Firma SonErgo - jakie opinie?

Kolektory słoneczną pochłaniają energię słoneczną i w inteligentny sposób i zamieniają ją na energię cieplną w naszych domach. Dowiedz się o wadach i zaletach kolektorów.

Moderator: Redakcja e-instalacje.pl

Indiana
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 1455
Rejestracja: 25 paź 2008, 19:36

autor: Indiana » 29 kwie 2009, 19:47

Panie Tomaszu, w starym domu zbudowanym z rozlatujacej sie cegły bez żadnej izolacji, ze starymi oknami ze szczelinami na 2 cm i podłogą na gruncie bez grama styropianu potrafią zużyć jeszcze mniej.
Dlaczego?
Mianowicie zwykle w takich domkach nie ma w ogóle wanny czy prysznica, jest zamontowany jakiś przepływowy Dafik a ludzie myją się w misce, i gwarantuję że 800 kwh rocznie to nie zużywają.

Tak więc proszę o nie stawianie znaku równości pomiedzy domem energooszczędnym, a niskim zużyciem cwu (piszę w litrach na osobę dziennie, nie o zużyciu energii do jej podgrzewu)- bo to zależy od użytkowników, nie od sposobu izolowania ścian.

Dom energooszczędny ma zapewnić TANIE podgrzanie odpowiedniej ilości wody dla potrzeb cwu z maksymalną możliwą sprawnością. Przy dużych ilościach (czyli przy typowej rodzinie) ogrzewanie elektryczne jest najdroższe, i mało kto to stosuje. Dopiero przy oszczędnym korzystaniu - tak jak Pan - staje się ogrzewaniem najtańszym, bo tanim w montażu i średnim w eksploatacji.

Przy przeciętnym zużyciu - solary są bardzo pomocne w obniżaniu rachunków, przy okazji odciążamy sieć energetyczną lub zmniejszamy uzależnienie od ruskich z gazem. A to bardzo ważna zaleta.

Wadą solarów jest paradoksalnie przyczynianie się do zwiększenia zużycia wody - bo skoro mamy ciepłą wodę w cenie zimnej - to po co się szczypać? Niech sobie dzieciaki leją do pełna, w końcu nie muszę za to nic zapłacić :wink:

RAPczyn
Aktywny
Aktywny
Posty: 247
Rejestracja: 27 sty 2008, 11:39
Lokalizacja: Warszawa - Tarchomin
Kontaktowanie:

autor: RAPczyn » 29 kwie 2009, 21:02

bachus pisze:Witam.
RAPczyn napisał:
regulator przepływy

czy to tosamo co rotametr?


Regulator przepływu ze wskaźnikiem przepływu.

Tak dla porównania.
Instalacja kolektorów próżniowo-rurowych CPC o powierzchni czynnej 13,98m^2.
Ogrzewanie zbiornika c.w.u. oraz wody basenowej.
Dzisiejszy uzysk energii to 59kWh.

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 30 kwie 2009, 8:59

gwarantuję że 800 kwh rocznie to nie zużywają.

Panie Indiana ! I dlatego Pan studiował by zużywali! Co ma do tego stary dom? Dużo prościej jest założyć trzy termy pojemnościowe 10l pod zlewozmywakiem i po 15L nad czy w łazience z jedną rurką z zimną wodą, niż duży zasobnik i rurkę z ciepłą wodą. Pan ma pośrednie (centralne) ogrzewanie zakodowane jako aksjomat! Gdy Pan raz spróbował inaczej dowiedziałby się Pan ile naprawdę ( nie w normach) ile kosztuje” pośrednictwo „ i to nie tylko w ogrzewnictwie!

Indiana
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 1455
Rejestracja: 25 paź 2008, 19:36

autor: Indiana » 30 kwie 2009, 11:11

Średnia sprawność instalacji cwu opartej o zasobnik, wężownicę z co i cyrkulację wynosi ok. 25-40%.
Tylko że te straty w sezonie grzewczym są zwykłym ogrzewaniem domu czy mieszkania, źródło jest to samo, w czym problem?

