Przydomowe oczyszczalnie ścieków -opinie

Wszystko o kanalizacji i odwodnieniu. Dział poświęcony poradom na temat najnowszym rozwiązaniom technologicznym związanymi z kanalizacją, drenażem i oczyszczaniem ścieków.

Moderator: Redakcja e-instalacje.pl

makj
Początkujący
Początkujący
Posty: 12
Rejestracja: 15 maja 2020, 7:33
Re: Przydomowe oczyszczalnie ścieków -opinie

autor: makj » 07 wrz 2020, 14:28

Oczyszczalnia ścieków to świetne rozwiązanie. My mamy naszą od producenta FHU MiM Mariusz Mańkowski ze Szczecina, kupiliśmy ja w ich sklepie internetowym. To firma z doświadczeniem, projektowaniem i produkcją zbiorników zajmują się nie od dziś, maja świetnej jakości produkty i przystępne ceny, polecam ich serdecznie.

hydraulik-monter
Początkujący
Początkujący
Posty: 2
Rejestracja: 22 wrz 2020, 18:08
Re: Przydomowe oczyszczalnie ścieków -opinie

autor: hydraulik-monter » 22 wrz 2020, 18:15

Możecie podać koszt takiej oczyszczalni?
Ciekawi mnie ile wynosi taka oczyszczalnia w woj zachodniopomorskim szczecin/stargard. Może coś wiecej się dowiem, bo te firmy z internetu już sprawdziłem

Joli11
Początkujący
Początkujący
Posty: 34
Rejestracja: 18 kwie 2019, 7:56
Re: Przydomowe oczyszczalnie ścieków -opinie

autor: Joli11 » 30 wrz 2020, 9:43

U nas wybór padł na przydomową oczyszczalnię ścieków. Używamy spłukiwanych w toalecie saszetek Neozyme, które likwidują odory i wspomagają rozkład zanieczyszczeń organicznych.

malukasiewicz
Początkujący
Początkujący
Posty: 33
Rejestracja: 08 lis 2017, 11:17
Re: Przydomowe oczyszczalnie ścieków -opinie

autor: malukasiewicz » 17 gru 2020, 9:31

Witam serdecznie,

Jak wiadomo w dzisiejszych czasach ciężko pochwalić wykonawcę a także produkt a jedynie potrafimy pisać negatywy w momencie jak coś się dzieje.

Z ogromną i przyjemnością muszę pochwalić firmę Eko-Bio z Aleksandrowa Łódzkiego.

Powiem szczerze, rzadko zdarza się żeby jedna firma i WSZYSCY pracownicy z którymi miałem styczność byli tak mili i kompetentni. Pomogli mi we wszystkim od A do Z.
Począwszy od pierwszego mojego telefonu, przez spotkanie z ich przedstawicielem u mnie na działce ( co było dla mnie zaskoczeniem całkowicie darmowe , nawet jakbym nie wybrał ich oferty), pomoc przy składaniu dokumentacji do urzędu, po montaż i uruchomienie oczyszczalni.

Wszystko przebiegło wzorowo, brak słów, żeby opisać moją wdzięczność.
Dodam jeszcze, że z mojej winy zmuszony byłem poprosić o serwis w/w firmę i proszę mi wierzyć, że i w tej kwestii się nie zawiodłem.
Panowie przyjechali do mnie w ciągu jeśli dobrze pamiętam 3 dni bez problemów.
Wszystko naprawili i wytłumaczyli raz jeszcze jak co działa z uśmiechem na twarzy,

JESZCZE RAZ WIELKIE WIELKIE DZIĘKI - będę Was polecał z pełnym przekonaniem !!!!!!

Pozdrawiam,
Marcin (okolice Gdańska)

HABA RL
Zainteresowany
Zainteresowany
Posty: 88
Rejestracja: 10 maja 2013, 11:46
Lokalizacja: Cała Polska
Kontaktowanie:
Re: Przydomowe oczyszczalnie ścieków -opinie

autor: HABA RL » 09 lut 2021, 15:39

Koszt zależy od tego, co chcesz konkretnie mieć na działce i jak zagospodarować wodę po oczyszczeniu. Dodatkowo jeżeli masz już istniejące szambo, to też można je zmodernizować do biologicznej oczyszczalni poprzez tzw. retrofit HABA.

hydraulik-monter pisze:Możecie podać koszt takiej oczyszczalni?
Ciekawi mnie ile wynosi taka oczyszczalnia w woj zachodniopomorskim szczecin/stargard. Może coś wiecej się dowiem, bo te firmy z internetu już sprawdziłem

Jendrula469
Zainteresowany
Zainteresowany
Posty: 54
Rejestracja: 21 paź 2019, 8:21
Re: Przydomowe oczyszczalnie ścieków -opinie

autor: Jendrula469 » 28 lut 2021, 21:07

Ja mogę polecić firmę, która oferuję doradztwo techniczne i technologiczne w prowadzeniu oczyszczalni ścieków bytowych do 2000 RLM oraz przemysłowych w tym serwis pompowni ścieków sanitarnych i deszczowych, serwis oczyszczalni ścieków bytowych oraz przemysłowych. Więcej o firmie na PW.

