Wentylacja pionów kanalizacji

Wszystko o kanalizacji i odwodnieniu. Dział poświęcony poradom na temat najnowszym rozwiązaniom technologicznym związanymi z kanalizacją, drenażem i oczyszczaniem ścieków.

Moderator: Redakcja e-instalacje.pl

michalkrakow2
Początkujący
Początkujący
Posty: 1
Rejestracja: 18 sty 2021, 10:29
Wentylacja pionów kanalizacji

autor: michalkrakow2 » 18 sty 2021, 11:15

Witam, przy spuszczeniu dużej ilości ścieków (np po kąpieli w wannie) pojawiają się nieprzyjemne zapachy w domu. Wydaje się żę zapachy pochodzą z pomieszczenia obok łazienki, bo czuć zapach po wyjściu z łazienki. Po około godzinie zapachy znikają samoczynnie. Sprawdzałem wszystkie syfony i wydają się trzymać wodę.

Możliwe że że problem był od zawsze, ale ostatnio dzieci lubią się częściej kąpać w wannie i problem jest bardziej uciążliwy.

Zastanawiam się czy załączona wentylacja pionów jest poprawna. Jeszcze niedawno na ostatnim pionie był tylko napowietrzacz na strychu, ale wyczytałem że ostatni pion licząć od ujścia ścieków powinien być wyprowadzony ponad dach, więc zrobiliśmy takie wyprowadzenie za pomocą kominka w dachówce, ale to nie pomogło.

Pion idzie w jednym z trzech kanałów wentylacyjnych w kominie. Pozostałe 2 kanały są nieużywane bo w domu jest wentylacja mechaniczna z rekuperacją. W łazienkach nie ma kratek wentylacyjnych (jest tylko wyciąg rekuperacji), więc nie wydaje się żeby to mogło się cofać tymi kanałami. Jako że był problem z wyprowadzeniem pionu 110 na szczyt komina (zielona kreska), to zrobione jest jedno kolanko 90 stopni aby wyjść z komina na strychu a potem pod mały kątem dalej rurą PCV zakończoną spiro i kominek około 40cm na dachówce. Wszystko przekrojem 110.

Na pierwszym pionie jest zwężka do 75, bo pewnie nie mogli wsadzić 110 do komina.

Ciąg wydaje się również OK. Drzwi do łazienek mają wycięcie na dole, podkładałem zapałkę i ciągnie ogień w stronę łazienki.

Rekuperator wypuszcza skropliny do kanalizacji, ale nie wydaje się aby zaciągał z kanalizacji, bo śmierdziałoby w całym domu. No i jest syfon sprawny w rekuperatorze.

Przy domu jest oczyszczalnia i też nie działa ona idealnie, bo czasem śmierdzi w jej okolicach. Ale nie wiem czy to jest osobny problem.

Zastanawiam się nad poniższym:

1) Czy poprawne jest jeśli ostatni pion jest wypuszczony niżej niż pierwszy pion o około 1.5m? Mogę próbować zrobić wyższy kominek na ostatnim pionie (i obniżyć trochę pierwszy), ale jest to problematyczne, bo po prawej jest niższy dach i komin, więc chciałbym się upewnić czy to ma jakieś znacznie zanim będziemy o tym myśleć.
2) Mogę sprobować usunąć to kolanko 90 stopni w kominie, ale chciałbym jakoś się upewnić że to jest problem, aby nie rozbierać tego na darmo. Można to sprawdzić jakoś?
3) Może jest uszkodzona/zapchana rura gdzieś w pionie lub poziomie kanalizacji, i czy to może być problem?
4) Możliwe że instalatorzy zrobili gdzieś syfon po drodze i oczyszczalnia nie może się wentylować pionami.
5) Czy probować zadymić instalację i zobaczyć co się dzieje? Mam pewien problem ze znalezieniem kogoś z profesjonalną zadymiarką. Czy kupienie zadymiarki za 200-300zł na imprezy i spróbowanie samemu ma jakiś sens, czy to raczej skazane na niepowodzenie. Długośc rury od czyszczalni do wywiewki ostatniego pionu to pewnie około 30m.

Jak ktoś potrafi zdiagnozować i naprawić problem w okolicach Krakowa, to chętnie nawiążę współpracę.
Załączniki
kanalizacja.png

Wróć do „Kanalizacja i odwodnienia”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 15 gości

Gotowe projekty domów