Poza sezonem owszem problem jest - ale mało kto latem pali w piecu, z praktyki widzę że na lato ludzie odpalają albo nieużywane zimą termy gazowe, albo grzeją zasobnik prądem, przy czym zwykle wyłączają wtedy cyrkulację i sprawność układu rośnie do ok. 60-80%, zależnie od umiejscowienia zasobnika.
Niech się Pan chwilkę zastanowi - przy sprawności układu na poziomie 70-80% zdecydowanie opłaca się grzać wodę w zasobniku zamiast jak Pan w podgrzewaczu przepływowym, ponieważ można zastosować wtedy zegar sterujący i jechać sobie na tanim prądzie. Prąd jest wtedy 2x tańszy, a cały układ wychodzi taniej w eksploatacji (mimo nominalnie wyższego zużycia energii na podgrzanie tej samej ilosci wody) od Pańskiego o jakieś 30-40%
Pozdrawiam :wink:

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 30 kwie 2009, 13:13

Problem jest w Pana danych. Dlaczego w krajch gdzie jest obowiązek izolowania domów nie stosuje się systemów pośrednich. Dlaczego tam gdzie jeszcze można robić ogrzewanie pośrednie, tak się zwalcza izolację.
Nie da się zrobić domu energooszczędnego z centralnym ogrzewaniem (gaz, solar pompa ciepła ) taka jest praktyka.

Sonergo
Aktywny
Aktywny
Posty: 221
Rejestracja: 09 lut 2008, 17:50
Lokalizacja: Bydgoszcz
Kontaktowanie:

autor: Sonergo » 30 kwie 2009, 14:10

Witam.

Panie Tomku.
1. W takim razie czym Pan grzeje dom?
2. Jaki jest system grzewczy? (podlogowka, grzejniki)
3. Czy 800 kWh/rok to energia ktoóra trzeba dostarczyc aby podgrzac wode jaka zuzywa 4-osobowa rodzina?
4. Jaka jest temperatura cieplej wody?
5. Jak duzej powierzchni jest dom?

To chcialbym wiedziec. Moze blad popelniamy wszyscy.

Z tego co wiem, w Polsce nie zwalcza sie izolacji. Coraz wiecej osob ociepla domy min. 14cm styropianu.
Moi rodzice 16 lat temu budowali dom i ocieplili go styropianem o grubosci 10cm.
W tym roku maja zamiar docieplic i dorzucic jeszcze 10 cm styropianu

To wlasnie przy domach energochlonnych, nie da sie zastosowac kolektorow slonecznych, bo poprostu nie dadza rady wspomagac ogrzewania.
Nikt z szanujacych się instalatorow systemow slonecznych nie powie klientowi ze, dom nieizolowany np. z Ytong 36mm, albo ze zwyklej cegly, mozna wspomagac kolektorami slonecznymi i ze to sie oplaca. Jesli tak mowi, to znaczy ze musi sie jeszcze duzo uczyc, albo zmienic branze. Bo oszukuje swiadomie klienta.

Prosze o odpowiedz na powyzsze pytania.
To moze byc klucz do naszych sporow.

Pozdrawiam wszystkich i zycze milego weekendu (choc krotki jest).
Maciej Płokarz
SonErgo

Indiana
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 1455
Rejestracja: 25 paź 2008, 19:36

autor: Indiana » 30 kwie 2009, 16:41

Też troszku nie rozumiem takiego utożsamiania mnie z wrogiem izolowania? Wykonuję dla projektantów oceny charakterystyki energetycznej ich projektów, i zwykle zalecam zastosowanie 14 cm ocieplenia, mimo że do spełnienia normy wystarcza zwykle 10. A dlaczego?
Aby budynek zużył jak najmniej energii, to oczywiste.
A jaki by Pan TB zalecił system ogrzewania cwu dla domu dziecka na 30 osób?
Energia elektryczna? Termy z superczujnikami? Toż by z torbami po miesiącu poszli.

Staram się przekonać inwestora do zamontowania tam układu solarnego, aby jak najbardziej obniżyć zapotrzebowanie energii na ten budynek, chcę stanowczo wstawić rekuperację - a wszystko po to, aby OBNIŻYĆ ZUŻYCIE energii, której źródeł za kilka lat może zacząć brakować lub stanie się baaaardzo droga.
A solar ma tę zaletę, że odpowiednio skobfigurowany grzeje praktycznie za darmo.

