Przydomowa oczyszczalnia - wybór lokalizacji ???

Wszystko o kanalizacji i odwodnieniu. Dział poświęcony poradom na temat najnowszym rozwiązaniom technologicznym związanymi z kanalizacją, drenażem i oczyszczaniem ścieków.

Moderator: Redakcja e-instalacje.pl

david8213
Początkujący
Początkujący
Posty: 3
Rejestracja: 22 sty 2020, 21:16
Przydomowa oczyszczalnia - wybór lokalizacji ???

autor: david8213 » 19 sty 2021, 8:23

Czy można zainstalować oczyszczalnię rozsączną w miejscu wskazanym na poniższej mapce? Rury drenażowe mogą przechodzić pod chodnikiem ????
Dodam że odległości od domu i granic działki są zachowane, a oczyszczalnia na mapce jest położona od wschodu.

Obrazek
[powiększ mapkę]

Obrazek

Obrazek

HABA RL
Zainteresowany
Zainteresowany
Posty: 78
Rejestracja: 10 maja 2013, 11:46
Lokalizacja: Cała Polska
Kontaktowanie:
Re: Przydomowa oczyszczalnia - wybór lokalizacji ???

autor: HABA RL » 09 lut 2021, 15:09

Jeżeli odległości są zachowane, to z czysto prawnego punktu widzenia taka koncepcja jest możliwa do realizacji.
Jednakże z praktycznego punktu widzenia, jest to ryzykowne, ponieważ ciągi komunikacyjne znajdujące się nad miejscem rozsączania mogą się zwyczajnie zapadać na skutek pracowania podmokłego gruntu. Można w jakimś stopniu temu przeciwdziałać poprzez zastosowanie pełnej rury pod ciągami komunikacyjnymi, jednak jest to raczej częściowe wytłumianie objawów choroby, podczas gdy jej przyczyna cały czas istnieje.

Kolejny czynnik ryzyka w przypadku takiego rozwiązania wiąże się z zamuleniem drenażu za jakiś czas. Tzn. samo zamulenie drenażu w przyszłości jest rzeczą pewną. Gdy już drenaż nie będzie przyjmował ścieków, to będzie trzeba go rozkopać i wymienić złoże (frakcja żwirowo-kamienista). Należy mieć na uwadze, że w tym przypadku będzie się to wiązało nie tylko ze zniszczeniem trawnika, ale również chodnika.

Polecam jeszcze raz na spokojnie usiąść do koncepcji i rozważyć zmianę oczyszczalni drenażowej na biologiczną, ponieważ może to Panu oszczędzić wielu problemów w przyszłości. Przykładem bezzapachowej oczyszczalni biologicznej, nie wymagającej drenażu rozsączającego, jest oczyszczalnia HABA Bio Easy Flow z naszej oferty. W przypadku wybrania tego rozwiązania nie zaistnieje konflikt budowlany, który Pan przedstawił na rysunku. Ponadto wykorzysta Pan oczyszczoną wodę do nawadniania ogrodu, co stanowi dodatkową oszczędność i jest bardziej EKO.

Mam nadzieję, że powyższe informacje okażą się pomocne, zwłaszcza że ewentualne błędy na poziomie koncepcyjnym i projektowym są później najtrudniejsze i najdroższe w naprawie (o ile w ogóle jest ona możliwa).
Życzę dobrego dnia.


Wróć do „Kanalizacja i odwodnienia”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 8 gości

Gotowe projekty domów