jakie kolektory wybrać ?

Kolektory słoneczną pochłaniają energię słoneczną i w inteligentny sposób i zamieniają ją na energię cieplną w naszych domach. Dowiedz się o wadach i zaletach kolektorów.

Moderator: Redakcja e-instalacje.pl

quintrix
Początkujący
Początkujący
Posty: 4
Rejestracja: 13 paź 2008, 18:36
Lokalizacja: śląsk cieszyński

autor: quintrix » 28 paź 2008, 7:56

no czasem pada , ale jak długo mam kolektory to jeszcze takiego problemu nie miałem ,a zdjęcie na okładkę zawsze można "podrasować" pod swoje potrzeby, jak już pisałem to co na papierze to nie zawsze w rzeczywistości !!! i tyle w tym temacie,ja kolektory zamontowałem,nie ukrywam że dość ostrożnie do tego podchodziłem ale teraz widze że niepotrzebnie !!! to był dobrze wydany pieniądz ... i teraz swój system jeszcze rozbuduje bo warto.
Grzej Pan wode dla 4 osób prądem przez choćby miesiąc a potem kolektorami też przez miesiąc to zobaczy Pan czy się opłaca - ja twierdze że tak.Co do tego odśnieżania to nawet jeśli ... - przecież jak śnieg pada to nie ma słońca (logiczne) i kolektory i tak nie działają a jak słońce zaświeci to śnieg znika po chwili z powierzchni więc w czym problem,poza tym chyba nikt nie liczy tylko na kolektory i ma jeszcze jakieś inne źródło ciepłej wody więc pytam w czym problem ??? a Pan z łopatą gania i śnieg z kolektorów zrzuca ??? :D czy odśnieżarką wjeżdża :?:
Sylwester

budek
Początkujący
Początkujący
Posty: 31
Rejestracja: 04 sty 2009, 16:25
Lokalizacja: 3miasto

autor: budek » 12 sty 2009, 18:34

Rozglądam się za kolektorami Hewalex, ale byłem dzisiaj u przedstawiciela kolektorów, który zaproponował mi kolektory firmy Sonnenkraft posiada zestaw w promocyjnej cenie 7 tys. (2 kolektory plus zbiornik 300l) plus montaż,
znalazłem ten sam zestaw za 16 tys
oze.sklep.pl/product_info.php?manufacturers_id=18&products_id=514

czy ktoś może coś powiedzieć o tej firmie??

pozdrawiam

Awatar użytkownika
bachus
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 5014
Rejestracja: 01 sie 2006, 21:33
Lokalizacja: Gdańsk

autor: bachus » 12 sty 2009, 22:51

Witam.
ale byłem dzisiaj u przedstawiciela kolektorów, który zaproponował mi kolektory firmy Sonnenkraft posiada zestaw w promocyjnej cenie 7 tys. (2 kolektory plus zbiornik 300l) plus montaż,

Coś wydaje mi się, że połowy elementów będzie brakować w tym zestawie, skoro cena wyjściowa to 16 tyś.
pozdrawiam
Fizyki uczymy się od Brzęczkowskiego, pierwszego na świecie wynalazcy silnika grawitacyjnego (perpetuum mobile).

budek
Początkujący
Początkujący
Posty: 31
Rejestracja: 04 sty 2009, 16:25
Lokalizacja: 3miasto

autor: budek » 13 sty 2009, 16:54

z tego co mówił sprzedawca trzeba doliczyć mocowania na kolektory i rurki łączące

bro
Początkujący
Początkujący
Posty: 19
Rejestracja: 13 sty 2009, 2:17
Lokalizacja: Lublin

autor: bro » 13 sty 2009, 18:08

W niektórych zestawach jest to juz wliczone w cenę i po prostu taniej wychodzi kupując całość z jednej firmy.

