kolektor płaski czy próżniowy

Kolektory słoneczną pochłaniają energię słoneczną i w inteligentny sposób i zamieniają ją na energię cieplną w naszych domach. Dowiedz się o wadach i zaletach kolektorów.

Moderator: Redakcja e-instalacje.pl

jarek7777
Początkujący
Początkujący
Posty: 11
Rejestracja: 23 sty 2011, 17:42
Lokalizacja: lubelskie
Kontaktowanie:
Re: kolektor płaski czy próżniowy

autor: jarek7777 » 27 sty 2011, 23:02

Zgadzam się. Ktoś kto nie ma kolektorów próżniowych może tylko o nich mówic teoretycznie. Próżnia w nich jest. Ponieważ jak zauważyłeś gdy sie odwruci obieg nie powinny rozmarznąć i masz racje nie rozmarzają. :idea: A co do tych opłacalności to nie mam najmniejszych wątpliwości że mnie sie opłaci. Mam małe dziecko i dziennie zużywam ok 100-150l wody co daje ok 4-5 m3 miesiecznie. Od marca do późnej jesieni nie używam innego źródła ciepłej wody jak kolektory słoneczne. Dziennie k. s. pracują ok 4-5 godzin pompa pobiera 45W temperatura wody od 50-65 stopni. Dla mnie bajka. Jak ktos chce cieplejszej niech sobie dołoży rur. :) Czy to jest drogo?!!! :?:

exeter
Zaawansowany
Zaawansowany
Posty: 308
Rejestracja: 07 paź 2010, 11:51
Lokalizacja: UK, londyn
Re: kolektor płaski czy próżniowy

autor: exeter » 28 sty 2011, 15:12

Co do dziecka to ci gratuluje,

Jak ja kapalem codziennie dzicko to mi wyszlo zuzycie ok 2.5-2.7m3 wody ale na tydzien.
Czyli grubo ponad 10m3 na miesiac.
Wiem dokladnie ile energi na to podgrzanie zuzylem bo co tydzien przez 1.5 roku zapisywalem zuzycie energii i wody.
Teraz mam 2 dzieci i zuzycie jest wieksze.
A skoro ci sie oplaca moze przedstawilbys swoje dane odnosnie uzyskanej energii, zuzycia i ceny instalacji.
Co do wyzszosci praktyki nad teoria mozna sie wypowiadac w nieskonczonosc, ale praktyke tez mozna wyrazic w wilkosciach liczbowych.

Czy masz wyliczenia pokazujace to, ze ci sie oplaca???
czy tylko "wydaje ci sie"?

Jakos mimo wyzszosci praktyki jestem pewien, ze ja bylbym lepszym premierem nic LeMi ale chyba to nic dziwnego, bo od niego kazdy bylby lepszy, nawet AndLe
:D

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa
Re: kolektor płaski czy próżniowy

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 29 sty 2011, 7:56

jarek7777 pisze:Zgadzam się. Ktoś kto nie ma kolektorów próżniowych może tylko o nich mówic teoretycznie. Próżnia w nich jest. Ponieważ jak zauważyłeś gdy sie odwruci obieg nie powinny rozmarznąć i masz racje nie rozmarzają. :idea: A co do tych opłacalności to nie mam najmniejszych wątpliwości że mnie sie opłaci. Mam małe dziecko i dziennie zużywam ok 100-150l wody co daje ok 4-5 m3 miesiecznie. Od marca do późnej jesieni nie używam innego źródła ciepłej wody jak kolektory słoneczne. Dziennie k. s. pracują ok 4-5 godzin pompa pobiera 45W temperatura wody od 50-65 stopni. Dla mnie bajka. Jak ktos chce cieplejszej niech sobie dołoży rur. :) Czy to jest drogo?!!! :?:

terma 300 l do kolektorów ma dzienne straty trochę ponad 3 kWh - do tego dochodzą straty na rurkach + pompki. Razem coś koło 5kWh x 180 dni - gdy nie korzystamy ze słońca daje 900kWh-
- 1 kWh ogrzewa do temperatury prysznicowej zimą około 35 l wody. ---
jak Pan widzi - przy 100 l dziennie solar ma bardzo ujemny bilans roczny.