Kayac
Aktywny
Aktywny
Posty: 244
Rejestracja: 25 lut 2019, 9:17
Re: Przydomowe oczyszczalnie ścieków -opinie

autor: Kayac » 20 lip 2021, 7:11

Kochani do osób obeznanych w temacie. Stanęliśmy przed wyborem "tradycyjna biologiczna przydomowa oczyszczalnia " czy tlenowa oczyszczalnia? Powiem tak: w poprzednim domu mielismy ta pierwszą 3 os korzystające po 10 latach dreny poprzerastały (chyba) i cały system drenażu stracil na wydajności, u sąsiadow ten sam problem musieli przedłużyć dreny ... Mój drogi małżonek nastawił sie na oczyszczalnie tlenową czy ktos ma taką lub jest w temacie doradźcie jakie są plusy i minusy którą wybrać dla rodziny 2+2

Awatar użytkownika
budek11
Aktywny
Aktywny
Posty: 261
Rejestracja: 27 kwie 2015, 16:30
Kontaktowanie:
Re: Przydomowe oczyszczalnie ścieków -opinie

autor: budek11 » 20 lip 2021, 9:21

Dwa elementy w doborze. Rodzaj oczyszczalni i rodzaj odpływu. Jeśli polecać to tylko napowietrzaną. Z racji bezpieczeństwa oczyszczonych ścieków i czegoś o czym się nie mówi a tym czymś jest zapach. Wszystko co posiada osadnik gnilny będzie capic przy cyrkulacjach nizowych . Więc tylko napowietrzanie i w jednym zbiorniku żeby ście był w ruchu. Zamiast drenażu studnia. Łatwiejsza w utrzymaniu. Konserwacja perhydrolem 1 /rok pomaga w nie zapychaniu się . Jedna ważna rzecz. Żeby zbadać czy grunt jest dostatecZnie chłonny po deszczach zdjąć humus wykopać otwór 25*25*25 i wlać wiadro wody. Jeśli zniknie przed upływem 15 min grunt się nadaje. Odprowadzenie do rowów cieków uważam za najbardziej bezpiecZne w caloksztalcie. A poza tym drenażu dopuszczone są tylko w 3 krajach EU.

HABA RL
Zainteresowany
Zainteresowany
Posty: 88
Rejestracja: 10 maja 2013, 11:46
Lokalizacja: Cała Polska
Kontaktowanie:
Re: Przydomowe oczyszczalnie ścieków -opinie

autor: HABA RL » 06 sie 2021, 10:51

Pierwsza sprawa - tzw. "tradycyjna oczyszczalnia" to zwyczajowe określenie oczyszczalni drenażowej. Przez niektórych jest również nazywana "oczyszczalnią ekologiczną", choć w rzeczywistości jest ona mniej ekologiczna niż inne oczyszczalnie. Trafniejszym określeniem na ten typ oczyszczalni jest słowo "niskobudżetowa".

Natomiast oczyszczalnia biologiczna to inny typ oczyszczalni - oparta na procesach tlenowych i niewymagająca drenażu.

Zarówno drenażówki, jak i oczyszczalnie biologiczne znajdą swoich zwolenników. Nagminne jest, że jak ktoś sprzedaje drenażówki, to wychwala drenażówki, a jeżeli sprzedaje oczyszczalnie biologiczne, to zachwala "biologię". My mamy w ofercie i jedne, i drugie, choć zdecydowanie polecamy oczyszczalnie biologiczne.

Plusem drenażówki jest to, że ma niższe koszty początkowe i nie wymaga prądu.

