niwelują ewentualne minimalne różnice w prędkości przepływu pomiędzy rurkami:
- konwekcja - przepływ w rurkach jest dość wolny, więc rura z minimalnie mniejszą prędkością przepływu nieco mocniej się podgrzewa, co wywołuje dodatkową siłę napędzającą przepływ w tej rurce

To odkrywcze twierdzenie kwalifikuje się do nagrody Nobla!!!

Indiana pisze:- różnica temperatur: pomiędzy zasilaniem a powrotem z kolektora zwykle jest 4-10'C różnicy. Jeśli nawet przepływ w rurze spadnie o te dajmy na to 38% (jak chciałby Instalator 7), spowoduje to ni mniej ni więcej tylko niewielki wzrost temperatury opuszczającej rurkę (o kilka 'C), minimalny spadek sprawności i minimalny spadek mocy całego kolektora na poziomie <2-3%. Czyli zupełnie pomijalne efekty końcowe..

:shock: No to wychodzi to ze NASA w swoim raporcie kłamie...

Indiana pisze:Natomiast rurka heat-pipe w kolektorach sprzedawanych przez Instalatora 7 powoduje spadek sprawności kolektora o 50% i więcej (jest to nawet przedstawiane jako zaleta, bo te chińskie kolektory są tak dziadowskie, że nawet w stanie stagnacji nie są w stanie zagotować glikolu z uwagi na gigantyczne straty przepływu ciepła na rurce heat-pipe). Ale trak samo jak nie potrafią zagotować glikolu, nie potrafią nawet porządnie dogrzać zasobnika, a w miarę rozlatywania się kolejnych rurek dramatycznie spada ich uzysk...

Zgadza się ale jest tak tylko w przypadku uszkodzonych kolektorów niektórych firm. Należy żądać ich naprawy w ramach rękojmi lub gwarancji. Kolektory które montuję nie psują się na gwarancji praktycznie wcale (nawet wtedy gdy zostaną poddane kilkudniowym przegrzewom).

Indiana pisze:Czyli podsumowując: kolektory płaskie jakiegoś niedbałego producenta z nierównomiernym przepływem mają o 2-3% niższe uzyski niż takie same z równym przepływem, Oczywiście nie wspominam o standardowym pękaniu rurek ciepła, co powoduje już 100% spadek mocy całej rury i jest przyczyną rosnącej niechęci do montażu kolektorów (bo sąsiad miał i już mu szlag trafił).

Nieprawda, archaiczne konstrukcje jakimi są kolektory płaskie są gorsze nawet od najgorszych kolektorów heat-pipe. Bo największe dziadostwo heat-pipe można za kilkaset złote naprawić aby działało jeszcze bezawaryjnie i z pełną mocą kilkanaście lat, a płaskie dziadostwo w przypadku uszkodzenia czy spadku sprawności nadaje się tylko na śmietnik.

Indiana pisze:natomiast każdy kolektor heat-pipe od Instalatora 7, nawet ten który udało się chińczykom jako tako sklecić, daje na dzień dobry przynajmniej 50% strat dzięki układowi heat-pipe.

Sprawdzić prawdziwość tego twierdzenia można przeglądając opinie klientów z okolic Warszawy:
http://www.solar-tech.pl/index.php/referencje/listy

Awatar użytkownika
bachus
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 5014
Rejestracja: 01 sie 2006, 21:33
Lokalizacja: Gdańsk
Re: kolektory proszę o pomoc

autor: bachus » 23 sie 2013, 17:49

instalator 7 pisze:
Indiana pisze:W kolektorze mamy zwykle 10 cienkich rurek, ułożonych równolegle, o identycznej średnicy, pracujących w układzie Tichelmanna z jednakowymi oporami.

Ewidentne kłamstwo. W kolektorach płaskich nie stosuje się układów Tichelmanna.

No popatrz Indiana cały czas żyliśmy w przekonaniu, że harfa to układ Tichelmanna. Nareszcie ktoś nam otworzył oczy!!!
A tak nieśmiało spytam jaki to układ ta harfa? I podstawowa definicja.
stosując układ Tichelmana, w którym suma długości przewodów zasilających i powrotnych jest w każdym miejscu mniej więcej równa.
A jako przykład strony oczywiście zachodniej, bo kolega in*s naszych nie uznaje.
http://www2.vlaanderen.be/economie/ener ... tepomp.pdf

Indiana
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 1455
Rejestracja: 25 paź 2008, 19:36
Re: kolektory proszę o pomoc

autor: Indiana » 25 sie 2013, 10:22

Widzisz Bachusie, cóż można poradzić na głupotę. Nie mogłem pojąć, jak ktoś z działającym mózgiem dalej brnie w tezę, że kolektory heat-pipe mają wysoką sprawność. Przecież nawet sami producenci podają sprawności na poziomie 50%, a Instalator7 jakieś artykuły z NASA przytacza, z których wynika, że jednak sami producenci heat-pipe na swoją niekorzyść zaniżają sprawności produkowanego badziewia.
Jak widać po postach Instalatopra7, nie ma on pojęcia co to jest układ Tichelamnna.
Jest on zastosowany w praktycznie każdym kolektorze płaskim, gdyby ktoś nie wiedział :-).

Między innymi dlatego kolektor płaski czy próżniowy z U-rurką ma zdecydowanie wyższą sprawność od heat-pipe :-)

Ciekawe co nasz miszcz od chińszczyzny teraz wymyśli, bo wydurnił się z tym Tichelmannem całkowicie :-) Co do reszty kontrargumentów, to są na tym samym poziomie wiedzy co Tichelmann, ale szkoda czasu by tak ograniczoną osobę prostować.... Każdy myślący czytelnik ma przynajmniej ubaw :-)

Ostatnio na hurtowni, w której się zaopatruję w elementy wentylacyjne, zamontowali w ramach reklamy zestaw solarny heat-pipe. I co? Nie jest w stanie w słoneczny sierpniowy dzień nagrzać zasobnika, aby wziąć prysznic..... Latem trzeba go dogrzewać, myślą jeszcze naiwnie że za mało kolektorów zastosowali :-) Tymczasem dwa płaskie kolektory bez problemy dobijały by go do 80'C. Instalator7 pewnie za to wymyśli, że zimą będą większe uzyski :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:


Wróć do „Kolektory słoneczne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 7 gości

Gotowe projekty domów