W ogóle nie odkręcając wody ciepłej przez pół roku ( od jesieni do marca ) za samo utrzymanie systemu " w gotowości" zapłaci Pan tyle co za ogrzanie 30m3 wody

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa
Re: kolektor płaski czy próżniowy

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 29 sty 2011, 8:14

Teraz porównajmy z innym centralnym systemem ? straty zasobnika 150 l ? 2 kWh + rurki = 3 kWh x 300 dni ( tyle na ogół jesteśmy w domu) daje nam 900 kWh ? ogrzanie 30m3 do temperatury prysznicowej ? to 900kWh ? czyli 1800kWh ? kupmy teraz zasobnik 150 litrów z wmontowaną pompą ciepła ( najgorszą ) COP 2.3 ( koszt 4500 zł) mamy zużycie roczne ? 800kWh ?
Czy Pan już wie dlaczego nie są dotowane pompy ciepła czy oszczędne systemy? Budżet chce zarabiać na nośnikach ? a najwięcej się zarania na stratach dużych zasobników ? został Pan ?wpuszczony? w solara! Mało tego- jeszcze się Pan z tego cieszy ?TO JEST MISTRZOSTWO MARKETINGU

Awatar użytkownika
Piasek
Początkujący
Początkujący
Posty: 17
Rejestracja: 21 cze 2010, 16:27
Re: kolektor płaski czy próżniowy

autor: Piasek » 29 sty 2011, 9:10

Utrzymywanie systemu w gotowości...
A kto powiedział ze musi to być "wpięte" do prądu przez 365dni w roku ??
Minione 2 tyg nie dały, u mnie na kujawach ani grama słońca - niebo szczelnie zasnute chmurami i opady. Po co to ma być włączone przez te 2 tyg skoro wiem ze nie uzyska nawet 1W energii
To tak samo jakbyś po sezonie grzewczym nei wyłączał komputera sterującego kotłem tylko zostawiał go tak do jesieni i kolejnego sezonu.
To że mam żarówkę energooszczędną w lampie przed domem nie znaczy ze ma ona się świecić 24h/dobę...

Wiadomo ze w naszym klimacie kolektory sprawdzają się głównie latem (a na większości obszarów naszego kraju - tylko i wyłącznie latem) ale latem skądś ta ciepłą wodę trzeba brać. W przypadku domu jednorodzinnego mam do wyboru 2 źródła: rozpalenie w piecu lub bojler/przepływowy podgrzewacz. Obecnie najtańsze solary (mało wydajne i kiepskiej jakości) ale jednak można kupić w cenie dobrego przepływowego podgrzewacza do wody + koszt prądu jaki zużyje w okresie "nie-grzewczym". Palenie w piecu też za darmo nie jest. Czyli jeden sezon mi się instalacja spłaca, kolejne 2-3-4 działa "z zyskiem", w kolejnym już muszę coś wymienić lub zmodernizować bo się zużyło... Ale jednak jakiś zysk jest. Ale niestety - przy naszym klimacie ten bojler z grzałką czy przepływowy i tak musimy mieć bo zdarzają się i latem pochmurne dni kiedy instalacja nie zagrzeje nam wody - zwłaszcza założona w miejscu które jest oświetlone tylko przez część dnia. Problem ze zwrotem inwestycji możemy mieć dopiero kiedy zdecydujemy się na markowe instalacje solarne których koszt dochodzi do 30 tys zł... Wówczas faktycznie nim ten układ zbliży się do zera w "spłacalności" już zdąży się popsuć i trzeba będzie coś drogiego wymienić.

