Wyciszenie drzwi- łazienka

Hałas w mieszkaniu czy domu może znacząco obniżyć komfort mieszkania. Straty ciepła przekładają się na rachunki za ogrzewanie. Co zrobić, żeby dom był cichy i ciepły? Jak odciąć się od hałasu i płacić mniej za ogrzewanie? Porady znajdziesz tutaj.

Moderator: Redakcja e-izolacje.pl

Sebastian Przybylski
Zainteresowany
Zainteresowany
Posty: 36
Rejestracja: 30 kwie 2014, 6:25
Lokalizacja: Łódź
Kontaktowanie:
Re: Wyciszenie drzwi- łazienka

autor: Sebastian Przybylski » 21 gru 2015, 15:41

Możliwe w takim razie że mówimy o tym samym, ale używamy innych określeń. Dla mnie podział jest prosty:
a) materiały do izolacji akustycznej nie pozwalają (albo bardzo utrudniają) przedostawanie się dźwięku z pomieszczenia A do B jak i z B do A, i takie coś jest tutaj potrzebne na drzwi,
b) materiały do absorpcji/wygłuszenia/pochłaniania, powodują że dźwięk padający na takie materiały, nie odbija się z powrotem do środka. Tego tutaj nie potrzeba, bo malina1985 nie napisała, że problem jest np. w tym, iż gdy jest w środku w łazience a pralka jest akurat włączona, to jest tam zbyt wysoki poziom dźwięku i nie może tam wytrzymać. W takim przypadku takie materiały byłyby jak najbardziej potrzebne, ale niekoniecznie trzeba by je przyklejać na drzwi. Mogłyby się znaleźć na każdej powierzchni (ścianach, suficie, ew. podłodze).

Materiały pochłaniające można opisać za pomocą poniższego rysunku:

Obrazek

W takich materiałach chodzi o to, aby współczynnik alfa był jak najwyższy, tzn. aby suma energii dźwięku rozpraszanego w objętości materiału + dźwięku przechodzącego na jego drugą stronę była możliwie duża (a najlepiej równała się energii dźwięku padającego). Chodzi o to aby jak najmniej odbiło się z powrotem do środka.
Jednak takie materiały nie są ukierunkowane na to aby widoczna na powyższym rysunku energia przetransmitowana na drugą stronę tego materiału (Wt) była jak najmniejsza. To nie jest w nich istotne. Za to właśnie to jest najważniejsze w przypadku izolacji akustycznej.

Możliwe więc że najzwyczajniej źle Cię zrozumiałem, ale pochłanianie nie ma nic do rzeczy z izolacją, która jest tutaj potrzebna.

-_- greg
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 1677
Rejestracja: 23 paź 2014, 9:27
Lokalizacja: internet
Re: Wyciszenie drzwi- łazienka

autor: -_- greg » 21 sty 2016, 12:26

Poniżej podaje sposoby na problem głośnej pralki.
Jeśli problemem jest sama pralka to proponuję od wyciszenia pralki. Dorobienie podwozia pralce i zastosowania materiałów akustycznych w całej obudowie tej pralki. Ten zabieg ograniczy w znacznym stopniu hałasy powietrzne, które wydostają się z mechanizmów pralki. Pralki (tzw. z wyższej półki) dostają w fabryce takie podwozie i cały pakiet materiałów, które ograniczają hałas wydostający się z pralki. Wcale nie są to jakieś kosmiczne materiały akustyczne, tylko zwykłe i ogólno dostępne. Zestaw materiałów podam niżej.

Jeśli wyciszenie samej pralki nie jest możliwe z jakiegoś powodu, to można wykonać skrzynię akustyczną w postaci gustownego mebla, szafki, pasującego do wystroju łazienki.
Jeśli to też nie jest możliwe, z uwagi choćby na brak przestrzeni, pozostaje zmierzenie się z drzwiami łazienkowymi.
Oczywiście jeśli tylko jest taka potrzeba, można wykonać te trzy modyfikacje na raz.