Z kolei minusy są takie, że zajmuje bardzo dużo miejsca na działce. Ponadto ona nie oczyszcza ścieków, lecz wprowadza je do gruntu, co jest mało ekologiczne. To z kolei powoduje, że odbiornik ścieków (drenaż) się zamula, co będzie skutkowało koniecznością rozkopania ogrodu za max. kilka-kilkanaście lat oraz wymiany złoża rozsączającego. Wielu inwestorom nie uśmiecha się życie w domu z wizją, że za jakiś czas będzie trzeba niszczyć ogród i robić tam wykopy. Podejrzewam, że część z nich nawet nie zdaje sobie z tego sprawy (jeżeli trafią na sprzedawcę-cwaniaka, który nawija makaron na uszy "byle tylko sprzedać").
Inną sprawą jest to, że tzw. drenażówki po prostu nie spełniają norm oczyszczania, przez co są stopniowo wycofywane z rynku.

W przypadku (dobrej) oczyszczalni biologicznej jest łatwiej, ponieważ potrzebuje niewiele miejsca na działce, daje o wiele większą skuteczność oczyszczania, więcej możliwości zagospodarowania oczyszczonego ścieku (nawet do nawadniania), nie wymaga rozkopywania ogrodu w przyszłości i jest bardziej przyjazna dla środowiska.
W przypadku oczyszczalni Bio Easy Flow dodać można też możliwość podglądu pracy oczyszczalni za pomocą aplikacji dostępnej na smartfonie oraz możliwość połączenia z systemem do nawadniania ogrodu.

Minusem oczyszczalni biologicznych może być wyższa cena zakupu w porównaniu do "drenażówek" oraz, dla niektórych, wspomniany wyżej dostęp do prądu.

Reasumując - myślę, że Pani drogi małżonek słusznie zwraca się ku technologii tlenowej. Mam nadzieję, że powyższe krótkie zestawienie różnic pomiędzy technologiami pomoże podjąć decyzję, z której będą Państwo zadowoleni.

Pozdrawiam


Kayac pisze:Kochani do osób obeznanych w temacie. Stanęliśmy przed wyborem "tradycyjna biologiczna przydomowa oczyszczalnia " czy tlenowa oczyszczalnia? Powiem tak: w poprzednim domu mielismy ta pierwszą 3 os korzystające po 10 latach dreny poprzerastały (chyba) i cały system drenażu stracil na wydajności, u sąsiadow ten sam problem musieli przedłużyć dreny ... Mój drogi małżonek nastawił sie na oczyszczalnie tlenową czy ktos ma taką lub jest w temacie doradźcie jakie są plusy i minusy którą wybrać dla rodziny 2+2

zukes
Początkujący
Początkujący
Posty: 4
Rejestracja: 21 paź 2021, 15:07
Re: Przydomowe oczyszczalnie ścieków -opinie

autor: zukes » 21 paź 2021, 15:40

Ostrzegam że Starostwa Powiatowe zachęcone wyrokami WSA wymagają zezwoleń wolno prawnych dla oczyszczalni powołując się na art16 pkt. 65 lit f. w związku z 389 pkt 6 ustawy prawo wodne.
Takie zezwolenie to pół biedy (wydacie 3000-5000 zł i będzie).

Ale potem nakładany jest na was obowiązek badania skuteczności oczyszczania zgodnie z "ROZPORZĄDZENIE MINISTRA GOSPODARKI MORSKIEJ I ŻEGLUGI ŚRÓDLĄDOWEJ z dnia 12 lipca 2019 r. w sprawie substancji szczególnie szkodliwych dla środowiska wodnego oraz warunków, jakie należy spełnić
przy wprowadzaniu do wód lub do ziemi ścieków, a także przy odprowadzaniu wód opadowych lub roztopowych
do wód lub do urządzeń wodnych"


oraz
"Zgodnie z art. 16 pkt 65 Prawa wodnego urządzenia wodne to urządzenia lub budowle służące do kształtowania zasobów wodnych lub korzystania z tych zasobów. W przepisie art. 16 pkt 65 lit. f Prawa wodnego wymieniono wśród urządzeń wodnych m.in. wyloty urządzeń kanalizacyjnych służące do wprowadzania ścieków do wód do ziemi lub do urządzeń wodnych oraz wyloty służące do wprowadzania wody do wód, do ziemi lub do urządzeń wodnych. Zatem wykonanie wylotów służących do wprowadzenia wody do ziemi z przydomowej oczyszczalni wymaga uzyskania pozwolenia wodnoprawnego w myśl art. 389 pkt 6 Prawa wodnego."

to teraz producenci oczyszczalni mogą zamykać biznesy gdyż jaki jest sens oczyszczalni dla której trzeba ponieść takie koszty i dodatkowo koszty badania skuteczności oczyszczania 2 razy w miesiącu.