Inna sprawą są wyliczenia, którymi bardzo często podpierają się oponenci systemów solarnych, w których do obliczeń biorą urzędową stawkę 1KWh a to błąd bo nijak się ona ma do rachunków jakie za prąd dostajemy... Każdy może sam podzielić kwotę rachunku za prąd przez liczbę zużytych KWh i zobaczy ile tak na prawdę płaci się za ten prąd...

Kolejną sprawą jest ciepłolubność domowników. Jednym do komfortu potrzeba 19-21st w pomieszczeniach i 35st pod prysznicem. Drugi misi mieć 24-25st w pomieszczeniach i prawie 40st pod prysznicem i zawsze będzie psioczył że to niefunkcjinalne i nieopłacalne.
Pierwszy dom (w budowie)

exeter
Zaawansowany
Zaawansowany
Posty: 308
Rejestracja: 07 paź 2010, 11:51
Lokalizacja: UK, londyn
Re: kolektor płaski czy próżniowy

autor: exeter » 29 sty 2011, 10:20

Cena energi elektrycznej wynosi ok 56gr /kwh wliczajac wszystkie oplaty.
Pomimo ze jest to jeden z najdrozszych nosnikow ma w pewne cechy korzystniejsze od posostalych m.in najwazniejsze to:
1.pobor tej energii w pelnym zapotrzebowaniu odbywa sie w sposob natychmiastowy np wlaczenie zarowki, grzalki, tv, pralki, itp prostym wcisnieciem "pstryczka"
2. Te energie da sie wykorzystac w dowolny sposob
3. automatyka sterujaca jest prosta i tania w porownaniu do automatyki hydraulicznej lub mechanicznej
4. elementy i urzadzenia ukladu elektrycznego sa zdecydowanie najtansze (por hydraulike).
Wady to:
5. bardzo drogie jest magazynowanie tej energii
6. dosc drogie koszty utrzymania (abonamentowe) i wykonania sieci o duzej mocy przylaczeniowej (np35kW)- natomiast kazdy piec (mial, drewno, gaz olej) jest w stanie taka moc 'wyprodukowac'

Wykorzystujac energie elektr od ogrzewania CWU potrzebujesz pkt 1,2,4.

Przyrownujac to do solara oprocz "tanszej" energii nie masz nic z 1,2,3,4.

wade 5 rozwiazuje sie poprzez magazynowanie cieplej wody w zbiornikach CWU tak jak w przypadku solarow, wiec w tym wypadku nie jest to wada.

Dla wyjasnienia:
TB sugeruje wukorzystanie kilku mniejszych zbiornikow na CWU (tzw termy o poj ok 10-15l) kosztem jednego duzego (np 120l). Latwe do wykonania ze wzgledu na 1,2,3,4 a jest to niemozliwe dla innych systemow.

Dlatego TB, co prawda znalazl 'zloty srodek' a inne to 'oczywiste szkodnictwo'. Przekonany jestem, ze uzyskuje lepsze wyniki bo to dosc prosty i skuteczny sposob na oszczedzanie.

Najsprytniejszym rozwiazaniem byloby zastosowanie przeplywowych podgrzewaczy ale pobor mocy na prysznicu, zlewozmywaku, umywalce rzem ok30kW + pralka, zmywarka,czajnik >6kW nie liczac oswietlenia,tv, ogrzewania, itp DLATEGO ODPADA ze wzgledu na pkt5.

