kolektor mało wydajny - problem

Kolektory słoneczną pochłaniają energię słoneczną i w inteligentny sposób i zamieniają ją na energię cieplną w naszych domach. Dowiedz się o wadach i zaletach kolektorów.

Moderator: Redakcja e-instalacje.pl

Awatar użytkownika
bachus
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 5014
Rejestracja: 01 sie 2006, 21:33
Lokalizacja: Gdańsk
Re: kolektor mało wydajny - problem

autor: bachus » 02 lis 2012, 23:18

Dzięki posiadaczowi wlazłem w forum gdzie między innymi jest cały temat i dyskusja poświęcona wadliwości rurek heat pipe. Okazuje się, że chinole od roku 2009 pakują do tych rurek wodę a poprzednio pakowali aceton. Oczywiście nasi importerzy sprowadzając te kolektory nawet szczycili się, że to jedyny w swoim rodzaju szczyt najnowocześniejszej techniki. Ponieważ tam temat wałkuje się od paru lat to temat jest stosunkowo dobrze rozpoznany. U nas te wspaniałe próżniówki dopiero od niedawna to temat raczkuje.
Swoja drogą to ja się cieszę bo te wspaniałe heat pipe prędzej czy później bada do wymiany i przez to roboty będzie więcej. Ale najbardziej mi szkoda inwestorów, którzy przez swoją nie wiedzę i pęd do ograniczania kosztów dali się naciągnąć na te wspaniałe wynalazki.
Okazuje się, że są sposoby na łatwe znalezieni uszkodzonych rurek bez ich zdejmowania ale tą wiedzę póki co zachowam dla siebie, taki jestem wredny.
pozdrawiam.
Witold

instalator 7
Zaawansowany
Zaawansowany
Posty: 347
Rejestracja: 14 sty 2012, 11:07
Re: kolektor mało wydajny - problem

autor: instalator 7 » 07 lis 2012, 12:46

bachus pisze:Okazuje się, że są sposoby na łatwe znalezieni uszkodzonych rurek bez ich zdejmowania ale tą wiedzę póki co zachowam dla siebie, taki jestem wredny.
pozdrawiam.
Witold

A ja nie będę wredny i przedstawię to w skrócie :wink: . Rozszczelnienie rurki ciepła powoduje, że w słoneczny dzień przy pracującej pompie solarnej nagrzewa się rura próżniowa, ponieważ nie ma z niej wtedy odbioru ciepła. Czyli zimą na przy temperaturach ok -15 stopni na takich rurach próżniowych z uszkodzonymi rurkami nie będzie szronu, a latem takie rury będą ciepłe.

Awatar użytkownika
bachus
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 5014
Rejestracja: 01 sie 2006, 21:33
Lokalizacja: Gdańsk
Re: kolektor mało wydajny - problem

autor: bachus » 08 lis 2012, 17:12

instalator 7 pisze:A ja nie będę wredny i przedstawię to w skrócie :wink: . Rozszczelnienie rurki ciepła powoduje, że w słoneczny dzień przy pracującej pompie solarnej nagrzewa się rura próżniowa, ponieważ nie ma z niej wtedy odbioru ciepła. Czyli zimą na przy temperaturach ok -15 stopni na takich rurach próżniowych z uszkodzonymi rurkami nie będzie szronu, a latem takie rury będą ciepłe.