Ale jest pewne obejście tych kretynizmów zobaczę czy zadziała, jak tak, dam wam znać.

"Bieżące orzecznictwo jest zgodne co do kwalifikacji przydomowej oczyszczalni ścieków jako urządzenia wodnego i konieczności uzyskania pozwolenia wodnoprawnego na jej wykonanie (por. wyroki WSA w Gliwicach z dnia 5 marca 2020 r. II SA/Gl 1642/19; WSA w Szczecinie z dnia 21 listopada 2019 r., II SA/Sz 619/19 oraz WSA w Poznaniu z dnia 31 grudnia 2020 r., II SA/Po 342/20; CBOSA)"

W zależności od dobrego humoru starostwa i/lub Wód Polskich akceptowane jest stanowisko Ministra Infrastruktury:
przydomowa oczyszczalnia ścieków służy do oczyszczania i odprowadzania ścieków powstających na terenie własnego gospodarstwa domowego. Taki sposób oczyszczania ścieków stanowi zwykłe korzystanie z wód, o którym mowa w art. 33 ustawy z dnia 20 lipca 2017 r. - Prawo wodne (Dz. U. z 2020 r. poz. 310, z późn. zm.), zwanej dalej „ustawą PW”, i w konsekwencji nie wymaga uzyskania pozwolenia wodnoprawnego. W przypadku, gdy system odprowadzania ścieków z przydomowej oczyszczalni stanowi integralną część tej oczyszczalni, zaś sama instalacja posiada deklarację zgodności właściwości użytkowych z obowiązującymi normami, takiego systemu odprowadzającego nie należy traktować jako urządzenia wodnego, a w konsekwencji jego wykonanie nie będzie wymagało uzyskania pozwolenia wodnoprawnego

Ale to wymaga dostarczenia dokumentów przez producentów i dobrej woli Starosty. Jak pójdziecie z tym do Sądu, bardzo różnie bywa. Dla analizowanych przez ze mnie przypadków bywa źle. Gdyż ze względu na kiepską dokumentację od producentów jest trudność z dowodzeniem, że oczyszczalnia razem z układem rozsączającym jest urządzeniem kwalifikowanym.
Znam producenta, który nie chciał udostępnić żadnych dokumentów aby taki proces przeprowadzić. Zakładam że jest ich wielu. Jak dla mnie mogą pakować manatki :)


Aktualizacja na 2021.11
Mam oficjalne kwity od Wód Polskich, Wydziałów Architektury i bez pozwolenia wodno-prawnego nie można już zainstalować przydomowej oczyszczalni :(

Kantorek
Zainteresowany
Zainteresowany
Posty: 92
Rejestracja: 09 lut 2017, 18:55
Re: Przydomowe oczyszczalnie ścieków -opinie

autor: Kantorek » 28 cze 2022, 18:49

oczyszczalnie sa niezbedne dla naszego ekosystemu bez wzgledu na to czy to wielka oczyszczalnia przy fabrykach czy mala kolo domu. srodowisko jest zanieczyszczone, musimy o nie zadbac

MarekWawer
Początkujący
Początkujący
Posty: 6
Rejestracja: 16 cze 2022, 22:21
Re: Przydomowe oczyszczalnie ścieków -opinie

autor: MarekWawer » 26 lip 2022, 10:23

Teraz coraz mocniej są promowane trendy tak zwanych obiegów zamkniętych, więc tym bardziej przydomowe oczyszczalnie się w to wpisują. Zagospodarowanie wody i osadu z oczyszczalni w obrębie działki to za jakiś czas może być coś oczywistego i powszechnego.

Awatar użytkownika
Sławek12
Aktywny
Aktywny
Posty: 158
Rejestracja: 02 lis 2009, 17:03
Lokalizacja: Poznań
Kontaktowanie:
Re: Przydomowe oczyszczalnie ścieków -opinie

autor: Sławek12 » 24 sty 2024, 10:04

Nie trzeba kombinować, jeśli są trudne warunki lokalizacyjne zawsze wykonywało się dreny w tzw. kopcu... Tylko trzeba wiedzieć w jakich warunkach oczyszczalnia ma zostać wykonana i znać wartości wsp. filtracji...

Dlatego też napisałem, że trzeba rozpoznać warunki gruntowo-wodne. Wtedy może wyjść propozycja, o której wspominałeś oraz przedstawienie techniczne budowy wspomnianego rozwiązania :)
geo-technika.pl


Wróć do „Kanalizacja i odwodnienia”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Google Adsense [Bot] i 51 gości

Gotowe projekty domów