Wracajc do solarow, produkujacych ok 500-600kWh ( odjac zasilanie pompy obiegowej) na rok z 1 m2 daje uzysk max 350zl/m2/rok
pod warunkiem ze cala te energie sie spozytkuje. Co nie jest takie oczywiste zwazajac ze produkcja tej energii odbywa sie w okresach jej najmniejszego zapotrzebowania czyli latem.
Przyrowanlem wartosc tego uzysku jaki 'zaoszczedzilibysmy' zastepujac to grzalka elektr czyli najdrozsza energia.
Ale
Grzalke wlaczalibysmy wg pkt 1,3 natomiast wylaczalibysmy podczas nieobecnosci. Energia z solara podczas nieobecnosci 'marnuje sie'.
Biorac pod uwage wartosci roczego uzysku z solara odradzam jego zakup gdyz mozna zamiast tego rozwazyc inne pozyskanie energii np z gazu, mialu itp badz pojsc w kierunku rozwiazan proponowanych przez TB.
Kazde z nich w znaczacy sposob moze zdyskredytowac zastosowanie SOLARA czyniac go nie tylko nieprzydatnym ale, ze wzgledu na uciazliwosci szkodliwym.
Proponuje wziac kalkulatory i olowek do reki i przeliczyc samemu na nie byc
'madrym polakiem po szkodzie'
choc czasem
'dobra przypowiesc Polak sobie kupi, ze pdzed szkoda i po szkodzie jest glupi'

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa
Re: kolektor płaski czy próżniowy

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 29 sty 2011, 10:57

jak chcemy oszczędzać cwu, to system niecentralny - jak centralny to najtaniej z pompą ciepła. Ogrzewanie wyłącznie niecentralne. Izolacja wyklucza inne. Chyba, że ktoś nie chce izolować- to się często zdarza. Ludzie wydają naprawdę sporo kasy by tylko nie izolować. tego się wręcz uczy. Jeszcze raz? piszemy o różnych sprawach ? w systemach energooszczędny nie ma miejsca na centralne ogrzewanie, pomieszczeń i cwu. Przy małym zużyciu ? straty przekraczają zapotrzebowanie!
Wiem, że propagator solarów będzie się bronił przed tym, że albo nie zna zagadnienia, albo jest po prostu oszustem, wcale się temu nie dziwię. ja gdy się tylko poznałem istotę, wyrzuciłem temat z oferty.
Ogrzanie 100l cwu - 3kWh czyli 500zł rocznie!- w domu jesteśmy 300 dni nie 365!

Mając np. dwie łazienki - dam w nich mniejsze zasobniki z własnymi pompami ciepła - z 500 zł zrobi się 200 zł rocznie!!! A inwestycja w dwie niewielkie pompy ciepła jest nieporównywalnie niższa niż w solara.
SOLARY - naciąganie ludzi!

jarek7777
Początkujący
Początkujący
Posty: 11
Rejestracja: 23 sty 2011, 17:42
Lokalizacja: lubelskie
Kontaktowanie:
Re: kolektor płaski czy próżniowy

autor: jarek7777 » 29 sty 2011, 21:01

Wysłany: 28.01.2011, 15:12 Temat postu: Re: kolektor płaski czy próżniowy

--------------------------------------------------------------------------------

Co do dziecka to ci gratuluje,

Jak ja kapalem codziennie dzicko to mi wyszlo zuzycie ok 2.5-2.7m3 wody ale na tydzien.
Czyli grubo ponad 10m3 na miesiac.

NIe chcę się spierać ale takie zużycie to miałem ale podczas budowy domu. Teraz mie płacę więcej niż za 5m3 miesięcznie tj ok 25-30zł (ze ściekami)


A skoro ci sie oplaca moze przedstawilbys swoje dane odnosnie uzyskanej energii, zuzycia i ceny instalacji

Moje rachunki za prąd to ok 180zł za 2 miesiace, gazu ziemnego nie używam ponieważ stwierdziłem że mi sie nie opłaca. za samo przyłącze zaspiewali mi gazownicy 4500zł. Jak sie coś zmieni jestem przygotowany do wpiecia sie w sieć. Używam butli propan-butan (koszt 50zł na 2 miesiace), zimą palę w piecu weglowo miałowym (drewno, wgiel). Koszt 600kg wegla + 3m3 drewna = ok 1000zł (od 2lat jednakowy) Koszt instalacji solarnej 7500zł. Koszt zainstalowania 0zł Jak i inne koszty zwiazane z budową domu. Poprostu robie to sam. Dom ma 209m2 - użytkowej 170m2, temp osiągana w pomieszczeniach zimą to ok 20stopni w łazienkach 26stopni.
Wszytkie rachunki analizuję ciagle z rodzina która nie ma solarów i oni płacą tylko za prąd 2x więcej, gdzie ja duzo yzywam komputera a to urządzenie malo nie ciagnie.
Nie bedę nikogo przekonywał i na siłe namawiał na solary poniewaz w internecie jest tyle samo zdań za co iprzeciw. Niech posłucha własnego rozsądku a najlepiej niech to zobaczy jak działa.


