Czy ktoś ma może zamontowane Baterie słoneczne??

Kolektory słoneczną pochłaniają energię słoneczną i w inteligentny sposób i zamieniają ją na energię cieplną w naszych domach. Dowiedz się o wadach i zaletach kolektorów.

Moderator: Redakcja e-instalacje.pl

kowjan
2 - ostrzeżenia!
Posty: 67
Rejestracja: 12 lip 2009, 16:12
Lokalizacja: z www.
Urlich SD300 SD 400 to niedobrana MOC !!!

autor: kowjan » 15 lip 2009, 22:02

Oryginal SD 300 Składa się z:
- próżniowy, rurowy panel słoneczny (24 rury długości 1,8 m) Solarglas SG 1800/24 HEAT PIPE
- centrala solarna Solarlux DUAL SD 300 (biwalentny podgrzewacz 300l, grupa pompowa, grupa bezpieczeństwa i regulator solarny zintegrowane w jednym urządzeniu)
- naczynie wzbiorcze, odpowietrznik solarny i inne elementy umożliwiające kompletne zamontowanie zestawu
- elastyczne, nierdzewne rury do solarów z izolacją Inox Solar L 1/2" (dostępne jako opcja)
- komplet elementów do montażu na dachu skośnym
(stelaż montażowy na dach płaskim dostępny jako opcja)
- solarne naczynie wzbiorcze 18 litrów z rurą nierdzewną do instalacji bez izolacji Inox Solar L 1/2"
- odpowietrznik solarny z trójnikiem podłączeniowym
- śrubunek przyłączeniowy do instalacji solarnej

SD 300 kolektory 24 rury prozn. z zasobnikiem 300l. w lecie + 30 * C daja tylko 40 * C.........za majo rur.. polecam 2 x 24 rury . MOge wskazac gdzie tanio mozna kupiuc ..... zestaw za 9500 zl.

SD 400 --3o rur z 400 l rowniez za malo rur....... Kto im te zestawy dobieral... chyba piekarz. ???? .... :?

Mirekn3
Początkujący
Początkujący
Posty: 3
Rejestracja: 03 sty 2010, 13:06
Lokalizacja: Łódź
Re: Czy ktoś ma może zamontowane Baterie słoneczne??

autor: Mirekn3 » 03 sty 2010, 14:25

Szanowni Panowie!
Informuję,że z punktu widzenia technicznego mogę wykonać każdą instalacje fotowoltaiczną. Jednak najmniej polecam "stosunki" w tym temacie z zakładem energetycznym. W mym przekonaniu największy sens ma instalacja lokalna bez akumulatorów.

Pozdrawiam
Mirekn3

solarid
Początkujący
Początkujący
Posty: 11
Rejestracja: 18 cze 2009, 18:47
Lokalizacja: Częstochowa / Warszawa
Kontaktowanie:
Re: Czy ktoś ma może zamontowane Baterie słoneczne??

autor: solarid » 19 sty 2015, 18:21

Jako że temat jest już dość stary a w między czasie nieco się zmieniło chciałem odświeżyć pewne informacje.
Obecnie w Polsce można już bez większych problemów podłączać instalacje fotowoltaiczne do sieci energetycznych. Oczywiście zostały jeszcze niedobitki w postaci zakładów energetycznych które boją się energetyki prosumenckiej jak ognia - niemniej są miejsca gdzie osoby odpowiedzialne w ZE za energię odnawialaną doskonale wiedzą czego chcą i co ja jako instalator muszę im dostarczyć aby mogli konkretną instalację przyłączyć.
Pojawiły się tez pierwsze większe dofinansowania do paneli fotowoltaicznych. Niektóre z programów już działają a wiosną rusza ogólnopolski program wsparcia dla osób prywatnych:
Więcej na moim blogu:
http://solarid.pl/blog/ruszaja-dofinans ... juz-dziala
Co do opłacalności instalacji baterii słonecznych to najlepsze wyniki uzyskujemy kiedy taka instalacja pracuje w firmie która całą energię zużywa przed wpuszczeniem do sieci (okres zwrotu może nastąpić nawet po 7 latach bez żadnych dotacji - sytuację również opisałem na blogu).
W przypadku osób nieprowadzących działalności rzeczywiście przydadzą się dofinansowania - bez nich instalacja fotowoltaiczne sieciowa (tzw ongrid) spłacać się może ponad 14 lat.
A co do sprawności to w obecnie sprzedawanych przez nas bateriach słonecznych sprawność całego panela wynosi 15,4% sprawność ogniw fotowoltaicznych wykorzystanych dobudowy paneli słonecznych wynosi 17,38%. W związku z obawami niektórych klientów oferowane baterie słoneczne mają dodatkowo ubezpieczenie mocy w zewnętrznej firmie PowerGuard (która gwarantuje że po 25 latach panel będzie generował minimum 80% mocy startowej).