Przy okazji: proszę o odpowiedź na priv: ile może wynieść szacunkowo koszt montażu instalacji dla 30 dzieciaków? Wstępnie zaproponowałem inwestorowi 10-15 kolektorów płaskich (dach jest płaski, krokwie 12x14, może w 3 rzędach po 5 nie trzeba będzie wzmacniać - choć poddasze jest niskie i nieużytkowe i jakąś konstrukcję wzmacniającą też można bez problemu wstawić), zbiornika cwu ok. 2000 l, budynek będzie kompletnie remontowany więc nie ma problemu z wstawieniem. Oczywiscie to bardzo wstępne załozenia, bez liczenia. :wink:

Indiana
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 1455
Rejestracja: 25 paź 2008, 19:36

autor: Indiana » 01 maja 2009, 10:46

Witam
Z rana podliczyłem sobie w programie Kolektorek instalację na te 30 dzieciaków (średnio przyjąłem 35 l/os/dobę), wyszło mi 10 kolektorów płaskich, 1000 l zasobnik (dane te sa maksymalne jakie można wstawić w demowej wersji, ale też w sumie wystarczające), po dodaniu sterownika, pompy, armatury koszt materiałów wyszedł koło 28k (na oko widać, że to ceny bez rabatów), roczny uzysk energii nieco ponad 10 000 kWh.
Dodając montaż i jakieś wzmocnienie krokwi od dołu, powinno się zamknąć w 35 k netto (zysk w rabatach).
Jest to realna wycena?
Ponieważ mamy tam kotły gazowe, sprawność układu obecnego oceniam na 75% bez cyrkulacji, koszt 1 m3 gazu to ok. 1.5 zł netto (1.83 zł/m3 brutto), więc oszczędność 10 000 kWh rocznie to 1330 m3 gazu czyli 2450 zł.
Kiepski czas zwrotu wychodzi - SPBT 14.5 roku.
Ale gaz będzie drożał, więc pewnie skróci się do 10 lat.

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 02 maja 2009, 8:05

W domach energooszczędnych nie da się zastosować innego ogrzewania niż elektryczne, bo drogi montaż , większe zużycie i beznadziejny komfort.
Podobnie z wodą użytkową. Najmniej wody zużywamy montując baterie bezdotykowe, a te z kolei najlepiej i najtaniej współpracuję z termami blisko kranów. Co do 30-ki dzieci ... im więcej osób tym mniejsze termy. To prosta i sprawdzona metoda. Uczy dyscypliny, a gdyby ktoś wylał do końca, to zdąży terma podgrzać zanim delikwent się wytrze i wyjdzie z łazienki. Terma 15 l w łazience z 2000W grzałką i przy prysznicu nawet 3L /min , gdy prysznic jest elektroniczny nie grozi zimną wodą niezależnie od ilości osób po sobie korzystających.
Jeszcze raz proszę nie liczyć kosztów wytworzenia kWh . Jeżeli dom zużywa na ogrzewanie 15 kWh /m2 rocznie to centralny system gazowy czy pompa ciepła są po prostu nieporozumieniem. Jeżeli na wodę użytkową pójdzie 250kWh /osobę rocznie to i solar jest bez sensu.
Ponieważ wierzę, że z czasem wykruszą się i u nas pozostałości dinozaurów pośrednich (centralnych ) systemów ogrzewania, którzy z natury swojej działalności są wrogami izolowania domów. To normalne np. koncerny paliwowe wstrzymują jak tylko mogą rozwój samochodów z napędem elektrycznym.
Ludomir Duda dwa lata temu- jeżeli ktoś dzisiaj projektuje lub wykonuje mniej jak trzydzieści cm styropianu od gruntu jest niedouczonym szkodnikiem.
Podobnie z izolowaniem ścian… do dziś się zdarza mniej jak 30 cm izolacji… do dziś częstą praktyką jest dawania izolacji termicznej ZA NOTORYCZNYM ODBIORNIKIE , Do dziś zdarzają się ściany bez paroizolacji od wewnątrz. Tak mogą czynić tylko wrogowie izolowania. 150kWh/m2 rocznie – to jest Panów „izolowanie”

Sonergo
Aktywny
Aktywny
Posty: 221
Rejestracja: 09 lut 2008, 17:50
Lokalizacja: Bydgoszcz
Kontaktowanie:

autor: Sonergo » 02 maja 2009, 13:20

Panie Tomku.
Czy moglby Pan odpowiedziec na pytania w moim poprzednim poscie?