Ty instalator to chyba nie czytasz tego co piszesz albo nie masz zielonego pojęcia o czym piszesz!!!
Przede wszystkim zastanów się co to jest próżnia i jaki to izolator. Zakładając, że używasz rur gdzie próżnia jest na poziomie "próżni wysokiej"
Latem oczywiście rura zewnętrzna rozgrzewa się od słońca ale tylko dla tego, że część promieniowania jest zamieniane na ciepło na samej rurze przeźroczystej bo ta ma przenikalność na poziomie 91%. A więc część z tych 9% odbije się od rury a część zamieni się na ciepło. Nawet latem nie jesteś w stanie odróżnić rur z uszkodzonym heat pipe od tych dobrych. Natomiast zimą przy -15 i szronie to jak myślisz kiedy szron ustąpi? Ano ustąpi kiedy zewnętrzna rura się lekko nagrzeje i dopiero wtedy kolektor ruszy. Wiele się o tym pisze, że przy instalacji próżniowej nie jest w stanie się kolektora odszronić puszczając w niego ciepłą wodę. Mylisz Kolego uszkodzenie ciepłej rurki od uszkodzenia rury próżniowe, czyli pozbawionej próżni.
Aby coś takiego napisać to lepiej najpierw sprawdź, a nie jest to trudne.
Ale kombinuj dalej.
pozdrawiam
Witold

emate30
Początkujący
Początkujący
Posty: 18
Rejestracja: 03 lip 2012, 9:00
Lokalizacja: rzeszów
Kontaktowanie:
Re: kolektor mało wydajny - problem

autor: emate30 » 21 cze 2013, 14:15

Temat stary ale podejmę go bo akurat wczoraj zdobyłem doświadczenie w tym temacie.
Zajmuje się montażem kolektorów próżniowych, ale na rurach Narva z bezpośrednim przepływem. Wczoraj byłem u syna mojego klienta, który prosił żeby do niego przyjechać bo kolektor "słabo grzeje" (kolektor typu heat pipe ma od końca 2006 roku). Instalacja składała się z 30 rur "hp" (1800 mm) wpięta do 200 L podgrzewacza + armatura oczywiście, czworo użytkowników w tym dwójka małych dzieci, pracują do późna(praktycznie nie zużywają wody w trakcie dnia, a wiec system ma czas na wykonanie swojej pracy ), wg mojej oceny w teorii powinna to być petarda. Jednak nie jest, dodam jeszcze że względem południa ustawienie ma jak w podręczniku. Z uwagi na sposób montażu (konstrukcja ogrodowa) miałem prosty dostęp do kolektora.
Nie siedzę w temacie kolektorów z rurka ciepła, słyszałem co nieco od ludzi działających w tej materii, więc zabrałem się do badania tego w praktyce. Trochę "podotykałem" , jedna rura ciepła druga zimna (byłem u klienta po 12 na pełnym słońcu w czwartek 20.06.2013 woj. podkarpackie), ciepła, zimna, zimna...itd. w sumie jak później policzyłem 11 ciepłych z 30. Pierwsze co mi przyszło na myśl to brak próżni. Wydobyłem jedną ciepłą sztukę, ale po znaczniku próżni w dolnej części rury nie było oznak rozszczelnienia. Drążę więc głębiej (przypomniał mi się artykuł na temat rozmrażania rur typu "hp" , o którym Panowie też wcześniej wspominali) wyjąłem wnętrzności rury i przed sobą ujrzałem wypisz wymaluj jak z artykułu i obrazkach , które były zamieszczone we wcześniejszych wpisach.
Także to o czym wspominał Instalator 7 ma potwierdzenie w praktyce, nie jestem fizykiem z wykształcenia ale jakieś straty rura musi mieć mimo że jest w niej próżnia, a jeżeli nagrzewa się ona do 300 st. na postoju (jak nie więcej) to musi być to odczuwalne w dotyku. Moja ręka miała temp. powiedzmy 37 st. rura była bardzo ciepła ale nie parzyła wiec pewnie miała plus minus ok 50 st. tak szybko kalkulując wypromieniowała jakieś 20 % ciepła. Ręki sobie nie dam uciąć, ale o piwo się założę że w zimie (przy minusowej temp. i słonecznym dniu) przed południem uszkodzone rury byłyby pokryte mniejsza ilością szronu lub były całkowicie czyste.