Awatar użytkownika
bachus
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 4993
Rejestracja: 01 sie 2006, 21:33
Lokalizacja: Gdańsk
Re: Czy ktoś ma może zamontowane Baterie słoneczne??

autor: bachus » 21 sty 2015, 15:37

Tomasz_Brzeczkowski pisze:Badałem te "15%"... od nowości miały około 1%. Z 0,3 m2 przy prostopadłym nastawieniu miałem chwilowo najwiwecej 3.2W
To narazie dobre do ładowania komórki...

Tomasz_Brzeczkowski pisze:Przyznaje, że nie znam producenta badanego ogniwa. Nadawało się tylko do ładowania telefonu. Otrzymałem go z Danii przy okazji z solarami do wentylacji (solarventi) .

A to dobre, Brzęczkowski znów coś zbadał, pewnie wydał na badania jak poprzednio kup... kasy (milion) i znów nic z tego nie wyszło. Jemu oczywiście wyszła sprawność 1%.
Jego metodologia badawcza mocno zawiodła. A może Brzęczkowski nie wie jak to się bada i zabiera się do tego, bez choć podstawowej wiedzy.
Podobnie ponoć przed laty też badał kolektory słoneczne i doszedł do podobnego wniosku, taki to "badacz".
Obecnie "bada" w budownictwie, wyniki tez ma ta takie, ręce opadają, jak najdalej od takich błaznów "badaczy"

solarid
Początkujący
Początkujący
Posty: 11
Rejestracja: 18 cze 2009, 18:47
Lokalizacja: Częstochowa / Warszawa
Kontaktowanie:
Re: Czy ktoś ma może zamontowane Baterie słoneczne??

autor: solarid » 21 sty 2015, 15:53

Najgorsze w tym wszystkim jest to że później inni powtarzają takie zasłyszane "rewelacje". A to że u setek klientów wszystkie systemy fotowoltaiczne działają zgodnie z założeniami, gorzej - ludzie są z nich zadowoleni to jakoś nikt o tym nie wspomni...

Awatar użytkownika
bachus
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 4993
Rejestracja: 01 sie 2006, 21:33
Lokalizacja: Gdańsk
Re: Czy ktoś ma może zamontowane Baterie słoneczne??

autor: bachus » 21 sty 2015, 16:09

solarid pisze:Najgorsze w tym wszystkim jest to że później inni powtarzają takie zasłyszane "rewelacje". A to że u setek klientów wszystkie systemy fotowoltaiczne działają zgodnie z założeniami, gorzej - ludzie są z nich zadowoleni to jakoś nikt o tym nie wspomni...

Na "badanie" tego gościa nic nie poradzisz jeden, to jeden procent. tego się nie przeskoczy, to zbadał nasz formułowy geniusz. A skoro tak mu wyszło to pewnie tak jest.
Kiedyś badał kolektory słoneczne i wyszło mu, że do zbiornika docierają same straty, spytaj go , potwierdzi.
Nie przejmuj się jego teorii jedynie słusznyh nikt nie bierze poważnie. To taki formuowy koloyt.

Bolas
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 5335
Rejestracja: 21 lut 2008, 18:53
Lokalizacja: Żory - śląskie
Re: Czy ktoś ma może zamontowane Baterie słoneczne??