Ps
Na zime dorobiłem sobie rolety kt?rymi zasłaniam kolektory i wyciągam wtyczke z gniazdka. Te rolety wykorzystuje także wtedy gdy wyjeżdżam gdzieś na dłużej w lecie w innym przypadku przy braku zasilania mogłyby ulec uszkodzeniu (ale otym chyba wiecie). Najwyzszą temperature jaka zobaczyłem na wyświetlaczu to +315 stopni, więc nie warto ryzykować.

exeter
Zaawansowany
Zaawansowany
Posty: 308
Rejestracja: 07 paź 2010, 11:51
Lokalizacja: UK, londyn
Re: kolektor płaski czy próżniowy

autor: exeter » 29 sty 2011, 23:14

Dzieki za informacje, szkoda tylko, ze potwierdzaja co nastepuje:
skoro placisz za prad 90 zl miesiecznie a twoi sasiedzi 2x tyle czyli 'oszczedzasz' rocznie 12x90zl = 1080

czyli twoja instalacja zwroci sie tobie po 7 latach.
Przyjmujac oczywiscie, ze wykonales instalacje sam.
Cena 7500 przypuszczam nie obejmuje rolety zabezpieczajacej a z tego co napisales nie masz tez systemu awaryjnego zasilania w przypadku jego zaniku.
Pewnie z toja wiedza i umiejetnosciami poradzisz sobie z zabezpieczeniem i przeprowadzasz sam przeglady i serwisy.
Inni co tego nie potrafia sa skazani na koszty.
Potwierdza to co juz pisalem na forum, ze jezeli ktos nie zna sie na tego typu instalacjach nie powinien ich stosowac w ogole.

A gdyby twoi sasiedzi zrezygnowali z centralnego cwu (podobnie jak sugeruje TB) i zaoszczedzili tylko 25% swego zuzycia.
To roznica 'zaoszczedzonych' pieniedzy zwrocilaby sie po 14 latach :cry:
-przy kosztach instalacji, serwisow = 0zl (tak jest u ciebie)

I uwazam, ze nie wazne ile jest zwolennikow i przeciwnikow systemow bo to nie demokracja.
Lepiej wysluchac 1 co sie zna niz 100 co im 'sie wydaje' ze sie znaja, problem tylko ze znalezieniem tego jednego.
Jesli mozesz podac mi jeszcze rodzaj i powierzchnie kolektorow jakie zamontowales???

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa
Re: kolektor płaski czy próżniowy

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 31 sty 2011, 8:36

Czy pisząc o 14 latach zwrotu , uwzględnił Pan odsetki bankowe? 5% z 7500 zł spowoduje, że inwestycja jest zupełnie nieopłacalna. za 90 zł można prądem ogrzać 5 m3 wody! kto tyle miesięcznie zużywa?

exeter
Zaawansowany
Zaawansowany
Posty: 308
Rejestracja: 07 paź 2010, 11:51
Lokalizacja: UK, londyn
Re: kolektor płaski czy próżniowy

autor: exeter » 31 sty 2011, 13:26

Odsetek nie liczylem bo to 'na pierwszy zut oka' widac ze sie nie oplaca.
Po uwzglednieniu innych czynnikow to juz wiadomo, ze 'juz w ogole' sie nie oplaca.
A jak sie uwzgledni wszystkie czynniki to 'juz totalnie' sie nie oplaca.

