Nie spływa woda ze zlewu. Przez zmywarkę?

Wszystko o kanalizacji i odwodnieniu. Dział poświęcony poradom na temat najnowszym rozwiązaniom technologicznym związanymi z kanalizacją, drenażem i oczyszczaniem ścieków.

Moderator: Redakcja e-instalacje.pl

kolcar
Początkujący
Początkujący
Posty: 3
Rejestracja: 19 wrz 2021, 14:09
Nie spływa woda ze zlewu. Przez zmywarkę?

autor: kolcar » 19 wrz 2021, 14:17

Mam problem ze zlewem w kuchni. Co jakiś czas od wielu miesięcy bywały okresowe problemy, że woda ze zlewu wolno spływała. Wtedy czasem pomagał kret, czasem ręczne przepychanie, a czasem samo się naprawiało. Tym razem jest inaczej, bo woda w zasadzie prawie całkowicie przestała spływać. Rozebrałem wszystkie rury, wszystko wyczyściłem ze szlamu (nie było dużo) i pojawił się nowy problem - brudna woda ze zmywarki zaczęła być dodatkowo cofana do zlewu.

Woda bezpośrednio w odpływie w ścianie też nie chciała zbytnio spływać, bo po wlaniu ok 200 ml wody, woda podeszła pod sam szczyt odpływu. Wyczyściłem odpływ sprężyną, nalałem też kreta bezpośrednio do odpływu i trochę się poprawiło, bo potem byłem w stanie wlać już ze 2 litry. Ale po podłączeniu instalacji z powrotem, woda i tak zbierała się w zlewie.

Natomiast moja diagnoza jest taka, że problem jest z przyłączem odpływu zmywarki. Gdy woda stoi w zlewie i rozłączę ten biały zawór (syfon?) z kulką, to wówczas woda energicznie spływa do odpływu. I to nawet duże ilości wody są w stanie spłynąć (działa jakby normalnie). Niestety jak to złożę ponownie, to problem powraca.

Może coś źle mam podłączone te rury, że woda stoi? Wiem, że wiele osób sugeruje, żeby odpływ zmywarki był wyżej, ale wtedy było głośne bulgotanie, dlatego tak to zostało nam przebudowane. Czy instalacja powinna być szczelna, czy powinno być gdzieś odpowietrzenie? (jeśli tak, to gdzie? Mieszkam w bloku na środkowym piętrze, u sąsiadów nie ma problemu).

Obrazek

Obrazek

Interno
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 2213
Rejestracja: 05 lis 2008, 22:07
Re: Nie spływa woda ze zlewu. Przez zmywarkę?

autor: Interno » 19 wrz 2021, 17:17

Jaka jest różnica między poziomami syfon zlewozmywaka a odpływ ?.
Tak ze zdjęcia to odpływ w ścianie/szafce jest bardzo wysoko czemu ?.
Odpowietrzenie pionu znajduje się ponad dachem.
Zwykle używam syfony zlewozmywakowe, które posiadają podłączenie dla zmywarki /pralki i wtedy nie potrzebna jest taka kombinacja na odpływie jak na zdjęciu.

kolcar
Początkujący
Początkujący
Posty: 3
Rejestracja: 19 wrz 2021, 14:09
Re: Nie spływa woda ze zlewu. Przez zmywarkę?

autor: kolcar » 19 wrz 2021, 19:05

Różnica poziomów między dolną krawędzią syfonu, a dolną krawędzią odpływu to tylko kilka cm. Jeśli bym ją zwiększył o jakieś 1-2 cm, to czy to by jakkolwiek pomogło?

Odpływ jest na wysokości ok 40 cm. A czemu tak wysoko? Tak nam ekipa wykańczająca mieszkanie zrobiła przyłącze...

Tylko że syfon zlewozmywaka z wejściem na zmywarkę w naszym wypadku powodował bulgotanie i siorbanie (wysysanie wody), co było uciążliwie głośne. Dlatego od kilku lat mamy taką kombinację.

kolcar
Początkujący
Początkujący
Posty: 3
Rejestracja: 19 wrz 2021, 14:09
Re: Nie spływa woda ze zlewu. Przez zmywarkę?

autor: kolcar » 20 wrz 2021, 8:24

Usunąłem całkowicie zmywarkę, by sprawdzić, czy woda będzie spływała ze zlewu. Pomimo uproszczenia, woda nadal stoi. Czy to dlatego, że z syfonu rury są zakręcone do góry, a potem znowu w dół do odpływu?

Może nie uważałem na fizyce, ale czy w moim przykładzie woda nie powinna stać tylko do poziomu tych poziomych rur, czyli mniej więcej w połowie odległości między syfonem a zlewem?

Obrazek

Domores
Aktywny
Aktywny
Posty: 185
Rejestracja: 14 cze 2018, 22:03
Re: Nie spływa woda ze zlewu. Przez zmywarkę?

autor: Domores » 20 wrz 2021, 9:15

Złóż ten odpływ inaczej, od razu za syfonem daj kolanko do dołu i dopiero do odpływu i zobacz czy coś się zmieni. Moim zdaniem tak jak masz w tej chwili nie powinno by bo woda będzie wolniej spływała.

Jak zdemontujesz syfon i podstawisz wiaderko to woda szybko ucieka?


Wróć do „Kanalizacja i odwodnienia”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 15 gości

Gotowe projekty domów