kolektor płaski czy próżniowy

Kolektory słoneczną pochłaniają energię słoneczną i w inteligentny sposób i zamieniają ją na energię cieplną w naszych domach. Dowiedz się o wadach i zaletach kolektorów.

Moderator: Redakcja e-instalacje.pl

Awatar użytkownika
bachus
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 5014
Rejestracja: 01 sie 2006, 21:33
Lokalizacja: Gdańsk
Re: kolektor płaski czy próżniowy

autor: bachus » 01 lut 2017, 22:02

Piotr Nowik pisze:Hewalexy mam zamontowane pionowo na ścianie. Solar-Tech'y tradycyjnie na dachu. Solar-Techy posiadają zamontowane lustra. Hewalexy - nie.

Przeca dawno pisałem, że head pipy jak na próżniówki to jakiś chory żart.
Fizyki uczymy się od Brzęczkowskiego, pierwszego na świecie wynalazcy silnika grawitacyjnego (perpetuum mobile).

Piotr Nowik
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 1286
Rejestracja: 20 sie 2014, 13:21
Kontaktowanie:
Re: kolektor płaski czy próżniowy

autor: Piotr Nowik » 01 lut 2017, 22:17

Dopowiem, że przedwczorach chyba, czy przed- przedwczoraj wyszło w Gdańsku trochę słońca. Jak nie ma słońca, to i solary nie grzeją. Gdy ostatnio na niebie zagrzało na chwilę, momentalnie na obu zestawach solarów temperatura podskoczyła (na wymiennikach) do 30-32 stopni - na obu tyle samo.
Jestem światowej sławy specjalistą od mniemanologii stosowanej, a praw fizyki uczę się od pana Tomasza Brzęczkowskiego

Lanss
Aktywny
Aktywny
Posty: 150
Rejestracja: 15 sty 2017, 22:35
Re: kolektor płaski czy próżniowy

autor: Lanss » 24 lut 2017, 11:30

Piotr Nowik pisze:Tak to prawda. Przy czytaniu kolejnych Twoich postów szybko zauważyłem, że piszesz o heat-pipe. Mam próżniowe Hewalexy, Hewalexy płaskie ale także jeden zestaw chińskich heat-pipe (firma Solar-Tech). Rurka w tych drugich umocowana jest w absorberze okalającym wewnętrzną rurę szklaną niemal dookoła.

Dodam do tego, że kolektory heat-pipe "zalewa się" bodajże najmniejszą ilością glikolu ze wszystkich innych rodzajów solarów. W omawianej tutaj przez nas pojemności cieplnej kolektora (bezwładności, czyli czasu na nagrzanie i czasu stygnięcia) byłaby to zaleta - jedna z nielicznych przy tej konstrukcji solarów.



A możesz mi powiedzieć, czy jesteś zadowolony z kolektorów firmy Hewalex? Pytam, bo zastanawiam się nad zakupem kolektorów próżniowych tej firmy. Dotarłam do wielu pozytywnych opinii na ich temat, ale wolałabym mieć większą pewność co do ich wysokiej jakości, no bo to nie jest zakup na 1-2 lata a inwestycja na co najmniej 20 lat(podobno po właśnie tylu latach zwracają się wszystkie koszty)
Mam dom o powierzchni prawie 200m2. Dom jest podzielony na 2 części – w jednej większej mieszkam z rodziną, a drugą większą wynajmuje rodzinie 4 osobowej. Łącznie w domu mieszka 8 osób. Zużywamy bardzo dużo ciepłej wody, bo średnio 40-42m3 miesięcznie i właśnie ze względu na tak duże zużycie zaczęłam zastanawiać się nad zainstalowaniem kolektorów. Na początku zastanawiałam się tylko nad kolektorami płaskimi, ale z czasem zaczęłam bardziej rozważać kolektory próżniowe. Mógłbyś mi podpowiedzieć, który z kolektorów próżniowych marki Hewalex dostępnych na tej stronie http://www.hewalex.pl/oferta/prozniowe-kolektory-sloneczne jest Twoim zdaniem najlepszy? Będę również bardzo wdzięczna za wszelkie sugestie.

Piotr Nowik
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 1286
Rejestracja: 20 sie 2014, 13:21
Kontaktowanie:
Re: kolektor płaski czy próżniowy

autor: Piotr Nowik » 26 lut 2017, 14:28

Powiem tylko tyle, że mój skromny zestaw Hewalexa KSR-10 od około roku działa i w najbliższym czasie zamierzam go rozbudowac o kolejne 10 rur KSR-10.

Stwierdzam także, że wydajność KSR-10 jest wyraźnie większa od drugiego mojego zestawu kolektorów heat pipe SH-C firmy Solar Tech. Zatem prawdziwe wydają się deklaracje obu producentów - zarówno Hewalexa, jak i Solar Techa. Hewalex według specyfikacji podaje sprawność do 78%; Solar-Tech 63%.

Do niedawna kolektory KSR-10 były jedynymi w ofercie Hewalexa. Obecnie Hewalex wprowadził nowe modele - zarówno heat-pipe, jak i o przepływie bezpośrednim. I obecnie stare poczciwe KSR-10 są najtańszymi w ofercie tej firmy.

Różnica cenowa jest tak wielka, że choćby z tego względu nie ma co porównywać. Pozostaje wybór najtańszego KSR-10.
Jestem światowej sławy specjalistą od mniemanologii stosowanej, a praw fizyki uczę się od pana Tomasza Brzęczkowskiego

tyga33
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 644
Rejestracja: 21 kwie 2015, 8:01
Re: kolektor płaski czy próżniowy

autor: tyga33 » 09 mar 2017, 8:20

Dużo jest producentów, można rzeczywiście powybierać. Mnie przekonali w kwestii kolektorów ludzie z Sunex. Dobra cena za porządnej jakości panele na długiej gwarancji, całość w ramie aluminiowej, jak na razie sprawdzają się bez zarzutu, a już trzeci rok mija odkąd miałem montowane. Obsługa jest prosta, wszystko mam zautomatyzowane.


Wróć do „Kolektory słoneczne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 8 gości

Gotowe projekty domów