budek
Początkujący
Początkujący
Posty: 31
Rejestracja: 04 sty 2009, 16:25
Lokalizacja: 3miasto

autor: budek » 14 sty 2009, 8:02

chyba zestaw ten odpada (Sonnenkraft) ponieważ nie ma szyby pryzmatycznej, a rurki ma w układzie pojedzyńczej harfy.
chcę aby kolektory które kupię miały szybę pryzmatyczną, pokryte były substancją na bazie tlenku tytanu, a układ rurek conajmniej podwójna harfa lub najlepiej meander.
pozdr

Awatar użytkownika
bachus
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 5014
Rejestracja: 01 sie 2006, 21:33
Lokalizacja: Gdańsk

autor: bachus » 14 sty 2009, 22:21

Witam.
chcę aby kolektory które kupię miały szybę pryzmatyczną

A niby to w czym szyba pryzmatyczna jest lepsza od przeźroczystej?
, a układ rurek conajmniej podwójna harfa

A co to jest podwójna charfa?
pozdrawiam
Fizyki uczymy się od Brzęczkowskiego, pierwszego na świecie wynalazcy silnika grawitacyjnego (perpetuum mobile).

budek
Początkujący
Początkujący
Posty: 31
Rejestracja: 04 sty 2009, 16:25
Lokalizacja: 3miasto

autor: budek » 15 sty 2009, 15:40

przytocze opis:

• Szyba – wykonana z hartowanego szkła o niskiej zawartości tlenku żelaza, które charakteryzuje się wysoką przepuszczalnością promieni słonecznych. Szyba ma grubość ok. 4mm. Obecnie w kolektorach płaskich najczęściej stosowane są szyby pryzmatyczne, które zwiększają wydajność kolektora o kilka procent, niemniej jednak niektórzy producenci stosują również tańsze szyby gładkie.
• Absorber – główny element kolektora słonecznego. Jest to płyta z metalu dobrze przewodzącego ciepło (najczęściej z miedzi). Metal ten jest pokryty substancjami, które zwiększają absorpcję ciepła. W klasycznych konstrukcjach jest to czarny chrom, natomiast w bardziej nowoczesnych warstwa wysokoselektywna na bazie tlenku tytanu np. TiNOX. Różnice pomiędzy wydajnością poszczególnych powłok absorbera obrazuje poniższa grafika.




Pojedyncza harfa - najprostrza, najpopularniejsza i najtańsza w produkcji konstrukcja absorbera. Jej wadą jest miejscowe przegrzewanie się kolektorów w instalacji i nierównomierny odbiór ciepła z absorbera (miejscami absorbery w kolektorach są przegrzane a miejscami wychłodzone). Może to prowadzić do miejscowego parowania glikolu, zapowietrzenia instalacji i w efekcie spadku spraności instalacji. Podwójna harfa - Jest rozwiązaniem pośrednim pomiędzy pojedynczą harfą a meandrem. Dzięki zastosowaniu zaślepienia pośrodku górnej rury zbiorczej uzyskano efekt wymuszonego przepływu cieczy - pierwsze przez jedną, następnie przez drugą połowę absorbera w ramach tego samego kolektora. Dzięki temu zapewniono odbiór ciepła ze wszystkich części absorbera.
Meander - konstrukcja ta umożliwia jednakowy i równomierny odbiór ciepła z wszystkich kolektorów w instalacji, dzięki czemu wyelimino miejscowe strefy przegrzania. Droga przepływu cieczy jest średnio 8-10 razy dłuższa niż w absorberach harfowych, dzięki czemu przepływająca przez absorber ciecz robocza zostanie nagrzana do wyższej temperatury niż w przypadku przepływu np. przez pojedynczą harfę.


pozdr

jacbak7870
Zainteresowany
Zainteresowany
Posty: 83
Rejestracja: 13 mar 2008, 9:49
Lokalizacja: Olesno

autor: jacbak7870 » 15 sty 2009, 20:13

Podaję stronę gdzie możesz oglądnąc to co ciebie interesuje zobacz w katalogu.