Obudowa fabryczna pralki.
1 Materiały to mata butylowa lub bitumiczna na elementy blaszane, które po uderzeniu dźwięczą jak Dzwon Zygmunta. Wystarczy nakleić punktowo nieduży kawałek maty na element blachy, nie ma potrzeby oklejania całych powierzchni. Przykład jak to działa https://www.youtube.com/watch?v=h1P4L7TwV9Q
2 Mata pochłaniająca dźwięk k-fonik, jest to pianka o wysokiej gęstości 160-240km/m3 pochłaniająca dźwięk. Może to być inna pianka o podobnych właściwościach, np. AKU-PR.
3 Poroso, często spotykany w obudowach zmywarek i pralek (Miele), w samochodach itp. również pochłania dźwięk i jest najtańszy.
4 Korek, również pochłania dźwięk, ale do tej pory, nie spotkałem tego materiału w urządzeniach AGD.
5 Podkładka pod pralkę wykonana z granulatu gumowego. Ku mojemu zaskoczeniu widziałem taką gotową matę, w sklepie AGD na stoisku z pralkami, przyciętą pod wymiar pralki. Taka wibroizolacja skutecznie ogranicza wibracje, które pralka przenosi na podłogę. Tego typu mata produkowana jest przez różnych producentów i może nosić nazwę isolgomma, semag GF1-730, GG1-930, KF1-700 lub innych producentów. Nazwy podaję tylko w celu łatwiejszego zidentyfikowania materiału, aby łatwiej było znaleźć odpowiednik.


Obudowa dodatkowa pralki czyli szafka, skrzynia.
1 Materiały, te co wyżej ale bez maty bitumicznej/butylowej.
2 Dodatkowo mata gumowa o wysokiej gęstości, czyli cienkowarstwowa izolacja akustyczna, (bariera akustyczna) o grubości 2-3mm. Producent dowolny np. semag fd-1, k-flex itp. Taką matę zdecydowanie łatwiej zastosować budując zabudowę pralki, która będzie skrzynią z drzwiami. Uszczelnić akustycznie taką skrzynię jest znacznie prościej i szybciej niż fabryczną obudowę pralki. Uszczelnianie akustyczne tym materiałem, obudowy pralki ociera się o rzemiosło artystyczne ale oczywiście można próbować.

Drzwi łazienkowe.
1 Materiały te co wyżej, oprócz mat bitumicznych/butylowych.
2 Dodatkowo uszczelki EPDM, inne gumowe, akustyczne, ale nie gąbkowe czy piankowe do okien, sprzedawane w sklepie spożywczym.
Uszczelnić szpary a same kanały wentylacyjne powinny być labiryntowe, wypełnione materiałem dźwiękochłonnym. Dzięki temu labiryntowi, wydostawanie się hałasu z łazienki będzie mocno ograniczone. Prawdopodobnie dla większości efekt końcowy będzie wystarczający.
W przypadku drzwi łazienkowych, priorytetem jest wentylacja. Jeśli więc, wentylacja miała by ucierpieć to zaniechał bym akustycznego uszczelnienia drzwi.

Podsumowując. Żeby drzwi zatrzymały hałas z łazienki to muszą być szczelne. Taka sama zasada obowiązuje wszelkie inne przegrody, ściany, podłogi itp. Izolacyjność akustyczna = szczelność.
Tylko szczelna akustycznie przegroda izoluje hałasy. Wystarczy zostawić jedną szparę, jedną nieszczelność w izolacji akustycznej i upada cały misterny plan wyciszenia.

-_- greg
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 1677
Rejestracja: 23 paź 2014, 9:27
Lokalizacja: internet
Re: Wyciszenie drzwi- łazienka

autor: -_- greg » 21 sty 2016, 12:35

Sebastian Przybylski pisze:Witam,
malina1985: obojętnie na co się nie zdecydujesz ważne są 2 rzeczy przy izolacji akustycznej:
a) aby warstwa była ciągła, tzn. nie miała otworów, drzwi nie miały szczelin, szpar itd. - aby warstwa nie miała przerw,