Jeszcze jedno , widziałem kartę gwarancyjną kolektor był założony w 2006 ( miał dwa lata gwarancji) jeżeli dobrze przeczytałem wcześniejsze wpisy to tańszą wodę stosuje się od 2009 roku. W teorii musiała być to rura z stosowanym wcześniej "lepszym" czynnikiem parującym. Jeżeli na lepsze dawało się 2 lata gwarancji a na obecne gorsze daje 10 to coś jest nie tak.
Sprzedawcy HP kasują jak za zboże(z góry pewnie zakładają że trzeba będzie co nieco wymienić, lub stosują zasadę: zeżreć,bo inaczej nie można nazwać takiego naciągania klientów jak najwięcej dotacyjnego tortu, który podstawił NFOŚiGW i ulotnić się. Rozumie ,że po to jest biznes żeby maksymalizować zyski, ale wg mnie są pewne granice. Skończą się dotacje, firmy zwiną żagle lub pozmieniają nazwy spółek, a klienci za jakiś czas obudzą się z ręką w nocniku.

Awatar użytkownika
bachus
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 5014
Rejestracja: 01 sie 2006, 21:33
Lokalizacja: Gdańsk
Re: kolektor mało wydajny - problem

autor: bachus » 21 cze 2013, 23:39

emate30 pisze:Także to o czym wspominał Instalator 7 ma potwierdzenie w praktyce, nie jestem fizykiem z wykształcenia ale jakieś straty rura musi mieć mimo że jest w niej próżnia, a jeżeli nagrzewa się ona do 300 st. na postoju (jak nie więcej) to musi być to odczuwalne w dotyku. Moja ręka miała temp. powiedzmy 37 st. rura była bardzo ciepła ale nie parzyła wiec pewnie miała plus minus ok 50 st. tak szybko kalkulując wypromieniowała jakieś 20 % ciepła. Ręki sobie nie dam uciąć, ale o piwo się założę że w zimie (przy minusowej temp. i słonecznym dniu) przed południem uszkodzone rury byłyby pokryte mniejsza ilością szronu lub były całkowicie czyste.

Aż nie chce mi się wierzyć, testuję czasami różne rury, te z odbiorem ciepła jak i te bez na zewnątrz mają taką samą temp. Prawdopodobnie jest jakiś "kant' z tym znacznikiem. Zdarzyło mi się uszkodzić rurę, która zassała powietrze ale znacznik zniknął dopiero po tygodniu. O ile mógłbyś wykonać takie doświadczenie na tych rurach to będę wdzięczny. Rurę dobrą spuść na beton z wysokości jednego metra. Rozbije się ona s charakterystycznym hukiem implozji. Będzie to wyraźnie słychać. Następnie powtórz to samo z taką rurą, która się grzeje. Prawdopodobnie nie będzie słychać tego charakterystycznego huku implozji lub będzie on nie wielki. A to będzie znaczyło, że próżnia się ulotniła po mimo zachowania znacznika.
pozdrawiam.
Witold

Indiana
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 1455
Rejestracja: 25 paź 2008, 19:36
Re: kolektor mało wydajny - problem

autor: Indiana » 22 cze 2013, 4:23

Hmm, ja mam o chińskich wyrobach jak najgorsze zdanie. Nie siedzę w temacie, ale podejrzewam, że Bachus nie widzi różnicy dla porządnych rur - a Chińczyk pewnie zastosował jakiś chiński absorber, który wypromieniowuje sporo ciepła, więc przy wzroście temperatury rura jest gorąca. Chińczyk nie jest tak głupi, rżnie frajerów gdzie się da - w końcu jak 1 dolara na rurze oszczędzą, to już jest na dniówkę dla pracownika :lol:

Awatar użytkownika
bachus
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 5014
Rejestracja: 01 sie 2006, 21:33
Lokalizacja: Gdańsk
Re: kolektor mało wydajny - problem

autor: bachus » 22 cze 2013, 8:49

Nie Indiana, uważam, że jesteś w błędzie. Nie można z samego założenia potępiać w czambuł tego wszystkiego co robią Chińczycy. Aż byś się zdziwił na jakim poziomie technologicznym stoją Chińczycy. To nie jest winą Chińczyków, że u nas są buble, to wina naszych eksporterów, że te buble sprowadzają. Wierz mi, że jeżeli jest zachowana próżnia w rurze to jaki tam by nie był absorber, próżnia nie pozwoli na wydostanie się ciepła. Inaczej przeczyło by to samej zasadzie stosowania rur próżniowych.

Indiana
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 1455
Rejestracja: 25 paź 2008, 19:36
Re: kolektor mało wydajny - problem

autor: Indiana » 22 cze 2013, 12:48

Owszem, nie montuję z założenia kolektorów próżniowych, ale kiepski absorber jak najbardziej zwiększa straty ciepła - w wyższych temperaturach większy udział w stratach ma właśnie promieniowanie, a nie konwekcja czy przewodzenie.
I tak, emisja promieniowania ciała doskonale czarnego w zależności od temperatury wynosi 5,67x10^-8 xT4.
I tak, ciało doskonale czarne w temperaturze 300'C (573'K) emituje moc 6,1 kW/m2.
Teraz porządnej jakości absorber stosowany np. w Hewalexach ma współczynnik emisji termicznej rzędu 4%, co oznacza, że absorber emituje moc cieplną rzędu 244W/m2. Niezależnie od jakości próżni, nawet w próżni absolutnej, absorber kolektora dzięki tej emisji promieniowania szybko się wychłodzi.
Ale Chińczyk głupi nie jest, skoro już zrobił dziadowski kolektor który przeznaczony jest dla frajerów, to domyśla się, że i tak frajerowi różnicy nie robi jakość absorbera, więc wali najtańszy szajs z emisją termiczną na poziomie np. 30%. I taki kolektor przy temperaturze stagnacji rzędu 300'C emituje prawie 2kW mocy na m2, co spokojnie wystarczy aby zagrzać rurę solarną.

W przypadku gdy rurka ciepła jest sprawna, i temperatura absorbera ustali się na np. 100'C, to emisja promieniowania wyniesie ok. 330W/m2, co jest niezauważalne. Po uszkodzeniu rurki ciepła temperatura rośnie, a że emisja promieniowania jest proporcjonalna do 4 potęgi, rośnie bardzo gwałtownie wraz z temperaturą.

instalator 7
Zaawansowany
Zaawansowany
Posty: 347
Rejestracja: 14 sty 2012, 11:07
Re: kolektor mało wydajny - problem

autor: instalator 7 » 25 cze 2013, 18:40

Indiana pisze:Owszem, nie montuję z założenia kolektorów próżniowych, ale kiepski absorber jak najbardziej zwiększa straty ciepła - w wyższych temperaturach większy udział w stratach ma właśnie promieniowanie, a nie konwekcja czy przewodzenie.
I tak, emisja promieniowania ciała doskonale czarnego w zależności od temperatury wynosi 5,67x10^-8 xT4.
I tak, ciało doskonale czarne w temperaturze 300'C (573'K) emituje moc 6,1 kW/m2.
Teraz porządnej jakości absorber stosowany np. w Hewalexach ma współczynnik emisji termicznej rzędu 4%, co oznacza, że absorber emituje moc cieplną rzędu 244W/m2. Niezależnie od jakości próżni, nawet w próżni absolutnej, absorber kolektora dzięki tej emisji promieniowania szybko się wychłodzi.
W przypadku gdy rurka ciepła jest sprawna, i temperatura absorbera ustali się na np. 100'C, to emisja promieniowania wyniesie ok. 330W/m2, co jest niezauważalne. Po uszkodzeniu rurki ciepła temperatura rośnie, a że emisja promieniowania jest proporcjonalna do 4 potęgi, rośnie bardzo gwałtownie wraz z temperaturą.
Ale Chińczyk głupi nie jest, skoro już zrobił dziadowski kolektor który przeznaczony jest dla frajerów, to domyśla się, że i tak frajerowi różnicy nie robi jakość absorbera, więc wali najtańszy szajs z emisją termiczną na poziomie np. 30%. I taki kolektor przy temperaturze stagnacji rzędu 300'C emituje prawie 2kW mocy na m2, co spokojnie wystarczy aby zagrzać rurę solarną.