Awatar użytkownika
bachus
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 5014
Rejestracja: 01 sie 2006, 21:33
Lokalizacja: Gdańsk

autor: bachus » 16 sty 2009, 1:47

Witam.
Widzę, że kolega budek pięknie zacytował prawdopodobnie folder reklamowy lub jakąś stronę internetową. Ale ja pytałem " dla czego" np. szyba pryzmatyczna jest lepsza od gładkiej? a nie stwierdzenie " bo tak napisano".
Koronnym argumentem zastosowania szyb pryzmatycznych jest " o kilka procent większa wydajność kolektora" A ja chciałbym wiedzieć jakim cudem? Jeżeli do porównań weźmiemy gładką szybę solarną i pryzmatyczną o tej samej grubości oraz wykonaną z tego samego rodzaju szkła i przepuścimy przez nie taką samą ilość promieniowania, to żeby kolektor miał o kilka procent większą sprawność to i przenikalność szyby pryzmatycznej musiała by być o te kilka procent większa. Nagniecenie wzoru na szybie nigdy nie spowoduje jej większej przenikalności. O przenikalności szyby decydują dwa czynniki: jej grubość oraz zawartość związków żelaza. Na kolektory stosuje się grubości szkła w zakresie: 2,9 do 4 mm. Obecnie coraz częściej ze względu na wyżej opisane oraz ciężar wiele firm odchodzi od szkła o grubości 4mm.
Pierwszy raz szybę pryzmatyczną zastosowali Niemcy w momencie pojawienia się TINOXU
ze względów estetycznych. Było to pokrycie bardzo podatne na wszelkiego rodzaju zabrudzenia, dotyk palcem, nawet bawełnianą rękawiczką pozostawiał ślady. Ślady te nie wpływały na uzysk absorbera ale nie ładnie wyglądały co w procesie produkcji było nie do uniknięcia a usunięcie ich nie było już możliwe. \ Sprawdziłem osobiście, śladów nie dało się niczym usunąć, prawdopodobnie górna warstwa pokrycia wielowarstwowego została trwale zniszczona.\ Więc zastosowano kompromis między matówką a szybą gładką. Proszę zwrócić uwagę, że pod szybą pryzmatyczną widać absorber ale szczegółów już nie i tak to pozostało do dziś a teorię dorobić można do wszystkiego i większość to łyknie ale z fizyką to nie ma nic wspólnego. Jednak mnie osobiście bardziej podoba się kolektor z szybą pryzmatyczną ale tylko ze względów estetycznych.

Pojedyncza harfa - najprostrza, najpopularniejsza i najtańsza w produkcji konstrukcja absorbera. Jej wadą jest miejscowe przegrzewanie się kolektorów w instalacji i nierównomierny odbiór ciepła z absorbera (miejscami absorbery w kolektorach są przegrzane a miejscami wychłodzone). Może to prowadzić do miejscowego parowania glikolu, zapowietrzenia instalacji i w efekcie spadku spraności instalacji.

Właśnie pojedyncza harfa jest jedynym sposobem na to aby odbiór ciepła z absorbera był równomierny nie rozumiem jak można zimny czynnik wprowadzając do cieplejszego środowiska jeszcze wychłodzić? Mechanika przepływu przez meander jest taka, że przepływ przez rurki pionowe niezależnie od miejsca jest taki sam dlatego, że droga przepływu nie zależy od położenia poszczególnych rurek. Oczywiście jeżeli harfę podłączymy po przekątnej a nie z tej samej strony.
Właśnie te wszystkie wady odnoszą się do meandra!
Załóżmy, że absorber przy pełnym promieniowaniu rozgrzewa się tylko do 100 stopni na dole jak i u góry.
Stosując harfę czynnik wpływa dolną rurą zbiorczą i wpływa do poszczególnych rurek, ponieważ przepływ w każdej rurce jest taki sam to odbiór ciepła z powierzchni od dołu absorbera jest równomierny na całej swojej szerokości. Dochodząc do górnej części absorbera czynnik osiąga 100 stopni bo przepływ tak mały ustawiliśmy
Sprawność: dół kolektora - zimny czynnik wpływa od dołu trafiając na gorący absorber - sprawność bardo duża, góra kolektora- gorący czynnik, wpływa na gorący absorber sprawność bardzo mała. Ale jeżeli czynnik będzie płyną z dużą prędkością to odbierze dużo ciepła na dole jak i u góry kolektora.
Proponuję wykonać taką symulację dla meandra.
Jeżeli już operujemy temperaturami to tylko w funkcji wielkości strumienia przepływu czynnika a nie jako odrębne parametry.
Skoro kolega budek jest z 3miasta jak ja to proponuję spotkanie.
pozdrawiam
Fizyki uczymy się od Brzęczkowskiego, pierwszego na świecie wynalazcy silnika grawitacyjnego (perpetuum mobile).