Ale jeszcze tego samego dnia pojawiaja sie posty typu:
-jaki kolektor plaski czy prozniowy?
-jaka firma A czy B?
-gdzie po doplaty?
-jakies namiary na instalatow..
itp

Jakos dziwnie nasuwa mi sie skojarzenie z rozglosnia 'RMF' bez 'F' gdzie propaguje sie drazenie w ziemi po geotermalne 'skarby' a oprocz dotacji i wielkich oczekiwan niewiele widac.

To takie XXI wieczne 'pyrrusowe wyprawy' po 'zlote runo'
:wink:

jarek7777
Początkujący
Początkujący
Posty: 11
Rejestracja: 23 sty 2011, 17:42
Lokalizacja: lubelskie
Kontaktowanie:
Re: kolektor płaski czy próżniowy

autor: jarek7777 » 31 sty 2011, 15:35

Jesli mozesz podac mi jeszcze rodzaj i powierzchnie kolektorow jakie zamontowales???[/quote]

Firma HEWALEX 2 zestawy po 10 rur

instalator 7
Zaawansowany
Zaawansowany
Posty: 347
Rejestracja: 14 sty 2012, 11:07
Re: kolektor płaski czy próżniowy

autor: instalator 7 » 09 mar 2012, 14:12

W Polsce najlepiej sprawdzają się kolektory próżniowe. Ważna jest jednak gwarancja przynajmniej 10 lat na cały kolektor. Kolektory próżniowe są znacznie trwalsze od kolektorów płaskich, ale poza fazą montażu.

instalator 7
Zaawansowany
Zaawansowany
Posty: 347
Rejestracja: 14 sty 2012, 11:07
Re: kolektor płaski czy próżniowy

autor: instalator 7 » 09 mar 2012, 14:12

W Polsce najlepiej sprawdzają się kolektory próżniowe. Ważna jest jednak gwarancja przynajmniej 10 lat na cały kolektor. Kolektory próżniowe są znacznie trwalsze od kolektorów płaskich, ale poza fazą montażu.

Awatar użytkownika
bachus
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 5014
Rejestracja: 01 sie 2006, 21:33
Lokalizacja: Gdańsk
Re: kolektor płaski czy próżniowy

autor: bachus » 14 mar 2012, 2:22

instalator napisał:
Ważna jest jednak gwarancja przynajmniej 10 lat na cały kolektor.

No to by się zgadzało gdyby gwarancja była udzielona w zgodzie z Ustawą o Prawach konsumenckich a tak w większości nie jest. Na ogół najeżona jest haczykami w stylu: "naturalne zużycia eksploatacyjne wyrobu" Tak to można udzielić gwarancji na 10 lat i założyć, że naturalne zużycie wynosi np. 6 lat. Lub taki zapis: Warunkiem gwarancji jest pierwsze napełnienie instalacji solarnej glikolem za pomocą
automatycznej stacji napełniajaco- odpowietrzajacej oraz sprawdzenie jego własnosci i
ewentualna jego wymiana w okresie co 4 lata od daty zakupu kolektora słonecznego.
Sprawdzenia glikolu dokonuje przedstawiciel Gwaranta lub Gwarant. Sprawdzenie własnosci
glikolu jest płatne.
To znaczy, że jeżeli chcę kupić kolektor i sam go zamontować to właściwie nie spełniam wymogów lub kroją mnie za napełnienie i wymianę. Lub taki:"wadliwe działanie wyrobu bedace skutkiem zdarzen losowych, niezależnych od producenta i
warunków eksploatacji (wandalizm, pożar itp.). I tu dochodzimy do sedna:
instalator napisał:
Kolektory próżniowe są znacznie trwalsze od kolektorów płaskich, ale poza fazą montażu.

Zdarzały się przypadki wytłuczenia przez grad większości rur. Czy gwarancja to obejmowała? A jak nie to skąd stwierdzenie, że próżniówki są trwalsze od płaskich?


Wróć do „Kolektory słoneczne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 8 gości

Gotowe projekty domów