styropian fasadowy utlenianie po czasie?

Ochrona cieplna budynku ma największy wpływ na poziom komfortu użytkowania i koszty związane z jego ogrzewaniem. Jaki rodzaj styropianu wybrać do ocieplenia? Jaki tynk zewnętrzny na elewację? Na te i inne pytania odpowiedzą eksperci firmy Termo Organika.

Moderator: Termo Organika

piotrbiały
Początkujący
Początkujący
Posty: 5
Rejestracja: 23 paź 2019, 12:22
styropian fasadowy utlenianie po czasie?

autor: piotrbiały » 23 paź 2019, 12:29

Czy styropian fasadowy ulega utlenianiu się z czasem pod warstwą zbrojoną (traci swoje właściwości termoizolacyjne)?

Awatar użytkownika
Termo Organika
Ekspert budowlany
Ekspert budowlany
Posty: 84
Rejestracja: 13 kwie 2015, 14:48
Lokalizacja: Kraków
Kontaktowanie:
Re: styropian fasadowy utlenianie po czasie?

autor: Termo Organika » 23 paź 2019, 13:00

Styropian jest materiałem trwałym, stabilnym i nie ulega procesowi utleniania oraz nie traci swoich właściwości termoizolacyjnych w systemach ociepleń ETICS lub innych. Poprawnie wbudowany w przegrodę (ściana zewnętrzna, podłoga, dach, fundament) zachowuje swoje właściwości użytkowe niezmiennie przez cały okres użytkowania budynku. Kilkudziesięcioletni okres stosowania styropianu w budownictwie, a ponad 30 lat w metodzie ocieplania ścian zewnętrznych (obecna nazwa systemu ETICS) jest tego najlepszym dowodem. Styropian ulega korozji powierzchniowej w wyniku oddziaływania promieniowania UV, co uwidacznia się żółtawym nalotem (lub szarym w przypadku płyt grafitowych). Ten proces degradacji jest jednak długotrwały i widoczny dopiero po upływie kilku miesięcy bezpośredniego oddziaływania UV. Pojecie utleniania styropianu należy traktować w kategorii mitów budowlanych, a częste zaniedbania związane z przechowywaniem oraz wyrzucanie odpadów budowlanych „gdzie popadnie” budują zły obraz styropianu jako materiału słabego ulegającego szybkiej degradacji - to nie jest prawda. Warto przy wyborze sprawdzić dokumenty potwierdzające jakość styropianu np. certyfikat zgodności lub rekomendację techniczną.
e-doradca Termo Organika

arkanoid
Zainteresowany
Zainteresowany
Posty: 45
Rejestracja: 18 paź 2019, 8:23
Re: styropian fasadowy utlenianie po czasie?

autor: arkanoid » 23 paź 2019, 23:11

w prawidłowo ułożonej izolacji właściwości fizyko-chemiczne styropianu pozostają niezmienione. Styropian nie starzeje się, nie butwieje i nie gnije a tym samym nie stwierdzono zjawiska zanikania styropianu w wyniku naturalnego starzenia.


Wróć do „Izolacje, systemy ociepleń Termo Organika”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości

Gotowe projekty domów