elis
Początkujący
Początkujący
Posty: 12
Rejestracja: 11 sty 2009, 17:34

autor: elis » 25 sty 2009, 23:24

Wita
Ja krótko polecam Viessmanna jest drogi uciążliwy w instalacji , ale sprwność ma de best polecam (koszty większe niż hartman, hewelx itp.)jako monter.

Adaroth
Początkujący
Początkujący
Posty: 16
Rejestracja: 15 kwie 2008, 20:07

autor: Adaroth » 26 sty 2009, 20:20

bachus pisze:Witam.
Widzę, że kolega budek pięknie zacytował prawdopodobnie folder reklamowy lub jakąś stronę internetową. Ale ja pytałem " dla czego" np. szyba pryzmatyczna jest lepsza od gładkiej? a nie stwierdzenie " bo tak napisano".
Koronnym argumentem zastosowania szyb pryzmatycznych jest " o kilka procent większa wydajność kolektora" A ja chciałbym wiedzieć jakim cudem? Jeżeli do porównań weźmiemy gładką szybę solarną i pryzmatyczną o tej samej grubości oraz wykonaną z tego samego rodzaju szkła i przepuścimy przez nie taką samą ilość promieniowania, to żeby kolektor miał o kilka procent większą sprawność to i przenikalność szyby pryzmatycznej musiała by być o te kilka procent większa. Nagniecenie wzoru na szybie nigdy nie spowoduje jej większej przenikalności. O przenikalności szyby decydują dwa czynniki: jej grubość oraz zawartość związków żelaza. Na kolektory stosuje się grubości szkła w zakresie: 2,9 do 4 mm. Obecnie coraz częściej ze względu na wyżej opisane oraz ciężar wiele firm odchodzi od szkła o grubości 4mm.
Pierwszy raz szybę pryzmatyczną zastosowali Niemcy w momencie pojawienia się TINOXU
ze względów estetycznych. Było to pokrycie bardzo podatne na wszelkiego rodzaju zabrudzenia, dotyk palcem, nawet bawełnianą rękawiczką pozostawiał ślady. Ślady te nie wpływały na uzysk absorbera ale nie ładnie wyglądały co w procesie produkcji było nie do uniknięcia a usunięcie ich nie było już możliwe. \ Sprawdziłem osobiście, śladów nie dało się niczym usunąć, prawdopodobnie górna warstwa pokrycia wielowarstwowego została trwale zniszczona.\ Więc zastosowano kompromis między matówką a szybą gładką. Proszę zwrócić uwagę, że pod szybą pryzmatyczną widać absorber ale szczegółów już nie i tak to pozostało do dziś a teorię dorobić można do wszystkiego i większość to łyknie ale z fizyką to nie ma nic wspólnego. Jednak mnie osobiście bardziej podoba się kolektor z szybą pryzmatyczną ale tylko ze względów estetycznych.


Szyba pryzmatyczna poza wymienioną powyżej "koniecznością" jej montażu powoduje, że do wnętrza kolektora wpadają promienie słoneczne padające pod niewielkim kątem (rozproszone) jeśli zamontowana jest pryzmatem na zewnątrz. Ze względu na częste i trudne do usunięcia zabrudzenia takich szyb producenci zdecydowali się umieszczać pryzmat od wewnętrznej strony, w tym przypadku pryzmat załamuje odbite od absorbera promienie bo jak wiadomo żadną z obecnie stosowanych powłok nie ma 100% absorbcji.

