Drenaż - wskazówki co do wykonania

Wszystko o kanalizacji i odwodnieniu. Dział poświęcony poradom na temat najnowszym rozwiązaniom technologicznym związanymi z kanalizacją, drenażem i oczyszczaniem ścieków.

Moderator: Redakcja e-instalacje.pl

inwestor__
Początkujący
Początkujący
Posty: 11
Rejestracja: 18 lip 2021, 14:34
Drenaż - wskazówki co do wykonania

autor: inwestor__ » 31 lip 2021, 20:47

Witam,

Planuje zrobić sobie samodzielnie drenaż, przed rozpoczęciem budowy były wykonywane badania geotechniczne. Ale mam następujące pytania co do drenażu:

1. Który typ rur drenarskich wybrać? Planuje zakupić rurę drenarską kokos(ziemia gliniasta) ale TP w pełni sączące czy LP częściowo sączące, proszę o uzasadnienie
2. Ile studzienek rewizyjnych wykonać? Przeważnie piszą na każdym rogu, załamaniu ale czy to jest konieczne?. Mam bryłę domu prawie w kwadracie z wgłębieniem przy wejściu co oznacza, że musiałbym wykonać 8 studzene rewyzyjnych(załączone zdjęcie) z czego w wgębieniu mają być schody pełne więc to chyba utrudnia rewizję. Ewentualnie prosze napisać mi numerkami które studzienki powinny zostać.
3. Te studzienki kontrolne maja mieć zagłębione dno(tak jak studzienka zbiorcza)? Czy mają być po prostu przepływowe
4. Za dno oprócz dedykowanej pokrywy + uszczelka co może posłużyć? Cement lub beton wodoszczelny + do tego wodoodporna pianka do kręgów, dobry pomysł?
5. W sumie nie mam określonego napływu wód gruntowtych, tego punktu gdzie miałby być drenaż najwyżej. Ale na załączonym zdjęciu, na moją logikę mam od strony raż, że jest to zachód a dwa, że mam spadek terenu w kierunku południowym 9% no i jest trochę spadek w kierunku wschodnim. Także nakreśliłem strzłką prawodpobny kierunek napływu, więc byłaby to studzienka nr 8.
6. Przy dwójce będzie jak rozumiem studzienka zbiorcza tylko tutaj mam mieć w przyszłości taras. Jak to rozwiązać, poprostu pow tarasie na rewizję, tak?
7. Jaki kruszywo do filtrownia zakupić, szczególnie o frakcję mi chodzi? A górę chyba najlepiej zasypiać piaskiem, tak?
8. Jaka gramatura geowłókniny i jaka szerokość? Myślę o 1,5m 100g/m2

Pozdrawiam
Załączniki
drenaz.jpg

inwestor__
Początkujący
Początkujący
Posty: 11
Rejestracja: 18 lip 2021, 14:34
Re: Drenaż - wskazówki co do wykonania

autor: inwestor__ » 31 lip 2021, 23:49

9. Jeszcze spotkałem się z takim pojęciem jak drenaż płaszczyznowy. Najczęściej był opisywany w kontekście drenażu w gruncie nieprzepuszczalnym. Może ktoś wyjaśnić dlaczego go stosować skoro załóżmy cały wykop zasypiemy materiałem przepuszczalnym? Czy on jedynie funkcjonuje jeżeli mamy specjalne płyty izolacyjne z rowkami?

inwestor__
Początkujący
Początkujący
Posty: 11
Rejestracja: 18 lip 2021, 14:34
Re: Drenaż - wskazówki co do wykonania

autor: inwestor__ » 06 sie 2021, 16:58

Miał ktoś do dotyczenia z rurami pipelife pp700(lub pp450) lub sf44? I może wyrazić jakąś opinię?


Wróć do „Kanalizacja i odwodnienia”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości

Gotowe projekty domów