Program : Czyste powietrze - jaki stytropian?

Ochrona cieplna budynku ma największy wpływ na poziom komfortu użytkowania i koszty związane z jego ogrzewaniem. Jaki rodzaj styropianu wybrać do ocieplenia? Jaki tynk zewnętrzny na elewację? Na te i inne pytania odpowiedzą eksperci firmy Termo Organika.

Moderator: Termo Organika

Zmokrzycki
Początkujący
Początkujący
Posty: 7
Rejestracja: 10 sie 2018, 13:53
Program : Czyste powietrze - jaki stytropian?

autor: Zmokrzycki » 29 mar 2019, 14:23

We wniosku o dofinansowanie do programu „Czyste powietrze” jest do wypełnienia pozycja dotycząca rodzaju ocieplenia, gdzie wybiera się styropian biały, twardy lub grafitowy , jaki styropian najlepiej wybrać, co będzie bardziej opłacalne ?

Awatar użytkownika
Termo Organika
Ekspert budowlany
Ekspert budowlany
Posty: 68
Rejestracja: 13 kwie 2015, 14:48
Lokalizacja: Kraków
Kontaktowanie:
Re: Program : Czyste powietrze - jaki stytropian?

autor: Termo Organika » 29 mar 2019, 16:40

Lista materiałów izolacyjnych zawarta w formularzu jest bardzo uproszczona, podobnie jak i algorytm do obliczenia odpowiedniej grubości izolacji. Prawdopodobnie autor tego formularza przyjął pewne uśrednienie dotyczące parametrów przegród zewnętrznych dla budynków istniejących oraz właściwości materiałów, których zastosowanie pozwoli na spełnienie wymagań prawnych dotyczących izolacyjności przegród od 2021 roku. Bez wątpienia najlepszym rozwiązaniem jest zastosowanie styropianu grafitowego Termo Organika o współczynniku λ= 0,033 W/(mK) np. GALAXY fasada lub mniejszym (lepszym) np. TERMONIUM PLUS fasada o współczynniku λ= 0,031 W/(mK), z uwagi na znacznie lepsze właściwości izolacyjne styropianów grafitowych i na dodatek w bardzo korzystnej cenie. Przy ocieplaniu ścian zewnętrznych prace należy wykonać przy użyciu kompletnego systemu ociepleń, gdzie: styropian, kleje, siatki, tynki, itp. są dostarczone od jednego producenta.
Warto podkreślić fakt, że występujący w słowniku wniosku styropian „twardy” o współczynniku λ=0,035 W/(mK) nie jest rozwiązaniem optymalnym nawet w przypadku ocieplania podłóg na gruncie, a tym bardziej w przypadku ocieplania ścian zewnętrznych. To rodzaj płyt dedykowanych do ocieplania podłogi w garażach lub miejscach mocno obciążonych. Koszt zakupu styropianu o współczynniku λ= 0,035 W/(mK) będzie znacznie większy niż styropianu grafitowego (mimo gorszych parametrów izolacyjnych). Nazwa „styropian twardy” nie występuje w definicji pojęć normatywnych i ma raczej charakter żargonu budowlanego.
e-doradca Termo Organika

erzecznikkt
Aktywny
Aktywny
Posty: 175
Rejestracja: 15 lip 2014, 14:08
Re: Program : Czyste powietrze - jaki stytropian?

autor: erzecznikkt » 24 kwie 2019, 13:59

We wniosku do Programu Czyste Powietrze należy przede wszystkim wykazać, że zastosowane rozwiązania pozwolą na uzyskanie odpowiednich parametrów ściany, w tym przypadku jest to współczynnik Umax zawarty w warunkach technicznych na rok 2021, czyli 0,2 W/m2K. Najlepiej więc dobrać materiał w oparciu o projekt zawierający obliczenia cieplno-wilgotnościowe ścian przed i po ociepleniu. W niektórych przypadkach takiego parametru nie da się osiągnąć przy wykorzystaniu styropianu białego o standardowej grubości. Najlepszym rozwiązaniem w takich sytuacjach będzie styropian grafitowy EPS o współczynniku 0,031 W/mK, np. w ofercie Knauf Therm są to płyty ETIXX. Tak zwanego styropianu twardego, czyli ekstrudowanego, nie stosuje się przy ocieplaniu elewacji, a raczej fundamentów czy powierzchni podłóg o dużym obciążeniu użytkowym.

zordaw
Początkujący
Początkujący
Posty: 1
Rejestracja: 14 maja 2019, 9:23
Re: Program : Czyste powietrze - jaki stytropian?

autor: zordaw » 14 maja 2019, 9:23

:mrgreen:

fik85
Początkujący
Początkujący
Posty: 3
Rejestracja: 27 maja 2019, 9:35
Re: Program : Czyste powietrze - jaki stytropian?

autor: fik85 » 27 maja 2019, 9:37

To bardzo ciekawa sprawa.Chętnie dowiem się więcej szczegółw w temacie. Prosze o wskazówki i porady. Będzie to dla mnie bardzo cenne.

filipgrz
Początkujący
Początkujący
Posty: 1
Rejestracja: 09 cze 2019, 19:14
Re: Program : Czyste powietrze - jaki stytropian?

autor: filipgrz » 09 cze 2019, 19:14

:mrgreen: czesc


Wróć do „Izolacje, systemy ociepleń Termo Organika”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości

Gotowe projekty domów