Z kolei nawiązując do podwójnej harfy to jest to zabieg wymuszający ukierunkowany obieg płynu solarnego w przypadku absorberów z tylko dwoma króćcami (zasilanie powrót) umieszczonymi w dolnej lub górnej części kolektora. w przypadku czterech króćców umieszczonych zazwyczaj na dłuższych bokach kolektora nie ma konieczności zaginania po środku jednej ze zbiorczych rur absorbera.

jacbak7870
Zainteresowany
Zainteresowany
Posty: 83
Rejestracja: 13 mar 2008, 9:49
Lokalizacja: Olesno

autor: jacbak7870 » 26 sty 2009, 22:20

chyba nie chodzi Ci o zestaw za 7777 na czarnym chromie

jacken
Początkujący
Początkujący
Posty: 2
Rejestracja: 22 sty 2009, 10:23
Re: jakie kolektory wybrac ?

autor: jacken » 29 sty 2009, 22:57

wieslaw mirek pisze:mam pytanie ,chcialbym zamontowac kolektory sloneczne w moim domu ale nie wiem jakie.slyszalem ze sa prozniowe ,plaskie itp.Chcialbym wybrac najlepsze aby dobrze dogrzewaly wode w domu .Moze ktos zna sie na temacie albo ma zamontowane kolektory w domu.Nie chce chaly ,sa rozne marki ,nie wiem ktora wybrac. Zalezy mi wysokiej jakosci ib.dobrej ekspoloatacji. Z gory dziekuje za podpowiedz .


Witam.Jestem instalatorem kolektorów słonecznych.Kolektory zakładam już 7 lat ,mam ponad 100 instalacji zrobionych i to różnych producentów ,płaskie i próżniowe.Jak zauważyłem gdy odwiedzam klienta po roku używalności systemu solarnego,jeszcze nie zdarzyło mi się aby inwestor powiedział ,że nie jest zadowolony z wydanych pieniędzy.Wprost przeciwnie ,chwali swoje kolektory.Wiadomo ,każdy patrzy na swój portfel i chce aby system wyszedł mu jak najtaniej.Dlatego najważniejsze w systemach jest ,aby go dobrze zrobić,dobrze dobrać do potrzeb klienta.Z każdego kolektora można wycisnąć tyle ile trzeba.I jeszcze jedna sprawa.W niektórych sytuacjach ( a spotkałem się z takimi),to że zwrot ceny systemu solarnego, jak to niektórzy piszą, nie opłaca się,to nie oto właściwie chodzi.Chodzi o wygodę.Świadomość, że mamy ciepłą wodę i to od słońca to już jest wystarczające aby te systemy zakładać.A przecież kolektory nie są na rok czy dwa,mają służyć bardzo długo.Jeżeli ktoś chce kolektory z wyższej półki to musi się liczyć z ogromnym wydatkiem,i czy wtedy to się będzie opłacać? Nie będę reklamować mojej firmy,ale jeżeli ktoś chciałby porozmawiać to proszę podać e-maila.pozdrawiam

Awatar użytkownika
bachus
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 5014
Rejestracja: 01 sie 2006, 21:33
Lokalizacja: Gdańsk

autor: bachus » 30 sty 2009, 23:20

Witam.
Kolega jacken napisał:
Jestem instalatorem kolektorów słonecznych.Kolektory zakładam już 7 lat ,mam ponad 100 instalacji zrobionych

Witamy kolegę jackena w swoim gronie, Myślę, że z powodu doświadczenia (ponad 100 instalacji) wniesie trochę świeżego spojrzenia wśród " starych wyjadaczy".
pozdrawiam
Fizyki uczymy się od Brzęczkowskiego, pierwszego na świecie wynalazcy silnika grawitacyjnego (perpetuum mobile).


Wróć do „Kolektory słoneczne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 44 gości

Gotowe projekty domów