autor: Bolas » 22 sty 2015, 5:33

Koledzy i znów macie częściowo rację i częściowo prowadzicie treść tak żeby wyszło na waszym co już w przypadku innej dyskusji panie Bachus udowodniłem.
Solaris proszę podać cenę 10kW instalacji i powierzchnię kolektora PV.
Owszem każda instalacja ma prawo się opłacać pod kilkoma warunkami i tak o ile montując PV w firmie która ma halę i wielkie połacie dachu niczym nie zabudowane można sobie pozwolić na takie rozwiązania (o ile nośność dachu na to pozwoli bo przeważnie są wyliczane na styk z normą). Firma odliczy sobie całość instalacji od kosztów i jestem za tym by to właśnie duże zakłady inwestowały w takie rozwiązania i to one dostawały dotacje. Oczywiście nikt nie zabroni tego robić zwykłemu Kowalskiemu który zamiast posadzić w ogrodzie jabłka gruszki śliwki na kompot wywali sobie lustra PV żeby sąsiad zazdrościł psując przy tym wizerunek działki. Poza tym zapłaci ładny podateczek do skarbu państewka.
Teraz kwestia kto może takie PV montować by ZE skupiło od nas energię? Ano człowiek z odpowiednimi uprawnieniami do montażu nie tylko instalacji elektrycznych ale także od odnawialnych źródeł energii więc domorośli bochaterowie swoich domów mogą zapomnieć. Zresztą google są pełne batalii z operatorami: http://natemat.pl/105929,zalozyl-wlasna-elektrownie-sloneczna-podlaczyl-sie-do-systemu-i-energetycy-zaczeli-krasc-prad

solarid
Początkujący
Początkujący
Posty: 11
Rejestracja: 18 cze 2009, 18:47
Lokalizacja: Częstochowa / Warszawa
Kontaktowanie:
Re: Czy ktoś ma może zamontowane Baterie słoneczne??

autor: solarid » 22 sty 2015, 9:33

Bolas - co do opłacalności to rzeczywiście najlepiej się to opłaca w przypadku firmy która wszystko zużywa. Nie wiem czy już podawałem link do wyliczeń z bloga ale każdy może sobie takie obliczenia przeprowadzić:
https://solarid.pl/blog/oplacalnosc-inw ... -w-firmach
Właśnie dlatego uważam że w takim konkretnym przypadku to jest poprostu opłacalne i nie wymaga żadnych dotacji (i tak powinno być - warto robić te rzeczy które się poprostu opłacają a nie wymagają wsparcia rządowego).
W sprawnie opłacalności osoby nieprowadzącej działalności gospodarczej jest już gorzej o czym jest na blogu we wcześniejszym wpisie.
Dlatego też bardzo dużo osób czeka na dotacje - inaczej w mojej opinii taka instalacja jest nieopłacalna z ekonomicznego punktu widzenia.
Sprawę najlepiej rozwiązałby Netmetering dla osób prywatnych - byłoby to najlepsze rozwiązanie - dużo lepsze od dotacji którą obecnie się wprowadza. Na szczęście zauważyłem że wiele osób dobrze orientujących się w systemach fotowoltaicznych podziela tą opinię. Może kiedyś ktoś z rządzących dojdzie też do takiego zdania i wprowadzone zostanie racjonalne i przejrzyste rozwiązanie dla osób prywatnych.
A co do wymagań - że muszą to robić osoby z jakąś wiedzą to choć nie jestem zwolennikiem utrudniania dostępu do tego typu rozwiązań - kiedy widzę co robią z układami fotowoltaicznymi niektórzy użytkownicy też jestem zwolennikiem żeby do sieci przyłączali systemy fotowoltaiczne ludzie którzy mają choć blade pojęcie co to jest i jak to należy robić....

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24126
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa
Re: Czy ktoś ma może zamontowane Baterie słoneczne??

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 22 sty 2015, 9:42

Mirekn3 pisze:Szanowni Panowie!
Informuję,że z punktu widzenia technicznego mogę wykonać każdą instalacje fotowoltaiczną. Jednak najmniej polecam "stosunki" w tym temacie z zakładem energetycznym. W mym przekonaniu największy sens ma instalacja lokalna bez akumulatorów.

Pozdrawiam

Najpoważniejszym argumentem za, nie jest dziś (jeszcze) sprzedaż kWh do zakładu energetycznego, czy nawet zmniejszenie rachunków, ale autonomia, czyli uniezależnienie ogrzewania, oświetlenia i wentylacji od dostaw energii. Dlatego używanie sieci jako akumulatora nie jest dobrym rozwiązaniem.
W przypadku awarii sieci, nie różnimy się nic od tych co PV nie mają.

solarid
Początkujący
Początkujący
Posty: 11
Rejestracja: 18 cze 2009, 18:47
Lokalizacja: Częstochowa / Warszawa
Kontaktowanie:
Re: Czy ktoś ma może zamontowane Baterie słoneczne??

autor: solarid » 22 sty 2015, 9:53

Tomasz_Brzeczkowski pisze: Najpoważniejszym argumentem za, nie jest dziś (jeszcze) sprzedaż kWh do zakładu energetycznego, czy nawet zmniejszenie rachunków, ale autonomia, czyli uniezależnienie ogrzewania, oświetlenia i wentylacji od dostaw energii. Dlatego używanie sieci jako akumulatora nie jest dobrym rozwiązaniem.
W przypadku awarii sieci, nie różnimy się nic od tych co PV nie mają.