Zgadza się, lecz tutaj jest pewien niuans, a mianowicie mamy do czynienia z drzwiami łazienkowymi w mieszkaniu.
Takie drzwi łazienkowe, nie mogą być szczelne ze względu na wentylację. Szczelne mogły by być jedynie wtedy, gdy wentylację do łazienki doprowadzimy inną drogą.
Sebastian Przybylski pisze:
b) aby to co przykleisz na skrzydło drzwi było jak najcięższe. Przed zakupem danego produktu dopytaj się o masę w kg/m2. Im więcej tym lepiej. Maty bitumiczne są ciężkie, karton gips też jest w miarę ok. Korek jest lekki.
c) jeśli istotna jest także grubość tego co przyklejasz na drzwi, szukaj produktów o jak największej gęstości w kg/m3. Dzięki temu przyklejona warstwa może być cieńsza. Jednak zawsze najistotniejsze bedzie ile kg/m2

Tutaj się nie zgodzę. Masa to nie wszystko. Przykładowo ściana betonowa, o grubości 10cm jest strasznie głośna, w rozumieniu że nie jest dobrym izolatorem akustycznym, pomimo swojej b. dużej masy.

Mata bitumiczna przyklejona na zwykłe drzwi z drewno/kartonu, nie przyniesie żadnego efektu. Drobna różnica, wręcz marginalna będzie w momencie uderzenia w drzwi i nic poza tym.
Tak więc mata bitumiczna nie przyda się w tej sytuacji.
Zupełnie inaczej jest gdy nieduży kawałek maty bitumicznej (10x10cm) przykleimy na środek blachy o wielkości boku pralki, lub poszycie blaszanych drzwi. Wówczas usłyszymy nadspodziewanie wielką różnicę, jak na tym filmie https://www.youtube.com/watch?v=h1P4L7TwV9Q
Tak więc, naklejając matę bitumiczną na różne powierzchnie, które są wykonane z różnych surowców otrzymujemy całkiem inne efekty.
To że mata bitumiczna lub butylowa, dobrze wytłumia blachy w samochodach, nie oznacza że to samo zrobi z drzwiami wykonanymi z drewno/kartonu.
Zależność ta również dotyczy stosowania innych materiałów akustycznych.

Dodam w uproszczonym skrócie, że w każdym mieszkaniu, łazienkowe efekty akustyczne powodują inne - bezpośrednie i pośrednie atrakcje akustyczne. Poza tym, każda osoba ma inną wrażliwość akustyczną. Sumując te wszystkie zależności, otrzymujemy prosty wynik:
z metody X i materiału X, jedna osoba będzie b. zadowolona, a druga osoba w ogóle nie będzie zadowolona.
Dlatego też, nie da się opracować jednego uniwersalnego wzorca na wyciszenie i rozdawać go jak ulotki w centrum miasta.
Pozdrawiam.

tyga33
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 644
Rejestracja: 21 kwie 2015, 8:01
Re: Wyciszenie drzwi- łazienka

autor: tyga33 » 30 sty 2017, 15:55

Cześć. Jest taki portal jak [drzwihotelowe.pl]. Stąd kupowałem drzwi do siebie i jestem zadowolony. Na pewno plus za szybką realizację. Jak na takie specjalistyczne drzwi przeciwpożarowe to muszę przyznać, że długo nie musiałem czekać. Dobrze zrealizowana dostawa, wszystko dokładnie zabezpieczone.

tyga33
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 644
Rejestracja: 21 kwie 2015, 8:01
Re: Wyciszenie drzwi- łazienka

autor: tyga33 » 10 mar 2017, 10:49

Niezłe warunki są w stanie zaoferować na stronie [drzwihotelowe.pl]. Drzwi mają głównie specjalistyczne – dźwiękoszczelne i przeciwpożarowe. To co mi się w ich ofercie podoba to fakt, że funkcjonalność drzwi idzie w parze z wysoką estetyką. Modne, eleganckie drzwi a przy tym solidne i trwałe.

robertkrajcarz
Zaawansowany
Zaawansowany
Posty: 405
Rejestracja: 15 lut 2018, 11:13
Re: Wyciszenie drzwi- łazienka

autor: robertkrajcarz » 11 kwie 2018, 8:17

Sporo drzwi w ostatnim czasie zamawiałem przez portal drzwihotelowe.pl. Obsługa na plus, zawsze można było liczyć na to, że ktoś odbierze telefon i będzie zorientowany w samej ofercie czy potem w realizacji zamówienia już. Wszystko doszło terminowo, nie było problemów z jakimś przesuwaniem terminu dostawy.


Wróć do „Izolacje termiczne i akustyczne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 14 gości

Gotowe projekty domów