1. Klient powinien odróżnić patałacha-instalatora, który myli sprawność absorbera ze sprawnością kolektora.
2. Tych którzy nigdy nie uważają się za ,,frajerów'' zachęcam do poczytania artykułu: http://www.instalator.pl/index.php?opti ... 34&lang=pl
3. Aby ograniczyć temperature stagnacji z 300 stopni do 160-180 stopni wystarczy zastosować bezpiecznik termiczny- Expulser.

izbud1
Początkujący
Początkujący
Posty: 6
Rejestracja: 25 cze 2013, 22:11
Lokalizacja: mazowieckie
Re: kolektor mało wydajny - problem

autor: izbud1 » 25 cze 2013, 23:13

Witam Panów

Od pewnego czasu zastanawiam się nad założeniem kolektorów słonecznych płaskich lub próżniowych. W początkowych założeniach miały podgrzewać tylko wodę do mycia dla 4 osób. Ale głowa rodziny wymyśliła, że może przydało by się wspomaganie ogrzewania podłogowego około 80m2. I tu zaczęła boleć głowa jaką Polską firmę wybrać, aby nie dostać super chińskiego bubla ..... Czytając posty na tym forum decyzja jeszcze bardziej się skomplikowała--- zbyt duża ilość wad jednego i drugiego rodzaju kolektorów wprawił mnie w temperaturę stagnacji !! Niby firma była już wybrana STAMAR KONIN, ale osoba z tej firmy na pytanie o moc kolektora 30 rurowego. Odpowiedziała mi że z powierzchni 5m2 posiada on 5kW czy oby na pewno?? Tu link do dokumentacji
http://www.stamar.ikonin.pl/strona325-S ... plnej.html

Jednak po lekturze ze strony Pana bachus :
http://www.bachus.com.pl/wicia/index.ph ... publikacje

Bardzo mnie to zastanawia czy ta moc ponoć polskich kolektorów jest prawdziwa ???
bruk

Awatar użytkownika
bachus
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 5014
Rejestracja: 01 sie 2006, 21:33
Lokalizacja: Gdańsk
Re: kolektor mało wydajny - problem

autor: bachus » 26 cze 2013, 7:24

instalator 7 pisze:2. Tych którzy nigdy nie uważają się za ,,frajerów'' zachęcam do poczytania artykułu: http://www.instalator.pl/index.php?opti ... 34&lang=pl
.

A co może napisać osoba zajmująca się heat pipe. Jestem w stanie podważyć większość wygłaszanych teorii, i to zrobię jako kontr-artykuł. na łamach tego samego pisma. Autor powołuje się na opracowania z 1976 roku. Ale jakoś skrzętnie ukrywa, że opisuje heat pipe jako szczyt zaawansowania kolektorów próżniowych. A jako przykład jedna ze bzdur:
"- późniejszy niż w kolektorach próżniowych start z uwagi na konieczność pokonania wyższych
strat własnych"
Większej bzdury nie słyszałem. W kolektorze płaskim masa absorbera to około 3,8 kg, natomiast w kolektorze próżniowym odpowiadającym wymiarami zewnętrznymi płaskiemu (12 rur) masa absorbera to prawie 11 kg. A więc co się szybciej rozgrzeje przy podobnych parametrach absorpcji? Akurat w tym przypadku heat pipe mają najgorszy czas startu.
Ostatnio zmieniony 26 cze 2013, 7:36 przez bachus, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
bachus
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 5014
Rejestracja: 01 sie 2006, 21:33
Lokalizacja: Gdańsk
Re: kolektor mało wydajny - problem