Panie Tomaszu - Ma Pan rację pod warunkiem stosowania podstawowych systemów sieciowych.
Mamy możliwość budowania jednak zaawansowanych systemów które w chwili kiedy jest zasilanie sieciowe pracują jako instalacja ongrid a w chwili zaniku zasilania przełączają się na ładownie banku akumulatorów i zasilanie obwodów domowych. Oczywiście akumulatory są w tym systemie eksploatowane w głównej mierze w chwilach zaniku zasilania dlatego ich żywotność jest dłuższa niż w przypadku klasycznych systemów offgrid.
System taki działa bezprzerwowo.
Niestety system ten jest jedną z droższych opcji w przypadku systemów fotowoltaicznych

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24126
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa
Re: Czy ktoś ma może zamontowane Baterie słoneczne??

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 22 sty 2015, 10:35

"Droższych..." Przyznam, że nie przepadam za takimi stwierdzeniami, bo nie mam jak się odnieść.
Polecam od ćwierć wieku domy zużywające do 20kWh/m2 na ogrzewanie, chłodzenie i cwu, . Dzięki temu, że instalacje (ogrzewanie i chłodzenie pomieszczeń + cwu) są tańsze od tych opartych na paliwach stałych i spoooro tańsze od tych opartych na gazie czy oleju, to kasa na PV zostaje. A ponieważ 120m2 dom potrzebuje na dobę od 5 do 10 kWh - to i instalacja PV nie jest zbyt droga.

solarid
Początkujący
Początkujący
Posty: 11
Rejestracja: 18 cze 2009, 18:47
Lokalizacja: Częstochowa / Warszawa
Kontaktowanie:
Re: Czy ktoś ma może zamontowane Baterie słoneczne??

autor: solarid » 22 sty 2015, 10:55

Tomasz_Brzeczkowski pisze:"Droższych..." Przyznam, że nie przepadam za takimi stwierdzeniami, bo nie mam jak się odnieść.

Ceny kompleksowo zainstalowanej instalacji ongrid zaczynają się od około 4500 netto/kW (przy wielkości rzędu 10 kW)
Ceny kompleksowo zainstalowanej instalacji offgrid oscylują już w okolicach 13 000 - 15 000 netto/kW
Dodatkowo zastosowanie systemu zarządzania energią o którym pisałem może kosztować około 50 000 netto.
Oczywiście są to ceny urządzeń markowych dla zaawansowanego rozwiązania które można standardowo powielać w różnych aplikacjach (ma możliwość szerokiej konfiguracji)
Na szczęście sposoby aby zrobić to taniej...
Niestety sposób w jaki można zrobić to taniej mocno zależy od konkretnego przypadku danego inwestora...

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24126
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa
Re: Czy ktoś ma może zamontowane Baterie słoneczne??

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 22 sty 2015, 11:07

Czyli jak ogrzewanie i chłodzenie + cwu potrzebują 6-8 kWh /24h to instalacja jest znacznie tańsza niż jak dom nie jest izolowany.

Bolas
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 5335
Rejestracja: 21 lut 2008, 18:53
Lokalizacja: Żory - śląskie
Re: Czy ktoś ma może zamontowane Baterie słoneczne??

autor: Bolas » 22 sty 2015, 18:44

Solarid - nigdy urządzenia dotowane z państwowych nie będą tanie. Proszę zobaczyć na ceny zestawów solarnych bez certyfikatu i możliwości otrzymania dotacji z NFOŚ cena spadła o połowę!!
Technika ogniw fotowoltaicznych które aktualnie są dostępne na rynku ma ponad 50lat i nadal są drogie dla zwykłego szaraka i cen energii otrzymywanych z innych źródeł.

michaal85
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 535
Rejestracja: 15 gru 2014, 13:06
Re: Czy ktoś ma może zamontowane Baterie słoneczne??

autor: michaal85 » 23 sty 2015, 13:01

Ja mam u siebie panel słoneczny z http://remorsolar.com/pl. Jestem bardzo zadowolony , jest to ekologiczne rozwiązanie, a jednoczesnie pozwala sporo zaoszczędzić na energii :)


Wróć do „Kolektory słoneczne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości

Gotowe projekty domów