Zauwazylem, ze brak odpowiedzi na pytania, to panski standard, wiec niech Pan nam udowodni ze to nieprawda.

Pozdrawiam
Maciej Płokarz
SonErgo

Indiana
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 1455
Rejestracja: 25 paź 2008, 19:36

autor: Indiana » 02 maja 2009, 20:25

Projektując obiekt użyteczności publicznej i to jeszcze dom dziecka trzeba kierować się pewnymi zasadami- 1 terma 2kW na łazienkę??????? Na 15 dzieciaków ???????

Poza tym miałem "przyjemność" kąpać się na jakiejś agroturystyce właśnie prysznicem z Dafikiem 2kW - to kompletne nieporozumienie, dopiero przy pełnym odkręceniu kranu i dość zimnej wodzie jakoś to płynęło żeby się dało choć od biedy opłukać....

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 04 maja 2009, 12:34

Ja akurat mam mieszkanie w starym budownictwie (55m2) ( ogrzewanie , woda kuchnia wentylacja - elektryczne. Od czerwca 2007 do maja 2008 - 1100zł
Zużycie kWh na wodę użytkową nie zależy od wielkości i jakości domu i w moim przypadku to 220-250 kWh rocznie na osobę . (te 800 podałem z zaokrągleniem w górę na dwie osoby)
Domy wszystkie od 20 la ogrzewamy niecentralnie elektrycznie . Wodę użytkową również

Paweł_Małek
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 993
Rejestracja: 18 kwie 2006, 22:10
Lokalizacja: Tychy
elektryczne

autor: Paweł_Małek » 13 maja 2009, 12:33

To elektryczne niejest wcale takie niskostratne - tylko straty sa przeniesione na druga strone licznika, i wynosza 65...75%
Sprawnosc elektrowni to max 45%, do tego 10% strat w sieci i mamy 35% sprawnosci. Czyli dom, ktory zuzywa na liczniku 40 kWh/m2/rok grzany pradem zuzyje energii w paliwie z ktorego prad powstaje 120 kWh/m2/rok. Z tego wynika, ze bardziej uzasadnione bedzie w takim domu ogrzewanie gazowe, moze byc nawet niecentralne grzejnikami gazowymi z zamknieta komora spalania i wyprowadzeniem spalin przez sciane lub komin. (taki grzejnik ma 60...80% sprawnosci). Stare typy tych grzejnikow mialy duza histereze (+/- 2,5 stopnia od nastawy), obecnie maja +/- 1 stopien od nastawy, sa wersje, ktore nie potrzebuja pradu i przy zasilaniu z zbiornika instalacja jest w ten sposob niezalezna od zadnej sieci. (a w tym kraju na mediach sieciowych nie mozna polegac, gdyz dostawcy nie maja zadnej odpowiedzialnosci - w zyciu niedalbym kuchni tylko na prad bo jak pradu niema to na czym gotowac? (u mnie (TYCHY) jeszcze niebylo zimy, w czasie ktorej nie bylo przerwy w zasilaniu krotszej niz 24h, a w odleglosci 30km sa 2 elektrownie i elektrocieplownia na drugim koncu miasta!)

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 14 maja 2009, 12:27

To Pan nie korzysta z energii elektrycznej? jak Pan tu pisze? Jeżeli jednak Pan korzysta to ile mniej Pan zapłacił w w/w okresie niż ja z ogrzewaniem i wodą?

Paweł_Małek
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 993
Rejestracja: 18 kwie 2006, 22:10
Lokalizacja: Tychy
prad

autor: Paweł_Małek » 14 maja 2009, 22:51

Prad uzywam tam, gdzie nieda sie innego, bardziej pewnego nosnika uzyc czyli oswietlenie, elektronika, silniki. (lodowka, pralka) Kuchenka - gazowa na gaz z butli 11 kg propan-butan, ogrzewanie - wegiel, w obiegu grawitacyjnym.
Nie wyobrazam sobie uzycia do wszystkiego jednego nosnika energii - gdyz awaria na tym nosniku powoduje wylaczenie wszystkiego, a u mnie w razie braku pradu nie dziala elektronika, oswietlenie i silniki (lodowka, pralka), kuchenka i ogrzewanie dalej dziala.


Wróć do „Kolektory słoneczne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości

Gotowe projekty domów