autor: bachus » 26 cze 2013, 7:27

izbud1 pisze: Niby firma była już wybrana STAMAR KONIN, ale osoba z tej firmy na pytanie o moc kolektora 30 rurowego. Odpowiedziała mi że z powierzchni 5m2 posiada on 5kW czy oby na pewno??
Bardzo mnie to zastanawia czy ta moc ponoć polskich kolektorów jest prawdziwa ???

Otóż nie.
Firma na swojej stronie przedstawiła raport z badań. I to jest podstawa do dalszych obliczeń i porównań. Sam raport jest rzetelny bo wykonało go akredytowane laboratorium.
Otóż w raporcie na stronie 5 jest tabelka ilustrująca moc kolektora (p. 3.2 ). Badano kolektor składający się z 18 rur. Maksymalna moc kolektora to 1136W. Tą moc trzeba podzielić przez ilość rur w kolektorze ( 18 ) co dale mam wynik 63W dla jednej rury zastosowanej w kolektorze. Teraz już łatwo obliczyć maksymalną moc kolektora 30 rurowego, która wynosi ( 63X30=1890W).
Aby osiągnąć moc 5kW z tych kolektorów trzeba zastosować prawie 80 rur.
Natomiast sprawność również jest podana w tym raporcie i wynosi 79% w stosunku do powierzchni absorbera. Patrząc na tą powierzchnię to kolektory z u rurką osiągają ją na poziomie 89%

izbud1
Początkujący
Początkujący
Posty: 6
Rejestracja: 25 cze 2013, 22:11
Lokalizacja: mazowieckie
Re: kolektor mało wydajny - problem

autor: izbud1 » 26 cze 2013, 9:01

Czyli firma wygląda na solidną -- bo są do wglądu badania kolektorów.
Ale posiadają także pewien minus nie znają tych testów !!!!!!
Podając moc kolektora 30 rur 5000W kiedy faktyczna jego moc wynosi 63X30=1890W !!!!!
bruk

Awatar użytkownika
bachus
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 5014
Rejestracja: 01 sie 2006, 21:33
Lokalizacja: Gdańsk
Re: kolektor mało wydajny - problem

autor: bachus » 26 cze 2013, 9:34

izbud1 pisze:Czyli firma wygląda na solidną -- bo są do wglądu badania kolektorów.

Ale czy można być solidnym i z jednej strony publikować raport a z drugiej podawać wartośi z sufitu?
izbud1 pisze:Ale posiadają także pewien minus nie znają tych testów !!!!!!

W to to ja nie wierzę. Raport po to jest między innymi aby się przekonać co jest wart ten wyrób.
izbud1 pisze:Podając moc kolektora 30 rur 5000W kiedy faktyczna jego moc wynosi 63X30=1890W !!!!!

Dla kolektora 30 rurowego te 1890W to maksymalna wartość przy promieniowaniu 1000W/m2,
I więcej się już nie wyciągnie.

izbud1
Początkujący
Początkujący
Posty: 6
Rejestracja: 25 cze 2013, 22:11
Lokalizacja: mazowieckie
Re: kolektor mało wydajny - problem

autor: izbud1 » 26 cze 2013, 11:28

To w takim razie w jakich granicach powinna zawierać się cena takiego zestawu:

Podgrzewanie wody do mycia dla 4 osób i wspomaganie ogrzewania podłogowego około 80m2.

Nie wymieniam drobiazgowo elementów bo mogą się one różnić dla specjalistów z tej branży. Ale jedno jest ważne aby taki zestaw działał jak najsolidniej !
bruk


Wróć do „Kolektory słoneczne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 11 gości

Gotowe projekty domów