Modernizacja szamba z lat 70 do oczyszczalni

Wszystko o kanalizacji i odwodnieniu. Dział poświęcony poradom na temat najnowszym rozwiązaniom technologicznym związanymi z kanalizacją, drenażem i oczyszczaniem ścieków.

Moderator: Redakcja e-instalacje.pl

flanar
Początkujący
Początkujący
Posty: 1
Rejestracja: 28 gru 2021, 14:09
Modernizacja szamba z lat 70 do oczyszczalni

autor: flanar » 28 gru 2021, 14:21

Cześć,

kupiłem stary dom z lat 70, jest tutaj szambo około 4m3, jego modernizacja do oczyszalnie ścieków jest możliwa i dostałem atrakcyjną oferte od wykonawców (dużo lepsza niż koszt wymiany na oczyszczalnie).

Szambo stoi w miejscu nielegalnym w rozumieniu dzisiajszych przepisów, zarówno jeżeli chodzi o odległość od granicy działki jak i odległość od domu.
Obawiam się, że mogę nie uzyskać zgody urzędu na modernizacje, bez zmiany lokalizacji szamba.

W przypadku niezgłoszenia modernizacji szamba do oczyszczalni istnieje ryzyko, że w przyszłości poza konsekwencjami grzywny będą mogli mnie zmusić do przyłączenia się do sieci kanalizacyjnej.

Spotkaliście się już z taką sytuacją? Czy urząd może nie wyrazić zgody na modernizacje bez zmiany lokalizacji. Podkreślę raz jeszcze, chodzi o modernizacje istniejącego szamba, a nie budowę nowej oczyszczalni.

HABA RL
Zainteresowany
Zainteresowany
Posty: 88
Rejestracja: 10 maja 2013, 11:46
Lokalizacja: Cała Polska
Kontaktowanie:
Re: Modernizacja szamba z lat 70 do oczyszczalni

autor: HABA RL » 12 maja 2022, 8:16

Jeżeli chodzi o wybór technologii oczyszczania (oczyszczalnia biologiczna), to kierunek zdecydowanie właściwy - w tej sytuacji system drenażowy byłby totalnym samobójem.

Teraz kwestia odbiornika oczyszczonych ścieków: transportowanie tak daleko oczyszczonego ścieku wydaje się nieekonomiczne i przekombinowane, zwłaszcza gdy mówimy o dodatkowym zbiorniku i wypompowywaniu z niego. Oczyszczony ściek zawiera w sobie materię organiczno-biologiczną, która pozostawiona w szczelnym zbiorniku będzie powodować jego zarastanie/zamulanie.

Czy brał Pan pod uwagę zagospodarowanie oczyszczonego ścieku do nawadniania roślin ozdobnych, drzew itp.?

To jest rozwiązanie opracowane przez HABA, które może Pana zainspirować do nowego spojrzenia na ten temat: przydomowe oczyszczalnie scieków bio easy flow

Jeżeli spotka się Pan ze stwierdzeniem, że "wodą z oczyszczalni nie można nawadniać roślin", to proszę mieć świadomość, że jest to kłamstwo rozpowszechniane przez nieuczciwych handlowców konkurencji, którzy chcą za wszelką cenę sprzedać swój produkt - wtedy należy mieć się na baczności.
Fakty są takie, że biogeny (azot, fosfor, potas) zawarte w wodzie po oczyszczalni są dobrą pożywką dla roślin, a duży dostęp tlenu i światła słonecznego dodatkowo przyspiesza rozkład niepożądanych mikroorganizmów. Jeżeli ktoś będzie Panu wciskał bajki o "dzieciach, którym lizak spadł na trawę i obeszły go bakterie", to przynajmniej wiadomo, że należy takiego omijać szerokim łukiem.

Aby nie dać się nabrać, najlepiej uderzyć bezpośrednio do producenta, czyli do HABA.


Wróć do „Kanalizacja i odwodnienia”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 9 gości

Gotowe projekty domów