Kilka ciekawych rad, które stanowią moje doświadczenie w dziedzinie poszukiwania oczyszczalni:
1. Wybieraj oczyszczalnie tylko i wyłącznie takie, które od początku były produkowane i patentowane jako oczyszczalnie biologiczne.
Już tłumaczę o co chodzi. na rynku jest bardzo wiele urządzeń, które na początku stanowiły osadniki gnilne z drenażem, czyli tak zwane oczyszczalnie drenażowe. Ponieważ normy zmieniały się producenci postanowili przerobić je na oczyszczalnie biologiczne i certyfikować " na szybko". Powstawiano przegrody, membrany i po najniższej linii oporu certyfikowano. Są to z reguły tanie podzespoły, słabe membrany i najtańsze kompresory ( zielone).
2. Sprawdzaj by urządzenia były zgodne z normą PN EN 12566-3 + A1 2009 to jest obecnie obowiązująca norma. urządzenia które nie mają tej normy to nie są oczyszczalnie biologiczne!
Można na rynku spotkać urządzenia o nazwie własnej "oczyszczalnia biologiczna" jednak ni jak są one zgodne z normą obowiązującą, często zapis EN 12566-1 lub EN 12566-3 - sprzedawane w marketach.
3 W oczyszczalni powinna by regulacja napowietrzania - wśród dealerów chodzi bajeczka dla klientów, tej oczyszczalni nie bierz same z nią problemy tyle zaworów do ustawiania. W działaniu oczyszczalni właśnie o to chodzi, wystarczy porozmawiać z dowolnym Mistrzem oczyszczalni - technologiem. Dowiecie się, że napowietrzanie zbyt małe powoduje zakłócenia w pracy oczyszczalni, zbyt duże również. Wiąże się to z przyrostem bakterii nitkowatych, które tworzą kożuchy na powierzchni czystej wody i kwaśny zapach. Zawory do regulacji pracy to zaleta nie wada!
4 Zwracaj uwagę czy sprzedawca gwarantuje serwis. Wielu dystrybutorów hurtownia z podwykonawcą, operatorzy koparek i przy okazji montują oczyszczalnie, duże firmy budowlane o szerokiej specjalizacji. Kupisz urządzenie, a później w razie awarii szukaj pomocy po innych firmach albo u producenta.
5 Kryterium wyboru - nigdy najniższa cena - niby podobne urządzenie a na tańszych podzespołach. Pamiętajcie, nie ma rozwiązań uniwersalnych które można kupić na Alegro, czy innych portalach. Oczyszczalnie dobiera się uwzględniając: rodzaj ścieku, ilości osób lub zużycia wody, częstotliwości zrzutu ścieku ( czy regularnie, czy falowo jak w małych zakładach w przerwie między zmianami), rodzaj gruntu a zwłaszcza przepuszczalność. Od przepuszczalności oraz poziomu wód gruntowych zależy sposób odprowadzania wody z oczyszczalni. Jeżeli grunt jest przepuszczalny można zrobić niemal wszystko ( drenaż, studnia chłonna, dół chłonny, sączenia w tunelach i innych tworach systemowych). Wystarczy jednak wysoki poziom wód gruntowych i sprawa się komplikuje.
Wiele firm w takich momentach rozkłada ręce i standardowa odpowiedź: nie da się, nie będzie działać, zrobimy ale jak nie będzie działać to nie nasza wina. Bzdura wszystko się da jak się chce nawet na małych działkach. Dobry Instalator z doświadczeniem to połowa sukcesu.
Współpracowałem z kilkoma wykonawcami, ponieważ to moja branża i trafiłem na ciekawy projekt.
Szwajcarska fundacja SWISS CONTRIBUTOIN na rzecz ochrony starego koryta Wisły ogłosiła ciekawy projekt na budowę oczyszczalni i ogłosiła przetarg. Przyjeżdżali różni wykonawcy z całej Polski, tańsi i drożsi, z bajerą większą i mniejszą z pojęciem lub bez pojęcia. Problemem ogólnie poziom wód gruntowych. Trafił się jednak wykonawca, z którym od razu po rozmowie można było podpisać umowę duży wybór, rozsądne ceny i masa rozwiązań, niestety procedura przetargowa.
zdjęcia z realizacji można zobaczyć tutaj: http://www.wisliska.pl/galeria/przydomo ... ia-sciekow
Wygrała firma z Sosnowca i naprawdę specjaliści w swej dziedzinie. Dobrali rozwiązanie optymalnie, same prace instalacyjne bez bałaganu, profesjonalnie. Żadnych poślizgów czasowych, posprzątali po zakończonych pracach tak, jakby nie był to teren budowy.
Porozmawialiśmy sobie trochę o urządzeniach, instalacjach i naprawdę duży wybór urządzeń to nie wszystko. Wiedza na temat ich działania, dobór systemów i serwis to druga ważniejsza strona medalu. Nie podaję nazwy firmy bo napiszą że mam układ, albo jeszcze inne brednie. Do dziś współpracujemy ( moja branża ochrona środowiska, ale bardziej naukowa) uczymy się chyba od siebie wzajemnie. Najważniejsze, że macie najważniejsze kryteria wyboru, na których można się opierać.
Dla ciekawskich zostawię maila do siebie: abdul21@o2.pl - odpiszę w wolnych chwilach.
Zdjęcie pochodzi ze strony Towarzystwa na Rzecz ZIemi - projekt polsko-szwajcarski
http://www.wisliska.pl/galeria/przydomo ... ia-sciekow
